agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   Joe-Dalton / Kaktüslerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/19583.htm)

Joe-Dalton 08-03-2010 15:20

Joe-Dalton / Kaktüslerim
 
2 Eklenti(ler)
Merhaba,

Bugün size masamın üstünde duran bebişlerimin resmini gönderiyorum. Aldığımda dörtlüydüler zaten onun için aldım ;) 2-3 gün önce kendim ayırdım ve şaşırttım. 2-3 gün sonra ilk sularını vereceğim. Orijinal isimlerini bulana kadar isimsiz kalmasınlar dedim:)

Joe-Dalton 09-03-2010 11:32

Aşılılarım
 
1 Eklenti(ler)
Bu iki aşılı kaktüste kullanılan stoklar şu an en çok gördüklerim. Üçgen şeklinde. Demekki bunların üretilmesi hızlı ve ekonomik oluyor. Sağlamlığını da araştırmamız lazım. Zaman gösterecektir. Benim bir tanesinin yanından bir yavru veriyor sanırım. Belki ortan üretebilirim. Sarı aşının ufak bi farçası yere düşmüş. onu da toprağın üstüne koydum ama kendi kendine köklenmesi ve yaşaması çok zor. Bunların da isimlerini Ferhat ile Şirin koydum. Sağdaki daha zarif gözüktüğünden Şirin o. Hadi bakalım :cool:

mrmusti 09-03-2010 14:14

Başlangıç için güzel, devam etmelisin, Bitkilerin arttıkça daha çok seveceksin.

skaraca 09-03-2010 18:29

Sayın Joe-Dalton,

Aşılara dikkat. Üreticiler aşılamayı yapıp, tam olarak kaynama sağlanmadan satışa sundukları için istenmeyen sert bir temasta aşılar yerinden çıkabilir. Bir kaç gün önce Koçtaş'ta idim. Orada aşısı düşmüş kaktüsler vardı. Gerçi orada oynayan, eline alan, düşüren çok olabilir. Düşen aşılardan bir tanesini de ben aldım. Ancak sarı renk olduğu için kendi başına üremiyor. Ben belki uygun bir stok bulurum ve o sürece kadar aşı yaşarsa aşılamayı yaparım diye düşündüm. Sizin diğer yeşil aşı tek başına da yetiştirilebilir.
Aşılar konusunda uyar11'in açmış olduğu başlık var. İnceleyebilirsiniz.

Joe-Dalton 12-03-2010 22:58

Bohça gibi..
 
1 Eklenti(ler)
Bugün size bohça gibi olan bir kaktüsümü göstereceğim. Adını bilmediğim için ismini bohça koydum şimdilik. 3'lü bir saksıda aldım. Ayırdım sonra.

Sayın mrmusti dilekleriniz için teşekkürler.. Sayın skaraca, aşı konusunda dediklerinize katılıyorum, forumdaki hemen her şeyi okudum zaten. Yukarda resimleri gözükenleri Koçtaş Cevahir'den almıştım. Ancak haftasonu Bauhaus'dakileri gördüm. Stok ve aşı kısımları daha iriceydi. Ayrıca kırmızı aşılar piyasada daha çok tutuluyor sanırım çünkü hemen tükenmiş.

mrmusti 13-03-2010 11:25

Bu kaktüsünüzün adı Astrophytum asterias sayın Joe Dalton.
Harika çiçeği vardır.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Joe-Dalton (Mesaj 595657)
Bugün size bohça gibi olan bir kaktüsümü göstereceğim. Adını bilmediğim için ismini bohça koydum şimdilik. 3'lü bir saksıda aldım. Ayırdım sonra.
Sayın mrmusti dilekleriniz için teşekkürler.. Sayın skaraca, aşı konusunda dediklerinize katılıyorum, forumdaki hemen her şeyi okudum zaten. Yukarda resimleri gözükenleri Koçtaş Cevahir'den almıştım. Ancak haftasonu Bauhous'dakileri gördüm. Stok ve aşı kısımları daha iriceydi. Ayrıca kırmızı aşılar piyasada daha çok tutuluyor sanırım çünkü hemen tükenmiş.


