agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   asumandilek / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/19885.htm)

dua-çiçeği 25-03-2010 22:29

Kaktüslerinize bakıp bakıp doyamadım sayın asumandilek.Sormayın bende kaktüs delisiyim.Bakalım ne zamana kadar bu kaktüs hastalığı devam edecek.İyi günlerde büyütmeniz dileklerimle.

skaraca 26-03-2010 09:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 602918)
İki nolu mesaj üçüncü fotoğrafta görünen yılbaşı çiçeği gibi görünse de, geçenlerde Hhatice hanımın bende bulunup, bulunmadığını sorduğu, ancak şu anda ismini hatırlayamadığım çiçek sanırım.

Burada sayın uyar11'in vermiş olduğu ayrıntılı bilgi var.

Çiçek ismi Rhipsalidopsis gaertneri ya da Hatiora gaertneri.

İsim bulma hakkı olarak ayırma yapıldığında bir-iki çeliğe talip olabilir miyim?

a1919 26-03-2010 09:24

1 Eklenti(ler)
sizce bu kaktüsüm çiçek mi açacak ;)

skaraca 26-03-2010 10:21

Sayın a1919,

Fotoğraf net değil ancak çiçek tomurcuğuna benziyor. Gözünüz aydın. Darısı bizlere...

a1919 26-03-2010 10:23

Teşekkürler. Darısı tüm kaktüs severlere

asumandilek 26-03-2010 10:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 604139)

Çiçek ismi Rhipsalidopsis gaertneri ya ya Hatiora gaertneri.

İsim bulma hakkı olarak ayırma yapıldığında bir-iki çeliğe talip olabilir miyim?

:)) Olur olur.. Olmaz mı sevgili skaraca bir kaç çelik hakettin. :)) Bu isim işinde hiç iyi değilim ben. Onlara dilimin dönmediği için abuk subuk isimlerle sesleniyormuşum gibi geliyor. Kendimi rahatsız hissediyorum şahsen. :))) Bana biri asuman değil de osman dese sinirlenirim yani. :) ( Laf aramızda ortaokulda böyle derdiler. :) )

asumandilek 26-03-2010 10:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kartalpin (Mesaj 603966)
Sevgili asumandilek,

Sayfanızın giriş kısmındaki cümlelerinizi bir kaç defa haz duyarak okudum. Sonra dostlarınınızın resimlerini inceledim. Bu incelemede onların sağlık durumlarından sergileniş biçimine kadar detaya inerek onların içinde olup bitenleri görmeye çalıştım. Evet onlar bana dedilerki asıl "deli" biziz... Şaşırdınız mı öyle demelerine. Bakın anlatmaya çalışayım.

Deli sözcüğünün bizim kültürümüzde bir karşılığı daha vardır ki günlük hayatta pek doğru kullanılmamaktadır. Bu karşılk "MECZUP" dur. Ama basınımız bu kelimeyi gerçek anlamının dışında pazarlamaya çalışırlar.

Bu kelimenin karşılığı aslında "Cazibeye kapılmış", Çekiciliğe kapılmış" demektir. O cazibeye öyle bir kapılırki insan, önce kendisini yitirir çekilen noktanın içinde. kendisi yok olur geriye sadece cezbeden kalır.

Evet biz kaktüs aşıkları birer MECZUP halini yaşamaktayız. Onlarda kendimizi yitirip yok olur ve evreni "iyi-kötü" "güzel-çirkin" "soğuk - sıcak" gibi yorumlamayı bırakır, karşıtlık, ikilik, ya da çokluk halini siler, sadece o yokluk halini yaşarız. O yoklukta da "rüyanın ötesindeki" gerçeğimizi bulur onu soluklarız.

Cezbeden ister diken olsun ister çiçek hiç farketmez. en büyük şans cazibeye kapılıp Meczup olmaktır. Bu muhteşem AŞK tır..

Sizin kaktüsleriniz sizde kendilerini yok etmişler sizde onların cezibesine kapılarak onlarda yok olmak üzeresiniz. Ne güzel bir duygudur bu. Bunu yaşamayan bilmez takdir ise asla edemez.

