agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   malbman- kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/19085.htm)

malbman 04-02-2010 14:28

malbman- kaktüs ve sukulentlerim

3 Eklenti(ler)
Dün bir gayretle miskinliğimi üzerimden attım ve yaklaşık üç yıldır kelimenin tam anlamıyla sağda solda atılı duran kaktüs ve sukulentlerim ile, sevgili cemo'nun gönderdiği kaktüsleri, becerebildiğim kadar, elimdeki saksı olarak kullanılabilecek malzemeye doldurdum.

Bu sepet geçen yıl komşunun kapısının önüne atılmıştı. Daha önce de belirttiğim gibi, kaktüslerimi yaklaşık üç yıldan beri bir araya toparlama düşüncesinde olduğumdan, belki kullanırım düşüncesiyle alıp bir kenara atmşıtım.

Eklenti 124117

Kesinlikle tasarım harikası değiller, çünkü hayal gücüm yalnızca bitkileri rastgele toprağa tıkıştırmakla sınırlı:p:p, ama en azından hepsini bir araya topladım ve benim için bu bile büyük aşama.

Bu arada, sepetin kenarından görünen naylon torbayı görmezden gelirseniz, göz zevkinizi zedelemekten dolayı vicdan azabı çekmememi sağlarsınız :p:p
Eklenti 124118

Arka plandaki Red Robinler ve köklenmekte olan çelikler kaynak yapmışlar, konumuzla ilgileri yok:p

Eklenti 124119

malbman 04-02-2010 14:31

3 Eklenti(ler)
Bu sepeti de aynı düşünceyle bir kaç yıldır kilerde saklıyordum.

malbman 04-02-2010 14:33

3 Eklenti(ler)
Bu da nereden baksanız 70-80 yıllık bir bakır sahan. Bir gün böyle bi işe yarayacağını biliyordum:p:p

malbman 04-02-2010 14:34

2 Eklenti(ler)
Son olarak da aramıza yeni katılan minik kaktüsler. Ektiğim 13 tohumun 9 tanesi çimlendi ve yaklaşık 20 günde bu hale geldiler.

skaraca 04-02-2010 14:35

Sayın malbman,

Bundan iyisi can sağlığı. Bu arada atık malzemelerin değerlendirilmesinde yeni bir yöntem kullanmışsınız. İçerisine kattığınız aksesuarlarda görselliği artırmış.

Zevkli bir aranjman olmuş. Teşekkürler...

cemo 04-02-2010 14:40

Baharda, bu sepetteki kaktüsler coştuğunda, harika bir görüntü olacak.
Sahan nasılda işe yaramış ve güzel olmuş. Sakla samanı, gelir zamanı değil mi:))
Görünen muşamba seni rahatsız ediyorsa, ağaç kabukları veya taşlarla kapatabilirsin.

Ellerine sağlık.

Vildan Sönmez 04-02-2010 14:50

Kaktüsleriniz büyüyüp güzelleşecek ama ben darılmazsanız, sahandan yanayım.:(
70- 80 Yıllık bu sahanı keşke doğrudan saksı olarak kullanmasaydınız. Sulamayla bakır oksitlenecek. Keşke minik saksılarda kaktüslerinizi toplasaydınız bu sahanda.

malbman 04-02-2010 14:52

Ağaç kabuğu iyi fikir. Bir zamanlar bulduğum çam kabuklarını kilerde bir yerlere tıkıştırmıştım:p:p Bir ara da onları bulayım bari.

malbman 04-02-2010 14:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 573771)
Kaktüsleriniz büyüyüp güzelleşecek ama ben darılmazsanız, sahandan yanayım.:(
70- 80 Yıllık bu sahanı keşke doğrudan saksı olarak kullanmasaydınız. Sulamayla bakır oksitlenecek. Keşke minik saksılarda kaktüslerinizi toplasaydınız bu sahanda.

