agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni929Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2015, 08:52   #61
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Bahçeniz gibi balkonunuzda harika çiçeklerle dolmuş elinize sağlık sayın Güler hanım...

aerosol, Jakin ve sevgihoca beğendi.
umutdunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2015, 09:17   #62
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Güler Hanım,

Maşallah çiçeklerinizin hepsi çok güzel...
Bu kaktüsten bende de var, baya büyüdü saksısına sığmıyor Yaz-kış güzel sarı çiçekler açıyor. Ancak hiç yavru vs. vermedi. Nasıl çoğalıyor bilginiz var mı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Astrophytum myriostigma

Eklenti 516064

duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2015, 11:51   #63
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili umutdunyası - duy-gu, önce sizi bu ilk mesajıma götüreyim:

Alıntı:
Kaktüslerim desem de siz inanmayın, ama ben de ara sıra burada paylaşırım kendi kaktüs ve sukulentlerimi.
benim kaktüslerle pek aram yoktur. Hiç kaktüsüm de yok değil ama bu sayfada paylaştıklarımın çoğu yeğenim selenn'e ait. selenn tam bir kaktüs hayranıdır ve bu konuda çok da bilgilidir.
Kaktüslerle ilgili onda gördüğüm kitapları, fotoğrafları başka bir yerde görebileceğimi hiç düşünmüyorum.
İkinci bebeği olduktan sonra vakit ayıramadığından siteye giremiyor, ben de onda gördüğüm bu güzelliklerden sizleri mahrum etmek istemediğim için ara sıra onun balkonundaki güzellikleri sizlerle paylaşıyorum.

Bu kadar kaktüs içinde benim olanının sayısı 4-5 tanedir, bir de bunlardan hariç atlaslarım ve aloeveralarım var.
Kaktüsler hakkında bana bir şey sorarsanız korkarım ki cevaplayamayacağım. Siz, ilgili başlıklarda sorun bilen arkadaşlar size cevap verirler ama çok özel bir soru ise yanıtını öğrenir size cevap yazarım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2015, 13:12   #64
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Nazik cevabınız için teşekkürler Ben biraz araştırayım, cevabı bulursam sizinle de paylaşırım. Size ve yeğeninize sevgiler Bol çiçekli günler ...

Güler, aerosol ve Jakin beğendi.
duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2015, 14:21   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-12-2014
Sayın Duy-gu Kaktüs serası olan bir arkadaştan edindiğim bilgiyi size iletmek isterim ...
Astropytumlar toprakta dikili halde çok nadir üzerinden yavru verirler onun haricinde aşılı olarak büyütülenlerin üzerinden aşının yan etkisi olarak yavru çıkar (burada atlas ve ya etli bir kaktüsün üstüne aşılama - birleştirme kastediliyor )
Genellikle bu türler tohumdan büyütülür ...

Jakin, sevgihoca ve duy-gu beğendi.
aerosol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2016, 19:27   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2015
Güler hanım hepsi çok güzeller

Gül33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 17:40   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2015
E millin nekadar güzel gözüküyor
Güler abla nazar değmesin

sevgihoca beğendi.
Gül33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2016, 13:49   #68
Ağaç Dostu

flaneuse's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Yeğeninizin de sizin de ellerinize sağlık Güler Hanım- çoğunluğuna yeğeninizin baktığını söyleseniz bile siz de fotoğraflayıp paylaşıyorsunuz bizimle

Biraz 'nostaljik' bir sorum var: İkinci sayfadaki 15 Ekim 2014 tarihli ve 37 numaralı mesajınızın ilk fotoğrafındaki kaktüsün adı nedir acaba?

flaneuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2016, 12:05   #69
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili flaneuse, bahsettiğiniz kaktüs, Euphorbia obesa ve Euphorbia globosa çaprazlaması neticesi elde edilen bir hibrit.

Sizin için öğrendiğime göre Euphorbia obesa yavaş üreyen bir türmüş, Euphorbia globosa ise hızlı büyüyen bir tür, her ikisinin de tohumlarını çaprazlamışlar ve bunu elde etmişler.
Kesildiğinde çıkan süt zehirliymiş, ele değdiğinde mutlaka sabunla yıkamak gerekirmiş.

flaneuse beğendi.
Eski 25-01-2016, 12:09   #70
Ağaç Dostu

flaneuse's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Zahmet verdim, çok teşekkür ederim Sayın Güler. Demek sütü zehirliymiş, lolipop gibi bir görüntüsü de var ama kanmamak lazım demek ki

Güler beğendi.
flaneuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 00:21   #71
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Kaktüslerim desem de siz inanmayın, ama ben de ara sıra burada paylaşırım kendi kaktüs ve sukulentlerimi.
Bu kaktüsleri bir yerden tanıyorum galiba

Güler ve günebakan beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 09:18   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Bu çiçeği nasıl açtırmayı başardınız çok merak ediyorum doğrusu bende de var aynısından fakat açmadı baharda yaprakların girinti kısmından bir çıkıntı belirdi nasıl sevindim anlatamazsınız bir sürü çiçek açacak zannettim meğerse yeni çelikler veriyormuş....Birinci resimde altta bulunan loplophoria peyote kaktüs de deniliyor.Meksikada yenildiği zaman halisünasyon görmeye sebep oluyormuş.Güle güle büyütün az ve özmüş kaktüsleriniz.Ama çok özel türlermiş .Selamlar.

