agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni440Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2017, 15:58   #31
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Bu arkadaşlar 3 kanka "Frailea Castanea"*

Çapları 1 cm. kadar. Saksı değiştirirken zarar vereceğiz diye korktuk ama oldukça sağlam köklüler

Karakteristik özellikleri de ilginç: kuru/sıcak mevsimlerde tamamen yer toprak altına çekilip gizleniyorlar yani bir bakmışsınız firar etmişler

Eklenen Resimler

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2017, 21:58   #32
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Tüm çeşitleri toplamaya çalışmıyorum ancak bazı sağlıklı ve elimde bulunmayan örnekleri de hanımın "yeteeer" çığlıklarına rağmen almadan edemiyorum

Son arkadaşlarım sırasıyla bu üçü:

Austrocylindropuntia vestita forma cristata (yazları yapraklanıyor, kışın döküyor)

Notocactus roseoluteus?

Micranthocereus estevesii?

Kışın sulama denemelerim (çok iyi havalandırılan ancak ısısı şimdilik 14 derecenin altına düşmeyen cam balkonda az da olsa sulama gerekecek galiba) yüzümü kara çıkarmazsa yazın çoğu çiçeğini paylaşır bizlerle.

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2017, 22:31   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cockpit Mesajı Göster
Tüm çeşitleri toplamaya çalışmıyorum ancak bazı sağlıklı ve elimde bulunmayan örnekleri de hanımın "yeteeer" çığlıklarına rağmen almadan edemiyorum

Son arkadaşlarım sırasıyla bu üçü:

Austrocylindropuntia vestita forma cristata (yazları yapraklanıyor, kışın döküyor)

Notocactus roseoluteus?

Micranthocereus estevesii?

Kışın sulama denemelerim (çok iyi havalandırılan ancak ısısı şimdilik 14 derecenin altına düşmeyen cam balkonda az da olsa sulama gerekecek galiba) yüzümü kara çıkarmazsa yazın çoğu çiçeğini paylaşır bizlerle.

Saygılarımla
hepsi cok guzel gorunuyor toplu bi fotograf paylassaniz cesitlilige sahit olsak ne guzel olur.. saygilar..

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tesla273 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2017, 10:54   #34
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Bunlar da istediğiniz "bir arada" fotolar, büyüdüklerinde nasıl düzenlenir göreceğiz.

Pek belli olmasa da, dik durmamakta ısrar ettiklerinden bazı kaktüs ve sukulentlerde cam çay kaşığı veya adana çöp şiş tahtaları ile uygulanan ateller görülebilir. İlkyardımcının vazgeçilmezleri

İlki kaktüs 2.si sukulent ağırlıklı bölgeler:

1.fotoda masa altında toprak/lavtaşı/eldiven/şırınga vs. mevcut.

2.fotoda en alt saksı/sulama gereçleri/ sıvı gübreler
Aynı fotoda alttan 2. raf ambulans / köklendirme ünitesi.
Cyclamenlerin olduğu diğer kocamaaaan raf da eşime büyük bir özveri ile bıraktığım bölge

Sol alttaki konteynerı karıştırmayalım, kış geldi malum, onları da soğuk tutmak gerek

Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2017, 02:11   #35
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Bu iki arkadaşı unutmuşum, ikisinin de toprak ve saksısı henüz değişmedi, beklemedeler
Sayın Cockpit, kaktüsleriniz harika maşallah. Ayrıca gösterdiğiniz özen ve düzenlilik de şaşırtıcı ve gerçekten takdir edilecek türden.. Herhalde ilk kışınız olacak bu kaktüslerin çoğuyla, aman soğuğa dikkat edin, kaktüslerin bazıları soğuğa bir dereceye kadar dayanıklı olsa da, bazıları çok hassaslar, cam balkon soğuklar iyice bastırdığında (ısıtılmıyorsa) soruna yol açabilir...
Kendi adıma 10 yaşından bu yana kaktüs bakıyorum (şimdi 48 yaşında olduğuma göre 38 yıl geçmiş.. ) ve epey de ustalaştım sayılır, ne ekersem tutar ve hiç kayıp vermiyorum çok uzun yıllardır.. Ancak sizin kadar düzenli bir ortamı hiç bir zaman oluşturmak aklıma gelmedi işin doğrusu.. Örnek alınacak bir sistem kurmuşsunuz... Güzel kaktüslerinizle bol çiçekli huzurlu günler diliyorum size...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2017, 10:32   #36
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Teşekkürler Mesut Bey

