agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   yener.T / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/23169.htm)

iris41 22-05-2011 09:34

En sinir oldugum şey kaktüs ve sukulentleri torfa dikmeleri . cok begenerek alıyoruz zamanla torf kurudugunda o canlı halleri bozulmaya başlıyor sonuc hüsran :( seracılar bunu bilerekmi yapıyor acaba al öldür yenisini al ilk zamanlar cok kaktüs kaybettim bu yüzden .Graptopetalum sadece bir yapraktan yetiştirdim anacı ödü düşen bir yaprak filizlendi cok ufak ama gösterişli sizinkinin maşalahı var serilaaa güle güle keyfini sürün

yener.T 22-05-2011 13:56

Sayın İris41sayfamı gezdiğiniz için teşekkür ederim.Bendeki Kaktüs ve succulentler torfa dikilmemişlerdir.Marketlerden aldığım kaktüs ve succulentlerinmuhakkak toprağını değiştirip zengarden'den almış olduğum hususi kaktüs toprağı ile değiştirmekteyim. Diğerleri ise sayın Taner Angay'dan aldığım çeşitler olup bunların toprağını değiştirmeye gerek duymamaktayım.Bendeki anaç Grapetalum Paraguayence açık balkonda yaz kış bulunmakta yağmur-kar demeden gelişmektedir.Bende yapraklarından bir çok çelik ve bitki üreterek paylaşımda bulunmaktayım.İltifatlarınız için teşekkür eder,sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

mrmusti 22-05-2011 15:56

Sayın iris41, (seracılar bunu bilerekmi yapıyor acaba al öldür yenisini al) olarak geçen cümlenizi başka kaktüsçüler için bilemem, ama Taner Angay'dan alınan kaktüsler hiçbir zaman sadece torf olarak saksılanmaz. Çok iyi bir dostum olduğu için söyliyeyim, zaman zaman siparişlerde sıkıştıklarında seraya yardıma giderim ve saksılama işini yaparız, saksılarda kullanılan toprak her zaman kaktüs ve suculendlerin yetişmelerinde özellikle kullanılması gereken karışımlı topraktır. Ve sulama işide ayda bir ilaçlama, Mayıs ayından baharın bitimine kadarda iki sulamada bir vitamin desteklidir. Oradan alan arkadaşlarda çok iyi bilirler ve herhangi bir şikayetle karşılaşılmamıştır. Torfu kullanan seralar sanırım Yalovadan ve Çinden gelen bitkilerde var, özellikle aşılı kaktüslerin yüzde doksanı, yılbaşı çiçeği dediklerimiz, paskalya çiçeği dediklerimiz, sadece torf ile hazırlanarak satılmaktadır. Zaten bitki alırken dikkat edilmesi gereken sadece bitkinin kendisine bakarak almak değildir, toprağından tutun bitkinin yapraklarına, dallarına kadar, filizlerine kadar, saksısına kadar her şeyine bakarak dikkatlice incemek ve almaktır. Sadece bitkinin güzelliğine bakarak alanlar, sizin karşılaştığınız gibi sorunlarla karşılaşmakta ve sonuçta sadece ticari olarak hazırlanan bitkilerin evlerimize kadar girmesinede engel olmaktadır.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iris41 (Mesaj 807996)
En sinir oldugum şey kaktüs ve sukulentleri torfa dikmeleri . cok begenerek alıyoruz zamanla torf kurudugunda o canlı halleri bozulmaya başlıyor sonuc hüsran :( seracılar bunu bilerekmi yapıyor acaba al öldür yenisini al ilk zamanlar cok kaktüs kaybettim bu yüzden .Graptopetalum sadece bir yapraktan yetiştirdim anacı ödü düşen bir yaprak filizlendi cok ufak ama gösterişli sizinkinin maşalahı var serilaaa güle güle keyfini sürün

iris41 22-05-2011 22:10

merhaba mrmusti bey tanerbey hakında hic şikayetim yok gönlümüz rahat olsun ;) genelde kaktüsler torfa ekili cıkıyor ( bana denk gelenler :p) bahce topragı bulmak cok zor benim icin hazır kaktüs topragı alıp degiştiriyorum **** ekleme yapıyorum eklemek ne kadar dogru buda muamma şimdilik sayfaları gezerek bilgi topluyorum teşekkürler

PlentyPlant 22-05-2011 22:30

Bu konuya bir katkı da ben yapayım. En azından bulunduğum bölgede satılan kaktüsler için. Kullanılan malzemede torftan çok, hindistan cevizi lifleri bulunuyor. Büyük oranda terbiye edilmeden kullanıldığı için, kuru lifler kaktüs kökleri ile içiçe geçiyor ve kaktüsler fazlaca sulanmadığı için, kuruyan lifler taşlaşıyor. Ayırmak istediğinizde ise, narin kökleri kırıyor.

