agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   asumandilek / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/19885.htm)

oki_1655 06-05-2010 18:35

Yarın akşam gidiyorum Bursa'ya.Umarım herkeze yeticek kadar alabilirim.Zaten yetmezse de alanlar çoğaltıp dağıtacak..

asumandilek 07-05-2010 00:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 632716)
skaraca, sayfaların her güncellemesinde mutlaka buralara uğramakta Asuman hanım,

97 nolu mesajdaki sizinde belirttiğiniz gibi graptopetalum'a yaprak yapısı itibariyle benziyor. Yapraklardaki morumsu renk ise soğuktan da, güneşten de olabilir. Nedeni hakkında net birşey diyemiyeceğim. Bazı çiçek yaprakları sizinde bildiğiniz gibi soğukta, bazıları ise güneş ışığında kızarıyor veya renk değiştiriyor. Aksi durumda yeşile dönüyor.

Sarı milii üzerindeki fotoğrafta yer alan ise Noel Ağacı olarakta bilinen Euphorbia Tirucalli, linkten ayrı bir fotoğrafı görebilirsiniz.

96. nolu mesajdaki ilk ve son fotoğraf aşkın gözyaşları, yazmaya bile gerek yok. :) İkinci fotoğraf Crassula Lycopodioides. Bana da sayın Berduray ve Vildan Sönmez hanımlardan geldi ama ne yazıkki ikisinide ben tutturamadım.

97 nolu mesaj üçüncü fotoğraf Opuntia türü, alt tür olarak humifusa ya benziyor. Opuntia Humifusa için bu linkten bakabilir ve karşılaştırabilirsiniz. Ya da bu linkten diğer opuntia türleri ile karşılaştırabilirsiniz.

Teşekkürler sevgili skaraca. Emek harcıyorsunuz lütfen helal edin hakkınızı.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oki_1655 (Mesaj 633053)
Yarın akşam gidiyorum Bursa'ya.Umarım herkeze yeticek kadar alabilirim.Zaten yetmezse de alanlar çoğaltıp dağıtacak..

Sevgili oki, çok teşekkürler. Seninde hakkını ödeyemeyiz hiç.

asumandilek 07-05-2010 01:33

4 Eklenti(ler)
Sağolsun dün akşam sevgili cemo arayıp Asuman seraya kaktüs gelmiş deyince bugün soluğu orda aldım. :) O minik katüslerin üstüne yapıştırdıkları kuru çiçekleri görünce cinlerim tepeme çıksa da ben yapacağımı yaptım birkaçının çiçeğini çıkarıp, birkaçını da kendime, birikisini de komşuma aldırarak epey ziyanı engelledim. Tabi bitmedi. Kalanları da kurtaracağım bir iki gün içinde Allahın izniyle o kuru çiçeklerden.

Enteresandır açmamış kaktüsleri ticari kaygıyla kuru çiçeklerle süslemelerine anlam veremezken, bir de bugün gördüm ki tomurcuğu açmış kendi çiçeği üzerinde şahane bir halde dururken kuru çiçek de yapıştırmışlar. Hemen sarılıp ufak bir hamleyle üstündeki kuru çiçeği aldım. Bide ne göreyim çürümüş yavrusu. Elimde kaldı güzelim kaktüsün yarısı. Hemen ana gövdeden ayırdım kalan yarısını da ve satan arkadaşa gösterdim. Ve onu orda bırakmadım elbet. Çiçekli olanların altındaki bölgelerin nasıl kuruduğunu, zarar gördüğünü görünce seramızın sahibi de üzüldü. Bu işin önüne nasıl geçilir bilmiyorum ama geçmek lazım. Benim içime batıyor bu tür ticari kaygıyla yapılan işlerin çoğlaması. O kuru çiçekleri " sıcak silikonla " bu arkadaşların kafasına gözüne yapıştırmak istiyorum şahsen.

Ve gelelim o minik çiçeğini gölgelemeye çalıştıkları sahte renkli şeylerden kurtulan miniklere.