Joe-Dalton 16-03-2010 11:38

Doğum Günü Hediyelerim
 
2 Eklenti(ler)
Başlık herşeyi anlatıyor. Şubat'ta hem annem hem teyzem bana kaktüs hediye ettiler ;) bu arada annem ve teyzem ikizdir :D neyse efendim. üzerindeki yapay çiçekleri çıkarırken bazı areollere zarar verdik. Ancak ilerki günlerde gelişimi daha iyi olacaktır. Mart'ta ikisinin de saksısını biraz büyüttüm. Yayvan olanın toprağını pek silkelemedim hem güneş görsün diye biraz yüksek diktim. Nasıl olsa yine saksıyı kaplayacaktır. Bilimsel isimlerini bulmama yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Sayın Mrmusti Astrophytum asterias için teşekkürler. Baktım çiçeği süpermiş gerçekten.

Joe-Dalton 18-03-2010 11:53

3'lüden ayırdıklarım
 
2 Eklenti(ler)
Diğer ikisini de 5-6 cm'lik saksılarına şaşırttım. Resimleri cep ile çekip küçültüyorum. Zor ama bir süre daha bu kaliteyle idare edeceğiz. Senenin ilk suyunu 15 Mart'ta aldılar. Havalar henüz ısındı sayılmaz. İkinci sularını 1 Nisan'da sıvı gübre eşliğinde takdim etmeyi düşünüyorum ;)

Joe-Dalton 22-03-2010 11:57

Emektar kaktüsüm
 
1 Eklenti(ler)
Bunu aldığımda 5-6cm kadardı. 2008'in Mart'ında almıştım. O yaz ve sonraki yaz çiçek göremedik. Bakalım bu yaz durum ne olacak, baya büyüdü. Üstte yapay çiçeklerden kurtarırken oluşan hasar hala gözle görülür cinsten. Dibinde de kuruma gibi bi kabuk oluşmuş. Allahtan bu fazla yayılmadı, o kadarla kaldı. Buyrunuz :)

MagicLife 22-03-2010 22:39

Sayın joe-Dalton aşılı kaktüslerinizden sağdakinin türü nedir

Joe-Dalton 23-03-2010 00:49

Aşılılarımın İsimleri
 
Sayin MagicLife,

Aşılı kaktüslerimde stok olarak Hylocereus Trigonus kullanılmış.

Sarı aşılı olan Ferhat, bir Chamaecereus Silvestrii 'nin sarı versiyonu.

Sizin sorduğunuz yeşil beyaz giymiş olan Şirin ise, mostruosa formunda bir Notocactus scopa "inermis", sinonimi ise (Parodia scopa inermis). Öğrendiğim kadarıyla bunu da ancak aşı veya çelik yöntemi ile üretebiliyormuşuz efendim ;)

yusuf-155 23-03-2010 01:03

sanki incire benziyor

Joe-Dalton 27-03-2010 13:45

Mammillaria mystax
 
1 Eklenti(ler)
Tepeden bakıp spinlerdeki simetriye hayran olunca almıştım bu kaktüsümü. Tepedeki siyah dikenlerde bir canlılık görüyorum, kış uykusundan uyanıyor sanırım. Uyurken saksısını biraz genişletmiştim. Alt bölgenin ezik kalmış olması eski saksısından. İsmi tam bu olmayabilir çünkü bulduklarım hep beyaz dikenliydi bunda ise bazı dikenler koyu renk. Üstten resim alabilirsem onu da ekleyeceğim :cool:

skaraca 27-03-2010 22:10

Mammillaria Mystax ismi doğru sayın Joe-Dalton

Bu linkte çiçekli bir fotoğrafı da var. Ama farklı sitelerde yakın isimlerde veriliyor olabilir. Buda kaktüs ailesinin zenginliğinden kaynaklanıyor doğal olarak.