Meczupluğunuz daim olsun. Yüreğinize sağlık olsun. Güneşiniz kaktüsleriniziniz üzerinden eksik olmasın...
Sevgiyle kalın

Sevgili Kartalpin; Bu sayfada muhteşem cümlelerinizin, his algılayışınızın ve fevkalade yorumlarınızın olması ne güzel.. Sizin dostlarınıza olan aşkınız onları anlatışınız mertebelerine erişmek nasip olsun inşallah hepimize. Duygularınız için sonsuz sevgiler....

asumandilek 26-03-2010 10:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice (Mesaj 603979)
Harika bir delidir birtanem benim :) çok güzeller senden alıyorlar güzelliklerini :)

Evet S karaca size sorduğum çiçek gerçekten yılbaşı çiçeğine çok benziyor,ben de ismini bulamadım. Mutlaka bilen arkadaşlarımız vardır yazarlar öğreniriz.

:) Annemm.. Değil midir ki aslolan, nasıl bakarsan öyle görür gözlerin...Güzel baktığın için güzel görüyorsun sen. Kalbinde senin gözlerin...

asumandilek 26-03-2010 10:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dua-çiçeği (Mesaj 603992)
Kaktüslerinize bakıp bakıp doyamadım sayın asumandilek.Sormayın bende kaktüs delisiyim.Bakalım ne zamana kadar bu kaktüs hastalığı devam edecek.İyi günlerde büyütmeniz dileklerimle.

Aslında bu forum sayfalarını gezene kadar yalnız olduğumu düşünüyordum.. Lakin burada gördük ki " kaktüs sevgisi" başka herşeyden farklı. Umarım yaşamınız boyunca bu muhteşem sevgiden mahrum kalmazsınız sevgili dua-çiçeği... Sağlıcakla kalın. Çok teşekkürler...

asumandilek 26-03-2010 11:22

4 Eklenti(ler)
Madem ben balkonda idare edeceğim bir bahçem olana kadar bari kaktüslerimin bir bahçesi olsun demekten vazgeçmeyeceğimi anlayan sevgili eşim nihayet 2 yıldır balıkları için hazırladığı ama benim elimden ve dilimden kurtaramadığı akvaryumu sonunda özelime aldım. :)) Ve kaktüslerimin bir bahçesi oldu.. Tabi keşke öngörüşüm daha iyi olsaydı. Zamanında akvaryumu daha büyük yapması için de biraz dil dökseymişim diye hayıflanıyorum şimdi. :)

Eklenti 132183

Bu küçükler de Cemo'nun bahçeye her gittiğimde elime tutuşturduğu sevgi yavruları.. :))

Eklenti 132184

Vee elbette Hatice annemin güzeller güzeli kalanşosu..:))

Eklenti 132185

Bu fıstıkla iki yıldır birlikteyiz. Yavrularıyla muhteşem bir güzellik sergiliyor her yeni gün...

Eklenti 132186

asumandilek 26-03-2010 11:24

5 Eklenti(ler)
Ve gelelim Zühre'nin merakla beklediği birlikte sipariş ettiğimiz Taner Angay'ın serasından evimize taşınan güzellikler...

Eklenti 132187

Eklenti 132188

Eklenti 132189

Eklenti 132190

Eklenti 132191

asumandilek 26-03-2010 11:26

4 Eklenti(ler)
Eklenti 132192

Eklenti 132193

Eklenti 132194

Eklenti 132195

günebakan 26-03-2010 11:56

Hepsi de biribirinden güzel sevgili Asuman kaktüs bahçesi harika olmuş güle güle büyüt:)

sevim.K 26-03-2010 11:59

Asumancım akvaryumuna bayıldım çok güzel. Yeni güzellerini güle güle büyüt. Ben de biraz daha havalar açsın diye bekliyorum ne var ne yok ortaya dökeceğim artık:) Kıskandım mı ne;)

asumandilek 26-03-2010 13:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 604263)
Hepsi de biribirinden güzel sevgili Asuman kaktüs bahçesi harika olmuş güle güle büyüt:)

Çok teşekkürler sevgili günebakan..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 604266)
Asumancım akvaryumuna bayıldım çok güzel. Yeni güzellerini güle güle büyüt. Ben de biraz daha havalar açsın diye bekliyorum ne var ne yok ortaya dökeceğim artık:) Kıskandım mı ne;)

Hocam ben sabırsızlıkla bekliyorum. Bi görelim de ona göre gelelim Hendeğe. Hani yanımızda saksı falan getirmek lazım olur diye.. :))

skaraca 26-03-2010 15:33

Merhaba Asuman hanım,

Siz çelik sözü verin yeterki. Ben elinizdeki isimlerini bilmediğiniz kaktüslerin isimlerini bulur, size yazarım.

