agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni3658Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2014, 14:03   #151
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2009
Devam...

Echeveria pulidonis. Aradığım türlerdendi. Dona dayanım -8 derece.

Name:  Echeveria-pulidonis.jpg
Views: 1609
Size:  68.8 KB

Echeveria setosa. Dona dayanımı -3.8.

Name:  Echeveria-setosa.jpg
Views: 1530
Size:  69.9 KB

Euphorbia aeruginosa. Renkleri harika... Eğer yaşatabilirsem kışın içeri almak suretiyle dışarıda saksıyla toprağa gömmeyi planlıyorum. Dona dayanımı -1.1 derece.

Name:  Euphorbia-aeruginosa.jpg
Views: 1498
Size:  66.2 KB

Euphorbia inermis. Dona dayanıklı Euphorbia'lardan. -6.6 derece.

Name:  Euphorbia-inermis.jpg
Views: 1501
Size:  65.6 KB

Euphorbia obesa. Bu arkadaş da kışı içeride geçireceklerden.

Name:  Euphorbia-obesa.jpg
Views: 1476
Size:  62.4 KB

litoriachloris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 14:33   #152
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Pazardan aldım. Türünü bilmiyorum ama en çok Euphorbia pugniformis'e benzettim.

Name:  Euphorbia-pugniformis.jpg
Views: 1566
Size:  66.8 KB

Ferrocactus herrerae. Eğer Marmara kışına dayanabilirse 40 cm çapında ve 2 metre boyunda dev bir kaktüs olacak Dona dayanım -6.6 derece.

Name:  Ferocactus-herrerae.jpg
Views: 1600
Size:  65.7 KB

Graptopetalum macdougallii. Oldukça küçük, Sempervivum gibi ucunda yavru bitki olan bir dal uzatarak çoğalan bir tür. Dona dayanım ile ilgili bir bilgi bulamadım. Ama Graptopetalum genusu oldukça dayanıklı türler barınıdırıyor.

Name:  Graptopetalum-macdougallii.jpg
Views: 1475
Size:  67.6 KB

Ne olduğu hakkında hiç bir fikrim yok. Beğendim aldım Sukulent mi ondan bile emin değilim.

Edit: Tür yardımı sayın Esin'den geldi. Crassula orbicularis var. rosularis. Dona dayanımı -3.8 derece imiş.

Name:  IMG_4154.JPG
Views: 1623
Size:  69.8 KB

Siparişlerim arasında Echeveria potosina ve Echeveria peacockii 'desmetiana' vardı ama bana bu arkadaşı göndermişler. Türünü bilmiyorum ama bu iki tür olmadığına eminim. Yaprakların pütürlü bir yüzeyi var. Hastalık mı yoksa mutasyon mu yoksa türün kendi özelliği midir bilmiyorum.

Name:  IMG_4230.JPG
Views: 1648
Size:  65.3 KB

Düzenleyen litoriachloris : 22-12-2014 saat 10:36 Neden: Tür ismi ekleme.
Eski 18-12-2014, 19:36   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi litoriachloris Mesajı Göster

Siparişlerim arasında Echeveria potosina ve Echeveria peacockii 'desmetiana' vardı ama bana bu arkadaşı göndermişler. Türünü bilmiyorum ama bu iki tür olmadığına eminim. Yaprakların pütürlü bir yüzeyi var. Hastalık mı yoksa mutasyon mu yoksa türün kendi özelliği midir bilmiyorum.

Eklenti 529862
Bu kesinlikle hasta bir echeveria, diğerlerinden izole edin, hastalık etmeni büyük ihtimal bulaşıcı olabilir. Muhtemelen yaprak biti veya unlu bit istilası geçirmiş ve bitlerin taşıdığı virüs veya bakteri(ler) ile de enfekte olmuş. Görünümü o yüzden farklı duruyor ama türü bence E. peacockii.