Ek olarak Mammillaria crispiseta, Mammillaria casoi, Mammillaria huajuapensis, Mammillaria mixtecensis, Mammillaria atroflorens, Mammillaria erythra isimleri de bu türe verilen isimlerden...

Joe-Dalton 29-03-2010 18:11

4'lüleri ayırma işlemi
 
2 Eklenti(ler)
4'ü birarada büyükçe bir saksıdaydı ama o da yetmez hale gelince bunları ayırıp ayrı ayrı dikeyim dedim. Bu tip kaktüslerde kökler saksıyı tamamen sarıyor ve neredeyse bunları elle ayıklamak mümkün olmuyor. Ayırma işlemi sırasında kökler kopuyor ve zarar görüyor:mad: Mecburiyetten ben maket bıçağı ile keserek ayırdım. Zarar gören köklerin iyileşmesine zaman tanımak amacıyla 10 gün sulamayacağım. Diğer bir tanesini tamamen dibe yakın bir bölgeden kestim onda da köklendirme denemesi yapıyorum ;)

Joe-Dalton 02-04-2010 15:28

Tombik
 
1 Eklenti(ler)
Bu kaktüsüm Ocak ayında Jakarta'dan İstanbul'a gelince 20 dereceden fazla bi sıcaklık düşüşü yaşadı. İlk görünümü daha tombik iken şimdi gövdede büzülmelerin olduğunu görüyorum:( Geçen hafta sıvı gübre verdim biraz biraz toparlamaya başladı :rolleyes:

aylar sonra gelen edit: notocactus magnificus imiş.. ama hiç gelişme göstermedi. Orijinal kompostu tahta ağırlıklıydı. Ucuza kaçmak için yapıldığını düşünüyorum. Saksısını değiştirip kaktüs toprağı kullanmayı deneyeceğim.

Joe-Dalton 07-04-2010 15:14

Analı Kızlı
 
2 Eklenti(ler)
Echinopsis oxygona'm yavruladı :p yurdumuzda "Kaynana Topuzu" diye anılan kaktüsüm sanırım havamıza suyumuza en alışık olanlardan. Çelikten üretmesi çok kolay oluyor. Üst resimde anasını görüyorsunuz ki 10-15 yaşındadır. yavruları -resim sizi aldatmasın- 2 cm çaplarında henüz. soldaki büyük olan, yere yakın bir yerde bitip toprağa ulaştığından köklenmeye başlamıştı. Küçük olan ise yukardaki bir areolda oluştuğundan koparıp toprakla buluşturdum. Köklenmesi zor olmayan bir tür :cool:

sckn 11-04-2010 00:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Joe-Dalton (Mesaj 612295)
Echinopsis oxygona'm yavruladı :p yurdumuzda "Kaynana Topuzu" diye anılan kaktüsüm sanırım havamıza suyumuza en alışık olanlardan. Çelikten üretmesi çok kolay oluyor. Üst resimde anasını görüyorsunuz ki 10-15 yaşındadır. yavruları -resim sizi aldatmasın- 2 cm çaplarında henüz. soldaki büyük olan, yere yakın bir yerde bitip toprağa ulaştığından köklenmeye başlamıştı. Küçük olan ise yukardaki bir areolda oluştuğundan koparıp toprakla buluşturdum. Köklenmesi zor olmayan bir tür :cool:

Sayın JoeDalton,benim elimde de iki adet Echinopsis oxygen yavrusu var. Bana sanki hiç büyümüyorlarmış gibi geliyor. Acaba bu Echinopsis oxygen lerin büyüme süreçleri ne kadardırki?Herrhangi bir tavsiyeniz var mıdır?

