agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni3435Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2017, 20:01   #31
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2016
Matucana polzii

Matucana polzii
Matucana cinsi ismini Perunun Matucana şehrinden alıyor. Bu cinse ait 17 tür var.
Matucana polzii bol yavrulu, güzel bir görüntüsü var.
Name:  DSC09034.jpg
Views: 2732
Size:  44.5 KB
.................................................. ............................
Kaktüs alınacak yerler (Çiçekçi ve seyyar satıcılar ve seralar dışında)
1- AVM ler (Bauhaus, İKEA, KOÇTAŞ vb )
2- İnternet üzerinden alışveriş.
1-AVM ler;
KOÇTAŞ Bursada iki koçtaş şubesinde kaktüs satışı var. Koçtaş hem pahalı, hem özensiz. Çeşit az. Bir keresinde çiçek bölümü sorumlusunu uyardım ama nafile.
İKEA En güzel yanı kaktüslerin özel jelatini var. Yaklaşık iki haftadır yeni bir konsepti var ; Hollandada üretimi yapılmış kaktüslere mÜkemmel paketleme yapılmış.
BAUHAUS Fiyatlar uygun, çeşit bol.
Maalesef hiçbirinde kaktüs kimliğini (cinsini ve türünü) belirten bir etiket yok.
2- İnternet
Doğrudan üretim yapan firma, aracı firmalar ve şahıslardan temin etmek mümkün; Dikkat çeken bir isim var;
Taner Angay Kaktüs 2017 yılında işi bırakması kaktüsseverler için büyük kayıp. Kolleksiyonluk kaktüsleri üretmesi ve sattığı kaktüslerin üzerinde cins ve tür isim etiketi bulunması, fiyatlarının uygun olması. İnanılmaz! Maalesef ben yetişemedim.
Yukardaki kriterlerin tümüne uymak şartıyla online satış yapan firma bildiğim kadarıyla yok. Diğerleri; ünalkaktüs, cantropikal kaktüs, Şeyma çiçekçilik, pagoda kaktüs, muzaffer kaktüs, kaktüs cenneti-kaya çalışır , zengarden, ikizler kaktüs...

Düzenleyen tapi : 27-03-2018 saat 20:41
tapi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 17:14   #32
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Mammillaria vetula ssp gracilis

Mammillaria vetula ssp gracilis ve Mammillaria vetula ssp gracilis "Arizona Snowcap"
Mamillaria vetulanın 3 alttürü bulunmakta
1- Mammillaria vetula ssp gracilis
2- Mammillaria vetula ssp lacostei
3- Mammillaria vetula ssp vetula
Bendekiler Mammillaria vetula ssp gracilis ve Mammillaria vetula ssp gracilis "Arizona Snowcap"
Mammillaria vetula ssp gracilis
Name:  DSC09018.jpg
Views: 2329
Size:  25.9 KB
Çok kırılgan bir yapısı var. Yavrular yolculuk sırasında ana gövdeden kopuyorlar. Zaten bu kaktüsün önceki isimlerinden bir tanesi fragilis =kırılgan imiş. Çoğu Mammillaria cinsinde olduğu gibi anavatanı Meksika. -8 dereceye kadar dayanıklıymış.
Mammillaria vetula ssp gracilis "Arizona Snowcap"
Name:  DSC09014.jpg
Views: 2425
Size:  32.4 KB
Mammillaria vetula ssp gracilisin dikenleri kısalıp kalınlaşmış formu.Karörtüsü manzarası oluşturmuş. Çok şık bir görüntüsü var
Havalar iyice ısındığı için kaktüsleri 10 günde bir sulamaya karar verdim. Güneşiniz bol olsun...

Düzenleyen tapi : 27-03-2018 saat 20:43
Eski 30-06-2017, 17:42   #33
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Echinopsis subdenudata timelapse

Echinopsis subdenudata timelapse
Önceki mesajlarımda fotoğralarını yüklemiştim, Echinopsis subdenudata timelapse. İlk deneme;

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 10:33
Eski 01-07-2017, 20:56   #34
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Sulcorebutia rauschii

Sulcorebutia rauschii,
Anavatanı Bolivya Habitat
Sulcorebutia cins ismi şu anda rebutia cinsine dahil edilmiş durumda. Rebutia cinsine ait 41 kaktüs türü var. Ancak yinede Sulcorebutia rauschii ismi çok kullanılıyor.
5 cm saksıda. Bu tür kök çürümesine müsait olduğu için saksısını büyütmedim. Yanlarda yavrular...
Name:  DSC09278BB.jpg
Views: 2260
Size:  38.0 KB
Ve bugün çiçek açtı.
Name:  DSC09155BBB.jpg
Views: 2237
Size:  24.7 KB
Name:  DSC09204BB.jpg
Views: 2222
Size:  27.2 KB
Name:  DSC09256BB.jpg
Views: 2277
Size:  25.3 KB
Name:  DSC09285BBB.jpg
Views: 2274
Size:  21.3 KB
Güneşiniz bol olsun...