Bu arada E. derenbergii yazdığınız E. pulidonis, E. elegans yazdığınız da E. secunda glauca

İsimleriyle birlikte gelenleri nerden aldığınızı anladım, benim de en son aldıklarım sitede belirtilenden çok çok küçük boyda geldi. Sizin de dediğiniz gibi fındık kadar bitkilere koyduğu fiyatlar hem çok fazla, hem de bitkiler beklenilenin altında boyutlarda geldiği için insanda hayalkırıklığı oluyor.

lusoari beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 19:40   #154
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Crassula ovata gollumu bende aranjman yapıp kocaman bir saksıda diğer bitkilerle ektiğim için kışı dışarıda geçirtmeyi planlıyorum. Dayanacağına inanıyorum, kök kısmını fazla sudan koruyacağım.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 09:33   #155
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Bu kesinlikle hasta bir echeveria, diğerlerinden izole edin, hastalık etmeni büyük ihtimal bulaşıcı olabilir. Muhtemelen yaprak biti veya unlu bit istilası geçirmiş ve bitlerin taşıdığı virüs veya bakteri(ler) ile de enfekte olmuş. Görünümü o yüzden farklı duruyor ama türü bence E. peacockii.

Bu arada E. derenbergii yazdığınız E. pulidonis, E. elegans yazdığınız da E. secunda glauca

İsimleriyle birlikte gelenleri nerden aldığınızı anladım, benim de en son aldıklarım sitede belirtilenden çok çok küçük boyda geldi. Sizin de dediğiniz gibi fındık kadar bitkilere koyduğu fiyatlar hem çok fazla, hem de bitkiler beklenilenin altında boyutlarda geldiği için insanda hayalkırıklığı oluyor.
Bilgiler ve uyarınız için çok teşekkür ederim sayın -Esin- tür isimlerini düzelttim. Enfekte olan bitkiyi de diğerlerinden izole ettim. Acaba yapraklarından sağlıklı bir bitki elde etmem mümkün olur mu ? Ya da bitkinin kendisini iyileştirmek mümkün mü?

Bahsi geçen üreticinin bitkileri açık kök geldiği için kargo sürecinden bir kat daha fazla hasar görüyorlar. xGraptoveria 'Albert Baynes‘ geldikten kısa süre sonra hastalandı ve gövdesi çürümeye başladı

Eski 19-12-2014, 09:34   #156
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Crassula ovata gollumu bende aranjman yapıp kocaman bir saksıda diğer bitkilerle ektiğim için kışı dışarıda geçirtmeyi planlıyorum. Dayanacağına inanıyorum, kök kısmını fazla sudan koruyacağım.
Bence korunaklı ve yağmur almayan bir noktada kışı atlatabilir sayın sakdag.

Selamlar...

Eski 19-12-2014, 10:05   #157
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Bu ufaklık aldığım kaktüs saksısının içinden bonus olarak çıktı. Kalanchoe Daigremontiana. Dona dayanımı -3.8 derece

Name:  Kalanchoe.JPG
Views: 1419
Size:  64.7 KB

Semt pazarından aldım. Mammilaria ama hangisi?

Name:  Mammilaria.JPG
Views: 1422
Size:  66.5 KB

Mammillaria camptotricha marnier-lapostollei. Dona dayanım - 7 derece.

Name:  Mammillaria-camptotricha-ma.jpg
Views: 1581
Size:  65.4 KB

Mammillaria glassii var. glassii. Kaya aralarındaki boşlukları doldurmak için ideal bir tür. Dona dayanımı -5 derece.

Name:  Mammillaria-glassii-var.jpg
Views: 1548
Size:  67.7 KB

Mammillaria vetula ssp. gracilis cv. 'Arizona Snowcap'. Diken yapısı çok güzel. Dona dayanım -4 derece.

Name:  Mammillaria-gracilis-cv.jpg
Views: 1520
Size:  68.2 KB

Düzenleyen litoriachloris : 22-12-2014 saat 10:26 Neden: Tür ismi ekleme.
Eski 19-12-2014, 10:28   #158
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Görünüşleri biraz farklı olsa da bu üç arkadaş sanırım Myrtillocactus geometrizans. Dona dayanımı -6.6 görünüyor. Sanırım 2 kış önce bahçemde vardı ama kışı geçirememişti. Yanlış zamanda diktiğim için yaşamadığını düşünüyorum. Bakalım bunlar ne yapacak.

Name:  a.JPG
Views: 1456
Size:  57.8 KB

Name:  b.jpg
Views: 1410
Size:  67.7 KB

Name:  Myrtillocactus-geometrizans.jpg
Views: 1495
Size:  69.4 KB

Mammillaria hahniana olduğunu düşünüyorum. Pazardaki satıcıyla artık kanka olduk Kocaman kaktüsleri çok ucuz fiyata alabiliyorum. Bu arkadaş da yumruk büyüklüğünde en az 5 yaşında vardır. Dona dayanımı -6.6 derece.