Önceki sayfada paylaştığım, masa üzerinde görülen ısı/nem ölçer ile takip etmeye çalışıyorum sıcaklığı. Şu ana kadar minimum 11 derece görüldü, o da bu sabah. Cam balkon pencere kanatlarından birini çok hafif aralıyorum geceleri. Camı aralamazsam 14-19 dereceler civarında dolaşıyor geceleri ısımız. Nedeni de yerden ısıtmalı salonun balkona açılan kapısı sürekli açık. Onu da kapayıp yeni belirlemeler de yapacağım. Malum sürekli sıcak olursa da hem sulama hem de yazın çiçeklenme sorunları belirecek.

Diğer taraftan; aynı balkonda yılbaşı kaktüsleri, cyclamen , calamondin ve kumkuat da olduğundan onların soğuklama isteklerini de karşılamam gerekiyor. Bu nedenle belki birkaç fire verilecek ama belirttiğiniz gibi ilk kışımız. Ortamı tanımam gerek.

Saygılar

Eski 12-12-2017, 22:36   #37
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Merhaba tekrar,

77 numaram tek lithopsumda buruşma oluştu. Dış kabuğun soyulup yeni sürgün verdiğini biliyorum ama bu ayda normal değilse üzecek biri daha.

Ay: Aralık
Ortam ısısı: 10-19 C arası
Son sulama (çok çok az): 29,10,2017

Görüşleriniz?

Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2017, 12:59   #38
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Merhaba dostlar, yer sıkıntısı nedeniyle hızımız azaldı

Hiç yoktan göçen Saksı 69 "Astrophytum Ornatum Metztitlan" yerine yenisi geldi. Saksı 66 nın daha büyüğü aramıza katıldı.

Hanımın isteği üzerine şu an mikroskobik düzeydeki Saksı 28 Kılçık Atlas alındı. Maalesef Atlas çiçeği fiyatları çok yüksek, lob/köklü yavru veren de olmadı.

Yeni arkadaşlarımızı saksı no'larına göre tanıştırayım.

Saygılarımla.

Echinopsis subdenudata fuzzy navel 9
Opuntia Polyacantha var.? 21
Mammillaria Plumosa 27
Epiphyllum Anguliger 28
Matucana Polzii 29
Ferocactus ??? 47
Stenocereus Pruinosus 66+66,5
Astrophytum Ornatum Metztitlan 69
Oreocereus trollii veya celcianus ? 78
Gymnocalycium Baldianum ? 95
Neobuxbaumia Polylopha ?? 96

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2017, 13:01   #39
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

devam.....

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2017, 13:06   #40
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

devam ....

bazı çeşitler aynı görünse de bildiğiniz gibi çok ufak farklılıklar çeşit değişmesine yol açmakta hatta "aynı" çeşidin farklı renk çiçek açması durumunda da ismi değişiyor.

Mesela 1 ve 90 no'lu saksılarımdaki Echinopsis subdenudata dururken 9 no'lu saksıdakini alış nedenim dikenlerinin bulunması

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2017, 13:16   #41
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Değerli kaktüs aşıkları ,

bu fotoğraf K..taş'ı gezerken gördüğüm bir "canlı"ya ait.

Hayretle ve son derece kızgınlıkla karşıladığım için sizlerle paylaşmak istedim. Üzerine silikon ile yapıştırılan çiçekli olanlar ortalıkta çok ama bu kadar abartılacağını düşünmemiştim.

Lütfen almayalım, almak isteyenleri uyaralım, alanlara kaktüsün sağlığına kavuşması için yol gösterelim.

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2017, 14:23   #42
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Merhaba tekrar,

77 numaram tek lithopsumda buruşma oluştu. Dış kabuğun soyulup yeni sürgün verdiğini biliyorum ama bu ayda normal değilse üzecek biri daha.