Düzenleyen tapi : 27-03-2018 saat 20:44
Eski 11-07-2017, 20:42   #35
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Mammillaria zeilmanniana

Mammillaria zeilmanniana

Benim Mammillaria zeilmanniana ikinci tacını taktı. Normalde bu tac gövdenin bir önceki yılda büyümeye başladığı yerde oluşuyor. 3 ay kadar önce açan çiçekler taç biçimi oluşturmuştu. Sonra gövdede hızlı bir büyüme dönemi oldu ve yine çiçekler taç biçimi oluşturdu.
Name:  DSC00292bb.jpg
Views: 2253
Size:  38.2 KB
Name:  DSC00333bb.jpg
Views: 2189
Size:  32.6 KB
Mammillaria cinsine ait yaklaşık 171 tür var. Alttür ve varyetelerle birlikte bu sayı 267 ye çıkıyor. Bazıları birbirine çok beziyor. Ayırt etmek çok zor. Gövde özellikleri, çevre ve merkez dikenlerin sayısı, rengi, uzunluğu, şekli, çiçeklerin rengi, çapı . Aslında bu konuyla ilgili bir veritabanı hazırlanabilir. Kullanıcı sahip oluğu mammillaria türünün özellikleri bu veritabanına girerek o türün taksanomik ismine çok yaklaşabilir.

Düzenleyen tapi : 27-03-2018 saat 20:44
Eski 15-07-2017, 20:40   #36
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Echinopsis hybride timelapse. İkinci çalışma

Eski 16-07-2017, 18:27   #37
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Evden gidenler

Timelapse hazırladığım echinopsis foto
Name:  DSC00083kk.jpg
Views: 2135
Size:  21.0 KB
Evden gidenler
Kaktüsler için ayrılan balkonda yer kalmayınca kaktüslerimin bazılarını kayınvalideye hediye ettim.
Name:  DSC00386.jpg
Views: 2218
Size:  39.8 KB
Aşı
Geçenlerde ağaçlar.net sayın uyar11 in actigi "aşı ile kaktüs üretimi" başlığını okudum. Hoşuma gitti. Aslında aşılı kaktüsler bana estetik gelmiyor. İlgilendiğim bir konu değildi ama bendeki Gymocalycium mihanovichii ler açmazsa mecbur kalabilirim.
Name:  DSC00389.jpg
Views: 2228
Size:  57.3 KB
8x8 cm siyah kare saksılar
Küçük kaktüslerim büyüyor, geçenlerde 8x8cm siyah kare saksılardan aldım. Aslında 7cm lik kare saksıdan sonra 9 cm liğe geçmem gerekirdi ama daha az yer kaplar diye 8cm almaya karar verdim. Güneşiniz bol olsun...

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 10:42
Eski 20-07-2017, 18:31   #38
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Parodia ottonis

Parodia ottonis
Parodia cins kaktüsler ismini Paraguaylı botanikçi "Domingo Parodi" den alıyor. Bu kaktüs cinsine ait 66 tür var. Habitat Güney Amerika nın doğusu. 25 türüyle Notocactus ve Eriocactus cinsleride Parodia cinsine dahil edilmiş durumda. Ancak buna rağmen Notocactus isminden vazgeçmeyen pekçok hobici varmış.
Bendekinin türü sanırım ottonis. Parodia ottonis. Görkemli sarı renkli çiçeğiye çok güzel.
Name:  DSC00431cc.jpg
Views: 2220
Size:  40.8 KB
Name:  DSC00449cc.jpg
Views: 2194
Size:  35.4 KB
Kolay çiçeklenen kaktüsleri araştırıken cins isimlerini not almıştım;
1- Rebutia (ve salcorebutia)
2- Mammillaria
3- Gymnocalycium
4- Echinopsis (lobivia, chamacereus, trichocereus)
5- Parodia
Tümünün çiçeğini gördüğüm için çok mutluyum. Güneşiniz bol olsun.

Düzenleyen tapi : 27-03-2018 saat 20:45
Eski 21-07-2017, 09:46   #39
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Hepsi birbirinden güzel. Bilgileriyle birlikte paylaşmanızda ayrı güzel Çok seviyorum kaktüsleri bende isterdim onlarca kaktüsüm olsun ama pahalı fiyatlar yüzünden aldığım birkaç yavru ile yetiniyorum şimdilik Bugün tohum siparişi vericem tohumdan yetiştirmekte ayrı bir güzel oluyor bitkileri

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2017, 11:13   #40
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Sayın bergenia begeniniz icin teşekkür ederim.
Evet kaktus fiyatları gercekten pahalı. Internetten takip ediyorum İngiltereden bile pahali!
Bence en uygunu Bauhaus ve IKEA da 5 cm lik saksilarda satılanlar. FiyatlarI çok uygun.
Bauhaus da su an 4.75 tl. Üstelik 9 ay içinde iki defa zam gördü. Çoğu seradan daha ucuz. Belki daha da ucuz direk olarak bazı seralardan temin edilebilir.
Tohum işinin daha ucuza geleceğini sanmıyorum.
5 cm lik saksida aldıklarınız beğenerek alıyorsunuz ve büyümelerini izlemek keyifli. Doğru seçim yapılırsa çok beklemeden çiçek yapıyor onlarda. Hatta bazıları aldiginizda çiçekli ya da tomurcuklu oluyor.

bergenia beğendi.
Eski 21-07-2017, 12:08   #41
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Ne yazık ki bulunduğum ilçede ne sera var ne çiçekçi ne de belirttiğiniz mağazalar. İnternette 5 cm saksıda yavru kaktüsler de 8 tl den başlıyor. Yinede birkaç saksı aldım çok hevesim vardı Karışık paket halinde sanırım içinde 50-100 tohum var 4 tl den buldum sipariş vereceğim bugün. Bu şartlarda başka seçeneğimde yok zaten. Daha önceki tohum denememde birkaçını çimlendirmeyi başarmıştım ama acemilikten yaşatamadım. Bu sefer başarırım umarım

Eski 27-07-2017, 16:35   #42
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Mammillaria backebergiana

