agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   Engin / Kaktüsler (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/19819.htm)

Engin 20-03-2010 10:20

Engin / Kaktüsler

Bilmiyorum farkettiniz mi,forumda herkes bağımsızlığını ilan etti :rolleyes: Artık Kaktüs Genel ya da Kaktüs Çiçekleri gibi bölümlere fotoğraf yükleyen yok.Ana başlıklara,yeni başlayanların aradıkları bilgilere ulaşabilecekleri, veritabanı niteliğindeki bölümlere nadiren mesaj ekleniyor.

Arşivimde yüzlerce kaktüs fotoğrafı var.Bir kısmını paylaşmıştım sizlerle ancak sitenin izin verdiği çözünürlükten daha kaliteli çözünürlüğe sahip fotoğrafları imageshack sitesine yükleyip oradan link vererek gösteriyordum.Artık site dışı fotoğraf linkleri gözükmüyor.Yüklediğim fotoğrafların bir kısmı tarih oldu.

Ben de trende ayak uydurayım kendi bölümümü açayım dedim.Az sonra bir kaç fotoğrafla başlıyorum.

Hhatice 20-03-2010 10:29

Ne güzel yeni bir kaktüs sayfası yeni görsel ziyafet demek ,belkiyoruz Engin kaktüslerine merhaba demek için :)

Engin 20-03-2010 10:30

5 Eklenti(ler)
Güzeller güzeli Mammillara Guelzowiana..

Engin 20-03-2010 10:37

3 Eklenti(ler)
Astrophytum asterias

Engin 20-03-2010 10:49

3 Eklenti(ler)
Parodia penicillata.Keşke fotoğraflar 70kb ile sınırlandırılmasaydı.Detaylar çok bozuluyor ama yapacak bir şey yok.

Hhatice 20-03-2010 11:00

OFF olağan üstü güzeller benim kaktüslerimi yaklaştırdım ekrana belki kıskanırlar özenip açarlar diye maşallah ellerine sağlık :)

sevim4 20-03-2010 11:56

Maşallah nazar deymesin.

günebakan 20-03-2010 12:15

Bunlar muhteşem görünüyorlar hele de kırmızı çiçekli olan Parodia penicillata:)

eminetirsi 20-03-2010 13:15

Yeni sayfanız hayırlı olsun sn engin... umarım burasıda kaktüs resimleri sayfanız kadar bereketli olur...

mrmusti 20-03-2010 13:18

Devamını bekliyoruz..

Engin 20-03-2010 15:10

Hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar.Sevim hanım nazar değmesin dediniz ama sanırım nazar değdi koleksiyonuma.Şu anda bit sorunuyla uğraşıyorum.

Saksıların altlarında gözle çok zor görülen, yavaş hareket eden minik böcekler farkettim.Bitki üstlerini ışık altında dikkatlice incledim daha önce pamuklu bitlerin istilasını bir kez atlatmıştım, mammillaria'ların aralarını çok seviyor bu bitler.Kaktüsleri temiz görünce içim rahatlamıştı.Daha sonra beyaz bitleri bir kaç kez daha görünce topraklardan şüphelendim saksıların köklerini kontrol ettiğimde bir kısmında bite rastladım.Aslında bitler bildiğimiz unlu bit denilen bitler ama bitki üstlerinde değil köklerde yayılmışlar.Özellikle yavruların kök oluşturmasını engelliyorlar çıkan kökü yiyorlar etrafında öbeklenmişler.Önce temizleyebildiğim kadarı elimle temizledim saksıları değiştirdim sonra içim rahat etmeyince neemazal isimli organik ilaçla sularını ve kendilerini ilaçladım.Bir müddet sonra tekrarlayacağım.Umarım hasarsız atlatacağım hastalığı.

Daha önceki topraklarım beyaz ponza ve marketten aldığım topraklardan oluşan bir mixti.O şekilde çok başarılı sonuçlar aldım.Kaktüslerin derdi toprak değil.Sadece ponzada ya da lavada bile eminim yaşarlar.Yabancı sitelerde doğada çekilmiş fotoğraflarda kaya çatlaklarından çıkan kaktüsleri gördüğümden beri toprağı az kullanıyorum.Önemli olan maksimum kuru kalmaları ve sulandıklarında varsa yağmur suyu yoksa şişe suyuyla sulanmaları.Topraklarında organik metaryel olmadığı için yazın arada az miktarda sıvı besinde veriyorum.Nisan yağmurları sıvı gübreden kat kat iyi bu arada onu da belirteyim.Anormal hacim yapıyor.

