agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   Zühre Demir / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/19396.htm)

Zühre Demir 25-02-2010 19:23

1 Eklenti(ler)
Graptopetalum'um çoğalıyor. Bir yaprak mucizesi ;)

cemo 25-02-2010 19:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zühre Demir (Mesaj 585868)
Graptopetalum'um çoğalıyor. Bir yaprak mucizesi ;)

Bunlar böyle arsız işte, sevgili Zühre:p

Seni, Ereğli ye bekliyorum.

Fatih 25-02-2010 20:12

Sevgili Zühre demedi deme bu kaktüsler bu sene içinde 60-70 tane olacaklar.Benden demesi:D
Maşallah hepsi birbirinden güzel...
Bende bir tane ile başladım şimdi elimde oldular çok tane:D

Zühre Demir 25-02-2010 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemo (Mesaj 585871)
Bunlar böyle arsız işte, sevgili Zühre:p

Seni, Ereğli ye bekliyorum.

Sevgili Cemo, 1 ay önce yanıbaşına kadar geldim, ama seni ziyaret etmeye bir türlü fırsat bulamadık. O muhteşem bahçenizin namını çok duydum. İnşallah bir dahaki gelişimde size de geleceğim. Buna kesin kararlıyım. Asuman'ın bilgisayarından bahçenizin fotoğraflarını gördüm, kıskanmadım desem yalan olur ;) Orada nice güzellikler yetiştirin. Biz de yararlanalım :p

Zühre Demir 25-02-2010 22:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatih (Mesaj 585908)
Sevgili Zühre demedi deme bu kaktüsler bu sene içinde 60-70 tane olacaklar.Benden demesi:D
Maşallah hepsi birbirinden güzel...
Bende bir tane ile başladım şimdi elimde oldular çok tane:D

Sayın Fatih. Evim orman gibi olsun istiyorum. Ama yetmez gibime geliyor. Sonra da ormanda yaşamalıyım diyorum :)

Sizinkiler de çoğalsın inşallah sağlıkla :)

günebakan 25-02-2010 23:01

Sevgili Zühre hepsi de çok güzel tabii ponponcukta ayrıca evin orman gibi olacaktır emin ol bu hastalık bulaşıcı ve geçici değil:)

Zühre Demir 25-02-2010 23:20

Sonunda çatıyı kaldırıcam, yerine şeffaf bi bıranda gericem, sera olsun bari :)

Zühre Demir 22-03-2010 23:36

1 Eklenti(ler)
Aileme yeni katılan kaktüsüm ;) Daha nicelerini görürüm inşallah...

Eklenti 131634

Satı Uğurtan 23-03-2010 00:35

Sevgili Zühre Demir, hepsi çok güzel sağlıkla büyüt sevgiler.

Zühre Demir 23-03-2010 00:40

Teşekkürler Sevgili Satı Uğurhan. ;)

oki_1655 23-03-2010 01:37

Sevgili Zühre Demir çok güzeller maşallah.En öndeki küçükte sağlıklı değil mi?Fotoğraftan sanırım dibi sarı gibi göründü..
Sağlıkla büyütün..

Zühre Demir 23-03-2010 14:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oki_1655 (Mesaj 602173)
Sevgili Zühre Demir çok güzeller maşallah.En öndeki küçükte sağlıklı değil mi?Fotoğraftan sanırım dibi sarı gibi göründü..
Sağlıkla büyütün..

Dipleri biraz koyu yeşil gibi, ama nedenini anlayamadım. Umarım sağlıklıdırlar. Teşekkürler... ;)

jeomeo 23-03-2010 16:33

Tüm bitkileriniz çok güzeller. Umarım ileride daha da güzel olurlar, büyür çiçeklenirler.

Diplerinin koyu olmasından ziyade üstleri açık renkli ise az ışık görmesinden veya fazla sulamadan ve beslemeden olmuş olabilir.

Graptopetalumlarınızın en ucundaki küçük 3-4 yaprağı koparırsanız, yaklaşık bir hafta içinde aynı yerden 4-5 yeni sürgün verecektir. Bu şekilde boya gitmelerini yavaşlatmış ve daha dolgun bir form kazandırmış olursunuz.

Saygılarımla

Zühre Demir 23-03-2010 17:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo (Mesaj 602447)
Tüm bitkileriniz çok güzeller. Umarım ileride daha da güzel olurlar, büyür çiçeklenirler.

Diplerinin koyu olmasından ziyade üstleri açık renkli ise az ışık görmesinden veya fazla sulamadan ve beslemeden olmuş olabilir.

Graptopetalumlarınızın en ucundaki küçük 3-4 yaprağı koparırsanız, yaklaşık bir hafta içinde aynı yerden 4-5 yeni sürgün verecektir. Bu şekilde boya gitmelerini yavaşlatmış ve daha dolgun bir form kazandırmış olursunuz.

Saygılarımla

Sayın jeomeo. Güzel dilekleriniz için teşekkürler. Ancak o kaktüsü ben yeni aldım ve su bile vermedim henüz. Çok iyi ışık alan bir yere koydum, ancak henüz kendine gelmesine zaman var sanırım. Sonuçta daha yeni aldığım bir bitki.

Graptopetalumlar hakkında söyledikleriniz de gerçekten ilginç. Çok yardımı olacak sanıyorum. Ama nasıl yeni çıkan yaprakları koparacağım? Çok küçük oluyorlar ve diğer yapraklara zarar vermeden bunu nasıl yapacağım bilmiyorum. ;)

Teşekkür ederim...

jeomeo 23-03-2010 18:52

4 Eklenti(ler)
Sayın Zühre Demir,

Söylemek istediğimi göstermek sanırım daha kolay, benimkilerden bir iki detay fotoğraf (akşam vakti olduğundan flaş kullanmak zorunda kaldım, biraz paraladı fakat anlaşılır durumda olduğunu düşünüyorum):

Eklenti 131722

Ucundaki yaprakları alınca bazen de bayağı gerilerden yeni tomurcuklar verebiliyor.