Mammillaria backebergiana
Daha önce yazmıştım, Mammillaria backebergiana nın iki alttürü var; Mammillaria backebergiana ssp backebergiana ve Mammillaria backebergiana ssp ernestii
Name:  DSC00502bb.jpg
Views: 2150
Size:  33.8 KB
Name:  DSC00506bb.jpg
Views: 2129
Size:  33.3 KB
Mammillaria cinsi sınıflaması yıllaryılı değişmiş (Reppenhagen, Hunt, Luthy, Dave Ferguson ve son olarak Joel Lode sınıflamaları var ).
Classification – Mammillarias.net
O nedenle bazı mammillaria türlerinin onlarca sinonimi (eşanlamlı isimleri) var.
Species Description – Mammillarias.net
Bu siteye göre alttür ve varyetelerle birlikte mammillaria cinsi kaktüs sayısı 267. Kolleksiyocuları bilmem ama bence o kadar çok mammillaria türü bulundurmaya gerek yok. Çünkü bazıları birbirine çok benziyor... Güneşiniz bol olsun.

Düzenleyen tapi : 27-03-2018 saat 20:46
Eski 05-08-2017, 13:04   #43
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Patojene bağlı hızlı çürüme (rot)

Patojene bağlı hızlı çürüme (rot) ve ölüm.
Buna neden olan patojen bakteri ya da fungus. Sık ya da fazla sulama bu patojenlerin uygun ortamda kaktüs içine girererek hızla çürümesine neden oluyor. Hergün düzenli olarak gözlem yapmama rağmen bu durumu farketmek ve müdaha etmek kolay değil. Bugüne kadar beş adet kaktüsümde hızlı çürüme oldu.

KAYBETTİĞİM ÜÇ KAKTÜS
1- Echinopsis sp
Name:  20170326_170632www.jpg
Views: 1987
Size:  13.2 KB
2- Mammillaria aurihamata idi. İlk aldığıma göre oldukça büyümüştü.
Name:  DSC002yuıyf.jpg
Views: 1976
Size:  23.9 KB
3- Son kurban büyüklerden favorim Mammillaria zeilmanniana
Name:  DSC00228hhh.jpg
Views: 1960
Size:  10.4 KB
Çürüdükten sonra kurtarmak zor ama öncesinde şunlara dikkat etmek gerek;
Benim gözlemlerime göre bu kötü duruma neden olan en önemli nedenlerin başında sık sulama geliyor. İkinci en önemli neden ise kaktüs satın alındığında saksısında bulunan torf. Kökler zarar görmesin diye orijinal torfu ellememiştim. Yeni saksılarına aktarırken kullandığım karışım ise çok geçirgendi. Ama torf çok su tuttuğu için bu ortama zemin hazırladı. Ayrıca aşırı sıcaklar sanırım kaktüs geişişimini durudurduğu için bu durumda sıcağa güvenip su vermekte yanlış, çünkü kaktüs verilen suyu kullanamayacak...
Günlük gözlem ve şüphe durumunda elle gövdeyi yoklama çok önemli. Elle yokladığınızda yumaşamadan şüphelenmek bile yeterli olmalı çünkü bir gün beklemek bile durumum kötüleşmesine ve kaktüsü kurtarmak için geç kalınmasına neden oluyor.
Tedavi için yapılması gerek ilk iş kaktüsü saksıdan çıkarmak. Bundan sonrası kaktüsün ne durumda olduğuna bağlı olarak değişebilir. Köklerin gövden çıktığı yerin yukarısında siyah ve kahverengi renk değişikliği ve pelte gibi yumaşama varsa renklenmenin görülmediğİ yere gövdeyi kadar keserek ayıklama yapılmalı. Sağlam parçalar ise tekrar toprağa alınmadan önce birkaç hafta beklemek gerekiyor. Yeni kök oluşumu görünene kadar.

