agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   sckn / Kaktüslerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/22658.htm)

sckn 26-11-2010 18:28

sckn / Kaktüslerim

5 Eklenti(ler)
Lale hanımın göndermiş olduğu kaktüsler. 4 adet, isimlerini tam bilemiyorum. Diğer bitki hakkında da en ufak bir fikrim yok ;)
Sanırım ilk resimdeki Stultitia tapscottii

nesli6 26-11-2010 21:22

Syn sckn kaktüsleriniz çok sevimli görünüyor gülegüle büyütün 2.fotodaki kaktüsten bendede var çok sevdiklerim arasında bakımı kolay ve çabukcak büyüyerek yavruluyor.

sckn 26-11-2010 21:48

İnşallah benimkiler de büyür hemen ya. Gözümün önünde büyüyen bir kaktüs olmasını istiyorum. O yüzden kaktüs satın almak yerine yetiştirmeyi tercih ediyorum. Sağolsun Leyla Hanım gönderdi bana

sckn 28-11-2010 07:40

Bugün kız arkadaşım bana kaktüs almış =) Çok mutlu oldum. Adını falan hiç bilmiyorum. Fotoğraflarını ekleyemedim bi sorun çıktı sanırım. Ekleyebilirsem arkadaşlar kaktüsümün türünü bulmama yardım edersiniz değil mi

sckn 28-11-2010 07:50

Kaktüsümün adı CylndirOpuntia subulata sanırım. En kısa sürede resimlerini de paylaşacağım.

malina 28-11-2010 10:23

Fotoğraflarınız net değil, daha iyi çekebildiklerinizi eklemelisiniz...

sckn 04-12-2010 13:55

2 Eklenti(ler)
İşte yeni kaktüsüm;)

lale76 25-12-2010 01:15

1. fotoğrafta ki; stapelia, leş kaktüsü,
diğerlerini seçemedim, net değil.

sckn 03-01-2011 20:13

son aldığım kaktüsün üzerindeki yapma çiçekleri çıkartmıştım. doğal olarak zedelenme olmuştu. ama iyi ki de olmuş. şuan o zedeli yerlerden 1cm büyüdü :p

fund@ 03-01-2011 22:13

kaktüslerinizi sağlıkla büyütün..o miniklerin büyümüş hallerini de görmek isteriz..

sevim.K 06-01-2011 10:05

İkinci fotoğraftakide opuntiaya benziyor.

sckn 07-01-2011 17:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fund@ (Mesaj 735657)
kaktüslerinizi sağlıkla büyütün..o miniklerin büyümüş hallerini de görmek isteriz..

Maalesef onlar büyümemekte direniyorlar. :( Çiçekçiden aldığım torfa ekmiştim onları ama herhangi bir gelişme yok. Bahar ayları yaklaşınca gübre vermeyi düşünüyorum. Bakalım bir değişme olacak mı.

Alıntı:

İkinci fotoğraftakide opuntiaya benziyor.
Evet ben de öyle düşünüyorum Sevim Hanım ;)

Bir de arkadaşımın kaktüsü vardı. Toprağını değiştirip daha geniş bir saksıya alalım dedik. Eski toprağından çıkartıp güzelce yıkadık ve aynı şekilde yukarıda bahsettiğim torfa diktik. Kaktüs bir tarafından içine çöktü. O çöken taraftaki dikenine dokununca kuru yapraktan çıkan sesi andıran kağıt sesine de benzeyen bir ses geliyor. Acaba torf yaramıyor mu kaktüslere, bu kaktüsleri nasıl kurtarabiliriz. Resimlerini hemen ekliyorum bahsettiğim kaktüsün

sckn 07-01-2011 17:47

4 Eklenti(ler)
Maalesef fotoğrafların kalitesi ancak bu kadar. Makine bulamadım, bulursam daha kalitelilerini yüklerim.

sckn 07-01-2011 17:50

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sckn (Mesaj 722857)
İşte yeni kaktüsüm;)

Bu da kaktüsümün birazcık büyümüş hali ;)

fund@ 07-01-2011 18:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sckn (Mesaj 737722)
Maalesef onlar büyümemekte direniyorlar. :( Çiçekçiden aldığım torfa ekmiştim onları ama herhangi bir gelişme yok. Bahar ayları yaklaşınca gübre vermeyi düşünüyorum. Bakalım bir değişme olacak mı.

