agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2014, 15:58   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
-Esin- / sukulentlerim

Herkese merhaba!

Çiçeği burnunda bir sukulent meraklısı olarak ben de bir sayfa açmak istedim. Henüz daha dün evimize ulaşan minicik saksılardaki sukulentlerim ve lithopslarımla ilgili yorum ve düşünceleriniz, önerileriniz benim için değerli, umarım beni ilginizden ve deneyimlerinizden mahrum etmezsiniz. Ben de burada her türlü gözlemimi ve edindiğim bilgileri paylaşmayı düşünüyorum. Elimdeki türlerle ilgili kısa kısa bilgiler vermek, benim gibi yeni başlayanlar için faydalı olabilecek bir başlık oluşturmak şu anki dileğim, umarım bunu hakkıyla yerine getiririm .

Lithopslardan başlayayım. Ben bu yaşayan taşlara bayıldım!

İlki Lithops lesliei

Cole number sıralamasına göre hangi numara olduğu çoğu satıcı tarafından belirtilmiyor ama internetteki kaynaklardan yararlanarak elimdeki lithopsun C047 Lithops lesliei ssp. lesliei v. venteri olduğunu düşünüyorum.

Name:  IMG_76142.jpg
Views: 871
Size:  49.3 KB
Name:  IMG_76242.jpg
Views: 915
Size:  56.8 KB

Lithops lesliei diğer lithops türlerine nazaran yetiştirmesi daha kolay ve suyu daha iyi tolere edebilen bir tür olarak geçiyor. Doğal habitatı Güney Afrika'daki bir nehir yatağının iki tarafındaki taşlık şerit olarak tanımlanıyor. Çiçekleri ise altın sarısı ve gövdesini tamamen örtecek kadar büyükmüş, onu da görürüz umarım

Edindiğim bilgilere göre lithopslar her sene kendini yenileyerek adeta yılan derisi değiştirir gibi eski yapraklarını yenileriyle değiştiriyorlar. Bitki eski yapraklardaki suyu yeni yapraklarına aktarıncaya kadar da asla su verilmiyor, taa ki eski yapraklar kuru bir kabuk gibi kalıncaya dek. Bu aşamadan sonra azar azar su verilmeye başlanıp lithops çiçek açana kadar su verilmeye devam ediliyor. Çiçek açtığı dönemden sonra ise su vermeyi tekrar kesiyoruz. (Yanlışsam düzeltin sevgili lithops yetiştiricileri)

Bu bilgilere dayanarak dün lesliei elime geçtiğinde eski yapraklarının yeterince kurumuş olduğunu düşündüm (Ayrıca yeni yapraklar da bana biraz buruşuk gibi geldi) ve lithopsumu suladım! Bir kaç saat sonra gözlerime inanamadım. Sevgili lithops'um birden büyümüş, döktüğüm suların bir zerresini ziyan etmeden tamamen depolamıştı! Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz kurumuş yapraklar ben sulamadan önce yeni yaprakların üstündeydi. Dip kısımlarda görülen yeşil yerler tamamen kuru yaprakların altındaydı ve gözükmüyordu. Böylelikle suyu tutma kapasitesinin ne kadar fazla olduğunu muhteşem bir şovla ilk günden bana ispatladı

Name:  IMG_76162.jpg
Views: 927
Size:  36.4 KB

azorka ve şeymaonder beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-03-2014, 17:19   #2
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Hoşgeldiniz..Sayfanız hayırlı olsun..

sonkez Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-03-2014, 17:29   #3
Ağaç Dostu

Bir diğer lithopsum ise Lithops salicola

Bunun Cole numarası konusunda biraz daha şüphedeyim, acaba C086 - Lithops salicola maculata mı diyorum. Bendeki açıkça görüldüğü üzere üstü noktalı ve salicola cinsleri içinde noktalı form yalnızca bu (maculata : noktalı) ama renk itibariyle çok benzetemedim. Yine bir deneyimli göze ihtiyaç duyuyorum

Name:  IMG_76352.jpg
Views: 839
Size:  41.5 KB
Name:  IMG_76262.jpg
Views: 909
Size:  53.8 KB

Lithops salicola da kolay yetişen ve sahibini üzmeyen bir lithopsmuş. Hatta suya en dayanıklı lithops olarak yorumlanıyor. Çabucak kümelenmeye yatkın olduğu, ana bitkinin dibinden yavru lithopsların görünmesinin hiç de ender rastlanan bir durum olmadığı belirtiliyor. Doğal habitatında 350 tanesinin birarada olduğu büyük bir salicola kümesi bile görülmüş. Başka birçok lithops türünün öldüğü sıklıkta bile yaşamını sürdürmeye devam ediyormuş. Her ne kadar onyıllar sürse de ana koloni 25 cm çapına çıkabiliyormuş Tuzlu topraklara daha dayanıklı bir tür. Çiçekleri büyük ve beyaz