Eklenti 142040

Eklenti 142041

Eklenti 142042

Eklenti 142043

mrmusti 07-05-2010 10:58

Bu yapma çiçekleri Üzerine yapıştırma işini Yalovada Koreli bir işletmecinin serasında yapıldığını biliyorum Asuman Hanım. YAzık ediyorlar diyoruz. Haklısınız.
Fakat bir de şöyle düşünmek lazım sanırım; Yapma çiçekler sayesinde hoşlanıp alan ve kaktüs merakına kapılan insanlarda var. Onlarda bir kazanç aslında. Para kazanmak için yapılan hatalı işler yinede kaktüs ilgisi gibi geri dönüyor. Ama yinede olan bizim güzelim kaktüslere oluyor.

günebakan 07-05-2010 10:58

Sevgili Asuman yeni kaktüslerini güle güle büyüt kaktüslerin üzerine yapıştırılan çiçekleri biz biliyoruz ama herkes bilmiyor gerçek sanıyor çünkü kaktüslerin çiçek açtığına inanmıyorlar.
Ben bayındır çiçek festivaline gittiğim de yanımdaki arkadaşım kaktüslerin üzerin deki çiçeklerin sahici olup olmadığını sordu ben de "Bunlar sahte yapıştırma" dedim satıcı da bana" Abla sen biliyon da neden söylüyorsun" diye söylendi . Ben de arkadaşım o dedim o zamanda bari dürtseydin herkes duymasın" demezmi. Oysaki insanlar dikkat etseler anlarla sahte çiçek olduğunu.

Ayrıca çiçek tomurcuklu kaktüsleri aldığımız kız " Bütün çiçeklileri almayın kimse inanmıyor çiçek açtığına millet görsün istiyorum" demişti bize:)

skaraca 07-05-2010 11:08

Sayın Asuman hanım,

Harcanan emeğin yerine ulaşması ve takdir edilmesi yeterli... Teşekkürler. Helal olsun.

Yeni kaktüslerinizde oldukça güzel. Bende dün akşam Eskişehir Koçtaş'a uğradım. Yeni kaktüsler gelmiş. Birkaç tanesi de tomurcuklu idi. Bir tane aldım. Tabi üzerine ayrıca yapıştırılmış sahte çiçeği çıkartarak. Bende hiç sevmiyorum sahte çiçekleri. Hem büyümesine engel, hem de bitkiye zarar veriyor. Sayfama eklerim yakında sanırım.

asumandilek 07-05-2010 14:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti (Mesaj 633472)
Bu yapma çiçekleri Üzerine yapıştırma işini Yalovada Koreli bir işletmecinin serasında yapıldığını biliyorum Asuman Hanım. YAzık ediyorlar diyoruz. Haklısınız.
Fakat bir de şöyle düşünmek lazım sanırım; Yapma çiçekler sayesinde hoşlanıp alan ve kaktüs merakına kapılan insanlarda var. Onlarda bir kazanç aslında. Para kazanmak için yapılan hatalı işler yinede kaktüs ilgisi gibi geri dönüyor. Ama yinede olan bizim güzelim kaktüslere oluyor.

Yok yok ben yine de gidip o Koreli'yi sıcak silikon uygulamasıyla çelenke çevireyim de görsün gününü...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 633475)
Sevgili Asuman yeni kaktüslerini güle güle büyüt kaktüslerin üzerine yapıştırılan çiçekleri biz biliyoruz ama herkes bilmiyor gerçek sanıyor çünkü kaktüslerin çiçek açtığına inanmıyorlar.
Ben bayındır çiçek festivaline gittiğim de yanımdaki arkadaşım kaktüslerin üzerin deki çiçeklerin sahici olup olmadığını sordu ben de "Bunlar sahte yapıştırma" dedim satıcı da bana" Abla sen biliyon da neden söylüyorsun" diye söylendi . Ben de arkadaşım o dedim o zamanda bari dürtseydin herkes duymasın" demezmi. Oysaki insanlar dikkat etseler anlarla sahte çiçek olduğunu.
Ayrıca çiçek tomurcuklu kaktüsleri aldığımız kız " Bütün çiçeklileri almayın kimse inanmıyor çiçek açtığına millet görsün istiyorum" demişti bize:)

Sorma sevgili günebakan, anlarlar diyorsun ya anlamıyor bazıları. :) Geçenlerde sevdiğim bir ablama ablatacam diye dilimde tüy bitti. Bazıları çiçeği silikonla yapıştırmak yerine ince bişeyle saplıyorlar gövdeye. Kadını inandıramadım. Yok o gerçek diyo hala. Neyse öğrenecekler inşallah...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 633483)
Sayın Asuman hanım,

Harcanan emeğin yerine ulaşması ve takdir edilmesi yeterli... Teşekkürler. Helal olsun.

Yeni kaktüslerinizde oldukça güzel. Bende dün akşam Eskişehir Koçtaş'a uğradım. Yeni kaktüsler gelmiş. Birkaç tanesi de tomurcuklu idi. Bir tane aldım. Tabi üzerine ayrıca yapıştırılmış sahte çiçeği çıkartarak. Bende hiç sevmiyorum sahte çiçekleri. Hem büyümesine engel, hem de bitkiye zarar veriyor. Sayfama eklerim yakında sanırım.

