agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni362Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2017, 22:33   #1
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
namtha / Kaktüs ve Sukulentlerim

karışık tohumdan ilk denemem sonucu kaktüs ve sukulentler yavaş yavaş gelmeye başladı.Biraz daha büyüyüp şekillenince hangisi olduğu netleşecek

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 17:49   #2
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

İlk dikenlerde çıkmaya başladı.

Eski 16-05-2017, 18:06   #3
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Kaktüs ve sukulent tohumlarım çimlendikçe gözlemliyorumki tüm kapalı tohumlu bitkiler gibi ilk gelişmesinde ihtiyaç duyacağı besinleri çenek yapraklardan karşılıyor.Çoğu kaktüste yaprak bulunmadığından kök oluşumu devam ederken çenekler ise bitkinin gövdesi haline geliyor.

Eski 09-07-2017, 21:24   #4
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Yeni çıkan kaktüslerimin bir kısmı.

Eklenen Resimler

Eski 09-07-2017, 21:26   #5
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Biraz büyüdüler ancak hala hangi kaktüs oldukları belli değil.

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2017, 13:42   #6
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

İnternetten aldığım 180 adetlik karışık kaktüs tohumu paketinde çimlenme oranı çimlenip büyümeyen çürüyenleride hesaba katarsak %5-10 arası gibi bir oranda gerçekleşti denebilir.Toprak üzerinde kalan tohumlar hala görünüyor ilerde çimlenirmi belli değil nemli tutmaya devam ediyorum.Belki bir ara bir gece buzdolabında bekleterek deneme yaparım. forumdamı başka bir yerdemi okumuştum bazı türler kış görmek ister buzdolabına konarak şaşırtma yapmak gerek diye aklımda kalmış..

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2017, 12:41   #7
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Nisan ayında satın aldığım zaman ki hali ile ağustos ayındaki hali
gymnocalycium baldianum

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2017, 12:53   #8
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Haziran ayındaki hali ile Ağustos ayındaki hali.
Gymnocalycium horstii ssp buenekeri

Eklenen Resimler

Eski 18-08-2017, 23:57   #9
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Kaktüslerimi ilk satın aldığımda ve tohum alıp yeşerttiğim zaman ünlü kaktüs sever Ediz Hun' un bir röportajında kaktüslerin yönü açısı değiştirilmemeli hep aynı şekilde durmalı aksi takdirde kaktüsün bütün sistemi allak bullak oluyor diye okumuştum.Bu nedenle ilk işim saksıları kalemle işaretlemek ve saksıların hepsini aynı yöne ayarlamak oldu.Daha sonra aldığım kaktüsleri ve yeşeren kaktüs tohumlarınıda aynı şekilde işaretledim ve hep aynı yöne bakacak şekilde duruyorlar.Bu sayede alıp incelemelerde yer değiştirme masa örtüsü değiştirme vs. işlemlerden sonra tekrar yerine konulduğu zaman tam eski yerine koymak mümkün olmakta.Bu husus öyle sanıyorum ki çiçeklenmedede çok önemli.Belkide açısı yönü değiştiği zaman bitki yeni pozisyona göre ataptasyonla uğraşmaktan çiçek üretmekle uğraşamıyor olabilir..Ne zamandırda geçen resmini koyduğum gymnocalycium baldianum kaktüsüm büyüdükçe hafif eğildi.Bende düşünüyordum acaba niye eğildi diye çünkü kaktüsleri saksıya dikerken ortalamaya ve düzgün dik duracak şekilde özellikle dikkat ederek dikiyorum.Bu nasıl böyle oldu niye yamuk büyüdü acaba saksısını biraz büyütüp yeniden düzgün mü diksem diye ara ara düşünüyordum.Bugün yabancı bir kaktüs sitesinde bazı kaktüsler güneye ve güneybatıya eğilme eğilimi gösterirler böylece dikenler çöl güneşinden bitki vücudunu daha iyi koruyabilirler ve iyi çöl gezginlerinin kaktüsleri tanıyarak pusula olarak kullanıp yönlerini bulabildikleri bilgisini okudum.Gerçektende kaktüsüm doğal olarak güney batı yönüne yönelmişti.Dolayısıyla kaktüsümü ellememeye ve herhangi bir değişiklik yapmamaya karar verdim.Saksılarımı işaretlemem nedeniyle kaktüsler kendilerini bulundukları pozisyona uygun olarak geliştiriyorlar..