Name:  Mammillaria-hahniana.jpg
Views: 1419
Size:  65.8 KB

Mammillaria prolifera. Yerel bir serada kenara atılmış bir şekilde buldum. Toprak saksıda ve çok sağlıklı görünüyordu yok pahasına aldım Dona dayanımı -3.8 gözüküyor.

Name:  Mammillaria-prolifera.jpg
Views: 1540
Size:  68.7 KB

Eski 19-12-2014, 10:31   #159
Ağaç Dostu

GuneSunar's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Merhaba, #157 mesajınızdaki en üstteki, Aşkın Gözyaşlarına benziyor

GuneSunar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 10:56   #160
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Pachyphytum glutinicaule. Kargodan kötü durumda çıkanlardan. Dona dayanımı -6.6 derece.

Name:  Pachyphytum-glutinicaule.jpg
Views: 1516
Size:  63.6 KB

Pilosocereus glaucescens. Pazardan Ama maalesef dona dayanıksızmış (-1.1 derece.)

Name:  Pilosocereus-glaucescens.jpg
Views: 1554
Size:  65.3 KB

Sedum Adolphi. Aradığım türlerdendi. Dona dayanım -6.6 derece.

Name:  Sedum-Adolphi.jpg
Views: 1445
Size:  64.9 KB

Sedum dasyphyllum var. glaucum. Kargodan çok küçük ve perişan bir halde çıktı. Şimdilik durumu iyi gibi görünüyor. Dona dayanımı -39.9 derece

Name:  Sedum-dasyphyllum-var.-glau.jpg
Views: 1417
Size:  69.6 KB

Sedum spathulifolium. İnternetteki fotoğraflarına bakıp iç geçirdiğim bir türdü Sonunda kavuştum. Kargoda biraz hırpalanmış ama kocaman bir saksıda geldi. Bol güneş ve az su ile kompakt formunu yakalayabilirsem harika olacak. Dona dayanımı -39.9 derece.

Name:  Sedum-spathulifolium.jpg
Views: 1403
Size:  66.7 KB

Eski 19-12-2014, 11:00   #161
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Yani şunlar gibi

http://www.alpinegardensociety.net/i...CF78218582.JPG

http://www.botanicalgarden.ubc.ca/po...hulifolium.jpg

loveforlife beğendi.
Eski 19-12-2014, 11:12   #162
Ağaç Dostu

GuneSunar's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Hayır canım.
Benim sayfamda bende olan türe benzettim
Kalanchoe Daigremontiana (Aşkın Gözyaşları)
Eklenti 526354

GuneSunar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2014, 11:25   #163
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Sedum spurium 'Tricolor'. Bol güneşle bu güzel renkleri korumak lazım. Dona dayanımı -34.4 derece.

Name:  Sedum-spurium-'Tricolor'.jpg
Views: 1381
Size:  65.7 KB

Senecio barbertonicus. Seradan bir dal istedim verdiler 90 cm boya ve 60 cm çapa ulaşan çalı formunda bir bitki. Dona dayanımı -3.8 derece.

Name:  Senecio-barbertonicus.jpg
Views: 1530
Size:  65.6 KB

Senecio serpens. Yer örtücü olarak kullanabilirim ancak dona dayanımı biraz zayıf (-3.8 derece).

Name:  Senecio-serpens.jpg
Views: 1556

Sinocrassula yunnanensis. Çok uzun süredir peşindeydim. Dona dayanıklı sukulentleri araştırırken gözüme ilk çarpan bitkiydi sonunda kavuştum. Dona dayanımı -17.7 derece.

Name:  Sinocassula-yunnanensis.jpg
Views: 1544
Size:  64.6 KB

xGraptosedum 'Vera Higgins'.. Kızıl tonlara sahip güzel bir hibrit. Ebeveynleri Graptopetalum paraguayense ve Sedum stahlii. Dona dayanımı -1.1 olarak verilmiş ama ebeveynlerinin ikisi de -10 derecenin üzerinde dayanıklılığa sahip. Bence söylenenden daha dayanıklıdır.