Bu nedenlerle, ilk iş olarak aldığım her kaktüsün toprağını değiştiriyorum. Lif ağırlıklı olanları, yaklaşık bir saat kadar suda bekleterek yumuşatmak ve örgü tığı gibi ince bir malzeme kullarak akan çeşme altında taramak, zedelenmeyi en aza indirerek temizlemeyi kolaylaştırıyor.

kaktüssevdası 07-06-2011 21:01

serilaaa... mest ettin beni mest. gerek çeşitlerinle gerek o şirin saksılarınla bitirdiniz beni. ellerinize yüreğinize sağlık, maşallah.
bu arada mrmusti bey %100 haklısınız.

zenfree 11-06-2011 13:55

Sayın serilaaa, 39 no'lu mesajınızda ve sonraki mesajınızda "denmoza rhodacantha" olarak tanıttığınız kaktüsün, chamaecereus silvestri türü olduğunu düşünüyorum. Kontrol edebilir misiniz lütfen? :)

yener.T 11-06-2011 15:13

Sayın zenfree 39 no lu mesajımın son fotoğraftaki kaktüsün ismini chamaecereus silvestrii
olarak düzeltiyorum.Bilgi için teşekkür ederim.

yener.T 11-06-2011 15:22

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar geçen günlerde tatil için antalya ve civarına gittim.Antalya'ya gidip de Sayın Taner beye uğramadan olmuyor.Biraz sohbet biraz ticaret yaptık,bu arada fotoğraflarda çektim.
İlgi ve alakadan dolayı Sayın Taner Angay beye buradan bir defa daha teşekkür
etmek isterim.

yener.T 11-06-2011 15:28

5 Eklenti(ler)
Bunlarda Aldıklarım

yener.T 11-06-2011 15:37

5 Eklenti(ler)
Antalyada Kaktüs sevdası bambaşka,yollarda gelip geçerken gördüğüm kaktüslerin boyları ve iriliği beni çok etkiledi.Buyrun bir kaç fotoğrafı sizlerle paylaşayım.

yener.T 11-06-2011 15:46

4 Eklenti(ler)
devamı

zenfree 11-06-2011 21:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serilaaa (Mesaj 820794)
Sayın zenfree 39 no lu mesajımın son fotoğraftaki kaktüsün ismini chamaecereus silvestrii
olarak düzeltiyorum.Bilgi için teşekkür ederim.

39 no'lu mesajdaki sondan ikinci kaktüsü kastetmiştim.:)

yener.T 12-06-2011 16:18

1 Eklenti(ler)
Sayın zenfree aşağıdaki fotoğraftaki kaktüsün chamaecereus silvestrii olduğu konusunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum.Bilgileriniz için teşekkür ederim.Selamlar.

yener.T 12-06-2011 16:23

3 Eklenti(ler)
Çelik olarak aldığım bir kaç kaktüsün fotoğrafları,diktiğim bir tanesi çiçek açtı.

zenfree 12-06-2011 23:03

Opuntianın çiçeği çok güzel. Üzerindeki diğer oluşumlar da tomurcuk galiba.