Eklenen Resimler

Düzenleyen namtha : 19-08-2017 saat 09:42
Eski 19-08-2017, 14:55   #10
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Bu kareler yine paylaşımını yaptığım Gymnocalycium horstii ssp buenekeri ye ait. kaktüsün iğnesi çok sert ve çok sivri buna karşılık yüzeyine hiç zarar vermeyecek şekilde çok hafif dokunmakta..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi namtha Mesajı Göster
hayret verici bir şekilde kaktüsün çıkan iğneleri hem kendi vücut şekillerine hemde doğal bitişik kaktüslere uygun ve uyumlu büyüyerek bir zarar vermeyecek şekilde gelişiyor

Eklenen Resimler

Eski 19-08-2017, 15:20   #11
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Maşallah kaktüslerinize çok güzel bakmışsınız harika görünüyorlar. Biraz simetri delisi biri olarak benim başıma gelse saksıyı 180 derece çevirirdim herhalde Bu arada tohumdan çıkanlar nasıl? Son durumlarını merak etmeden duramıyorum benim ilk deneme fiyasko olmuştu 2. denemem başarılı gidiyo bakalım. 1 ay olacak henüz bir kayıp yok

namtha ve tapi beğendi.
bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2017, 19:44   #12
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Teşekkür ederim bende yeni yeni öğreniyor iyi bakmaya çalışıyorum.Gerçekten öyle sanki sağlıklı olan oymuş gibi insan hemen
müdahale edip düzeltmek ortalayarak düz şekilde büyümesini istiyor halbuki doğal halleri en sağlıklı halleri.Bir iki tanede
trichocereusum var iyiki onlar düzgün dik şekilde yukarı doğru büyüyor yoksa onlara hiç dayanılmaz .Onların
resimlerini henüz eklemedim hala isim araştırması yapıyorum ismini tam olarak belirleyince ekleyeceğim hem biraz daha büyümüş
olurlar daha baya küçükler.Tohumdan çıkanlar büyüyor buralarda aşırı sıcak olduğu için bir iki tanesi bayıldı gibi ama
toparlayacaklar muhtemelen.Diğerleri iyi.Eklediğim resimlerden dahada büyüdüler biraz daha büyüyünce tekrar
resimlerini ekleyeceğim.Aslında tepside daha dünya kadar çimlenmemiş tohum duruyor atmadım sulamıyorumda.sonbahar ve kışta
çeşitli denemeler yapıp tekrar çimlendirmeyi deneyeceğim.Gerçi tohum paketinin hepsini atmıştım hepsi birden
yeşerseydi nereye koyacaktım kim bilir .Sizin tohumların yeşermesine ve gelişmesine sevindim resimlerini eklersiniz umarım minimum
kayıpla büyürler.yakında mevsim dönmeye başlayacaktır özellikle gelişme aşamasında biraz fazla nem ve su isteyen
yeşermiş kaktüs tohumları için sonbahar ve kışta sulama miktarını çok iyi ayarlamanız gerekecektir.Ben nispeten biraz az su
vermeye başladım kışın ise çok çok az vermeyi düşünüyorum tabi izleyip gözlemleyerek su miktarını bende
belirlemeye çalışacağım çünkü hayli küçük oldukları için depolayabildikleri su miktarıda çok az kendilerine yeterli olacakmı bilmiyorum..
Kolaylıklar dilerim.

cockpit, tapi ve bergenia beğendi.
Eski 19-08-2017, 20:15   #13
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Teşekkür ederim Sonbahar kış ayları benide korkutuyor. Çimlendiğinden beri kuzey balkonunda duruyorlar. 10 gündür falan üstleri açık. Böyle daha mutlu oldular sanki..
Hiç yerleri değişmedi sabahtan sabaha fısfısla suluyorum. Sizinkilerle aynı cins sanırım. Daha önce fotoyu gören biri ferocactus olduklarını söylemişti. Umarım yanılıyordur pek ısınamadım görünüşlerine. Boşa fero dememişler çok vahşi görünüyor bütün cinsleri...