Name:  x-Graptosedum-'Vera-Higgins.jpg
Views: 1412
Size:  65.9 KB

Eski 19-12-2014, 11:57   #164
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

xGraptoveria ‘Fred Ives'. 45 cm yüksekliğe ulaşan boylu bir bitki. Tüm Graptoveria'lar gibi Graptopetalum ve Echeveria hibriti. Dona dayanımı -3.8 verilmiş ama kanında Graptopetalum olduğu için daha iyisini yapabileceğine eminim

Name:  X-Graptoveria-‘Fred-Ives'.jpg
Views: 1498
Size:  66.4 KB

xGraptoveria 'Douglas Huth'. Namı diğer Huth's Pink. Bu bitki de xGraptoveria ‘Fred Ives' gibi boylu bir bitki ve 45 cm'ye ulaşabiliyor. Dona dayanım bilgisine ulaşamadım ama -6 dereceden aşağı olacağını sanmıyorum.

Name:  X-Graptoveria-'Douglas-Huth.jpg
Views: 1453
Size:  70.0 KB

xGraptoveria 'Darley Dale'. Dona dayanımı ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım.

Name:  xGraptoveria-'Darley-Dale'.jpg
Views: 1386

xGraptoveria 'Silver Star' Çok güzel bir yapısı var. Sanki bir deniz canlısını andırıyor. Dona en dayanıklı türlerden (-14.9 derece).

Name:  x-Graptoveria-'Silver-Star'.jpg
Views: 1556
Size:  69.2 KB

xGraptoveria 'Titubans'. Bu bitki de kargo madurlarından. Dona dayanımı -1.1 verilmiş. Ama dona dayanıklılık konusunda adını temize çıkaracağına eminim

Name:  X-Graptoveria-'Titubans'.jpg
Views: 1526

Eski 19-12-2014, 12:05   #165
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

xGraptoveria 'Albert Baynes‘. Kargodan kötü durumda çıktı bir de üstüne gövdeye mantar enfeksiyonu dadandı. Sağlıklı yaprakları ayırıp saksıya koydum bakalım durumları ne olacak.

Name:  xGraptoveria-'Albert-Baynes.jpg
Views: 1569
Size:  64.2 KB

Eski 19-12-2014, 14:26   #166
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Şu bitki isimlendirmeleri ile ilgili biraz bilgi paylaşmak istiyorum. Malum Crassula pellucida ssp marginalis 'Variegata' gibi bir ismin açıklamaya ihtiyacı var

- Graptopetalum bellus. "Graptopetalum" cins ismi "bellus" tür ismidir.
- Cins ismi büyük harfle başlar tür ismi küçük harfle.
- Bitki isimlerinde denden işareti " " kullanılmaz.
- Hibrit, iki farklı ebeveynin çaprazlaması ile oluşan yeni bitkidir.
- Örnek: Echeveria 'Blue Curls'. "E" cins ismini belirtir. 'Blue Curls' hibrit olduğu anlamına gelir. Hibritin adı her zaman büyük harflerle yazılır.
- Kültivar bitki gerçek bir türdür asla hibrit değildir. Kültivarlar, bir türün içindeki örneğin renk ve soğuğa dayanıklılık bakımından farklılık gösteren bireyler arasından seçilmiştir. cv. olarak kısaltılabilir.
- Kültivarlar şöyle yazılmalıdır: Echeveria haagai 'Tolimanensis'. Echeveria (cins) haagai(tür) 'Tolimanensis' (kültivar ismi).
*Hibrit bitkilerde tür ismi yoktu hatırlarsanız.
- Bir bitki aynı zamanda hem hibrit hem kültivar olamaz.
- 'Variegata': V harfi büyük ise bitki kültivardır. Örnek: Crassula perforata 'Variegata' ya da Crassula ovata 'Tricolor'.
- variegate ya da variegated şeklinde küçük harfle yazılırsa bitkinin rengi ile ilgili bir duruma işaret eder. Beyaz ya da sarı şeritleri vardır ve hibrit veya kültivar değildir.
- Echeveria sp. bitkinin bir Echeveria türü olduğunu gösterir.
- Echeveria sp. (pulidonis hybrid): Sukulentin bir Echeveria türü olduğunu gösterir. Bitkinin pulidonis genleri olduğunu ancak hibritin adı konusunda tam bir kesinlik olmadığını anlatır.
- Echeveria aff. 'Dondo': Bitki Echeveria 'Dondo'ya benzemektedir ancak bundan 100% emin değilizdir.
- xGraptoveria 'Acaulis': İki genusun hibridi olduğunu gösterir (Graptopetalum x Echeveria). Cins ismi büyük harfle başlar ve başında hibrit olduğunu gösteren bir x bulunur. Yine aynı şekilde tür ismi olan Acualis tırnak içinde ve büyük harfle yazılır.