çiçeksever beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 23:40   #73
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Bu kaktüsleri bir yerden tanıyorum galiba
Bursa'daki evimin balkonunda bunlar..

selenn beğendi.
Eski 16-06-2016, 11:28   #74
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Bu çiçeği nasıl açtırmayı başardınız çok merak ediyorum doğrusu bende de var aynısından fakat açmadı baharda yaprakların girinti kısmından bir çıkıntı belirdi nasıl sevindim anlatamazsınız bir sürü çiçek açacak zannettim meğerse yeni çelikler veriyormuş....Birinci resimde altta bulunan loplophoria peyote kaktüs de deniliyor.Meksikada yenildiği zaman halisünasyon görmeye sebep oluyormuş.Güle güle büyütün az ve özmüş kaktüsleriniz.Ama çok özel türlermiş .Selamlar.
Sevgili mmanager, Epiphyllum anguliger'in uzun bir hikayesi var. Almanya'da yaşarken bir bitki fuarında karşıma çıkınca çok sevinmiştim. Zira uzun zamandır aradığım bir türdü. Çok ufak bir çelik olarak saksılanmıştı. Almanya ikliminde o ufak çelik ancak 2 dal haline geldi ve bir karış bile boy yapmadı. Normalde dallanıp boy vermesi gerekirken ne denediysem işe yaramadı. Ben de teyzeme verdim iklimden dolayı sıkıntı yaşayınca.

Bitkinin bu kadar gelişmesi, serpilmesi onun eseri aslında. Türkiye'ye temelli döndükten ve Bursa'ya yerleştikten sonra teyzem bana bir karış verdiğim bitkiyi koca bir saksı olarak geri getirdiğinde inanamadım. O zamandan beridir de bende.

Bol güneş alan kapalı balkonda. Direkt güneş altında durmuyor, hava sirkülasyonu iyi bir konumda. Toprağı humuslu ama kumlu. Sulamasını toprak tamamen kurudukça hatta yapraklar belli bir oranda büzüştükçe yapıyorum. Yılda 2 kere de vitamin veriyorum. Dönem dönem de sulama suyuna Neudorff'un Baldrian Extrakt etiketli çiçek ve meyve oluşumunu destekleyici vitaminini katıyorum.

Çiçeklenme için bu türde birincisi belli bir olgunluğa ulaşmış hale gelmesini beklemek gerekiyor. İkincisi ise sulama konusunda çok aceleci davranmamak gerek. Eğer sulamayı sık yaparsanız bitki bol miktarda yaprak veriyor. Ara ara yaprakların büzüşmesini sağlarsanız bitkide çiçeklenmeye yatkınlığın arttığını tecrübe ettim. Umarım kısa sürede sizinkinin de çiçeklerini görürüz. Bütün evi mis gibi limonumsu bir kokunun sardığını göreceksiniz.

Lophophora williamsii gibi bazı yenilebillen kaktüslerde çeşitli etkiler gözlemlenmiş. Halisünasyon görmeye sebep olan türlerden olduğunu ben de yeni öğrendim okuduğum bir kitapta. İlginizi çekerse kitap ismini verebilirim. "Succulents Simpliflified" yazarı ise Debra Lee Baldwin. Güzel bir kaynak, kapsamlı...

Güler ve loveforlife beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2016, 13:06   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Sayın Selenn .Evet bir arkadaş ta bir gecelik gelin çiçeklerini az az sulayıp yani ölmeyecek kadar az sulayıp ,sonra da çiçek açtıran gübre ile sulandığı zaman çiçek açtığını söylemişti.O da olmazsa orkidelerde kullanılan bitkinin stresinden faydalanarak açtırma yöntemini deneyeceğim.Bitki vitamin verilmesine rağmen çiçek açmıyorsa karanlık bir yere konulurmuş o da ortamının bozulduğunu görerek strese girer ve öleceğini düşünerek neslinin devamı için çiçek açarmış.Bahsettiğiniz kitabı alıp okuyacağım mutlaka .Çiçeklerin 8 değişik strese bağlı psikolojik davranışı varmış bunu da yeni öğrenmiştim.Selamlar.

Güler ve loveforlife beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2016, 10:51   #76
Kaf
Yeni Üye

Kaf's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2016
41 kere maşallah harika görünüyorlar. Keyifli hobiler dilerim.

Kaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 09:54   #77
Moderatör

Güler's Avatar

Selen'in kaktüs koleksiyonu hayli artmış. Eşi iş seyahati için gittiği Güney Afrika'dan sürpriz yapıp Selen'e 48 çeşit kaktüs getirmiş. Selen çok mutlu " büyük bir kısmı nadir türler" deyip iyice çoşmuş.
Şimdi ona dere kumu ve toprak götüreceğim. Saksıladığında izler için fotoğraf çekerim.

Eski 10-04-2019, 10:01   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2018
Sevgili güler ablacığım az önce selenin sayfasına da yazdım ama mesajların tarihlerine bakınca epey önceye ait olduğunu gördüm. Ve kendime kızdım ben niye bu kadar geç tanıştım ki sukulent ve kaktüslerle. Selenin sayfasında bir soru yöneltmiştim kendisine. Eğer iletirseniz sevinirim çünkü merak ediyorum cevabını.
Selamlar

Blmbrs29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024