Telimle yakın çekim yapamıyorum maalesef makro özelliği yok.
Sizinkiler baya ben kaktüsüm demeye başlamışlar korkmayın bence kolay kolay bişey olmaz onlara
Ha bi de unutmadan sorayım yurt dışından aldığınız tohumları ektinizmi acaba?

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2017, 00:41   #14
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Esasen ilk aşamaları birbirlerine çok benziyorlar benim yeşeren tohumlarada benzeyenler var ilk kez gördüğüm farklı olanlarda var.öyle sanıyorum ki büyüyüp tam şekillenmeden kolay kolay hangisi olduğunu belirlemek oldukça zordur.Gayet güzel ve sağlıklı görünüyorlar.Ben daha çıkar çıkmaz küçük bardaklar hazırlamıştım onlara kolay bir şekilde alıp aktarmıştım çünkü aynı yerde kök salınca kökleri birbirine dolanır ayırması zor olur diye düşünmüştüm ama aslında çok farketmez çünkü büyüyüp gelişip güçlendikten sonra ayırma esnasındaki olası hasarlar problem yaratmayacaktır. Kaktüslerin bazı türleri banada bazen kötü görünüyor ama bu çok değişken oldu benim için yani bir tür bir ara kötü görünürken bir süre sonra güzel görünmeye başlıyor. Kaktüsleri tanıdıkça internette araştırıp resimlerini çeşitlerini gördükçe bu duygular hep değişiyor.ilk başlarda Astrophytum cinsine merak salmıştım ama şu aralar bazı cinsleri hariç gözüme pek güzel görünmüyor şu aralar daha çok trichocereus cinsi ilgimi çekiyor gözüme güzel görünüyor onların çeşitlerinden alıyorum. Astrophytum cinsine merak saldığım zaman yurtdışından daha doğrusu asya tarafından internet üzerinden 50 kadar Astrophytum tohumu getirttim.yarısını yeşertmeye çalıştım ancak hiç çıkmadı yani asya tarafından tohum siparişleri tabi çok ucuz ama çok sağlıklı değil.Tohumların diğer yarısı duruyor bir ara tekrar deneyeceğim belki bir ümit aralarından yeşeren olur ama hiç sanmıyorum.Yeşerme başarısında tohumların taze olmasıda çok etkiliymiş gelen tohumlar nedir ne değildir hiçbirşey belli değil bambaşka bir çiçek bile çıkabilir.Çok iyi güvenilir yerlerden temin etmek gerekli oda çok istediğiniz spesifik türler için yani burda bulunmayan ancak edinmek istediğiniz türler için olabilir.Yoksa dükkanları ve fidanlıkları dolaştıkça görüyorum ki oldukça fazla çeşitte kaktüs mevcut.Aslında mümkün olduğu kadar belli bir türe yoğunlaşmak , o türü çok iyi tanımak ve o türün örneklerinden yetiştirmek daha doğru ama her bitki kendine has özelliklerde ve gen yapısında her biri ayrı alem.o nedenle karışık tohumdan yetişen kaktüslerde aslında her açıdan tam bir sürpriz.

cockpit, tapi ve bergenia beğendi.
Eski 09-09-2017, 08:02   #15
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

yavru kaktüsler büyüdükçe ilk çıkan tüylü dikenlerden sonra pürüzsüz sert sivri gerçek kaktüs dikenleri çıktı.