Milla, TCM, kader_bpkp ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 14:15
Eski 05-08-2017, 15:27   #44
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Çok geçmiş olsun.Onca emek verdikten sonra gerçekten üzüntü verici oluyor.Fazla sulama en büyük etken ancak bir çok başka etkende mevcut çünkü esasen
eninde sonunda sulama yapılacak ve bakteriler susuz ortamda pek çoğalamasada
havadaki nemden sıcaklıktan ve yapılan bir sulama işleminde hemen çoğalmaya
başlaması kaçınılmaz gibi görünüyor.Yeni sayılırım ve yeni tohumdan yeşerttiğim
bir kaç kaktüs dışında çürüyen kaktüsüm olmadı.Bunun için bazı hususlara dikkat ettim
ancak tabi ki bunlara rağmen ilerde çürüme yaşanır mı bilmiyorum.Öncelikle ilk satın
aldığımda eğer toprağını beğenmezsem (ki bazılarına yapmıyorum aslında hepsine yapmak gerek) bir kap suyun içersinde yumuşak bir fırçayla köklere zarar vermemeye çalışarak toprağı tamamen çıkartıyorum ardından temiz suyla yıkıyorum.Tam burada biraz sudan bahsetmek gerek.Ben hem kaktüs yıkamasında hemde sulamalarda membran filtreli arıtma cihazı suyu kullanıyorum.Membranlar nanometre boyutunda yani milimetrenin milyonda biri oranında süzme işlemi yaptığı ve sadece su moleküllerini geçirdiği için mikron boyutundaki bakterileri ve nanometre boyutundaki virüsleri ayıklamış oluyor.Daha önceden elekten geçirdiğim ve fırınladığım ince kumu ayrı bir torbada saklıyorum.200 derecede 1 saat fırınlama sayesinde bakteri ve virüsler toprakta da ölmüş oluyor.Yıkadığım ve eski toprağını uzaklaştırdığım kaktüse ilk önce bu ince kumdan tuz serper gibi köklerde gezdirerek tüm kökleri bu kumla kaplıyorum.Bu ince kumu saksı toprağını hazırlamakta da kullanıyorum.Çeşitli kalitelerdeki torfları karıştırdığımda bu kumdan da bolca ekleyip hepsini birden karıştırıp saksı toprağını hazırlıyorum.Ardından kaktüsü saksıya dikiyorum. Kumca zengin yeni topraklarda daha hızlı ve sağlıklı geliştiğini gözlemledim.Bu ince kumu ayrıca sürgün kestiğim ya da kök ayırması yaptığım zaman kesik yerede hemen döküyorum ve yarayı kapatıyorum.Bir iki hafta bekletilsin deniyor ancak ben hemen bakterisiz virüssüz fırınlanmış ince kumla kapatmayı daha doğru buluyorum ve şu ana kadar bir problem yaşamadım.Bunun dışında sürgün ayırması yaparken veya bir şeylerin çarpması sonucu bitişik kaktüslerin iğneleri birbirine batabiliyor.Onuda kaktüsleri lupla incelediğimde fark ettim ve batmış iğneleri ince cımbızla tutup çıkarttım. İlk önce kaktüsler büyürken acaba dikenleri kontrolsüzce büyüyüp birbirine doğal olarak mı batıyor diye düşündüm ancak gözlemlerim sonucu tahminim bunlar dış müdahale sonucu oluyor ve hayret verici bir şekilde kaktüsün çıkan iğneleri hem kendi vücut şekillerine hemde doğal bitişik kaktüslere uygun ve uyumlu büyüyerek bir zarar vermeyecek şekilde gelişiyor. Kaktüslerdeki bu yaralanmaları da bakteri ve virüs giriş kapısı olarak görüyorum ve varsa buraları da temiz ince kumla kapatmaya çalışıyorum.Birde irili ufaklı sinek ve böcekler var ki onlara pek yapacak bir şey yok. Sağa sola konup sonra kaktüslere ve
kaktüs toprağına konabiliyorlar yüzey dekoratif taşlarla kaplıysa taşların arasında ölüp orada çürüyebiliyorlar bunlarda yine bakteri ve virüs kaynağı.Ayrıca bazı aldığım kaktüsler üzerinde çok nadirde olsa küçük delikler olabiliyor öyle sanıyorum ki hortumuyla kaktüsün suyunu emen güve tarzı böcekler bu izi bırakmış.
Satışı yapılmadan önce hangi koşullarda bekliyor hangi ortamlarda nasıl yetiştiriliyor belli değil.Bu tür böceklerde yine bakteri ve hastalık kaynağı.Bende dayanamayıp biraz fazla su verenlerdenim.Ara ara fısfısla su verdikten sonra bu sıcakta bu kadar su yetmez diye (ki aslında yanlış olduğunu da biliyorum) neredeyse tüm toprak ıslanacak şekilde haftada bir bol suyla suluyorum yarım saat bekleyip tabaktaki suları atıyorum.
Şu ana kadar bir problem olmadı ama tabi ki sorun yaşanmayacağı anlamına gelmiyor.Kışın hiç su vermemeyi düşündüğüm için şimdiden bol bol depolasınlar diyorum. Kaktüslerimde günde üç dört saat güneş alacak bir yerde duruyorlar ve aslında yavaş büyümesi gereken kaktüslerin hayli hızlı büyüyüp geliştikleri farkedilebiliyor.
Özellikle satış yapılan yerlerde ne güneş görüyorlar ne su veriliyor bide üstüne erimiş silikonla çiçek yapıştırıp zarar veriyorlar bu halden alınıp su ve güneşi görünce biraz coşma oluyor.Şekilleri renkleri güzelleşiyor büyüyüp gelişiyorlar dikenlerde sağlıklı şekilde uzuyor keyifle izlemesi kalıyor.Aslında ben şu ana kadar kaktüslerde hiç kimyasal kullanmadım ama biraz araştırıp soruşturup özel kimyasallar karışımlar ilaçlar da hazırlanabilir.Çoğunlukla videolarda mantar ilacı spreylediklerini görüyorum.Uygun Kimyasal ilaçlar özellikle önleyici amaçla topraklara , kesik ve yaralara kullanılabilecektir.Kolaylıklar dilerim.

Düzenleyen namtha : 05-08-2017 saat 23:40
namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2017, 17:13   #45
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Parodia ottonis (ikiz çiçek)

Bilgiler için teşekkürler sayın namtha.
Çürümeyle ilgili olarak eklemek istediğim;
Mammillaria crinita gurubunun çürümeye karşı hassas olduğunu öğrendim. Patojene bağlı ÇÜRÜME den kaybettiğim Mammillaria aurihamata ve Mammillaria zeilmanniana da bu gurupta bulunuyor. Sulama sonrası nemli ve sıcak kapalı balkonda hava akımıda yeterince olmayınca çürüme için uygun ortam oluştu diye düşünüyorum.
Parodia ottonis (ikiz çiçek)
Daha önce tek çiçek açan Parodia ottonis bugün iki çiçek açtı;
Name:  DSC00641BB.jpg
Views: 1977
Size:  24.4 KB
Name:  DSC00719BB.jpg
Views: 2041
Size:  26.7 KB
Name:  DSC00679BB.jpg
Views: 1954
Size:  14.3 KB
Çiçeklerin ömrü tam açıldıktan sonra 1 gün. Güneşiniz bol olsun...