Sayın Vildan Sönmez, zaten sahanı bulduğumda saksı altlığı olarak kullanılıyordu. Dolayısıyla içi kireç bağlamıştı. Ama merak etmeyin. Sahanı ben de çok beğeniyorum ve geçici olarak kullanıyorum. Kaktüsler biraz büyüyünce sahanı boşaltıp bir kalaycıda kalaylatarak dekorasyon malzemesi olarak kullanacağım.

nariçi 04-02-2010 15:06

Çok güzel çalışmalar olmuş. Yerim yok diyenlere iyi bir ilham olur. Bu çalışmanızdan habersizdik sayın malbman sürpriz oldu.

malbman 04-02-2010 15:14

Sayın skaraca, cemo ve nariçi teşekkür ederim.

Sayın nariçi,

Alıntı:

Bu çalışmanızdan habersizdik sayın malbman sürpriz oldu.
benimki "daldan dala atlar yar" muhabbeti biraz :p:p

Vildan Sönmez 04-02-2010 16:30

Affınıza sığınarak, komple kalaylatmayın, bütün orijinalliği gidiyor.Yapı marketlerde yanlış hatırlamıyorsam adı kavil olan metal temizleyiciler var.
(Yıllar önce Kayınvalidemin atmayı düşündüğü katlanır eski ceviz sandalyeleri, marangoza, renksiz, mat vernik yapması için vermiştim. Adam gitmiş kahverengi yağlıboya çekmiş. Sıradan ve çirkin oldular, ben de verdim birilerine)

malbman 04-02-2010 16:45

Vildan hanım, ne yazık ki üzerinde son derece kötü bir kalay var. Yalnızca taban kısmı bakır olarak kalmış. Bu arada, kavili bilmiyorum ama Henkel'in "Metylan" adında bir metal parlatıcısı var. Onu denedim ama bana mısın demedi. Kalaycıya bir göstereceğim öncelikle, kalaycı bir çare bulur sanıyorum. İlginize teşekkürler.

günebakan 04-02-2010 19:43

Hepsi de çok güzel olmuş Malbman hele o minicik boyuna bakmadan açan sedum palmeri süper görünüyor:) Eline sağlık.

Zühre Demir 04-02-2010 19:51

Bu site bana inanılmaz derecede ilham veriyor. Sizin de çalışmalarınız verdi. Benzer kapları şimdi ben de saksı olarak kullanacağım.

Ellerinize sağlık malbman. Güle güle büyütün...

malbman 04-02-2010 20:51

Sayın günebakan ve sayın zuhredemir, güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Sayın zuhredemir ilham kaynağı olmak da kendi adıma ayrıca sevindirici bir durum.

kartalpin 04-02-2010 21:29

Değerli Malbman,
Çok güzel bahçeler yapmışsınız. daha nice sepetleriniz olsun dostlarınız çoğalsın.

Zafer İnandıklı 04-02-2010 21:32

Sayın malbman, gayet güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. Vildan hanımın bahsettiği kavil, kaol nalburlarda bulabilirsiniz, aynı işi odun külü'de görür.

kolay gelsin sevgi ve sağlıkla kalın.

malbman 04-02-2010 21:35

Sayın kartalpin, sizin gibi bir kaktüs üstadından bunları duymak gurur verici. Çok teşekkür ederim.

malbman 04-02-2010 21:37

Sayın Zafer İnandıklı çok teşekkür ederim.

Metal temizleyiciyi bir de sizin dediğiniz isimle arayayım. Umarım bulurum da sahanım hak ettiği güzelliğine kavuşur. Ya da en kötü ihtimalle odun külünü denerim.

Güngör Salman 04-02-2010 22:37

Sn Malbman, Cici kaktüslerinizi güle güle büyütün.

sevim.K 04-02-2010 23:04

Sahana bayıldım:) Durup durup yeni ektiğim kaktüs tohumu dolu kaba bakıyorum. Kesinlikle çeşit çeşit kaplarda kaktüs ve sukulent yetiştirmeliyim. Kıskanmaya başladım sanırım:o;)

malbman 04-02-2010 23:07

Güngör hanım çok teşekkür ederim.

malbman 04-02-2010 23:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 574037)
Sahana bayıldım:) Durup durup yeni ektiğim kaktüs tohumu dolu kaba bakıyorum. Kesinlikle çeşit çeşit kaplarda kaktüs ve sukulent yetiştirmeliyim. Kıskanmaya başladım sanırım:o;)

