agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2014, 11:42   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Merhaba april burcu, sorduğunuz mesajdakiler çelik olarak sipariş edilmiş değillerdi, saksıda köklü bitki olarak almıştım ama yaprakları kargoda kırılmıştı. Reklam olmaması açısından aldığım yeri özelden size yazayım, önerdiğim bir yer değil zira

Sonradan gelen edit: Siz özel mesaj seçeneğini kapatmış olduğunuzdan yazamıyorum fakat sukulent temini için bu başlığa göz atabilirsiniz.

-Esin- Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2014, 11:57   #302
Yeni Üye

april_burcu's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -esin- Mesajı Göster
merhaba april burcu, sorduğunuz mesajdakiler çelik olarak sipariş edilmiş değillerdi, saksıda köklü bitki olarak almıştım ama yaprakları kargoda kırılmıştı. Reklam olmaması açısından aldığım yeri özelden size yazayım, önerdiğim bir yer değil zira

sonradan gelen edit: Siz özel mesaj seçeneğini kapatmış olduğunuzdan yazamıyorum fakat sukulent temini için bu başlığa göz atabilirsiniz.

esin hanım size yazdıktan sonra üşenmedim 10 sayfayıda nerdeyse bütün yazdıklarınızı okudum.
Sizi kıskanmamak elde değil.
Bitkilerinizin hepsi kıymetli mücevherler gibi. Emek vermenin karşılığı sanırım. Umarım ilerleyen zamanda benimde böyle bir koleksiyonum olur.
tebrik ederim sizi.
Bu sitenin ayarlarını pek bilmiyorum bakıcam ama

april_burcu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2014, 12:22   #303
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim beğenileriniz için. Bitkilerim benim için değerlidir, hepsiyle tek tek ilgilenirim. Türlerini araştırırım, okurum, isimlerini tayin etmeye çok önem veririm. Onlar da bana karşılığında mutluluk verirler, yorgunluk ve stresi atmaya birebirdirler. Durdukları yerden şirin şirin, öyle sevimli gülümserler bana Tabi ki siz de bu tombik güzellerden edinip kendi koleksiyonunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz, yeter ki isteyin Bir kere başlayınca zaten devamı gelir, emin olun.

Eski 15-08-2014, 15:21   #304
Ağaç Dostu

Anacampseros rufescens

Name:  IMG_03522.jpg
Views: 1018
Size:  71.7 KB

Antik Yunan'da bu bitkinin kaybedilen aşkı geri getireceğine inanılırmış. Daha sonraları gövdesinde beyaz uzun tüylerin oluşu ve buruşuk görünen yaprakları olması sebebiyle "Yaşlı Adam" da denilmiş. Aşkının geri dönmesini bekleye bekleye yaşlanmıştır belki, kimbilir Bastonuna dayanmış yaşlı bir adam görüntüsü gerçekten de yok değil, değil mi?

Name:  IMG_03542.jpg
Views: 1005
Size:  44.4 KB

O bir çöl çiçeği aslına bakarsanız, çok kurak olan bölgelerde bile yaşayabiliyor. Yapraklarının alt kısmı kırmızımtıl bir renk. Çiçekleri pembe ve çapı 2-3 cm kadar. İlkbahar sonu-yaz başı civarı çiçekleniyor ama çiçek açması için rozetlerin belli bir boya erişmesi gerek. Çiçekler öğle vakti bol güneş ışığı altında açıp hava kararınca kapanıyor.

Yer örtücü, sarkıcı bir gelişim gösteriyor. Kışın uyku döneminde olduğu için çoğunlukla toprağı kuru tutulmalı. Yaz sonları da sulaması oldukça azaltılarak yarı-uyku dönemine sokulmalı. Kışın 5 derece soğuğa kadar dayanıklı ama eğer toprağı kuruysa çok hafif donları da atlatabileceği belirtilmiş.