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 10:49
Eski 12-08-2017, 20:24   #46
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Mammillaria longimamma ve Mammillaria sphaerica

Mammillaria longimamma ve Mammillaria sphaerica
Name:  DSC00568aa.jpg
Views: 2024
Size:  49.8 KB
3 -4 ay önce İlk aldığımda 5cm lik saksıdaydılar. Şimdi 8cm lik saksıyı doldurdular. Ancak çiçeklerini görmek kısmet olmadı. Hangisi M. longimamma hangisi M. sphaerica onu bilemiyorum.
Adından da anlaşılacağı üzere tuberkülleri uzun.
M. longimamma nın sinonimleri (eski eşanlamlı isimleri)
Dolichothele longimamma
Dolichothele longimamma ssp uberiformis
Dolichothele uberiformis
M. longimamma var uberiformis
M. uberiformis
M. sphaerica nın sinonimleri
M. longimamma var sphaerica
Dolichothele sphaerica
Yani birara M. sphaerica M.longimammanın varyetesi kabul ediliyormuş.Yukardakilere benzettiğim bir tür daha var;
Mammillaria decipiens ssp camptotricha
Kuş yuvası mammillaria da deniyor.
Name:  DSC00574aa.jpg
Views: 1987
Size:  64.3 KB
sinonimleri olichothele camptotricha
M. camptotricha

Aşağıdaki tabloda yaklaşık 122 kaktüs cinsi içinde en çok tür içeren on kaktüs cinsinin isimlerini sırasıyla yazdım.
CİNS TÜR SAYISI
1- Opuntia 181
2- Mammillaria 171
3- Echinopsis 129
4 - Gymnocalycium 71
5- Parodia 66
6- Echinocereus 61
7- Corypantha 56
8- Cleistocactus 49
9- Cylindropuntia 42
10-Rebutia 41
Yalnız bu 10 kaktüs cinsinin tüm türlerini toplamaya kalksan 867 adet kaktüs yapar.

Düzenleyen tapi : 27-03-2018 saat 20:48
Eski 13-08-2017, 01:49   #47
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Tesbitlerinize katılıyorum. Kaktüslerin neden Türkçe adı yok? linkteki yorumumda değinmeye çalıştığım üzere kaktüs isimlendirmeleri bir hayli kötü durumda olduğunu düşünüyorum.Birbirlerine çok benzesede bir veya birkaç yönden farklı kaktüsler aynı ismi taşıyor.Bunun yanında bahsettiğiniz listedeki Echinopsisin bir o kadarda melezi var üstüne çok tartışmalı olarak (ki ismini deniz kestanesi ve kirpi den almasına karşın) Trichocereus türünüde eklediler ki toplam cins sayısını belirlemek bile bir hayli zor..

Eski 13-08-2017, 10:25   #48
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Chamaelobivia, Echinopsis chamaecereus

Yukarıda ençok tür barındıran kaktüs cinslerini yazdım. Bunlara alttür ve varyete eklenirse sayı çok artar. Hele birde hibrid (melez) işin içine girerse o zaman içinden çıkılmaz.
Echinopsis cinsine dahil edilmiş diğer kaktüs cinsleri lobivia-psodolobivia, trichocereus, chamaecereus, soehrensia, helianthocereus, acanthocalycium cinsleri. O nedenle bu gurupta birbirine hiç benzemeyen kaktüs çeşitleri bulunuyor ve kafa karıştırıyor. O nedenle bazıları lobivia ve trichocereus isimlerinden vazgeçmiyorlarmış.
Hibrid konusu çiçeklerinin güzelliği nedeniyle echinopsis cinsi kaktüslerde çok populer. Ehinopsis, lobivia, chamaecereus, trichocereus arasında çiçekleri daha da güzel hale getirmek için melezleme yapılıyor. Hatta bu melezlere özel isimler veriliyor (Benhur, Cheetah, Cassandra, Brigitte Bardot, Antares gibi).
Chamaelobivia, Echinopsis chamaecereus
Name:  chamacereus.jpg
Views: 1990
Size:  36.5 KB
Evet yukardaki kaktüslerde 3-4 ay içinde büyüyenlerden. Ne kadar büyüdükleri anlaşılsın diye orijinal 5 cm saksıyı da fotoğrafa aldım. Bunların henüz çiçeklerini göremedim, kısmetse önümüzdeki bahara...

4 ay önce 5 cm lik saksıların çoğunu 7cm lik saksıya almıştım. 3-4 aylık sürede çoğu büyüdü. Ancak büyüme olmadığını farkettiğim bazı kaktüsleri (6-7 adet) saksısından çıkarıp gözlemledim. 5cm lik saksıdaki kalıp neyse öyle kalmış. Hepsinde de kökleri hapseden katılaşmış torf vardı. Özellikle gövdeye yakın yerler olmak üzere 2/3 kısmını temizleyip yeniden saksıladım.

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 14:19
Eski 15-08-2017, 16:37   #49
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Rebutia heliosa ve Rebutia albiflora

Rebutia heliosa ve Rebutia albiflora

Name:  DSC00891CC.jpg
Views: 1975
Size:  46.2 KB

4 ay önce 5cm saksıda aldığım rebutialarda bir hayli büyüdüler. Soldaki Rebutia heliosa sağdaki ise Rebutia albiflora olduğunu tahmin ediyorum.Çiçekler önümüzdeki bahara...Rebutia Küçük küresel, güzel çiçek açan, küçük kümeler yapan populer bir kaktüs cinsi.
Sulcorebutia, Weingartia, Aylostera, ve Mediolobivia cinsi kaktüslerde Rebutia cinsine dahil edilmiş. Rebutia cinsine ait 41 tür bulunmakta.Anavatanı Arjantin ve Bolivya dağları.İsmini Fransız kaktüs yetiştirici P.Rebut dan alıyor.