Bu lithopsun henüz eski yaprakları tamamen kurumamış olduğu için hiç sulamadım ama aldığım yerde sulanmış, toprağı nemliydi. Lithopsların susuz geçen kış dönemlerinden sonra hepsinin aynı zamanlarda sulanmaya başlanacağını okudum ama şu durumda bu lithops sanırım ki bir süre daha sulanmamalı. Belki de biraz erken sulanmaya başlandığı için eski yapraklarını atamamış olabilir mi? Bir de çok yaklaşınca duyulabilen pek hoş olmayan bir koku mevcut. Acaba çürüyor mu diyorum ama üstten görünen kısım gayet iyi duruyor, bir belirti yok. Bu konuda lithops severlerden yorumlarını bekliyorum

Eski 07-03-2014, 17:36   #4
Ağaç Dostu

Teşekkürler sevgili sonkez, ben de sizin başlığınızı izliyorum, nergisleriniz harika!

Eski 07-03-2014, 21:53   #5
Ağaç Dostu

Madem lithopsla başladık, üçüncü ve şu an için son lithopsumla bu günlük bitiriyorum. Karşınızda Lithops fulviceps aurea
(C363-Lithops fulviceps v. fulviceps 'Aurea')

Name:  IMG_76202.jpg
Views: 855
Size:  49.9 KB
Name:  IMG_76232.jpg
Views: 817
Size:  41.1 KB

Lithops fulviceps aurea doğada bulunmaz, Japonya veya Amerika'daki (kimin daha önce yetiştirdiği belli değilmiş) lithops yetiştiricilerinin çaprazlamayla elde ettikleri bir varyetedir. Diğer Lithops fulviceps varyetelerinden yeşil gövdesi ve sarı-yeşil baş rengiyle ayrılır. Bu yüzden kendisine altın taş da denmektedir. Ayrıca diğer fulviceps varyetelerinin sarı çiçekleri varken fulviceps aurea'nın çiçeği beyazdır. Lithops fulviceps genel olarak çoğu lithopstan daha küçüktür.

Benim ufaklık da boyuna posuna bakmadan çiçek açmış ama ne yazık ki çiçeği çoktan geçmiş. Diğer iki lithops gibi o da bu sene ikizlenerek çoğalmış. Aklıma takılan soru; üstündeki kurumuş çiçeğini koparmalı mıyım koparmamalı mıyım? Tohum yapıp yapmadığını merak ediyorum Konu lithops olunca her şeyde kararsızım

şeymaonder beğendi.
Eski 07-03-2014, 22:04   #6
Ağaç Dostu

Üç silahşörler

Name:  IMG_76302.jpg
Views: 995
Size:  51.1 KB

Yarın Echeveria, Gasteria ve Pachyphytum ile devam...

Eski 07-03-2014, 23:30   #7
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Lithopsların suya karşı hassaslıklarını biliyorum ama bu kabuk değiştirme olayını bilmiyordum Benim de ilk lithopsum yarın gelecek kargoyla, aslında bugün gelecekti ama sanırım kargoda gecikti. Sizin konunuzu görünce iyice heyecanlandım, bu kaktüs ve sukulentlerin dünyası bir başka... Güle güle besleyin Esin Hanım, sayfanız hayırlı olsun.

gulayb Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-03-2014, 01:55   #8
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Aramıza hoşgeldiniz.

Sayfanız hayırlı olsun. Takipte olacağız

hira Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-03-2014, 11:43   #9
Ağaç Dostu

Yaşasın benim gibi yeni bir lithops sahibesi daha! Gülay Hanım sizin lithopsun da fotoğraflarını bekliyorum, şimdiden söyleyeyim Kaktüsler beni çok cezbetmiyor açıkçası ama sukulentlere ilgim çok, özellikle de lithopslara. Teşekkür ederim, bilgi alışverişimiz daim olsun

Eski 08-03-2014, 11:44   #10
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim, hoşbuldum sevgili Hira, çok memnun olurum