Merakla bekliyoruz sevgili skaraca. Yüzlerce var hatta belki binler, milyonlar ama en azından biz her gördüümüzde birkaçını kurtaralım kendi adımıza üzerimize düşmüş olanı yaparız. Laf aramızda ben orda çaktırmadan çiçeklerini de kopartıyorum bazen. Gören olursa iyi yapıştıramamışlar diyorum. :))

oki_1655 09-05-2010 20:14

Asuman hanım 15dk önce eve geldim hemen haber vermek istedim.Beyaz milii çelikleri yanımda şuan.2 farklı kişiden toplam 5 çelik alabildim.Ama bir kişi daha söz verdi 1 ay sonra kendi ayırdığı çelikler büyüsün o da vericekmiş.Liste 7 kişi olduğu için kendime 1 tane ayırıp malesef ilk olarak sadece listenin ilk dördüne gönderebilicem.
1- Asumandilek
2- Sevim Hoca (adres bende var)
3- Günebakan
4- Zühre Demir
Bana bu gece adresinizi atabilirseniz yarın sabah kargoya verebilirim.
Elimdekilerin fotoğraflarını da çekip gece eklerim buraya:)

Ben şimdi özel mesajda atıcam sevgili Günebakan ve Zühre hanım'a da adreslerini gönderirler umarım bu gece.

Sıradakiler ( 1 ay sonra çeliklerine kavuşacaklar. )
5- Hhatice
6- Vildan Sönmez
7- Cennet bahçesi

Hatice Tarhan 09-05-2010 22:06

İlk dörde giremedim fakat yaşasın ilk yedideyim ,şimdiden teşekkürler sayın Oki1655.

Zühre Demir 09-05-2010 22:55

Gönderdim bileeeee :):)

asumandilek 10-05-2010 00:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oki_1655 (Mesaj 635042)
Asuman hanım 15dk önce eve geldim hemen haber vermek istedim.Beyaz milii çelikleri yanımda şuan.2 farklı kişiden toplam 5 çelik alabildim.Ama bir kişi daha söz verdi 1 ay sonra kendi ayırdığı çelikler büyüsün o da vericekmiş.Liste 7 kişi olduğu için kendime 1 tane ayırıp malesef ilk olarak sadece listenin ilk dördüne gönderebilicem.

Sana ne desem, nasıl teşekkür etsem az... Az önce sayfanda fotoğraflarını gördüm. Çok sevindim ve bu sevinç evdekilerin uykusunu mahvedecekti az kalsın. :)) Kocaman teşekkürler...

asumandilek 10-05-2010 00:57

5 Eklenti(ler)
Ve balkondan tomurcuk ve çiçek manzaraları... :)) Bugün çook mutlu bi gün...

Eklenti 142902

Eklenti 142903

Eklenti 142904

Eklenti 142905

Eklenti 142906

Satı Uğurtan 10-05-2010 01:14

Sevgili Asumancığım,hepsinede çok güzel bakmışsın, çok canlı ve çok diriler.

asumandilek 10-05-2010 01:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Satı Uğurtan (Mesaj 635289)
Sevgili Asumancığım,hepsinede çok güzel bakmışsın, çok canlı ve çok diriler.

Teşekkürler ablacım. Umarım hep öyle kalsınlar...

Fatih 10-05-2010 08:57

Asuman abla;büün tomurcuklularını bol günewşli bir yere koy çok hızlı gelişiyor tomurcuklar.Benim gymnocalycium baldianum tomurcuğunu döktü ama diğerleri açtı açacak.Açtıkça ekleyeceğim bende.

mrmusti 10-05-2010 09:32

İşte olay bu. Dünya güzellikleri bu, Sevinç bu, neşe bu, bu, bu, bu. Daha ne isteriz ki!

asumandilek 10-05-2010 12:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatih (Mesaj 635356)
Asuman abla;büün tomurcuklularını bol günewşli bir yere koy çok hızlı gelişiyor tomurcuklar.Benim gymnocalycium baldianum tomurcuğunu döktü ama diğerleri açtı açacak.Açtıkça ekleyeceğim bende.

Evet sevgili Fatih balkonda gayet güneş alan biryerdeler. İlgin için çok teşekkürler. Seninkilerde biran önce açsın inşallah kardeşim.

asumandilek 10-05-2010 12:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti (Mesaj 635382)
İşte olay bu. Dünya güzellikleri bu, Sevinç bu, neşe bu, bu, bu, bu. Daha ne isteriz ki!