Joe-Dalton 20-04-2010 15:54

Mammillaria Donatii
 
2 Eklenti(ler)
Evet..
Ben bunları donatii ye benzetiyorum. Büyüyüp çiçeklenince son kararımı vereceğim. Resimler aşağıda :cool:

sn. sckn Echinopsis oxygona da her kaktüs gibi yavaş büyür ve sadece uygun şartlarda büyür. Kışın hiç büyümez. Köklenme esnasında da büyümez hatta gövdeden yediği için biraz büzülür.

kartalpin 26-04-2010 00:25

Sevgili Joe, kaktüs sevdanız daim olsun. bizlerle paylaşmaya devam edin olur mu..
Sağlık ve mutlulukla kalın

Joe-Dalton 24-05-2010 17:16

Gymnocalycium denudatum
 
2 Eklenti(ler)
Peeki efendim sağlık ve mutlulukla paylaşmaya devam ediyorum ;)

Bu sefer bir Gymnocalycium denudatum.. Tomurcuklu haliyle geldi. Biraz açıldı, hatta güneşe doğru uzandı ama olmadı:( Seradan eve adapte olamadığından olacak bu sefer çiçeğin ancak demosunu gösterdi bana.

Anavatanı Brazilya olan bu kaktüsümüze dikenlerinin görüntüsü sebebiyle örümcek kaktüs de deniliyor. Uygun şartlarda 10cm yüksekliğe 15 cm çapa kadar büyüyebiliyor. Genellikle tohumdan, nadiren çelikten üretiliyor.

Joe-Dalton 18-06-2010 14:04

başka bir isimsizim
 
2 Eklenti(ler)
bu da hediye geldi.. Satıcısı Fulya'ya inerken sağda.. bu tip renkli kumlu ve koyu renk saksılı ürünlerin uzak doğu'dan geldiğini tahmin ediyorum. bu tür geldiğinden beri hiç büyüme göstermedi. 4 cm'lik saksıda yaşamını sürdürüyor şimdilik..

zeynepdincer.k 29-06-2010 12:07

Merhaba Joe-Dalton

Bu isimsinizin adı Haworthia. Büyük olasılıkla Haworthia attenuta. Internetten bu şekilde arama yaptırırsanız ikinci ismine ulaşabileceksiniz. Bol ışık v toprağı kurudukça su verilirse gelişme gösterecektir.

sckn 18-07-2010 12:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Joe-Dalton (Mesaj 620819)
sn. sckn Echinopsis oxygona da her kaktüs gibi yavaş büyür ve sadece uygun şartlarda büyür. Kışın hiç büyümez. Köklenme esnasında da büyümez hatta gövdeden yediği için biraz büzülür.

Peki diğerlerine nazaran en hızlı büyüyen kaktüs türü nedir biliyor musunuz? Mesela şöyle yılda 3-5 cm

oki_1655 18-07-2010 14:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sckn (Mesaj 673766)
Peki diğerlerine nazaran en hızlı büyüyen kaktüs türü nedir biliyor musunuz? Mesela şöyle yılda 3-5 cm

Sevgili sckn ben size bir tür önerebilirim.Yanlış yazmıyorsam Aporocactus Flagelliformis.Bendeki o kadar uzadıki anlatamam yanından da bir sürü sürgün verdi..Çok fazla olduğunda da çok güzel görünüyor..

sckn 18-07-2010 20:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oki_1655 (Mesaj 673796)
Sevgili sckn ben size bir tür önerebilirim.Yanlış yazmıyorsam Aporocactus Flagelliformis.Bendeki o kadar uzadıki anlatamam yanından da bir sürü sürgün verdi..Çok fazla olduğunda da çok güzel görünüyor..

Evet hocam doğru yazmışsın, rica etsem bana elinde gönderebilecek durumda olan varsa gönderebilir misin?