Eski 08-03-2014, 17:59   #11
Ağaç Dostu

Echeveria dondo

Echeveria dondo bir Echeveria derenbergii ve Echeveria setosa hibritidir. Kompakt formu ve açık yeşil rengiyle gönlümü çaldı kendileri Yaprak uçları zaman zaman kızarabiliyor. Tüm sukkulentler gibi kuraklığa dayanıklı ve bol ışık sever ama Echeveria dondo soğuklara karşı dayanıksız. Kışın minimum 5-10 derece arasını tolere edebiliyor. Çiçekleri sarı-turuncu-kırmızı renklerindeymiş. Boyu 20 cm ve rosetleri 15 cm çapa ulaşıyormuş, yani görece minik bir tür. Bendeki henüz 6-7 cm çapında ve şipşirin

Name:  IMG_76422.jpg
Views: 818
Size:  48.8 KB

şeymaonder beğendi.
Eski 08-03-2014, 19:10   #12
Ağaç Dostu

İkinci bir echeveria, Echeveria purpusorum

Name:  IMG_76492.jpg
Views: 892
Size:  49.1 KB
Name:  IMG_76482.jpg
Views: 855
Size:  43.3 KB

Doğrusunu söylemek gerekirse bu echeverianın en az öncekinin boyutunda olmasını bekliyordum ancak bana bu yapışık ikiz kardeşler geldi. Zaten bu arkadaş echeverialar içinde en yavaş büyüyenlerden biriymiş ama aynı zamanda yaprak güzelliğiyle sıradışı. Benim minikler biraz sırt sırta verdiklerinden pek gözükmüyor ama yapraklarının altı çok güzel kırmızı beneklerle dolu. Kökeni Meksika çölleri olan bu "chica bonita" soğuklara karşı dayanıklı değil. Kendisi artık evimizin balkonunda bahar güneşinin tadını çıkarıyor ve geceleri üşümüyor

şeymaonder beğendi.
Eski 08-03-2014, 21:10   #13
Ağaç Dostu

Gelelim bir diğer favorim Gasteria bicolor var. Liliputana'ya. Liliputana nadir ve ayrıca endemik bir tür. Yalnızca Güney Afrika Eastern Cape dağlık bölgesinde yetişiyor.

Name:  IMG_76092.jpg
Views: 961
Size:  49.9 KB

Çok güzel bir minyatür bitki kendisi. Boyu 6-7 cm'i geçmiyor ama sürekli yavrulayarak çoğalan ve yayılan bir tür. Gölgeli güneş alan yerleri seviyor ama tam güneş altında da büyüyebilir. Yetiştirmesi kolay, öldürmesi zor Yapraklarının güzelliği onu çok çekici kılıyor. Güneş ışığının çokluğunda yapraklar turuncuya dönüyor. Çiçekleri kırmızımtıl bir pembe ve hoş görünümlü.

Eski 08-03-2014, 21:32   #14
Ağaç Dostu

Sırada narin çiçek sapıyla birlikte uzun yol katedip bana gelen Pachyphytum compactum hibriti var. Hibrit olması sebebiyle yaprakları çok tombul ve sımsıkı büyümüş değil.

Name:  IMG_76712.jpg
Views: 884
Size:  59.6 KB
Name:  IMG_76532.jpg
Views: 828
Size:  59.4 KB

Çiçeklerinin kısa zamanda açacak olmasıyla beni en çok heyecanlandıran sukulentim şu an. Merakla bekliyorum açmasını. Adeta fener tutar gibi uzattı çiçek sapını. Yaprak uçlarındaki koyu kırmızı, morumsu renkleriyle ayrıca çok güzel. Kolay yetişen ve dallanarak çoğalan bir tür. Güneş ve yarı gölge ortamı seviyor ve kısa süreli -5 derecelere dayanabiliyor.

azorka beğendi.
Eski 08-03-2014, 21:37   #15
Ağaç Dostu

Son olarak hepsi birarada bir poz verdiler bize
10 farklı tür daha sipariş verdim, onları da gelince ekleyeceğim.

Name:  IMG_76762.jpg
Views: 827
Size:  60.2 KB

Eski 09-03-2014, 14:57   #16
Ağaç Dostu

Lithops fulviceps aurea'nın üstündeki kurumuş çiçeğini kopardım. İçinden bir sürü tohum çıktı, çok sevinçliyim Umarım çimlendirmeyi başarırım.Name:  IMG_7687.jpg
Views: 869
Size:  31.1 KB

azorka beğendi.
Eski 10-03-2014, 08:22   #17
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Hoşgeldiniz Sayın -Esin-. Lithopslarla ilgili genel olarak şunları diyebilirim. Kasım başı-Mart sonu arasında kesinlikle su yok. Cinsine göre bazısı mart sonunda bile bölünmesini tamamlamamış oluyor, onlara bölünme bitesiye kadar su yok.