Name:  IMG_03462.jpg
Views: 933
Size:  45.4 KB

Eski 15-08-2014, 15:39   #305
Ağaç Dostu

Kalanchoe laetivirens

Name:  IMG_03552.jpg
Views: 1018
Size:  52.2 KB

Bir tür "binlerin anası" bitkilerinden biri. İsmini bugün uzun uğraşlar sonucu bulabildim

Bahçe orjinli bir tür. Kalanchoe crenata ve K. daigremontiana çaprazlaması sonucu elde edilmiş, stabil hale getirilmiş bir tür. Bazı sitelerde "Eşek kulağı" dendiğini gördüm Genel olarak geniş yapraklı ve yaprak kenarlarında yavruları olan kalanchoe türlerine bu isim verilmiş. Bol güneş ışığı aldığında yaprak kenarlarının ve de yavruların rengi kırmızıya dönüyormuş. Bendeki bitkiyi çok geniş yapraklı olması sebebiyle güneş altında bırakmamıştım fakat şimdi bol güneş gören bir yere koydum. Bekleyip göreceğiz

Yavruların yapraklarda sıkışık bir sıralamayla dizilmiş olması bu bitkiyi çekici kılan en önemli özellik. Ayrıca K. daigremontiana gibi büyüdüğünde desteklenmesi gerekmeden gayet sağlam, oturaklı bir şekilde büyüyor.

Name:  IMG_03592.jpg
Views: 929
Size:  33.9 KB

Çiçek açma olgunluğuna gelmesi 2-3 yıl sürüyor. Hızlı büyüyen bir bitki fakat boyu K. daigremontiana kadar uzamıyor, daha kompakt bir duruşu var. Çiçekler şemsiye formunda ve koyu pembe, çan şekilli. Dona dayanıksız.

Name:  IMG_03562.jpg
Views: 1426
Size:  49.9 KB

Eski 15-08-2014, 16:49   #306
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgili -Esin- verdiğiniz bilgiler ve detaylı anlatımlarınızı zevkle okuyorum, bazen bana böyle hikaye okuyormuşum gibi geliyor, özellikle sayfalarınızı okumak çok hoşuma gidiyor hem de bir şeyler öğrenmiş oluyoruz sayenizde, değerli anlatımlarınız için kendi adıma çok teşekkür ediyorum, ne mutlu bizlere vermiş olduğunuz bilgiler için.

akçabardak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2014, 18:26   #307
Ağaç Dostu

hnd76's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2012
Esin hanım, Anacampseros rufescens hakkında verdiğiniz bilgilere ek olarak ben de kendi deneyimimi aktarmak istedim. Bitkim yaz başından bu yana bugün bile hala çiçeğini açıyor . Her çiçeği 1 gün süre ile açık, 3 -4 gün sonrasında kuruyup beyaz tohum oluşturuyor. Tohumdan üretim konusunda çok başarısız olduğum için ben de önemsemeyip tohumları saksısına toprağa döktüm. Uzun bir zaman sonra bir de baktım ki tohumlar hep yavru oluşturmuş. Kısacası tohumu çok kolay çimleniyor. Belki siz de aynı tecrübeyi yaşamışsınızdır, paylaşmak istedim.
Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkürler
Sevgiler...

hnd76 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2014, 22:22   #308
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-07-2014
Hepsi çok güzeller.

dexar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2014, 22:28   #309
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Esin hanım ,fotograflara baktım yazılarınızı zevkle okudum gerçekten dönüşünüz muhteşem oldu iyiki döndünüz.

Ritulan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2014, 22:36   #310
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Kalanchoe laetivirens
Bir tür "binlerin anası" bitkilerinden biri. İsmini bugün uzun uğraşlar sonucu bulabildim
Sevgili Esin, sayenizde bitkimin adını buldum. Ben onu kalanchoe daigremontiana çeşidi sanıyordum. Bir de ince yapraklısı var, adını öğrenebilsek.

Bilgilendiren paylaşımlarınız için teşekkürler... Sevgiler... Ayrıca fotoğraflar da süper. Makinanızın markası nedir?