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2017, 00:59   #16
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Biraz daha büyüdüler.Makro çekimdeki kadar çok detay görünmesede makrosuz normal fotoğrafı çekilecek kadar oldular

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2017, 01:00   #17
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Öyle sanıyorumki birçoğu Mammillaria gibi görünüyor.Şekillenmeye başladıkça özellikler daha belirgin hale geliyor.

Eklenen Resimler

Eski 02-10-2017, 01:34   #18
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Tohumdan yetiştirdiğim kaktüslerin dışında satın aldığım bir çok kaktüsüm daha mevcut.Bunlardan biri yeni aldığım ve ismini hala araştırdığım Gymnocalycium türü kaktüsüm.Muhtemelen Gymnocalycium ferrari.Geçen gün ilk kez suladığımda koptumu desem kolaylıkla yerinden çıktımı desem iki dikeni kendini saldı.Hayli şaşırdım ve acaba aldığım kaktüsün içi çürük mü niye dikenleri düştü diye düşündüm. Haylide sağlıklı görünüyor halbuki. Cites ve kaktüsler kullanıcı klavuzu kitapçığının 5. sayfasında bulunan ''Dikenler ışığı yansıtarak, gövde için gölge sağlayarak su kaybını azaltabilir ya da Şili’deki Atacama Çölü’nde olduğu gibi, sisi yoğunlaştırarak gerçek anlamda su hapsedebilir.'' yazsını okuyunca biraz garipte olsa aklıma başka bir ihtimal geldi.Belkide bu kalın dikenler havadaki nemi yakalayıp bünyesine kolaylıkla alıyor ve oradanda içine intikal ettirip su ihtiyacının bir kısmını bu yolla karşılıyor olabilir.Bu yüzden suladığımda dikenler tüm suyu emmiş ve adeta erimiş gibi tepki vermiş olabilir.Zamanla bitkinin çürüyüp çürümediği ve/veya araştırdıkça tam olarak ne olduğu belli olacaktır.Henüz başka su vermedim ancak artık su verirsem hem dikenlere değdirmeden çok az vericem ve/veya havaya çok az su püskürtüp hafif nemlendiricem.

Eklenen Resimler

Düzenleyen namtha : 02-10-2017 saat 21:24
Eski 02-10-2017, 16:10   #19
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Bu konuyla ilgili yabancı forumlarda biraz araştırdım. Gördüğüm kadarıyla bazıları özelliklede gymnocalycium ve navajoa için dikenlerin nemi içine alarak gövdeye taşıdığını iddia etsede öyle görünüyorki bu konuda kanıtlanmış pek bir şey yok.Ancak yaygın görüş yine özellikle gymnocalycium navajoa ve opuntia için (ki bu araştırmaları okuduktan sonra bana göre kalın ve/veya yoğun yüzey örtücü dikenlere sahip kaktüslerin büyük çoğunluğu) dikenlerin sis çiy ve hafif yağmurlarda damlacıkları tutup yoğunlaştırıp kendine çektiği, damlacıkları yavaş yavaş birleştirerek yoğuşma sağladığı buradanda trikomlara ulaştırarak suyun buradan bitkinin bünyesine emildiği ve/veya bitkinin dibine oradanda köklere ulaştırdığı şeklinde bahsedilmekte.Bu konuyla ilgili çok araştırma var birkaç sitenin linkini ekliyeyim.Türkçeye çevirerek de incelenebilir.Buda demek oluyor ki diken nem ilişkisi oldukça fazla ve su verme şeklimizi her bitkiye göre ayrı ayrı oldukça iyi bir şekilde araştırmalıyız..Bunun yanında bitkiyi ilk aldığımda üzerinde toz/kir gibi duran beyaz izler lekeler vardı ve kaktüsün güzel görünmesi için nemli kulak temizleme çubuğu ile yüzeyi temizlemiştim hatta temizlememe rağmen oldukça inatçı olduğundan yinede pek temizleyememiştim yarısı neredeyse hala duruyordu.Daha sonra bir parti daha temizlerim diye düşünerek öylece bırakmıştım.Yine bu araştırmaları okurken öğrendiğim bir bilgide bu oldu.Yüzeyde biriken sodyum klorür ve kalsyum oksalat kristalleriymiş ve diğer çeşitli işlevlerin yanında aşırı ışıktan korumaya yansıtma oranını arttırmaya ve nem kaybını azaltmaya yardımcı oluyormuş..
living in the "nano" world: Cactus as a fog collector
https://www.researchgate.net/publica...ys_Lhem_Pfeiff
https://www.researchgate.net/publica...stem_in_cactus