Bölünmesi tamamlanmamış ama sulanmış lithopsunuzun akıbetini merak ediyorum. Ben de lithops macerema ilk olarak L. leslei venteri ile başlamıştım. Bu yıl 3.'ye bölünüyor, Benimkinde bölünme yeni başladı. Diğer türlerimde bir kıpırtı yok, onlar daha geç kalıyorlar.

Bir de bol güneş almalarını sağlayın yoksa güneşe doğru uzayıp ve yamulup şekillerini kaybediyorlar. Bir yerde okumuştum lithopsun en sağlıklı hali, toprak yüzeyinden en az görünen haliymiş.

Bol çiçekler, bir de minik tohumlarınızı firesiz çimlendirin inşallah. Güzel bir süpriz olmuş size.

Verdiğiniz bakım bilgileri ve bitkilerin tanıtımlarını da ayrıca beğendiğimi söylemek isterim. Sadece fotoğraf eklemek biraz yavan kalıyor.

sakdag Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-03-2014, 08:45   #18
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sayfanız ve sukulentleriniz bereketli olsun.

Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkürler.

Sayenizde lithops aşkım depreşti

cemo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-03-2014, 21:27   #19
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Aramıza hoş geldiniz .

Gül Batur Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-03-2014, 21:35   #20
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Net fotoğraflar, bilgilendirici tanıtımlarınızla hoş geldiniz. Devamını diliyorum.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-03-2014, 00:58   #21
Ağaç Dostu

Sn Sakdağ, hoşbuldum, teşekkür ederim beğeniniz ve lithops konusunda bilgilerinizi paylaştığınız için. Lithops salicola'yı güneşe koydum toprağının kuruması için. Toprağın nemi azalınca koku da çok hafifledi, yok gibi şu an. Yalnız ufacık saksıda olmasına rağmen bir türlü tam olarak toprak kurumuyor, tam artık kurudu diyorum, 1 saat sonra yine hafif nemli. Bu durumda lithopsun kendisi suyu toprağa veriyor olmalı. Tahminimce bölünmeden önce sulandığı için eski yapraklardaki suyu artık transfer edemiyor ve o yapraklar da suyunu yeni bitki yerine azar azar toprağa veriyor sanki Bunun sonucunda da ortadaki yeni lithops eski halinden oldukça küçük oldu, gelişim durumunu 1 yıl geriye attı gibi. Yani verilen su öldürmese de süründürdü

Lithops tohumlarını ekim için toprağın üstüne yayılması gerektiği söylenen quartz kumunu henüz temin edemedim. Gerçi onları çimlendirdikten sonra yaşatması daha zor ama şansımı bir deneyeceğim, belki olur

Sn Cemo, teşekkür ederim ama nerde o sizin bahçenizdeki muhteşem sukulentler! Benimkiler minicik, daha çok yol katetmeleri gerek Lithopslar fena, bir kez sevdirdiler mi kendilerini bir daha bırakılmıyor galiba

Sn Gül Batur, Sn SDurul hoşbuldum, sizin gibi sukulentleriyle harikalar yaratan kişilerin arasında olmak çok güzel

Eski 14-03-2014, 17:42   #22
Ağaç Dostu

Balkonu şenlendiren Kalanchoe blossfeldianaları sizle paylaşmadan edemedim. İlk foto geçtiğimiz yaz sonu 10 yıllık emektar kalanşomuzun yanlışlıkla kırılmış bir sürgünüyken ekilen, şimdiyse kendi yavruları olan turuncu kalanşomuz. Diğeri ise fuşya renk katlı kalanşomuz, yaklaşık 6 aydır bizimle.

Kalanchoe blossfeldiana doğal olarak Madagaskar dağlarında yetişen ve ordan tüm dünyadaki çiçekseverlerin evine konuk olan bir tür. Dayanıklılığı ve çiçeklerinin güzelliğiyle popüler bir ev bitkisi. Her sukulent gibi susuzluğa dayanır ama fazla su ve mantar en büyük düşmanıdır. Aydınlık fakat öğle güneşini direk olarak görmeyen yerlerde daha güzel yetişir. Dondan korunmalıdır. Bol çiçek açar ve çiçekleri haftalarca üstünde kalır ama çiçek tomurcuklarını yaptıktan sonra yaklaşık bir ay kadar çiçekleri görmek için sabretmelisiniz.