Ay: Aralık
Ortam ısısı: 10-19 C arası
Son sulama (çok çok az): 29,10,2017

Görüşleriniz?

Saygılar
Ben böyle durumlarda mevsim ne olursa olsun hemen saksıyı boşaltıp kök kontrolü yapıyorum. Çürüme varsa kesip tarçın ya da mantar ilacı tozuna sürüp bir gece bekletip tekrar temiz ve kuru toprağa dikiyorum, bir süre hiç sulamıyorum. Güneş değil de aydınlık ya da süzülmüş güneşe (tül arkası gibi) bırakıp çekiliyorum.

Geçen seneki lithopslarımdan bir tanesi çürümüştü, kök ve gövde kısmının birazını kesip öylecene saksıya bırakmıştım, zamanla kestiğim kısım büzülüp toparlanmaya başladı. Ama sonucu hatırlamıyorum ne oldu da tekrar bozulmuştu (benim hatam olduğundan eminim ama) bıraksam kesin iyileşecekti.

bb_re, YeşimM ve cockpit beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2017, 15:03   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Sizin bu koleksiyonu görünce ben kendimi ne kadar küçük hissettim bilemezsiniz.

YeşimM ve cockpit beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2017, 19:05   #44
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Sizin bu koleksiyonu görünce ben kendimi ne kadar küçük hissettim bilemezsiniz.
Kesinlikle böyle düşünülmemesi gerek. Henüz bu şehir ve evde yeni olduğumuzdan yalnızca biriktirip (çöp eve döndürmeyiz umarım) uygun ortam sağlamaya çalışıyorum. Seneye kışa başarı ya da başarısızlığımız ortaya çıkacak.

Saygılar

YeşimM ve elifaydin beğendi.
Eski 30-12-2017, 20:00   #45
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Alıntı:
bazı çeşitler aynı görünse de bildiğiniz gibi çok ufak farklılıklar çeşit değişmesine yol açmakta hatta "aynı" çeşidin farklı renk çiçek açması durumunda da ismi değişiyor.Mesela 1 ve 90 no'lu saksılarımdaki Echinopsis subdenudata dururken 9 no'lu saksıdakini alış nedenim dikenlerinin bulunması
Gerçekten hayli ilginç bende resimleri incelerken dikenli Echinopsis subdenudata dikkatimi çekti bu türde diken varmıydı diye .Farklı türler elde etmek için yapay tozlaşmayla oluşturulmuş bir varyasyon muhtemelen. Yine muhtemelen amaç aynı farklı türler oluşturup satış miktarını arttırmak bol bol kâr etmek.Aynı zihniyetin uzantısı silikonla bitkilere birşeyler yapıştırarak satışı arttırma çabasında görülüyor.Hayvanlara eziyet gibi bitkilerede eziyete ceza getirilmeli yasaklanmalı.Bitkileri de hayvanlar gibi dünyayı paylaştığımız beraber yaşadığımız canlılar olarak görme duygusu yaygınlaştıkça bunlar azalacaktır.Gerçektende başarımızın kaktüslerin kışı geçirebilme şartlarıyla ve çiçeklenmeleriyle belli olacağına katılıyorum.Aslında çiçeklenme için biraz soğuk görmesi gerekmesine rağmen ben oda içersinde tutuyorum.Hemen hepsini bu yıl edindim ve saksılarına diktim.kimini satın aldım kimini tohumdan yetiştirdim.İlk kışlarını geçirdikleri için çok zorlamamak istedim güzelce topraklarına alışsınlar kök salsınlar büyüyüp gelişsinler zaman zaman sıfırın altına iner bitkileri zorlu şartlarda kaybederim diye düşündüm belki önümüzdeki yıllarda kışı balkonda geçirtirim.Bu nedenle kaktüslerimde çiçeklenme az olabilir diye düşünüyorum. Tabi ki suyu üç haftada-ayda bire düşürdüm periyodunu ve miktarını azalttım.Gayet güzel sağlıklı bir şekilde dinleniyorlar/uyuyorlar.Büyüyüp gelişme hızları neredeyse durdu gibi ancak zamanla renkleri dahada yeşil hale geldi daha bir canlı ve güzel görünmeye başladılar.Kök sistemi yavaş yavaş gelişmeye devam ediyor olabilir. Sizinde kaktüsleriniz gayet güzel ve sağlıklı görünüyorlar.Kolaylıklar dilerim.