Hhatice hanım aynı kalonchoeden banada göndermişti. Şu anda üzerinde açmış dört çiçeği ve tomurcukları var.

Akvaryum düzenlemeniz çok güzel olmuş. Taner beyden gelenler ise maşallah hepsi tomurcukta. Benimkiler bir buçuk ay önce gelmişti ve tomurcuklar yoktu. Burada da tomurcuklanmaya fırsat bulamadılar henüz. Senecio Rowleyanusta çok güzel. İyi gelişmiş.

Sevgiyle büyütün...

asumandilek 26-03-2010 16:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 604377)
Merhaba Asuman hanım,

Siz çelik sözü verin yeterki. Ben elinizdeki isimlerini bilmediğiniz kaktüslerin isimlerini bulur, size yazarım.

Hhatice hanım aynı kalonchoeden banada göndermişti. Şu anda üzerinde açmış dört çiçeği ve tomurcukları var.

Akvaryum düzenlemeniz çok güzel olmuş. Taner beyden gelenler ise maşallah hepsi tomurcukta. Benimkiler bir buçuk ay önce gelmişti ve tomurcuklar yoktu. Burada da tomurcuklanmaya fırsat bulamadılar henüz. Senecio Rowleyanusta çok güzel. İyi gelişmiş.

Sevgiyle büyütün...

Tamam o zaman anlaştık.. :) Çelikler benden isimler sizden. :) Ben hepsi bir yana tabi ama böyle sarkan ve karman çorman görünen dallı budaklı şeyleri pek severim. Düz, simetrik şeyler pek ilgimi çekmiyor nedense. :) O yüzden senecio gözbebeği olacak galiba.

Zühre Demir 26-03-2010 17:35

Allahımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm. Demek geldiiiiiiiiiii. Muhteşemler, kalp krizi geçirecektimmmmm. Güle güle büyüt bitanem. Lütfen bana her birinden çelik ayır, yoksa onları ayaklarımla ezerim. Bir dahaki gelişimde hiçbir şey bırakmam. :p

asumandilek 26-03-2010 17:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zühre Demir (Mesaj 604426)
Allahımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm. Demek geldiiiiiiiiiii. Muhteşemler, kalp krizi geçirecektimmmmm. Güle güle büyüt bitanem. Lütfen bana her birinden çelik ayır, yoksa onları ayaklarımla ezerim. Bir dahaki gelişimde hiçbir şey bırakmam. :p

Hahahaha.. :)) Sen gelne kadar hepsinin dikenleri büyürrrrrrrrrrrr. İstersen ez. Ayaklarına batar.. Falakaya çekerim o ayaklarını senin. Bitanem benim...:D

Hhatice 26-03-2010 17:47

Orjinal Mesaj Sahibi skaraca

Çiçek ismi Rhipsalidopsis gaertneri ya ya Hatiora gaertneri.

Demek paskalya kaktüsüymüş :)
Canım kızım ne kadar güzel olmuş akvaryumun yeni kaktüslerin de çok güzeller şimdi yeni yerlerinin keyfini çıkarıyorlardır sen bıcır bıcır konuşuyorsundur onlarla ,birden ben de orada olmak istedim :)

skaraca 26-03-2010 20:14

Kaktüslerinizin isimleri

Asuman hanım, kaktüslerinizden ilk anda isimlerini bulabildiklerim veya bildiklerim... Taner beyden gelenler isim etiketleri ile geliyorlar. Onlar için araştırmaya gerek yok.

1. mesaj 2 ve 4. fotoğraf ; Euphorbia Mammillaris

2. mesaj 2. fotoğraf (Arajman) ; arka solda yan duran Opuntia Erinacea v utahensis, onun sağındaki Opuntia Monocantha Monstruosa, arka en sağdaki Cylindropuntia subulata linkte 9. kaktüs, onun önünde bulunan beyaz dikenli Opuntia Microdasys Albata

2. mesaj 4. fotoğraf Aeonium Arboreum

3. mesaj 1. fotoğraf Crassula Collum

3. mesaj 3. fotoğraf stapelia, duvalia veya caralluma türü olabilir. Çiçeklerine göre tam ayrım yapılıyor. Çiçekli fotoğrafı varsa veya çiçek açmışsa arama motorlarından belirttiğim türlerin çiçekli fotoğraflarından tür belirlenebilir.

3. mesaj 5. fotoğraf : Sempervivum (kışın kar altında kalsa, donsa, 2 ay susuz kalsa bile birşey olmaz. Benimkiler tüm bunları yaşadı ondan biliyorum.)