tapi ve bergenia beğendi.
Eski 02-10-2017, 21:17   #20
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

son linkteki makalenin en alt bölümüne ilave edilmiş videolar mekanizmayı ve suyun diken üzerindeki büyüyüşü ve ilerleyişini çok güzel bir şekilde gösteriyor.indirme linklerini aşağıya ekliyorum. Acaba yeşermiş tohumdan yeni çıkan kaktüslerin ilk dikenlerinin çok tüylü olması henüz köklerin tam gelişememiş olmasından dolayı nem yakalaması içinmi diye bir soruyuda sormadan edemiyor insan..
https://www.researchgate.net/publica...mms2253-s2.mov
https://www.researchgate.net/publica...mms2253-s3.mov
https://www.researchgate.net/publica...mms2253-s4.mov

bergenia beğendi.
Eski 03-10-2017, 17:40   #21
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Makaledeki videolar dikkatli incelenirse dikenlerin hidrofil yapıda olduğu,suyun önce yüzeyi tamamen ıslattığını bu sayede biriken su damlacığı yüzey direnciyle karşılaşmadan dikenin yüzey yapısınında katkısıyla adeta su üzerinde kayar gibi ıslak diken üzerinde kaydığı ve ilerlediği gözlemlenebilir.Hatta aşağı doğru bakan dikende dahi su damlacığının hayret verici şekilde yer çekiminin aksi yönünde yukarı doğru bu sayede ilerleyebildiği görülebilir.Burada amaç ilk etapta dikende biriken suyun areole bölgesine trichome tüycük yapısına ulaştırmak ve buradan emilerek bünyeye alınmasını sağlamak.Bu durumu kendi kaktüsümdede denemek ve gözlemlemek istedim ve kısa makro video çektim.Diken üzerine su damlatarak su moleküllerinin diken üzerindeki ilerleyişi ve diken yüzeyini ıslatarak kaplayışı görülebilmekte.Bu videoları çekerken farkettiğim bir diğer hususta yüzeydeki tuz yapısının bir işlevini daha farketmek oldu.Şayet areole bölgesine ulaşan su fazla ise tuz yapısınında katkısıyla kaktüsün yüzeyi hızla ıslanmakta,tuzlu yüzey suyu emmekte, suyun yine yüzey direnciyle karşılaşmadan hızlı bir şekilde ıslak zeminde kayarak köklere ve/veya diğer areollere ulaşmasını sağlamakta. 2. videomdada suyun tuzlu yüzeydeki (temizlememe rağmen kalan tuzlu kısımda) ilerleyişi görülebilmekte.
Videolar:

Eklenen Resimler

Eski 04-10-2017, 21:30   #22
Ağaç Dostu

YeşimM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2015
Amanın!! Ne yaptınız Sayın namtha. Bu bitki sevdasının sonu yok. Hergün yeni maceralara yelken açıyoruz. Şimdi bir de tohumdan kaktüs yetiştirme hastalığı bulaştıracaksınız. Eyvah eyvah nerelere kaçmalı bilmem ki?