:D Hiçbirşey !!!

günebakan 10-05-2010 13:17

Sevgili Asuman gerçekten her bitki çiçek açınca hoşumuza gidiyor ama kaktüsler çiçek açtığı zaman başka birşey oluyor harika görüntüler:)

asumandilek 10-05-2010 13:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 635548)
Sevgili Asuman gerçekten her bitki çiçek açınca hoşumuza gidiyor ama kaktüsler çiçek açtığı zaman başka birşey oluyor harika görüntüler:)

Sevgili günebakan çok haklısın. İlgin eksik olmasın. Seninkilerin de çiçekerini görmek nasip olsun inşallah.

skaraca 10-05-2010 14:45

Bu ne güzellik böyle! Hepside muhteşem.

asumandilek 11-05-2010 00:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 635608)
Bu ne güzellik böyle! Hepside muhteşem.

Teşekkürler, darısı bütün kaktüs sever dostlarımızın başına inşallah.. :))

asumandilek 12-05-2010 18:16

3 Eklenti(ler)
Günün sürprizleri...

Zühre'ye götürdüğüm kaktüsten ufacık bir çelik almıştım. Ben köklenmesi için beklerken o bana bugün muhteşem bir sürpriz hazırlamış hiç habersiz. Toprağın üstünde kendi bile zor görünürken bugün muhteşem bir çiçekle günaydın dedi bana.

Eklenti 143654

Sadece o mu, arkadaşları da yalnız bırakmamışlar onu.. Bu nasıl bir huzur, nasıl mutluluk böyle.. Çok iyiyim yine... :))

Eklenti 143655

Eklenti 143656

PlentyPlant 12-05-2010 20:18

Ne hoş, pıtır pıtır açmışlar. Bu güzellikte çiçekleri görmek için 10 yıl beslerim ben bu diken toplarını. :)

asumandilek 12-05-2010 23:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 637317)
Ne hoş, pıtır pıtır açmışlar. Bu güzellikte çiçekleri görmek için 10 yıl beslerim ben bu diken toplarını. :)

Bütün çiçekler güzel bana göre lakin kaktüsler bir başka. Onca dikenin içinden böyle renk renk güzelliklerin yol bulup çıkması beni hayrete düşürüyor. Nasıl saygıyla bakıyor, izliyorum anlatamam. Hele bugün o minicik şey beni nasıl mutlu etti. Gövdesi toprakta görünmezken nasıl muhteşem bi sürpriz yaptı bana. Seviyorum hepsini. Çiçeğini de, dikenini de.

Zühre Demir 13-05-2010 01:25

Hangi kaktüsün hayatım o, çelik aldığın da çiçek açan? Ben kendisini pek göremedim de. bu kadar küçük kaktüs çiçek açarsa bir tek senin elinde açar zaten. :) Canım benim...

sevim.K 13-05-2010 07:32

Asuman gözün aydın canım şenlenmişsin yine:p Ya şu işin sırrını bana da söyle sevgiyse içimiz dışımız sevgi. Ama bu çiçekleri görünce benim asumanın başına gittim. Önce güzel güzel konuştum anlattım arkadaşlarını. Dinlerlerse ne ala ama dinlemezlerse:mad: Üzgünüm yani:p

asumandilek 14-05-2010 00:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zühre Demir (Mesaj 637515)
Hangi kaktüsün hayatım o, çelik aldığın da çiçek açan? Ben kendisini pek göremedim de. bu kadar küçük kaktüs çiçek açarsa bir tek senin elinde açar zaten. :) Canım benim...

:) Canım benim. İlk resimdeki. :) Nasıl hayrete düştüm. Ben köklensin diye dua ederken boyuna posuna bakmadan çiçek açtı bizimki. Bu nedenle kendini görememiş olman çok normal. E artık gel de keyif yapalım azıcık...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 637541)
Asuman gözün aydın canım şenlenmişsin yine:p Ya şu işin sırrını bana da söyle sevgiyse içimiz dışımız sevgi. Ama bu çiçekleri görünce benim asumanın başına gittim. Önce güzel güzel konuştum anlattım arkadaşlarını. Dinlerlerse ne ala ama dinlemezlerse:mad: Üzgünüm yani:p

Hocam vallahi bu sene bende anlamadım ne olduğunu. Ama sevgide ısrar ediyorum. Bıktırdım galiba. Bir an önce açalım da kurtulalım bunun hergün başımıza dikilip oramızı buramızı öpmelerinden demiş olabilirler. :))

Vildan Sönmez 14-05-2010 08:29

132 nolu mesajda 4. fotoğraftaki tomurcuklar ne alemde Asuman Hanım, çiçekler açıldı mı ?

asumandilek 14-05-2010 21:15

Sevgili Vildan hanım bende sabırsızlıkla bekliyorum onu. Bu sabah bir tanesi hafif belirti göstermişti. Şu an Sakarya' dayım, umarım Pazartesiye kadar açıp kapanmaz. Çok üzülürüm.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024