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2014, 23:27   #311
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-08-2011
Esin hanım tebrikler.Sadece sabah güneşi alan balkonumda ümitsizce bazı türleri adını bilmeden yetiştirmeye çalışıyorum.Ama bugün sizin yazdıklarınızın tümünü okuyup güzelliklerin fotoğraflarını görünce bir heves aldı beni de.Teşekkürler emeklerinize ve verdiğiniz bilgilere.

alaoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-08-2014, 01:11   #312
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sevgili -Esin- verdiğiniz bilgiler ve detaylı anlatımlarınızı zevkle okuyorum, bazen bana böyle hikaye okuyormuşum gibi geliyor, özellikle sayfalarınızı okumak çok hoşuma gidiyor hem de bir şeyler öğrenmiş oluyoruz sayenizde, değerli anlatımlarınız için kendi adıma çok teşekkür ediyorum, ne mutlu bizlere vermiş olduğunuz bilgiler için.
Sevgili akçabardak, teşekkür ederim öncelikle, beğenmenize sevindim Bilgi paylaştıkça artar derler, hele de sizin gibi doğasever dostlarla paylaşınca daha da güzel oluyor. Ben de sizlerden yeni şeyler öğreniyorum. Bahçenizi gezdikçe içim açılıyor, kendi bahçemmiş gibi mutlu oluyorum sağlıklı güzel bitkilerinizi gördükçe Bir nevi bahçe özlemimi gideriyorsunuz, az mı?

Eski 16-08-2014, 02:15   #313
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hnd76 Mesajı Göster
Esin hanım, Anacampseros rufescens hakkında verdiğiniz bilgilere ek olarak ben de kendi deneyimimi aktarmak istedim. Bitkim yaz başından bu yana bugün bile hala çiçeğini açıyor . Her çiçeği 1 gün süre ile açık, 3 -4 gün sonrasında kuruyup beyaz tohum oluşturuyor. Tohumdan üretim konusunda çok başarısız olduğum için ben de önemsemeyip tohumları saksısına toprağa döktüm. Uzun bir zaman sonra bir de baktım ki tohumlar hep yavru oluşturmuş. Kısacası tohumu çok kolay çimleniyor. Belki siz de aynı tecrübeyi yaşamışsınızdır, paylaşmak istedim.
Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkürler
Sevgiler...
A. rufescens'in çiçeğini henüz göremedim maalesef. Tomurcuk var mı diye kontrol ediyorum arada ama yaprak çıkarmakla meşgul benimkisi hep Hava biraz serinleyince de bir kıpırtı olmazsa seneye kalacak artık çiçeklenmesi. Aslında rozet çapının yaklaşık 20 santimi bulmasından sonra çiçek açacağı yazıyordu bir yerde ama daha küçük rozetlerin de çiçekli fotoğraflarını gördüğümden o bilgiye pek itibar etmedim. Sizin tohumların çıkmış olması çok güzel, belki büyüdüklerinde geniş bir saksıyı tamamen kapatacak şekilde ekebilirsiniz. O zaman görüntünün çok daha iyi olacağını sanırım.

Teşekkür ederim paylaşımınız için.

Sevgiler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dexar Mesajı Göster
Hepsi çok güzeller.
Teşekkür ederim, sayfama hoş geldiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Esin hanım ,fotograflara baktım yazılarınızı zevkle okudum gerçekten dönüşünüz muhteşem oldu iyiki döndünüz.
Sevgili Ritulan, çok teşekkür ederim. Bence sizin de döneceğiniz bir sayfanız olmalı artık diyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sevgili Esin, sayenizde bitkimin adını buldum. Ben onu kalanchoe daigremontiana çeşidi sanıyordum. Bir de ince yapraklısı var, adını öğrenebilsek.

Bilgilendiren paylaşımlarınız için teşekkürler... Sevgiler... Ayrıca fotoğraflar da süper. Makinanızın markası nedir?
Bu bitkinin adını bir ara bulmalıyım diye aklımdaydı zaten. Bu gün önce sizin sayfanızda aynısını gördüm sonra da yine tesadüf eseri hira'nın da bu bitkinin adı nedir başlığında aynı bitkiyi sorduğunu görünce forumda bu bilgiye ihtiyaç var deyip kolları sıvadım Bayağı bir kalanchoe taradım ama değdi. İnce yapraklı dediğiniz bendekinden mi acaba?

Kalanchoe delagoensis

Tabi burda küçük halinin fotoğrafı vardı, son halini de eklerim.