Çook çok güzeller kaktüsün çimlemesini ilk defa görüyorum. Kırkbir kere Maşaallah. Elinize emeğinize sağlık. Harikalar.

namtha beğendi.
YeşimM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2017, 22:14   #23
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Çok teşekkür ederim .Gerçekten biraz yoğun ilgi istiyor.Çimlenme aşamasından sonra bile fazla güneşte kalmaması için panjur mesafesiyle ışık miktar ve süresinin ayarlanmasından su miktar ve zamanlamasının ayarlanmasına kadar pek çok hususa dikkat etmek gerek.Ama bir yandanda kendi kendilerine büyüyorlar bu yönüyle kaktüs yetiştirmek hayli ilginç.Yani bir kaç saniye ya da dakikalık müdahaleden sonra saatlerce ya da günlerce hiç müdahaleye gerek kalmıyor kendi kendilerine büyüyorlar.Tohumları çimlendirmeye çalışmamda bahar aylarında olmasıda çok uygun oldu.Hava sıcaklık nem vb şartlar öyle bir araya geliyor ki doğa canlanıyor heryer yemyeşil olmaya başlıyor.Geçen hafta sayın cockpit 'in Echinopsis Subdenudata sı tohum vermiş rica ettim sağolsun kargoyla gönderdi şimdi bu tohumları çimlendirmeyi deniyorum.Tabi tohumların yarısını kullandım çünkü hava yavaş yavaş dönüyor ve serinliyor.Her ne kadar tohumlar tazede olsa çimlenmeme ihtimali olacağından tohumların yarısını ilk bahara ayırdım.

YeşimM, cockpit, tapi ve 1 kişi beğendi.
Eski 04-10-2017, 23:15   #24
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Bugün aldığım kaktüs.Çiçekler ve yakında açacak olan tomurcuklar üzerindeyken dayanamayıp aldım.internette ismini araştırdığımda bir çok isim tesbit ettim.

Mammillaria Toluca
Mammillaria Polythele
Mammillaria Polythele Toluca
Mammillaria Polythele v.nudum
Mammillaria Polythele F.nuda
Mammillaria vagaspina var.Toluca
Mammillaria magnmamma toluca

Biraz daha araştırsam bir kaç isim daha çıkacağı belli.Bu isimleri google görsellerde arattığımızda aynı ve/veya çok benzer kaktüslerin çıktığı görülecektir.Kaktüslerin isimlerinin tesbitinde özelliklede google görsellerde yapılan aratmalarda aynı isimdeki pek çok farklı kaktüsün çıkmasının yanında aynı kaktüsün farklı isimleriylede karşılaşıyor olmak bir başka zorluk yaratıyor..

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2017, 10:59   #25
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2016
Sayin namtha yeni tohumlarıniz hayırlı olsun. Takipteyim. Bu hafta sizin aldığınız mammillaria türü çıkmıştı. Bende alacaktım ama üstüne çiçek yapıştırmis oldukları için vazgeçtim. Ismini Mammillaria polythele Inermis diye biliyorum.

namtha ve YeşimM beğendi.
tapi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2017, 12:31   #26
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Teşekkür ederim.İnternette araştırırken Mammillaria polythele Inermis ide görmüştüm ancak incelediğim resimlerde üst tarafında baya çok diken gördüğümden farklı bir varyasyon olduğunu düşünerek atlamıştım.Ancak haklı olabilirsiniz çünkü başka bir sitede Mammillaria polythele f. inermis (Mammillaria polythele cv. Stachellos) diye geçiyor ve Stachellos almanca için dikenleri yok diye not düşmüşler başka bir yerdede inermis için çoğunlukla dikensiz ya da seyrek dikenlidir diye tanımlanmış.Evet öyle sanıyorumki bunlar ithal ve çeşitli zamanlar piyasaya sürüyorlar.Ara ara tezgahlara göz atıyorum yeni çeşit var mı diye bir kaç farklı tezgahta gördüm.Bende ilk bakışta yapıştırma çiçek diye düşündüm ve hafifte alaycı şekilde kendi çiçeğimi bu dedim.Satıcıda evet diyince alıp inceledim ve beğenip aldım .Çiçekler üzerinde bir kaç deneme yapmayı düşünüyorum.Dün bir tanesini küçük fırça ucuyla tozlaştırdım bugün açmadı ve sıkıca yaprakları kapadı sanırım tohum kapsülü oluşturacak diğeri yeni yeni açıyor ve başka bir çok tomurcuk geliyor.Dikenlerde üst tarafta neredeyse yok gibi bir kaçında çok çok küçük görünüyor zaten üst taraf beyaz yünle kaplı o bölge hiç görünmüyor.Kaktüsün dibine doğru dikenler büyümüş ve sayısı artmış.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2017, 13:02   #27
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi namtha Mesajı Göster
.............. Geçen hafta sayın cockpit 'in Echinopsis Subdenudata sı tohum vermiş rica ettim sağolsun kargoyla gönderdi şimdi bu tohumları çimlendirmeyi deniyorum.Tabi tohumların yarısını kullandım çünkü hava yavaş yavaş dönüyor ve serinliyor.Her ne kadar tohumlar tazede olsa çimlenmeme ihtimali olacağından tohumların yarısını ilk bahara ayırdım.
Sayın Namtha; kullanmaya çekinmeyin, çeşitli ortamlarda deneme yapabilirsiniz. Gerekirse daha gönderirim. Saygılar