Name:  IMG_76902.jpg
Views: 823
Size:  75.2 KB
Name:  IMG_76922.jpg
Views: 839
Size:  36.8 KB
Name:  IMG_77032.jpg
Views: 876
Size:  62.2 KB

azorka beğendi.
Eski 14-03-2014, 17:45   #23
Ağaç Dostu

Kalanchoe blossfeldiana

Name:  IMG_77532.jpg
Views: 1136
Size:  72.0 KB

Name:  IMG_77122.jpg
Views: 810
Size:  40.8 KB

Name:  IMG_77162.jpg
Views: 825
Size:  28.0 KB

Eski 15-03-2014, 14:07   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2012
Sadece bitki resimlerini değil, bakım bilgilerini de paylaşmanız çok faydalı doğrusu. Teşekkürler.

pulibet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-03-2014, 00:19   #25
Ağaç Dostu

Rica ederim, faydalı olduğuma sevindim

Eski 17-03-2014, 17:11   #26
Ağaç Dostu

Bugün sukulentlerim kargoyla geldi. Bayaca zayiat var. Alt türlerini bilmediğim bir pachyphytum ve bir sedum(büyük ihtimalle rubrotinctum veya sedum pachyphyllum) yaprakları dalları var şu an elimde. Bunlardan yavru elde etmek için toprağa ne şekilde bırakmamı, ne kadar sulamamı önerirsiniz? Forumda bazı yerlerde öylece toprak üstünde bırakılanlar da var, yan bir şekilde toprağa hafif gömülmüş olanlar da. Ancak bu yöntemler her tür için yapılabilir mi? Bu konuda deneyimli arkadaşların yardımına ihtiyacım var

Name:  IMG_7760.jpg
Views: 948
Size:  46.4 KB

Eski 18-03-2014, 07:48   #27
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Hafif nemli toprağın yüzeyine bırakın, toprağa gömmeye gerek yok. Ara sıra fısfıslayarak sulayın. Ben kazara kopan yapraklar için ayrı saksı oluşturmuyorum, genellikle başka saksılardaki bitkilerin diplerine bırakıyorum yaprakçıkları. Hem kısmen gölgeli, hem de nemli bir ortamda çabucak yavru veriyorlar. Bazen balkon zeminine düşüp unutulan yapraklar bile kendi kendine yavrulamış oluyor.

sakdag Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-03-2014, 12:51   #28
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim, bakalım birsürü yavru üretebilecek miyim

Eski 18-03-2014, 15:04   #29
Ağaç Dostu

Dün gelen lithopslarımdan biri, Lithops olivacea.

Cole number'ı tespit etmek zor çünkü Desmond ve Naureen Cole tarafından numaralandırılan lithops olivacea arasında C055'e benzediği gibi Steven Brack tarafından numaralandırılmış SB1998 varyetesi de olabilir.

Name:  IMG_77862.jpg
Views: 806
Size:  36.9 KB

Lithops olivacea bir quartz-severdir ve doğal habitatında her zaman quartz taşlarının arasında bulunmuştur. Quartz fazla ışığı ve ısıyı yansıtarak Lithops olivacea için daha uygun bir ortam oluşmasını sağlar. Fazla güneşte kolayca güneş yanığı olabilir ve suyunu kaybederek oldukça küçülebilir. Yarı gölgede yetiştirmek için idealdir.

Lithops olivacea bölünme aşamasında şu an. Oluşan yarığın altı boş ve içinden yeni gelen yapraklar görülebiliyor. Bu lithopsum da yine ikizlenerek bölünüyor.

Name:  IMG_77912.jpg
Views: 807
Size:  21.0 KB

Eski 18-03-2014, 15:55   #30
Ağaç Dostu

Yeni gelen lithopslardan diğeri de Lithops schwantesii
Tahminimce taksonomisi C106-Lithops schwantesii ssp. schwantesii v. schwantesii

Lithops schwantesii 10-15lik kümeler halinde yaşayan bir lithops çeşidi. Sonbaharda çapı 2-3 cm olan sarı çiçekler açar. Yeni oluşan yaprakları öncekilere göre daha pembemsi olur.

Bendeki henüz bölünme aşamasında, yeni yaprakları merakla beklemedeyim

Name:  IMG_77832.jpg
Views: 802
Size:  33.6 KB

Name:  IMG_77892.jpg
Views: 819
Size:  32.3 KB

Sadece okunabilir konu

Etiketler
aloe variegata, echeveria, frithia pulchra, haworthia, lithops

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024