4. Mesaj 1. fotoğraf : Opuntia Microdasys Albata

4. mesaj 4. fotoğraf : Çiçeklerinden ayırılabilir ama Sedum Palmeri ye benziyor.

5. mesaj 2. fotoğraf ; Graptopetalum Paraguayense

5. mesaj 5. fotoğraf Haworthia Fasciata

6. mesaj 1. fotoğraf : Mammillaria Prolifera

Şimdilik bu kadar. Zamanım olursa daha sonra diğerlerini de yazmaya çalışırım. Bu arada bazı türlerin birbirine çok benzediğini (Euphorbia gibi), ya da bazı sitelerde farklı isimlendirmeler olabildiğini belirtmek isterim.

sevim4 26-03-2010 22:43

A boo bayıldım bayıldım.

asumandilek 26-03-2010 23:34

Skaraca, performansınızın hakkı çeliği aşacak galiba. :) Çok teşekkürler.. Bende çelik konusunda sizin kadar çaba göstereceğim emin olun. :) E artık adres de gönderin listenizi hazırlayıp, bende çalışmalara başlayayım... :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim4 (Mesaj 604603)
A boo bayıldım bayıldım.

Sevim Hanım çok teşekkürler...

lale76 28-03-2010 21:59

Sevgili asuman; şiirsel anlatımınla başlayan esprili sözlerle devam eden mesajlar, kaktüsler çok hoş. Kaktüs merakımız, deliliğimiz, hiç bitmesin. Kaktüs sevdalıları birbirini hiç yanlız bırakmıyor.
Kaktüs bahçesi de çok hoş olmuş. Sencio çok güzel.

asumandilek 28-03-2010 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lale76 (Mesaj 605570)
Sevgili asuman; şiirsel anlatımınla başlayan esprili sözlerle devam eden mesajlar, kaktüsler çok hoş. Kaktüs merakımız, deliliğimiz, hiç bitmesin. Kaktüs sevdalıları birbirini hiç yanlız bırakmıyor.
Kaktüs bahçesi de çok hoş olmuş. Sencio çok güzel.

Teşekkürler Lale.. Ve aminnn.. :)) Senecio'nun büyümesini istiyorum ben biran önce. Bu gece yatayım, yarın büyümüş olsa mesela. :)) Ne güzel olurdu. :o

sevim.K 29-03-2010 09:16

Ne yapsam ben de şiirsel bir anlatımla güzelliklerini mi anlatsam ya da besteler yapıp şarkılar mı söylesem:p

skaraca 31-03-2010 16:03

Asuman hanım,

Rhipsalidopsis gaertneri ya da Hatiora gaertneri köklenmesi için suya konuldu. Diğer gönderdikleriniz toprakla buluştu. Crassula Ovata'da pamuklu bitler için fiziki temizlik ve şimdilik sıvı sabunla temizlik yapıldı. Pek o kadar bit yoktu. Şu anda da temiz görünüyor. Fotoğraflar ve gelişmeleri yakında sayfamda izleyebilirsiniz.

asumandilek 31-03-2010 16:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 607375)
Asuman hanım,

Rhipsalidopsis gaertneri ya da Hatiora gaertneri köklenmesi için suya konuldu. Diğer gönderdikleriniz toprakla buluştu. Crassula Ovata'da pamuklu bitler için fiziki temizlik ve şimdilik sıvı sabunla temizlik yapıldı. Pek o kadar bit yoktu. Şu anda da temiz görünüyor. Fotoğraflar ve gelişmeleri yakında sayfamda izleyebilirsiniz.

Oh oh maşallah. Keyiflenmişlerdir. İki günlük koli, poşet, çuval içinde yaptıkları yorucu yolculuktan sonra pek iyi gelmiştir bakımınız. Güzel günlerde büyütün inşallah..

Vildan Sönmez 31-03-2010 21:21

Asuman Hanım, hepsi çok güzel.Taner Bey'den tomurcuklu ve hasarsız gelmeleri çok iyi. Benimkilerde bir tanesinde tomurcuk vardı, çok güzel de açtı, ama hepsi de iyi gelişmiş ve yavaş yavaş büyümeye devam ediyorlar. Steplialardan birinde minnacık bir şey geliyor. Sanki tomurcuk gibi ya da ben öyle olmasını istiyorum. :)

Carlos_Cortes 31-03-2010 21:32

Asuman Hanım bitkileriniz çok güzeller. Allah nazardan saklasın:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024