Valla bu düşüncenizi en kısa sürede eylem haline getirin sayın sevim.K ve bizimle de burada paylaşın. Biz de yepyeni güzellikler sayesinde gözlerimizin bayramını kutlayalım.

selenn 04-02-2010 23:32

Sayın malbman, ellerinize sağlık aranjmanlarınız çok güzel olmuş. Diğer kaktüslerinizin ve yeni düzenlemelerinizin fotoğraflarını bekliyorum.

lale76 04-02-2010 23:47

Sevgili malbman; aksesuarlarla ayrı bir hava katmışsınız, çok şirin olmuşlar.

TuruncuHis 05-02-2010 00:49

Bak bak! Biz de sadece domatçı sanıyorduk seni; çıkında neler neler varmış. Ayrıca da Senecio Rowleyanus'un da var senin, araştırdım, öğrendim. O nerde? Oralarda bir yerlerdeyse benim hakkım nerde? (sen anlarsın bu çiçek yüzsüzlüğü hallerinden sevgili arkadaşım)
Pek hoş olmuş, zevkle vakit ayrılmış, keyfine değer bir emek sarfedilmiş. Ellerine sağlık(ya bu lafı her söylemeye kalkıştığımda Yalın'ın şarkısını söyler buluyorum kendimi)

malbman 05-02-2010 05:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 574075)
Sayın malbman, ellerinize sağlık aranjmanlarınız çok güzel olmuş. Diğer kaktüslerinizin ve yeni düzenlemelerinizin fotoğraflarını bekliyorum.

Sayın selenn teşekkür ederim. Bir daha böyle bir işe ne zaman kalkışırım bilmem. Üstünüze afiyet biraz tembellik var da serde:p:p Sanırım bu faaliyetin yarattığı yorgunluğu üzerimden bir kaç yılda ancak atabilirim:p:p Bu nedenle daha bir kaç yıl beklemeniz gerekebilir:D:D

malbman 05-02-2010 05:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lale76 (Mesaj 574087)
Sevgili malbman; aksesuarlarla ayrı bir hava katmışsınız, çok şirin olmuşlar.

Sevgili lale76 çok teşekkür ederim. Sanırım tanımışsınızdır, bunlardan bazıları sizin gönderdiğiniz çelikler.

malbman 05-02-2010 05:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TuruncuHis (Mesaj 574128)
Bak bak! Biz de sadece domatçı sanıyorduk seni; çıkında neler neler varmış. Ayrıca da Senecio Rowleyanus'un da var senin, araştırdım, öğrendim. O nerde? Oralarda bir yerlerdeyse benim hakkım nerde? (sen anlarsın bu çiçek yüzsüzlüğü hallerinden sevgili arkadaşım)
Pek hoş olmuş, zevkle vakit ayrılmış, keyfine değer bir emek sarfedilmiş. Ellerine sağlık(ya bu lafı her söylemeye kalkıştığımda Yalın'ın şarkısını söyler buluyorum kendimi)

Sevgili TuruncuHis, aslında kaktüs merakım (hastalığım da diyebilirim) taa, odamda yüzden fazla kaktüs baktığım lise yıllarıma, 76-77 yıllarına dayanır. Ama zaman içinde bir çoğu yitip gittiği, bir çoğu da artık gerekli ilgiyi gösteremediğimi fark edip eşe dosta hediye ettiğim için kaktüsleri boşlamıştım.

Sanırım 4 ya da 5 yıl önceydi, kaktüs sevgimi bilen babam minik bir kaktüs hediye edince eski aşkım depreşti ve yeniden biriktirmeye başladım. Ama nedense bu defa pek başarılı değilim zira adet ve çeşit olarak pek zenginleştiremedim kolaksiyonumu.

Senecio'ya gelince, onu uzunca bir süre keyifle seyrettikten sonra bir sabah ansızın kaybettim. Sabah kalktığımda bir de baktım ki balonları olduğu gibi sönmüş. Ertesi gün ise gövdesi bile kalmamıştı. Sanki buharlaşıp gitmiş. Yoksa senin payın her zamanki gibi ayrılacaktı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024