Evet ben de öyle düşünüyorum Sevim Hanım ;)

Bir de arkadaşımın kaktüsü vardı. Toprağını değiştirip daha geniş bir saksıya alalım dedik. Eski toprağından çıkartıp güzelce yıkadık ve aynı şekilde yukarıda bahsettiğim torfa diktik. Kaktüs bir tarafından içine çöktü. O çöken taraftaki dikenine dokununca kuru yapraktan çıkan sesi andıran kağıt sesine de benzeyen bir ses geliyor. Acaba torf yaramıyor mu kaktüslere, bu kaktüsleri nasıl kurtarabiliriz. Resimlerini hemen ekliyorum bahsettiğim kaktüsün

kaktüslere torf pek yaramıyor ve hatta sanırım çürütebiliyor..torfa 1/3 oranında kum ekleyin, toprak geçirgen olsun..kışın pek sulamayın..merak etmeyin o minikler ilkbahardan itibaren çok hızlı büyümeye başlayacaklar..tabii güneş ışığı şart..

fund@ 07-01-2011 18:16

[QUOTE=sckn;737725]Bu da kaktüsümün birazcık büyümüş hali ;)[/Q
kaktüsünüz yeterli ışık alamamış gibi görünüyor..

sckn 07-01-2011 20:02

[QUOTE=fund@;737741]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sckn (Mesaj 737725)
Bu da kaktüsümün birazcık büyümüş hali ;)[/Q]
kaktüsünüz yeterli ışık alamamış gibi görünüyor..

Önerilerinizi dikkate alacağım sayın fund@
Bir şeyi öğrenmek istiyorum. Bir önceki mesajınızda kaktüsümün yeterli ışık alamadığı kanısına nasıl vardınız ;) Yani gerçekten bilmediğimden soruyorum, bunun belirtileri nedir

fund@ 07-01-2011 21:51

[QUOTE=sckn;737796]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fund@ (Mesaj 737741)
Önerilerinizi dikkate alacağım sayın fund@
Bir şeyi öğrenmek istiyorum. Bir önceki mesajınızda kaktüsümün yeterli ışık alamadığı kanısına nasıl vardınız ;) Yani gerçekten bilmediğimden soruyorum, bunun belirtileri nedir

kaktüsünüzün yeni büyüyen kısımları (açık yeşil renk olan) çok zayıf duruyor..bu yüzden az ışık görüyor kanısına vardım..nerede duruyor bitkiniz?

sckn 08-01-2011 09:56

Masanın üstünde. Direkt güneş ışığı almıyorlar, ama aydınlık bir bölgedeler. Tavsiyeniz ile birlikte pencerenin kenarına aldım. Sabah ışığını direkt alıyor artık, daha doğrusu bugün ilk defa almaya başladı ;)

sckn 08-01-2011 10:03

Bu arada yaralı kaktüsümüzün kabuk kısmı tamamen kalktı, neredeyse orta eksenine kadar bir derinlikte çukur oluştu. Toprağından çıkartıp kurumaya aldık. O oyulan yerin üzerini odunsu bir kabuk bağlamış durumda

sckn 09-01-2011 19:26

4 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bu kaktüsü kurtarabilir miyiz acaba. Böyle üzerinde beyaz renkli küflenmeye benzer şeyler var. Oksijenli su ile temizlemek işe yara mı, bitkiye zarar verir mi :confused:

sckn 10-01-2011 16:42

1 hafta içinde nasıl çöktü o şekilde anlamadım doğrus :s

sckn 26-02-2011 17:52

Ailenin yeni üyeleri =)

4 Eklenti(ler)
Sizlere ailemizin yeni üyelerini tanıtmak istiyorum.
İlki, adının Gymnocalycium Baldianum olduğunu tahmin ettiğim, geometrik yapısı çok hoşuma giden kaktüsüm. ( Adında yanlışım varsa düzeltin )