Fotoğraf makinem eski bir makine aslına bakarsanız ama çok alıştım kullanmaya, başka makine istemiyorum. Marka ve modeli Canon Powershot S3 IS. Benim emektar, ben nereye o da oraya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alaoğlu Mesajı Göster
Esin hanım tebrikler.Sadece sabah güneşi alan balkonumda ümitsizce bazı türleri adını bilmeden yetiştirmeye çalışıyorum.Ama bugün sizin yazdıklarınızın tümünü okuyup güzelliklerin fotoğraflarını görünce bir heves aldı beni de.Teşekkürler emeklerinize ve verdiğiniz bilgilere.
Sn alaoğlu, teşekkür ederim. Sayfama hoş geldiniz. Balkonunuz sabah güneşi alıyorsa size aşırı güneşten hoşlanmayan Aloe, Haworthia, Gasteria türlerini öneririm. Tacitus bellus olabilir, hem çok güzel çiçek açıyor. Leş kaktüslerini deneyebilirsiniz, gözlemlediğim kadarıyla onlar da çok güneş aramıyor. Hava bitkisi de denilen tillandsia türleri de sizin için uygun olur. Topraksız yetiştikleri için uygun gördüğünüz yerlere monte edip güzel bir düzenleme de yaratabilirsiniz. Yılbaşı kaktüsleri, atlaslar, rhipsalisler, bu gibi bitkilere bir göz atın derim.

Selamlar..

Eski 16-08-2014, 02:39   #314
Ağaç Dostu

Binlerin anası bitkilerinden 3 tür var elimde. Biri yukardaki Kalanchoe laetivirens.
Diğerleri de K. daigremontiana ve K. delagoensis. O minik yavrularını en ufak bir dokunuşta hemen attıklarını düşünürsek bu üç türü kontrol altında tutmak zor oluyor cidden. Her saksıdan çıkıyorlar

K. daigremontiana

Name:  IMG_03892.jpg
Views: 946
Size:  58.7 KB

Gece gündüz balkonun dışında duruyor. Geçen gün orta yaprakları bir şey tarafından yenmiş olarak buldum. Faili meçhul ısırıklar yaprak üzerinde görülebiliyor. Ama tabi K. daigremontiana bu durumu kaale almışa benziyor mu? Yeni yaprakları çıkardığı göbek kısmı mı gitmiş, hiç sorun değil. Hemen ertesi güne 4 ayrı göbek çıkarıp büyümesine 4 koldan devam eder. Böyle bir bitki işte

K. delagoensis

Name:  IMG_03912.jpg
Views: 920
Size:  53.6 KB

Bu arkadaşın da diğerinden hiç aşağı kalır yanı yok. Yavrularından biri komşu saksının altlığına düşmüş. Ben de o saksıyı boşaltıp içindekileri başka bir yere aktarmışım, saksı tabağındaki yavruyu da farketmemişim. Dolayısıyla boş saksı vb. gibi malzemeleri koyduğum kapalı şöminenin altına saksı tabağında duran yavru da girmiş. Belki üstünden bir aydan fazla geçti, lazım olup da tekrar aldığımda gördüm ki o kadar süre kapkaranlık yerde, ne toprak ne su var ama yavru sapasağlam duruyor, kök çıkarıp bildiğiniz plastiğe tutunmuş.

Cidden korkutucu bu bitkiler, başka bişey diyemiyorum

Eski 18-08-2014, 09:17   #315
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Çok güzeller sevgili Esin..
O yaprakları yiyen "şey" salyangoz olabilir.. Benimkinin her yapragına bir salyangoz yerleşmiş buluyordum sabah erken saatlerde..

Üstelik yavruları bile olmuş
Salyangoz

Ama dediğiniz gibi, bizim annenin gücü hepsine yetiyor

Seabert74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-08-2014, 20:12   #316
Ağaç Dostu

O minik salyangoz çok şirinmiş yahu, beslenir ki o! Pet olarak tutardım ben onu, binlerin anasının yavrularını yedirirdim Fotoğrafta kabuğu metalik gibi parlamış, gerçekten öyle miydi?

Benim bitkiyi yiyen nedir bilmiyorum, saksıyı aradım taradım, bişey bulamadım. Salyangoz değil ama sanırım, çünkü yaprak üstünde baya diş izleri görünüyor. Yoldan geçerken uğrayıp karnını doyurmuş, sonra da uçmuş gitmiş bir gecelik misafir gibi duruyor

Eski 19-08-2014, 07:11   #317
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Fotografta oynama yok sevgili Esin.. Aynen göründüğü gibiydi.. Ben de uzaklaştıramadım o miniği, ama bir daha da göremedim.. Ya toprak altında biryerlerde, ya da gitti ..