Yeni topraklarımda yine bu market çiçek topraklarından, ince lava kırığı ve kalın kırmızı lava kullanarak yaptım.Üstlerini lavayla süsledim yakında onlarıda fotoğraflıyacağım.Bu sefer kare saksı tercih ettim gerçekten yerden oldukça tasarruf sağladıklarını gördüm.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1268469900

Engin 20-03-2010 16:45

2 Eklenti(ler)
Mammillaria Microhelia

Engin 20-03-2010 17:05

1 Eklenti(ler)
Mammillara Decipiens- Başedilecek gibi değil,çok arsız.Bir senede 100 katı çoğalan başka bir bitki var mı bilmiyorum.

Engin 20-03-2010 17:19

2 Eklenti(ler)
Rhipsalidopsis Gaertneri- Aldığım seracı kaloriferli evde zor demişti, nem ihtiyaçlarını karşılamak için ne yaptıysam olmadı. Kışı geçiremedi, bitkiyi kaybettim. Neyseki çeliklerinden verdiğim kişilerde nesli sürüyor.Çok beğendiğim bir bitkidir.

skaraca 20-03-2010 18:17

Sayın Engin,

Yeni sayfanız hayırlı olsun. Güzel kaktüsleriniz Tokat'ın soğuğunu yedikten sonra böyle güzel açıyor sanırım. Eklediğiniz fotoğraflar diğer sayfalara eklediklerinizden farklı. Sanırım yeni çektikleriniz.

Devamını bekliyoruz...

Engin 20-03-2010 19:08

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 600849)
Sayın Engin,

Yeni sayfanız hayırlı olsun. Güzel kaktüsleriniz Tokat'ın soğuğunu yedikten sonra böyle güzel açıyor sanırım. Eklediğiniz fotoğraflar diğer sayfalara eklediklerinizden farklı. Sanırım yeni çektikleriniz.

Devamını bekliyoruz...

Bu sene çok ılıman geçti.Ama yine de burada dışarıda kışı geçirmeleri mümkün değil.Büyükçe bir terasım var biraz erken çıkarıyorum kaktüslerimi dışarı Nisan başı gibi çıkaracağım yine,ilkbahar yağmurlarıyla beraber tomurcuklar geliyor.Kasım ayına kadar çiçekler sürüyor.

Gymnocalycium Triacantum

oki_1655 20-03-2010 19:37

Engin Bey kaktüsleriniz muhteşem görünüyor.Umarım şu bitlerdende kurtulursunuz.Bendeki iki kaktüste de sizin de dediğiniz gibi köklerde var.Kurtulmaya çalışıyorum.
Ve umarım bende sizinkiler gibi güzel çiçeklerini görebilirim..
Sağlıkla büyütün..

Engin 20-03-2010 19:42

İyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum.İki saksınızda bit varsa çok kısa zamanda hepsine yayılabilirler.Ben tedaviyi bit rastlamadıklarıma da uyguluyorum.Çok sinir bozucu bir durum belki kaktüsleri öldüremezler ama özellikle yavruların gelişimini bozuyorlar.Umarım kurtulursunuz.

Engin 20-03-2010 19:45

2 Eklenti(ler)
Rebutia Muscula

PlentyPlant 20-03-2010 22:19

Kaktüsleriniz gerçekten muhteşem görünüyorlar, Sayın Engin. Çekenin maharetini hiç söylemiyorum bile. Ellerinize sağlık.
"Bağımsız kaktüs cumhuriyetleri" :) konusuna gelince... Aslında haklısınız. Fotoğraflar için galeri (yanlış isimleri düzeltemeye açık olarak), bakım önerileri için ayrı, pratik öneriler ve uygulamalar için bir bölüm olması daha derli toplu olurdu.
Siteyi tanıdıkça bunun ne kadar mümkün olabildiğini gördüm.
Şimdi belki zor olan, geri dönüş konusu... :) Fikir birliği ve biraz fazla zaman ayırmak (resimleri galeriye, fikir ve deneyimleri ilgili yerlere koyup, bağımsız sayfalardan silmek gerekecek) bunu çözebilir. Kimbilir, belki olur.

Engin 21-03-2010 08:00

1 Eklenti(ler)
Gymnocalycium Triacantum ve Gymnocalycium Baldianum

sevim.K 21-03-2010 08:08

Güzel sözü az gelir sanırım bu kaktüslere:). Kaktüsler çok güzel, bakımlı, sağlıklı, çiçek çiçek. Fotoğraflar kaliteli. Keyifle bakıyor insan her birine. Biraz da imrenerek tabii ki;)

Engin 21-03-2010 09:37

2 Eklenti(ler)
Sol üstteki Mammillaria Gracilis, Pembe çiçekli olan M.Gracilis'e çok benziyor ancak türünü bilmiyorum.Sağ alttaki Mammillaria Prolifera. Bu tür ülkemizde Echinopsis ve Opuntialardan sonra en yaygın tür sanırım.