Joe-Dalton 27-08-2010 02:28

Görüşmeyeli Neler Oldu
 
Bayadır yazamamıştım, şimdiye kadar resimlediklerim ile ilgili bir özet yapmam gerekirse şunlar oldu:

1 nolu mesajdaki 4 lüden Jack eridi gitti.. Sıcaklardan veya yanlış toprak seçiminden olduğunu düşünüyorum. Torf ve akvaryum kumu kullanılmıştı. diğerlerinde ise hiçbir ilerleme yok. Aynısının tıpkısı duruyorlar.

msg 2: Aşılılardan ferhat'ın stok bölümü iyice büzüldü. Duyduğuma göre bu stokların ömrü 1 sene kadarmış onlar geberince üstündekilere de pek seçenek kalmıyor sanırım. Bekleyip göreceğiz.

msg 5: Astrophytum asterias bu yaz hiç gelişmedi. aynen duruyor.

msg 7: Polaski boy atmadı ama iyice şişti. Sonra gövdenin değişik yerlerinde beyaz küfe benzer şeyler gelişti. Sanırım onlar kaktüsü oralardan yiyip delmeye başladılar. Ne yapmam gerekiyor acaba. İlaç kullanmalıyım gibime geliyor ama ne?

msg 7: İkinci resimdeki her parca boy attı. İyi gidiyor.

msg 8: Bunlar da hiçbir gelişme yok. İlginç.. Sanırım gövdedeki zedelenme benzeri şeylerle uğraşıyorlar.

msg 9: Yavaş ama derinden gidiyor. Yaz boyunca belki 1 cm boy atmış olabilir.

msg 13: Mystax'ı balkona çıkardım. Geçen haftalarda çok sıcaklar başlayınca direk güneş altında kaldı önce açık yeşile dönüştü sonra çöktü. Bakınca dipten ve içten çürümüş olduğunu gördüm. Yazın ilk kurbanı oldu :( demekki bunları direk güneş altına koymamak lazımmış.

msg 15: İlk resimdeki büyük olan çürüdü. Çürüme öncesi baya şişkin görünüyordu. Sanırım böyle bi alameti var tehlike öncesi. Bunun çürümesi çok sudan olmuş olabilir. Veya saksıya açtığım delikler yeterli gelmemiş olabilir.

msg 16: Aslında farketmemiştim ama şimdi resimle karşılaştırınca biraz uzadığını ve genişlediğini gördüm. Gayet sağlıklı.

msg 17: Bu sene 3+5+2 şeklinde çiçek verdi şu an üstünde 3 tomurcuk daha var :) yavruları ise sancılı bi büyüme dönemi geçiriyorlar. Güneşe çıkarmıştım baya büzüldüler. Sanırım onları yine az güneş alan bi yere koymak iyi olacak (yetişkin bi duruma gelene kadar)

msg 19: Donatiiler güneşe çıkınca bir şey olmadı. Hemen adapte oldular. Renkleri koyulaşmış olabilir biraz. Üstten de güneşe doğru bi buyume gerçekleşti. Yumurta'dan armut şekline döndüler.

msg 21: Gymnocalycium denudatum'un o gördüğünüz tomurcugu acmadan soldu gitti. Gunese cıkınca da büzüldü eridi gitti. Fire 3 :mad:

msg 22: Topragını ve saksısını değiştirdim. Alısana kadar yapraklarda büzülme oluyor. Bakacağız.


İşte böyle :rolleyes: çalışmalarımız sürüyor :cool:

yağ-mur 27-08-2010 02:34

kolay gelsin kaktüsleriniz çok güzeller sağlıkla güle güle büyütün...

i_ebru 30-08-2010 15:50

kaktüslerinize bakarken keyif aldım.anlatımınız da çok güzel olmuş ...bol çiçekli sağlıklı kaktüsler :)

Joe-Dalton 03-09-2010 02:49

Endonezyalı-2
 
1 Eklenti(ler)
Bu da aynı zamanlarda gelmişti. Yani zemherinin kışında geldi.. Soğuğu görünce etli yaprakların suyu iyice çekildi ve yapraklar içe doğru büküldü:mad: Bu resmi Martta çekmişim. Yaza doğru iyileştiler şimdi biraz:cool: Ortadan çıkan yeni yapraklar daha canlı açık yeşil ve daha dolgun oluyor:p Aloe cinsi.. Vera değil ama:rolleyes: Yaprakları daha kısa, küt bir versiyon ;)


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020