Düzenleyen tapi : 27-03-2018 saat 20:50
Eski 17-08-2017, 15:39   #50
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Küçük Mammillaria kaktüslerim

Küçük Mammillaria kaktüslerim
Yaklaşık 30 kadar 7 ve 8 cm lik saksıda mammillaria cinsi kaktüsüm var.
Name:  DSC00455bb.jpg
Views: 1972
Size:  62.4 KB
Name:  DSC00947BBB.jpg
Views: 1949
Size:  73.0 KB
Bir süredir kaktüs almıyorum. Balkon açık olmayınca ev içinde kaktüs yetiştirmek için yeterli alan kalmıyor. Zaten bu nedenle kaktüs hobisine başlarken diğer tüm çiçekli bitkileri kaldırmıştık. Sukulentler çok güzel olmasına rağmen sukulent almamam yer darlığı nedeniyledi. Toplam 120 saksı kadar kaktüsüm oldu ve bu benim için maksimum sınır. Bundan sonra onlara bakacağım.

Kaktüslerde fotosentez CAM (Crassulacean acid metabolism)
Sukulent ve kaktüslerin fotosentez işlemi ilginç. Fotosentez klorofil taşıyan canlıların(bitkilerde başlıca yapraklarda) Işık ve CO2 varlığında karbonhidratlı bileşikler üretmesidir. Bunun sonucunda da Oksijen açığa çıkar. Doğada Fotosentez gün ışığında gerçekleşir.
Sukulent ve kaktüsler gündüz su kaybetmemek için gövdelerindeki minik pencereleri (stomata) kapalı tutarlar bu nedenle güzdüz havadan CO2 alamazlar. Onun yerine gövdedeki minik pencereler gece açılır ve CO2 gece alınır. Depolanan CO2 gündüz fotosentez için kullanılır. Not: Bazılarının aklına yatak odasında kaktüs bulundurmak gelebilir ama unutulmamalı ki kaktüslerde yaprak olmadığı için ve çok yavaş büyüdükleri için bu CO2-O2 dönüşümü diğer yeşil yapraklı bitkilere göre çok minik miktarda olmaktadır.Güneşiniz bol olsun.

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 10:52
Eski 21-08-2017, 17:45   #51
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Envanter

Envanter
Kaybettiğim büyük saksı Mammillaria zeilmanniana dan sonra kaktüslerimin bir envanterini çıkarıp aile boyu fotoğrafarını çekip ekleyim dedim. Şimdiye dek aldığım kaktüsleri cinslerine göre ayırdım. Toplam 120 ye yakın küçüklü büyüklü kaktüsüm var.
Mammillaria 40 saksı kadar (yalnız büyük saksıları ekledim, küçük saksı mammillaria kaktüsler önceki yazımda var).
Name:  1DSC01035bb.jpg
Views: 1910
Size:  51.6 KB
Echinopsis 18 saksı
Name:  2DSC01066bb.jpg
Views: 2293
Size:  55.6 KB
Parodia 10 saksı
Name:  3DSC01041bb.jpg
Views: 2030
Size:  56.8 KB
Gymnocalycium 12 saksı
Name:  4DSC01020bb.jpg
Views: 1926
Size:  55.2 KB
Rebutia 7 saksı (ayrıca 3 saksı matucana var)
Name:  5DSC01051bb.jpg
Views: 1930
Size:  50.8 KB
Diğerleri 20-25 saksı kadar Tüm kaktüslerimin %75 kadarını yukarda ismini yazdığım cinsler oluşturuyor.
(Normalde bunlar tüm kaktüs türlerinin %34 kadarını oluşturuyor) Bunların dışında kaktüslerimin geri kalanını Matucana, Ferocactus, Cleistocactus, Echinocereus, Corypantha, Escobaria, Disocactus gibi cinsler oluşturuyor. Güneşiniz bol olsun...

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 10:54
Eski 26-08-2017, 16:27   #52
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Mammillaria bocasana

Mammillaria bocasana

Çiçeklenme sezonunun sonlarına geliyoruz. Bugün Mammillaria bocasana bana süpriz yapıp güzel pembe çiçeklerini gösterdi.

Name:  DSC01333bb.jpg
Views: 1837
Size:  48.1 KB

Name:  DSC01190bb.jpg
Views: 1886
Size:  28.1 KB

Name:  DSC01237bb.jpg
Views: 1858
Size:  32.4 KB

Güneşiniz bol olsun...

Eski 28-08-2017, 11:29   #53
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Yılbaşı Kaktüsüm