Sağ arkadaki Titanopsis.Altta da Titanopsisin çiçekli hali.

skaraca 21-03-2010 10:18

Mammillara Decipiens, benim avatarımda fotoğrafı bulunan kaktüs değil mi? Gerçi benimkinin dikenleri kahverengiye daha yakın. Eğer öyleyse beyaz çiçekleri ile çok güzel görünüyor.

ankstel 21-03-2010 10:40

[
Harika gercekten kaktüs resmi maharet ister gercekten tebrikler

lale76 21-03-2010 11:50

Hayranlıkla dolaştım, çok güzeller.
Bit sorununu en kısa zamanda çözmeniz dileğiyle..

Engin 21-03-2010 11:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 601125)
Mammillara Decipiens, benim avatarımda fotoğrafı bulunan kaktüs değil mi? Gerçi benimkinin dikenleri kahverengiye daha yakın. Eğer öyleyse beyaz çiçekleri ile çok güzel görünüyor.

Evet avatarınızdaki Decipiens.Eski dikenler sararıyor yeni çıkanlar daha açık renkli çıkıyor.Benimkiler şu anda çiçek açıyor.Su vermesemde kış boyu açmayı sürdürdü.

Engin 21-03-2010 12:10

2 Eklenti(ler)
Yer tasarrufu sağlamak için forumdan aldığım yeni kare saksılar ve pencere içlerini genişletmek için geçtiğimiz haftalarda yaptığım uygulamanın fotorafları.

Hatice Tarhan 21-03-2010 12:55

Sayın Engin kaktüsleriniz olağan üstü açmış kaktüslerinizin sıkı takipçisi olacağım , diğer kaktüs sayfaları gibi . Ellerinize yüreğinize sağlık.

Engin 21-03-2010 19:02

2 Eklenti(ler)
Teşekkür ederim Cennetbahçesi.

Mammillaria ...

k_donmez 21-03-2010 19:08

Çok güzel görünüyorlar. Ellerinize sağlık. Çiçekler ne kadar süreyle kalıyor acaba?

Engin 21-03-2010 19:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez (Mesaj 601312)
Çok güzel görünüyorlar. Ellerinize sağlık. Çiçekler ne kadar süreyle kalıyor acaba?

Çiçeklerin ömrü türlere göre değişiyor.Mesela Echinopsis çiçekleri akşam üstü açıp ertesi gün öğlende ömürlerini tamamlıyorlar.Gymnocalyciumlarda güneşin şiddetine göre açıp kapanma 3-4 gün kadar sürebiliyor.

selenn 21-03-2010 22:32

Sayın Engin, "Kaktüs Çiçekleri" Başlığına eklediğiniz fotoğrafları ilgiyle takip ediyordum. Bu başlığınızı da aynı şekilde izlemeye devam edeceğim. Kaktüslerinizin ve çiçeklerinin güzelliklerine ne denebilir ki... Hepsi muhteşemler ama fotoğraflarınız da çok güzeller. Ellerinize sağlık.

Zühre Demir 21-03-2010 23:50

Kaktüs nasıl sevilmez? Hele böyleleri. Elelrinize sağlık. Şiir gibi hepsi...

Engin 22-03-2010 09:49

2 Eklenti(ler)
Echinocactus Grusonii Albina ve Mammillaria Pringlei.Pringlei elimdeki en büyük kaktüs, boyu 25cm e ulaştı.

Vildan Sönmez 22-03-2010 11:03

Engin bey herşey çok güzel, fotoğraflara mı kaktüslere mi övgüler yazsam bilemedim.
Hep içerideler galiba..

Engin 22-03-2010 14:03

2 Eklenti(ler)
Teşekkür ederim Vildan Hanım.Şu anda içerideler.Geceleri hala don riski var.Önümüzdeki haftalarda balkona çıkaracağım.Birde şu köklerdeki bitlerden kurtulsam :(

Engin 22-03-2010 17:34

1 Eklenti(ler)
Echinopsis Oxygena

Hhatice 08-04-2010 17:51

İnanılmaz güzeller maşallah seralar bile sizinkilerle yarışamaz ,gözlerimi alamadım kaç kez oldu bakıyorum ellerinize sağlık :)

pandora.u 08-04-2010 18:50

kaktüsleriniz muhteşem Engin bey.ben boluda yaşıyorum.yaklaşık 15 çeşit kaktüsüm var.3 tanesi çiçek açıyor.rabırsızlıkla bekliyorum açmalarını.sizlerlede paylaşmak isterim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024