cockpit beğendi.
namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2018, 21:20   #46
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Sayın cockpit, kaktüs ve sukulentlerinizin hepsi iyidir umarım... Bu sene şansınıza havalar da çok soğuk gitmedi, böylece cam balkonda kışlatma konusunda daha az zayiatla (umuyorum sıfır zayiatla) tecrübe edinme ve gerekli adaptasyonları sağlama fırsatınız olacak... Bol şans ve kolaylıklar diliyorum...

cockpit beğendi.
Eski 06-01-2018, 21:34   #47
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Teşekkürler

Şu an tamamı iyi durumda. Isı gece en düşük 8 C ölçüldü. Gündüzleri 16-19 C arası. Pencereleri tam kapatırsam yükseliyor. Aralık sonunda sukulentlere 1 kez su verdim. Kaktüslerin son sulanmaları ise 29,10 - 01,11,2017. Durumlarını her gün takip ediyorum. Isı yüksekliğinden suya gereksinim duymalarından korkuyorum. Zaten (tamamen dipten suyun akması gerekliliğine rağmen) enjektörle su veriyorum, ona rağmen bu koşullarda toprak kurumayacaktır.

Deneye deneye artık.

Not: Adana'daki kaktüs serasını 1-2 gün önce su bastı, binlercesi su altında, acıyarak bakıyor insan o güzelliklere, emeklere. O iklim koşullarında dilerim en kısa sürede kururlar.
Biz de buralarda 10cc mi versek 20cc mi diye düşünüp dururuz.

Saygılar

Eski 14-01-2018, 00:14   #48
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Amigo palyaço harika olmuş.

YeşimM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2018, 17:56   #49
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Yine yeni yeniden

artık seçici olmak istesem de bazıları zorla geliyor Henüz saksı değişimi yapmadım, toprakları hafif nemli gibi.

İlk foto bir sonraki mesajda paylaşacağım kaktüslerimi aldığım yerin hediyesi. Kazayağı olabilir diye düşünsem de yaprak tırtılları tereddüte düşürdü.
Diğerini de pazardan almıştım dikenlerini beğenip ancak mammillaria ise alt türünü değilse adını bulamadım.

Bilen varsa memnun olurum.

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2018, 18:02   #50
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Eveeet, bunlar da beğenerek aldığım yavrular İlk iki kaktüs aslında tekti. Kargoda üst lob ayrılmış, oldukça narin/kırılgan bir yapısı var. Kopan loblar toprağa dikildiğinde kolay kökleniyorMUŞ?

İsimlerine gelince:

Tephrocactus articulatus var. Papyracanthus (ilk ikisi)
Tephrocactus strobiliformis
Tunilla chilensis

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2018, 03:11   #51
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
İlk foto bir sonraki mesajda paylaşacağım kaktüslerimi aldığım yerin hediyesi. Kazayağı olabilir diye düşünsem de yaprak tırtılları tereddüte düşürdü.
Diğerini de pazardan almıştım dikenlerini beğenip ancak mammillaria ise alt türünü değilse adını bulamadım.

Bilen varsa memnun olurum.
Sayın cockpit, yaprak şekli ve düzenlenişi farklı olduğundan, bitki kazayağı değil, ancak onunla aynı familyada (aizoaceae) yer alan başka cinsten bir bitki olduğu açık. Bu familyadaki bazı 'cins'lerin örneklerine baktım Wikipedia'dan, oldukça benzeyen türler gördüm (örneğin 'chasmatophyllum masculinum'), ancak tam olarak aynısını tespit edemedim. Sanırım biraz bakılırsa tür adı tam olarak bulunabilir..

https://en.wikipedia.org/wiki/Aizoaceae

cockpit beğendi.