Yılbaşı Kaktüsüm
Tropikal Orman Kaktüsleri (Epifitik Yağmur Ormanı Kaktüsleri)
Kaktüsler çöl ve tropikal orman kaktüsleri olmak üzere iki guruba ayrılır. Çöl kaktüsleri kuru iklimde ve güneşli ortamda yaşarken, yağmur ormanı kaktüsleri çoğunlukla epifitik olarak yaşarlar. Yani ağaçlar üzerinde yaşarlar ve havadan, yağmurdan ve ağaç üzerindeki komposttan besinlerini alırlar. Nemli ortamda yaşarlar ve ışık ihtiyaçları çöl kaktüslerine göre daha azdır.
Bayram kaktüsleri
Bayram kaktüsleri
1- Thanksgiving cactus(Şükran günü kaktüsü)
Tatil dönemi Kasım ayı
2- Christmas cactus (Yılbaşı kaktüsü)
Tatil dönemi Yılbaşı dönemi
3- Easter cactus (Paskalya kaktüsü)
Tatil dönemi Nisan ayı
Yukardaki kaktüslerin çiçek açtıkları dönem bu bayram günlerine denk geldiği için isimini ordan alıyorlar.
Şükran günü kutlaması Amerikada yapılıp Avrupada yapılmadığı için, Yılbaşı kaktüsü denildiğinde Avrupada Thanksgiving cactus ve Christmas cactus anlaşılıyormuş! Her iki kaktüsünde çiçek açma dönemi birbirine yakın sayılır.
Yılbaşı kaktüsü (Avrupa)
1- Thanksgiving cactus = Schlumbergera truncata
2- Christmas cactus= Schlumbergera buckleyii
sinonimleri= Schlumbergera bridgesii, Schlumbergera russelina.
İşte gerçek yılbaşı kaktüsü bu son yazdığım, yani Schlumbergera buckleyii.
Yılbaşı yerine kasım ayında açan kaktüslerin Thanksgiving cactus = Schlumbergera truncata olma olasılığı yüksek.
Çiçeklenme dönemine bakılırsa
Schlumbergera truncata - Ekim sonu ve Kasım ayı boyunca
Schlumbergera buckleyii - Aralık sonu-Ocak başı (Yılbaşı)
Asagidaki fotografta geçen yılbaşında aldığım kaktüsüm.
Name:  DSC01376bb.jpg
Views: 1937
Size:  39.1 KB
Schlumbergera truncata mı yoksa Schlumbergera buckleyii mi
Acaba hangisi?
İnternetten bulduğum her iki türe ait yaprak şekli
Name:  shcr5aenbbb.jpg
Views: 1848
Size:  65.4 KB
Aşağıdaki de benim kaktüsün yaprak şekli
Name:  DSC01390bb.jpg
Views: 1824
Size:  37.3 KB
= Schlumbergera truncata
Çiçeklenme dönemi ekim sonu ve kasım ayı boyunca.
Sonbahar yaklaşırken şimdiden Yılbaşı kaktüsümün çiçek açması için gerekli koşulları araştırdım...Onuda sonra yazarım. Güneşiniz bol olsun...

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 10:58
Eski 01-09-2017, 17:01   #54
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Mammillaria boolii

Mammillaria boolii
Evden uzakta olunca kaktüslerimi özlüyorum.
Daha önce çektiğim fotoğraflara bakarken bir
kaktusümü ismini bilmediğim için eklemedigimi farkettim. Bu yazinin konusu o olacak.
Name:  20170620_151815-01.jpg
Views: 1804
Size:  28.5 KB

Nispeten büyük pembe çiçekleriyle çok güzel.
Mammillaria boolii veya Mammillaria insularis olabilir diye düşünüyorum. Her ikiside birbirine benziyor.
Bu ikisinin cins isimleri onceden Mammillaria değil Bartshella imiş. Meyve özellikleri değişik ve çiçekler daha tepeden çıkıyor. Mammillaria shumanii de bu grupta.

Mammillaria boolii
Anavatan: Sonora, Meksika
Tuberkul: yuvarlak
Radial diken: 20 kadar, iğne benzeri, 15mm uzunluğunda.
Merkez diken: Tek, tığ benzeri, kanca biçimli, sarı - sarıkahverengi renkte, 15-20 mm uzunluğunda.
Çicek: pembe renkte, 25 mm uzunluk ve çapta.
Meyve: uzun, portakal renkte.

Mamillaria insularis
Anavatan Baja California, Meksika
Tuberkul : Konik
Radial diken: 20-30 adet, beyaz, 5 mm uzunlukta
Merkez diken: Tek, kancalı, siyah uçlu, 10mm uzunluk
Çicek: Açık Pembe, 15-25mm, uzunlukta.
Meyve: Siyah

Seradaki anaçlar
Name:  20170619_132221-01.jpg
Views: 1908
Size:  70.9 KB

Tam tersi daha önce Mammillaria cinsine dahilken şimdi farklı cins ismi alan kaktüsler var.
1-Corypantha
2- Escobaria
Yukardaki iki ayrı cins eskiden Mammillaria cinsine dahilmiş.

Bu vesileyle bayramınız ve dünya barış günü kutlu olsun.

Düzenleyen tapi : 01-09-2017 saat 18:15
Eski 03-09-2017, 19:12   #55
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Kaktüslerin anavatanı, kendime notlar.

Kaktüslerin anavatanı, kendime notlar.

Soru1- Çöl Kaktüslerinin Anavatanı hangi kıtadır?

Name:  map513.jpg
Views: 1778
Size:  24.0 KB
Cevap- Kaktüslerin anavatanı Amerika kıtasıdır. Kaktüsler burada evrimleşmişlerdir.
Soru 2- Amerika kıtasında kaktüsler çöllerde mi yaşar? (Yukardaki haritada sarı renkle taralı alanlar çöldür)
Cevap- Kaktüsler ikiye ayrılır
1- Çöl kaktüsleri (çöl dışı kurak iklimli bölgelerde de yaşar)
2- Tropikal orman kaktüsü. (Ağaçlar üzerinde yaşar)
Aşağıdaki haritada yeşil renkle taranmış alan kaktüslerin yaşadığı yerdir.
Kaktüsler Amerika kıtasında güneyde Patagonyadan kuzeyde Batı Kanadaya kadar olan çok geniş coğrafyada yaşar.
Name:  map4.jpg
Views: 1817
Size:  21.2 KB
Kırmızı daire ile işaretli alanlar kaktüslerin yoğun olarak yaşadığı yerdir.
Soru 3- Kaktüsler Amerika kıtasından diğer kıtalara nasıl yayılmış?
Cevap- Kaktüsü İlk Kristof Kolomb Avrupaya getirmiş. İlk getirdiği kaktüsün Melocactus türü olduğu tahmin ediliyor.
Soru 4- Kaktüs deyince neden bazılarımızın aklına Meksika gelir.
Cevap- Belki de eskiden TV lerde kovboy filmlerinde rastladığımız o dev kaktüsleri ve olayın Meksika sınırında geçtiğini hatırlıyoruz.
Soru 5- Dev kaktüsler?
Name:  sag3.jpg
Views: 1883
Size:  39.2 KB
Cevap- Saguaro(Carnegiea gigantea). Habitatı Sonora Çölüdür.
Sonora çölü Saguaro dışında onlarca kaktüs cinsine ev sahipliği yapar.
Soru 6- Sonora Çölü nerededir?
Cevap- Amerikanın Arizona ve Kaliforniya eyaleti ve Meksikanın kuzeybatısında Sonora eyaleti içinde yer alır.
Name:  map9.png
Views: 1735
Size:  24.0 KB
Güneşiniz bol olsun...