Periş 13-06-2011 11:37

Sevgili Serilaaaa Antalya sera geziniz çok güzel kaktüslerin her biri birbirinden güzel...

ykolko 13-06-2011 13:42

Sayın Serilaaa annemlerin evin arka bahçesinde (Çamlıca) Opuntia bahçede dikili ve yaz kış orada her sene çiçek açıyor meyve veriyor,aslında iklim olarak kaktüs için fazla soğuk iklimi olmasına rağmen istanbul'a da uyum sağlıyormuş demekki.

ykolko 13-06-2011 13:47

Yener bey bitkilerinizin arasında yer kirazı göremedim,avşa yolcuları arasında yoksa gitmeden haber verin.

yener.T 13-06-2011 16:03

Sayın yurdaer bey hoş geldiniz.opontilar tabiatta yetiştirmeye müsait bitkiler.sıcak iklimlerde orman gibi veya kaktüs ağacı gibi büyümekteler.
Yer kirazını soruyorsunuz 10 a yakın saksılanmış fidelerim ve ayrıca goji berrylerim mevcut.
bu arada iki saksı Miracle Berry 5 yapraklı halde sıhhatli bir şekilde yaşatıyorum.
Sizin çöl gülü ne durumda tohumlardan gelişmeler oldumu? Selamlarımla

ykolko 13-06-2011 16:40

Hoş bulduk Yener bey,sanırım ayın 20 sinden sonrada bir süreliğine gideceğim,teknolojiden uzak ve toprakla oynamak iyi geldi sanırım,siz ne zaman gidiyorsunuz?yazlığın terasından Avşa gözüküyor ama sanırım ters tarafı :)
Sayenizde, edindiğim, tohumlardan çimlendirdiğim, çöl gülü yavrularımı, forma ekledim, ben, bir süreliğine ayrı kaldığım için, yarı yarıya fire verdim, 5 tanesini saksıladım,tabii hangisinin cinsi ne bilemeden, ama günlerdir tüm kaynaklardan araştırıp okuyorum bu bitkiyi çok sevdim.

sevgice 13-06-2011 22:31

Merhaba sn. serilaaa.Antalya dakı kaktüsler ne güzelmiş .Keşke daha çok alsaydınız.
Biz gidemeyenlere payla ederdik. Siz çabucak büyütün .Komşuda pişerr belki bizlere de düşerrr.... :))

yener.T 14-06-2011 07:27

Sayın yurdaer bey iyi günler dilerim.Kısmetse bu hafta sonu
avşaya gitmeyi düşünüyorum.Artık bahçeye kavuşup ev ortamından biraz kurtulmak iyi geliyor.Çöl gülü tohumlarının devamı vardır.
saksıladıklarınızı gördüm çok güzel olmuşlar.Görüşmek üzere selamlar.

yener.T 14-06-2011 07:30

Sayın Sevgice Kaktüs çeliklerinden fazlaca aldım.Adres bilgilerinizi özelime gönderirseniz zarf içersinde size gönderebilirim.Selamlarımla.

ykolko 14-06-2011 09:02

Sevgili Yener bey ev ortamından kurtulmak gerçekten çok iyi geliyor,hafta sonuna kadar bir kaç gün var ama görüşemezsek size iyi yolculuklar diler bahçenizde huzur dolu,mis kokulu günler dilerim.
Çöl gülü tohumu çeşitlerinden hala arıyorum, ama zaten sizin tohumlarınızı ben bitirdim,ben bir çok arkadaşlardan istekte bulundum,umarım gelir,bu işlere gönül vermiş bir kişi olarak ve aradığınız tohumun, ne kadar zor bulunduğunu bildiğimden, sizi zor duruma düşürmek istemiyorum,düşünceniz için teşekkür ederim.

yener.T 15-06-2011 07:53

5 Eklenti(ler)
yeni açan çiçekler

yener.T 15-06-2011 07:58

3 Eklenti(ler)
Yeni Kaktüs ve succulentleri,isimlerini rica ediyorum.

Oğuzhan 17-06-2011 23:34

Sayın Serilaa, kaktüs bölümünüz hayırlı olsun,artık buradanda gelişmelerini,çiçek açmalarını izleyip keyfini çıkaracağız.Sarışın güzele bayıldım .

yener.T 18-06-2011 17:35

5 Eklenti(ler)
Önümüzdeki hafta başında Avşa adasındaki yazlığıma gideceğim için sağda-solda dağıtılmış vaziyette bulunan Kaktüs-Succulent ve Lithopslarımın hepsini toparladım.Diğer çiçeklerimden ayırdım başlarına fazla sulamadan bir haller gelmesin istedim.Bu arada toplanmışken bir hatıra fotoğrafları çekmekten kendimi alamadım.İşte elimdekiler toplu halde

yener.T 18-06-2011 17:40

5 Eklenti(ler)
devamı

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024