namtha, tapi, bergenia ve 1 kişi beğendi.
cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2017, 15:16   #28
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Teşekkürler Sayın Cockpit.Aşağıdaki resmide Brezilyalı bir arkadaşım gönderdi.Yakınlarındaki ormanda gezerken çekmiş ve kaktüslerle ilgilendiğimi bildiğinden bana gönderdi.Doğal ortamlarında pek çok farklı kaktüs çeşidi bulunmakta.Resimden hangi kaktüs olduğu tam belli olmuyor ancak büyük bir kaya üzerinde durdukları seçilebiliyor.Muhtemelen bol ağaçlık ve çalılık bir bölge.Tropik yağmurlarında katkısıyla kuş ve diğer böceklerin gübreleri,toz ve kayadaki minerallerden faydalanarak büyüyen kayaların ve ağaçların üzerinde yaşayabilen kaktüs cinslerinden olsa gerek.

Eski 07-10-2017, 16:34   #29
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Echinopsis subdenudata tohumlarını aldığımda bir kısmını kolay olsun diye toprak dolu küçük kağıt bardağa koydum, üzerine çok az toprak serperek ince püskürtme ayarında çok yavaş bir şekilde sulamasını yaptım ve üstünü naylon kaplayarak kapattım.Az önce bir kontrol edeyim dedim bir tanesi çimlenmiş gibi görünüyor.Beyaz tüycük yığınını kök kısmı diye düşündüm ve üzerine çok az toprak ilave ettim ve kapattım .Diğer tarafında ise tohumun kabuğu hala duruyor hafiften almaya çalıştım ama bırakmadı bende zorlamadım yakında kendisi atar.Kabuğun altından gövdenin devamı yeşil uzantı görünüyor orasıda üst kısmı olsa gerek.Kabuktan tam görünmüyor ama iki uçlu çatallı yapı sanırım üst kısımda ) umarım tersi değildir yani kök yukarda ve kaktüsün üstünü toprağa gömmüş değilimdir biraz daha büyüyünce belli olur.Sonuç olarak tohumlardan biri çimlendi umarım hayatta kalıp büyür ve gelişir.Diğer tohumlarda yakında çimlenir muhtemelen diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 08-10-2017, 08:31   #30
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Buda yine ismini araştırmaya devam ettiğim Trichocereus/Echinopsis türü kaktüsüm.Aldığımda nisbeten küçüktü ve düzgün şekilde uzuyor ve büyüyordu.Zamanla özellikle areole bölgesi dışa doğru çıkıntı yaparken iki areole bölgesi arası içeri doğru girinti yaparak yüzey dalgalı hale geldi ve boydanda hafif eğildi.Areole bölgelerinin fazlaca geliştiğini ve dahada gelişeceğini düşünüyorum. Çok muhtemel sürgünler verecektir ya da izmir güneşine ve sıcağına aldanıp bu zamanda çiçek açacak veya bu kendi doğal gelişimi ve şekli.Yakında belli olacaktır..

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024