Bir diğeri ise bana Cylindir Opuntia'mı alan arkadaşımdan hediye ;) . Aşılı bir kaktüs, adını bilmiyorum :o

Son olarak Lale Hanım'ın gönderdiklerinden sağ kalanlar :( . Soldaki ve arkadakinin isimlerini tam olarak bilemiyorum. ( Arkadakinin yaşayıp yaşamayacağından da emin değilim ama ). Sağ taraftaki sanırım Chamaecereus silvestrii

Ve ailemize genel bir bakış :cool:

sckn 26-02-2011 17:59

1 Eklenti(ler)
Bu arada 5 aylık opuntia'mın eskisi ile yenisi arasındaki fark. Ne kadar da büyümüş maşallah ;)
Bu türü besleyen arkadaşlara ufak bir tavsiyem, suyu çok seviyor. Ben kış ayları da dahil haftada 2-3 kez suladım. 15 tatilinde 3 hafta susuz kalmıştı da kurumaya başlamış hemen kenarları. Ama tekrar su verince 2-3 güne toparladı kendini. Bakımı çok kolay, özellikle benim gibi yeni başlayan sabırsızlar için ideal :rolleyes: . Gözünün önünde büyüyüveriyor. :p

sckn 27-02-2011 23:41

Neden yeni kaktüslerimi kimse sevmedi :(

cemo 27-02-2011 23:46

Kaktüsler sevilmez miiiii:)

Opuntia nın su sevdiğini bilmiyodum:( Bilgi için teşekkür ederim.

Kaktüslerinizle mutlu yaşayın.

sckn 27-02-2011 23:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemo (Mesaj 761449)
Kaktüsler sevilmez miiiii:)

Opuntia nın su sevdiğini bilmiyodum:( Bilgi için teşekkür ederim.

Kaktüslerinizle mutlu yaşayın.

Teşekkür ederim sayın cemo. O sulama konusunda da biz onu gene hafta da bir yapalım. Sayın nesli6 ile konuşmuştuk o da sık sulamaktan çürüttüğünü dile getirmişti. Evet Opuntia Subulata suyu seviyor ama özellikle kışları haftada biri geçmemeli :rolleyes:

cemo 27-02-2011 23:53

Ben az su verdim siz çok. Ortayı buluruz o halde:)))
Teşekkürler

umutyolcusu 28-02-2011 13:21

Ben de bu yaz başladım kakatüs yetiştirmeye.Yazın bile korka korka suladım.Kış geldi diye iyice suyunu kestim.Arada sadece damlatıyordum azıcık.Başladı kaktüslerim büzülüp küçülmeye.Hemen bol su ile hayata döndürdüm onları.Yani ne çok ne az kararında sulamaya devam.Güle güle büyütün bütün kaktüslerinizi.

sckn 28-02-2011 15:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu (Mesaj 761652)
Ben de bu yaz başladım kakatüs yetiştirmeye.Yazın bile korka korka suladım.Kış geldi diye iyice suyunu kestim.Arada sadece damlatıyordum azıcık.Başladı kaktüslerim büzülüp küçülmeye.Hemen bol su ile hayata döndürdüm onları.Yani ne çok ne az kararında sulamaya devam.Güle güle büyütün bütün kaktüslerinizi.

Kaktüs severliğiniz hayırlı olsun sayın umutyolcusu. Emin olun bir tutku olarak ilerleyecek hatta kaktüs manyağı bile olabilirsiniz :p . Gerçekten insanı cezbeden bir güzellikleri var. Ben de bu meraka yurttaki bir arkadaşımın Echinopsis Oxygena'sının üzerindeki minik yavruları alarak başladım. Tabi ilk denemelerde onları kaybettik maalesef :( . Sonra neyse ki bu ailenin bir üyesi olduğumu hatırlayıp kendimi kaktüsseverlerin arasında buluverdim. Şu an 5-6 çeşit kaktüsüm oldu :rolleyes: . Ama yetmez, daha çok ve daha çok :p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024