Seabert74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-08-2014, 18:13   #318
Ağaç Dostu

Balkona giren kelebek onu elime almama da itiraz etmedi, tıpış tıpış yürüyerek parmağıma bindi ve bir-iki pozdan sonra uçtu gitti

Name:  IMG_04492.jpg
Views: 907
Size:  30.5 KB
Name:  IMG_04532.jpg
Views: 891
Size:  41.7 KB

Eski 23-08-2014, 11:34   #319
Ağaç Dostu

Sarışın Kalanchoe blossfeldiana

Tüm kalanchoe'ları bir saksıda topluyorum. Fuşya,turuncu ve pembenin arasına bir sarı lazımdı

Name:  IMG_04962.jpg
Views: 882
Size:  74.5 KB

Name:  IMG_04902.jpg
Views: 866
Size:  36.2 KB

Name:  IMG_05032.jpg
Views: 1162
Size:  61.6 KB

Eski 23-08-2014, 11:40   #320
Ağaç Dostu

Geçenlerde Kalanchoe laetivirens'i güneşte bırakacağımdan bahsetmiştim. Güneş sayesinde yaprak kenarlarına kırmızı kontur çekmiş gibi olduk, çok da güzel oldu

Name:  IMG_05172.jpg
Views: 866
Size:  30.4 KB

Name:  IMG_05212.jpg
Views: 898
Size:  32.4 KB

umutdunyasi beğendi.
Eski 23-08-2014, 11:53   #321
Ağaç Dostu

Önceleri Pachyphytum glutinicaule zannettiğim bitkinin adı sanırım bu değil. Henüz çiçek açmadığı için kesin olarak tür tayin edemiyorum ama tahminimce ya Graptoveria "Royal Flush" ya da Pachyveria "Blue Mist" olmalı.

Bu saksıdakiler kargoda gelirken kırılan dallar ve yapraklardan büyüyenler

Bknz: Kargodaki zayiat

Name:  IMG_05982.jpg
Views: 869
Size:  46.7 KB

Eski 23-08-2014, 11:57   #322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Bu kadar güzel bir zayiat görmemiştim.
Emeğinize sağlık.

gokselcetin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-08-2014, 12:06   #323
Ağaç Dostu

xGraptosedum Francesco Baldi

Name:  IMG_02072.jpg
Views: 953
Size:  57.7 KB

Graptopetalum paraguayense ve Sedum pachyphyllum hibriti.

Pembe rengini G. paraguayense'den, hızlı büyüme özelliğini ve sarı renkli sedum çiçeklerini de S. pachyphyllum'dan almış, güzel bir bitki kendisi.

Oldukça hızlı gelişiyor. Tam güneş altında çok mutlu. Yapraklarından çok kolay üretilebiliyor. Soğuğa dayanıklı, kısa süren donları atlatabiliyor. Kısacası sizi üzmeyen zahmetsiz bir bitki

Name:  IMG_02052.jpg
Views: 876
Size:  52.1 KB

Eski 23-08-2014, 12:17   #324
Ağaç Dostu

En sevdiğim Echeveria'lardan, E. glauca. Dayanamadım bir tane daha edindim. Bu seferki biraz yaşlı

Name:  IMG_04662.jpg
Views: 885
Size:  49.1 KB

Name:  IMG_04782.jpg
Views: 883
Size:  38.1 KB

Name:  IMG_04772.jpg
Views: 874
Size:  37.1 KB

Eski 23-08-2014, 12:41   #325
Ağaç Dostu

Aslında daha önce bir Echeveria pulidonis almıştım ama meğerse aldığımı sanıyormuşum. Gerçek E. pulidonis ise bu:

Name:  IMG_04812.jpg
Views: 878
Size:  48.6 KB

Yaprak kenarlarının belirgin ve düzgün bir şerit halindeki kırmızılığı, renginin daha koyu yeşil oluşu, yaprakların daha dar ve uzun şekilli olması gibi özellikler E. pulidonis olduğunu anlamamızı sağlıyor.