Eklenti 131723

Hatta yeni çıkan yapraklar hoş, değişik şekiller alabiliyor.

Eklenti 131724

Koparma işlemini de iki parmağınızla tutup 4-5 yaprağı birden çekerek yapabilirsiniz.

Eklenti 131725

Kolay gelsin.

Zühre Demir 23-03-2010 19:47

Teşekkürler jeomeo. Ben de deneyeceğim bakalım :) Zahmetleriniz için ayrıca teşekkür ;)

jeomeo 23-03-2010 19:51

Rica ederim. Kolay gelsin.

oki_1655 24-03-2010 00:18

Sevgili Jeomeo nun bunu söylemesi çok güzel oldu acaba başka türlerde de denenebilir mi ve aynı sonucu alabilir miyiz?

günebakan 24-03-2010 10:42

O kopartılan kısımları da toprağın üstüne koyduğumuz da tekrar çimlenebilir belki sonuçta yapraktan da yetişen bir sukulent:)

jeomeo 24-03-2010 13:38

Sayın oki 1655,

Sukkulentler arasında crassula türlerinde ve portulacaria afra'da da geriden sürgün verme ve dalcık sayısını arttırmada uç alımını tecrübe ettim, gayet olumlu sonuçlar veriyorlar.

Aynı teknik yapraklı ve ibreli ağaçlarda da ufak farklarla uygulanabilir. Bu konuda bilgi edinmek için bonsai başlıklarına göz gezdirirseniz, uç veya mum alma/cimcik alma ve geri budama isimleri ile görebilirsiniz.

Sayın günebakan,

Uçlardan alınan küçük yaprakların tuttuğunu hiç görmedim, 1-2 günde kuruyor ya da çürüyorlar. İçerisindeki su miktarı kök salacak kadar yaşamasına yetmiyor muhtemelen.
Ama olgun/büyük yapraklarından yeni bir bitkiye sahip olmanız yaklaşık 1 hafta sürer.

Saygılarımla

sevim.K 24-03-2010 14:33

Teşekkürler. Uç alma konusunu deniyeceğim.

günebakan 24-03-2010 15:40

Teşekkür ederim Jeome haklı olabilirsiniz:)

mrmusti 24-03-2010 18:31

Zühre Hanım,
Kaktüs ve sukulentlarinizi çok beğendim. Güle güle büyütün.
Baharda daha da güzel olacaklar eminim.

Zühre Demir 24-03-2010 20:21

Sizinkilerin yanında benimkiler biraz sönük kalır Sayın mrmusti. Biz de yavaş yavaş çoğaltıyoruz işte. ;)

mrmusti 25-03-2010 08:50

Olur mu öyle şey Zühre Hanım,
Benimkilerde bir zamanlar sizinki kadardı. Yavaş yavaş çoğaldı, 20 yılda bu günkü hale geldi. Ki biz o zaman bulabilmek için didiniyorduk. Oysa şimdi bulmasıda çoğaltmasıda kolay. Güle güle büyütün.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zühre Demir (Mesaj 603214)
Sizinkilerin yanında benimkiler biraz sönük kalır Sayın mrmusti. Biz de yavaş yavaş çoğaltıyoruz işte. ;)

Zühre Demir 10-04-2010 17:21

:(

2 Eklenti(ler)
Çok üzgünüm. Çünkü çiçek açmaya hazırlanan kaktüsüm bir anda fikir değiştirdi ve çiçeği çürümeye başladı. Nasıl da sabırsızlanıyordum, o muhteşem çiçeği kendini gösterdiğinde zilyon tane fotoğrafını çekip, en azından birini sizinle paylaşacaktım. Size kaktüsümün çiçek açmaya hazırlandığı ve vazgeçtiği iki halini gönderiyorum. Sizce nedennnnnnnnnnn böyle oldu? :(

Eklenti 135369 Eklenti 135370

Hhatice 10-04-2010 17:40

Canım üzüldüm :( köküne baktın mı çürüme var mı?
Benim kaktüsümde böyle aniden çürüdü sulama hatası filan da yok böceklenme de yok anlamadım ne oldu .
Bir kaktüsümde pomucuklandı .(kabuksuz bit) Dün sabah arap sabunlu yağlı karışım yaptım. Temizledim köklerini kestim umarım ölmez ,şimdilik iyi durumda gölgede bekliyor.

Zühre Demir 10-04-2010 17:47

Hatice ablam sen öyle deyince gittim baktım köküne, hiçbir çürüme belirtisi yok. Geçen gün sallanıyordu saksısında, biraz sağlamlaştırdım, üzerine toprak ekledim biraz. Toprağı çok kuru olduğu için çok az miktarda su verdim. Hadi çok verdim desem, suya bağlayacağım sebebini, ama öyle de değil. :(

Hhatice 10-04-2010 17:59

Şimdi bir yerde yazmışlar 3-4 gün kalıyormuş çiçeği yenisi açacaktır tatlım, önemli olan kaktüsün sağlıklı olması

Zühre Demir 10-04-2010 18:04

Kaktüsün kendisi oldukça sağlıklı Allahtan. diğer yerlerden de sürgün verdi, çiçek açacak mutlaka ama bunun açmadan solması çok üzdü beni. Bu dünyayı mı beğenmedi acaba? :o

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024