Düzenleyen Mesut Temiz : 04-02-2018 saat 06:59
Eski 04-02-2018, 10:22   #52
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Sayın cockpit, yaprak şekli ve düzenlenişi farklı olduğundan, bitki kazayağı değil, ancak onunla aynı familyada (aizoaceae) yer alan başka cinsten bir bitki olduğu açık. Bu familyadaki bazı 'cins'lerin örneklerine baktım Wikipedia'dan, oldukça benzeyen türler gördüm (örneğin 'chasmatophyllum masculinum'), ancak tam olarak aynısını tespit edemedim. Sanırım biraz bakılırsa tür adı tam olarak bulunabilir..

https://en.wikipedia.org/wiki/Aizoaceae
Teşekkürler Ne kadar incelesem de tam olarak belirleyemediklerimden biri. Artık çiçek açınca belki, aslında rahmetli annemin mezarındaki diğer yayılıcıların arasına da koyabilirim.

Eski 04-02-2018, 10:27   #53
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Bunlar da eşimin beğenmesi ve fiyatlarının da (15'er) uygun bulunması ile aramıza yeni katılan (lafaramızda hiç sevmediğim türlerden) 2 arkadaş.

Opuntia Microdasys Albata

Euphorbia ??? (Bunun da diken diplerindeki beyazlıklar yüzünden alt tür belirleyemedim. Belki de rahatsız)

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2018, 11:14   #54
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

2. güzel bence, tam kaktüs formu, çocukluğumdaki çizgi filmlerden bilinçaltıma yerleşmiş bir görüntü. Hızlı Gonzales ve "Arriba, arriba"

Birinci de güzel ancak o dikenleri yok mu o dikenleri, sinsi sinsi, elini sürmeye gör belki 100 diken çaktırmadan deride pusuya yatar.

Eski 04-02-2018, 11:57   #55
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Euphorbia'larla kaktüsler arasındaki benzerlik çok şaşırtıcı boyutta... Üçgen kesitli, dörtgen kesitli, sütun şekilli, hatta küre şekilli kaktüsler ve euphorbia'lar var.. Sanırım kaktüslerde olup da euphorbia'larda olmayan tek form "kaynana dili" dediğimiz opuntia'lardaki yassı yapraksı form.. Yarın öbür gün Afrika'nın çöllerinden birinde opuntia formlu euphorbia'lar da bulunursa hiç şaşırmayacağım...

cockpit beğendi.
Eski 04-02-2018, 11:58   #56
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
2. güzel bence, tam kaktüs formu, çocukluğumdaki çizgi filmlerden bilinçaltıma yerleşmiş bir görüntü. Hızlı Gonzales ve "Arriba, arriba"

Birinci de güzel ancak o dikenleri yok mu o dikenleri, sinsi sinsi, elini sürmeye gör belki 100 diken çaktırmadan deride pusuya yatar.
Teşekkür ederim

Eşim RedKid kaktüsü diyor onlara.

Eski 04-02-2018, 12:11   #57
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın cockpit, işaretlediğim yerde unlu bit mi var?

Eklenen Resimler

sevgihoca beğendi.
Eski 04-02-2018, 13:19   #58
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Yok, o taşınırken zedelenen diken diplerinden akan süt. O yüzden sütleğengiller.

Eski 04-02-2018, 15:13   #59
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sevindim, buradan bakınca unlu bite benzettim de benim baş belamdır kendileri

cockpit beğendi.
Eski 05-02-2018, 12:52   #60
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Euphorbia'larla kaktüsler arasındaki benzerlik çok şaşırtıcı boyutta... Üçgen kesitli, dörtgen kesitli, sütun şekilli, hatta küre şekilli kaktüsler ve euphorbia'lar var.. Sanırım kaktüslerde olup da euphorbia'larda olmayan tek form "kaynana dili" dediğimiz opuntia'lardaki yassı yapraksı form.. Yarın öbür gün Afrika'nın çöllerinden birinde opuntia formlu euphorbia'lar da bulunursa hiç şaşırmayacağım...
Pek çok kaynaktan araştırdım, sonunda "Euphorbia baioensis" de karar kıldım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024