Name:  IMG_04842.jpg
Views: 848
Size:  34.0 KB

Name:  IMG_04822.jpg
Views: 875
Size:  44.6 KB

şeymaonder beğendi.
Eski 23-08-2014, 12:49   #326
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Harikalar..

sonkez Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-08-2014, 12:50   #327
Ağaç Dostu

E. pulidonis adı altında satılan önceden aldığım echeverianın son hali ise şöyle:

Name:  IMG_05262.jpg
Views: 899
Size:  39.6 KB

Name:  IMG_05302.jpg
Views: 858
Size:  31.2 KB

Asıl E. pulidonis olmasa da onun bir hibriti olmalı. Onun da yaprak kenarları kırmızı ama gerçek E. pulidonis kadar belirgin değil. Çok daha fazla pudra tabakasına sahip, dolayısıyla daha fazla sıcaklığa toleranslı. Yaprakları açık renk ve daha tombiş Süper kompakt bir Echeveria, kendini asla bozmuyor diyebilirim Zarafetle büyümesine devam ediyor

Name:  IMG_05402.jpg
Views: 876
Size:  33.4 KB

umutdunyasi beğendi.
Eski 23-08-2014, 13:04   #328
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Bu kadar güzel bir zayiat görmemiştim.
Emeğinize sağlık.
Teşekkürler Göksel Bey, aradan bayaca süre geçince zayiat olmaktan çıkıp "bonus"a dönüştüler gerçekten

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonkez Mesajı Göster
Harikalar..
Beğenileriniz için teşekkür ederim sn. sonkez

Eski 23-08-2014, 13:25   #329
Ağaç Dostu

Yaprak yapısı tıpkı Echeveria Perle von Nürnberg'e benzeyen bu echeverianın türü henüz belli değil. Büyüdükçe rengi göbekteki yapraklar gibi kırmızıya dönecek diye bekliyorum. Pudra tabakası bir şekilde alt yapraklarda silinmiş ve normalde gözükeceğinden daha yeşil gözüküyor bu yüzden. Bekleyip göreceğiz

Name:  IMG_04562.jpg
Views: 852
Size:  37.4 KB

Name:  IMG_04572.jpg
Views: 849
Size:  38.8 KB

Name:  IMG_04602.jpg
Views: 852
Size:  37.5 KB

şeymaonder beğendi.
Eski 23-08-2014, 14:04   #330
Ağaç Dostu

Gasteria bicolor var. Liliputana

Bu çok sevimli gasteria'nın başına gelmeyen kalmadı. İlk sukulentlerimden olma talihsizliğini yaşadı kendisi, tüm acemiliğimi ilk 3-4 çeşit bitki üzerinde attım ama tabi bu arada olanlar onlara oldu

Name:  IMG_05822.jpg
Views: 862
Size:  39.4 KB

Name:  IMG_04122.jpg
Views: 891
Size:  47.3 KB

Biricik gasteriam önce güneşten yandı. 2-3 yaprağını o zaman kaybetti, bir tanesinde ise hala o yanmanın izini taşıyor. Sonra, aldığımda toprak değişimi yapmadığımdan toprağında var olan zararlı kurtçuklar yüzünden kökleri hasar gördü. Neyse ki fazla zarar görmeden o kurtçuklardan kurtardım onu. Sonra büyük bir saksıya yanında birkaç echeveria ile beraber ekeyim de geniş geniş dilediği gibi yayılsın büyüsün dedim. Oysa ne su ne toprak isteği echeverialarla örtüşüyordu ama ben bunun bilincinde değildim o zamanlar Dolayısıyla bir de üstüne kök çürümesi yaşadı.
Hatamı anlayıp hemen küçük bir saksıya geçirdim, zar zor kurtulacak mı derken kırmızı örümcek istilasına uğradı. Sonunda örümcekleri de başarıyla savdık ve son bir aydır bu şekilde müthiş bir yavru patlaması yaşıyoruz Orta kısımda fıkır fıkır duran yavrular hep sonradan oldu. Daha hala da her yaprak altında çıkmaya çalışan bir sürü yavru var, nereye sığışıp da büyüyecekler merak ediyorum

Name:  IMG_04152.jpg
Views: 869
Size:  51.7 KB

Name:  IMG_04162.jpg
Views: 843
Size:  49.0 KB

şeymaonder beğendi.
Sadece okunabilir konu

Etiketler
aloe variegata, echeveria, frithia pulchra, haworthia, lithops

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024