Düzenleyen tapi : 08-03-2018 saat 11:00
Eski 07-09-2017, 16:30   #56
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Mammillaria bocasana albiflora

Mammillaria bocasana albiflora

Bocasana, Mammillaria cinsinin en kolay türlerindenmiş.
Kırmızı çiçekten sonra arkadaşı diğer bocasana beyaz çiçeklerini gösterdi.

Name:  DSC01564bb.jpg
Views: 1781
Size:  31.3 KB

Name:  DSC01538bb.jpg
Views: 1771
Size:  31.8 KB

Eski 07-09-2017, 18:56   #57
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Kaktüse benzer bir sukulent- Euphorbia

Kaktüse benzer bir sukulent- Euphorbia

Euphorbia (Sütleğen) cinsi sukulentler.
Euphorbiaların anavatanı Afrika. 2000 e yakın türü var.
Gövdesi kesildiğinde süt çıkıyor. Bu süt toxic. Minik çiçekleri ile karakterize.
Sukulent biriktirmiyorum ama Euphorbia cinsi bazı türler kaktüse çok benziyor;

Euphorbia trigona
Euphorbia horrida
Euphorbia enopia
Euphorbia resinifera
Euphorbia ingens
Euphorbia virosa
Euphorbia makalensis
Euphorbia ferox
Euphorbia baioensis
Euphorbia grandicornis
Euphorbia lactea
Euphorbia mammillars
Euphorbia obesa

Kaktüse benzer bu Euphorbia türlerini ilk gördüğünde kaktüs mü değil mi diye düşünüyor insan. Çünkü plastik oyuncak kaktüs gibi duruyorlar.
Name:  euphorbiasss.jpg
Views: 1865
Size:  64.5 KB

Neden kaktüslere benziyor?
Çok eskiden (milyonlarca yıi önce) Amerkalı geniş yapraklı bitkiler ve Afrikalı geniş yapraklı bitkiler kuru iklim ve çöl koşullarına maruz kalınca hayatta kalabilmek için benzer adaptasyonları göstermişler. Aynı evrimsel yollardan geçmişler, buna Yakınsak Evrimi deniyor.

Yakınsak Evrimi
Aralarında hiçbir doğrudan evrimsel bağ bulunmayan (ata-torun ilişkisi bulunmayan) canlıların, geçirdikleri evrim sonucu birbirlerine benzer özellikler kazanmalarıdır. Genellikle benzer çevrelerde, benzer koşullar altında yaşama sonucunda, Doğal Seçilim'in etkisiyle kazanılan özelliklerdir.

Güneşiniz bol olsun...

Eski 08-09-2017, 12:05   #58
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Güzel paylaşımınız için teşekkürler.Gerçektende bazı sukulentler kaktüslere çok benzemekte. Şehir Kaktüsleri linkteki paylaşımımda en alttaki resimde görünen Opuntia subulata da aslında kaktüse oldukça benzeyen büyük bir sukulenttir (Yanlış bilgidir .Kaktüstür yukarıdaki bilgilerden sonra düzeltilmiştir).Bir başka resmide aşağıya ekleyeyim.

Düzenleyen namtha : 08-09-2017 saat 19:35
Eski 08-09-2017, 17:29   #59
Ağaç Dostu

tapi's Avatar

Kaktüsler için olmazsa olmaz - AREOLA

Sayın namtha paylaşımınız için teşekküler. Sizin eklediğiniz fotoğraftaki sukulent kaktüs olabilir. Yanlış görmüyorsam dikenlerin çıktığı yerde areolalar gözüküyor.

AREOLA

Kaktüsler için olmazsa olmaz organ Areola dır.
Bütün kaktüsler sukulenttir. Ama areolası olan sukulentler kaktüstür.
Areolalar kaktüslerin gövdesinde bulunan beyaz-gri , keçemsi, minik tümseklerdir. Gövde boyunca bulunurlar. Bu organdan diken, çiçek ve dallar(yeni yavrular) çıkar.

Dikenli kaktüs benzeri Euphorbialar da bu areolalar bulunmaz.

Aşağıdaki fotoğraflarda dikenlerin içinden çıktığı areola örnekleri var.
Name:  areol1.jpg
Views: 1764
Size:  60.1 KB

Name:  areol.jpg
Views: 1765
Size:  59.8 KB

Not: Mammillaria cinsi kaktüslerde areola farklıdır, dimorfiktir. Yani areola iki bölgede bulunur; 1- tüberkül ucundaki areoladan dikenler, 2- axil deki areoladan çiçek ve yavrular çıkar.

Eski 08-09-2017, 18:11   #60
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Bende subulatayı kaktüs olarak biliyorum. Zaten opuntiaların hepsi kaktüs değilmiki:/

namtha beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024