ssp:Alttür demektir. Türün orijinalinden genetik olarak en uzaktır (bir basamak daha uzak olsa başka bir tür olur).
var: Varyete demektir. Bitkinin aslına ssp den genetik olarak daha yakındır.
fa, fma, forma: Form demektir. Asıl bitkiye genetik olarak en yakındır.

Eski 19-12-2014, 17:22   #167
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Sayin litoriachloris saglikla buyutun kaktus ve sukulentleri.Ben de sukulent almak istiyorum nerden aldiniz ciciekleri

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 15:41   #168
Ağaç Dostu

Alıntı:
xGraptoveria 'Albert Baynes‘. Kargodan kötü durumda çıktı bir de üstüne gövdeye mantar enfeksiyonu dadandı. Sağlıklı yaprakları ayırıp saksıya koydum bakalım durumları ne olacak.

Eklenti 529940
Gerçekten çok yazık. Böylesine bilinen bir satıcının bitkiler konusunda çok daha özenli olması beklenirdi. Daha önce benim de kendisinden aldığım bir lithops ilk 5 gün içinde mantar enfeksiyonundan ölmüştü. Enfeksiyonun kendi koleksiyonu içinde başladığını ve bunu farketmemis olmasının imkansız olduğunu düşünüyorum. Gitgide küçülen bitki boyları, o bitkilere koyduğu yüksek fiyatları da göz önüne alırsak bence bir satıcı olarak itibarında ciddi bir düşüş var.

Diğer hasta echeveria'ya gelirsek, aslında bu gibi durumlarda bakteri veya virüsün yayılmaması için bitkinin imha edilmesi öneriliyor ama sizin yerinizde ben olsam ben de kıyamazdım. Bence siz iyisi mi antibiyotiğe başlayın Streptomycin içerikli bir antibiyotik elinizde varsa, sulama suyuna biraz ezip karıştırın. Bu aynı zamanda bir deneme olsun, güzel sonuç alırsanız bizimle de paylaşırsınız.

Eski 21-12-2014, 15:43   #169
Ağaç Dostu

Alıntı:

Ne olduğu hakkında hiç bir fikrim yok. Beğendim aldım Sukulent mi ondan bile emin değilim.

Eklenti 529861
Kendisi bir sukulent Crassula orbicularis var. rosularis

litoriachloris ve Vegy beğendi.
Eski 21-12-2014, 16:41   #170
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-11-2014
Merhaba,

Harika, harika bir görsellik sunuyorsunuz resmen. İnanın bende aynen tesbih çeker gibi hergün tekrar,tekrar seyrediyorum . Ve yine doyamıyorm. Saksıda seker gibiler sanki. Sevginiz bol olsun. Sağlacakla kalın.

Nurtenese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 18:59   #171
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

http://www.xericworld.com/forums/att...1&d=1313373870

Bu nasıl bir güzelliktir böyle ... Azorella compacta

Eski 22-12-2014, 10:24   #172
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GuneSunar Mesajı Göster
Hayır canım.
Benim sayfamda bende olan türe benzettim
Kalanchoe Daigremontiana (Aşkın Gözyaşları)
Eklenti 526354
Teşekkür ederim GuneSunar. tür ismini ekliyorum.

Selamlar..

GuneSunar beğendi.
Eski 22-12-2014, 10:30   #173
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samur Mesajı Göster
Sayin litoriachloris saglikla buyutun kaktus ve sukulentleri.Ben de sukulent almak istiyorum nerden aldiniz ciciekleri
Sayın samur bitkileri pek çok farklı kaynaktan alıyorum. Kimisini internet siparişi ile kimisini semt pazarından kimisini arkadaşlarımdan kimisini de büyük yapı marketler ve yerel seralardan edindim. Belki aşağıdaki başlık size yardımcı olur.

Kaktüs ve Sukulent Alınacak Mekanlar, Seralar, Etkinlikler... - agaclar.net

samur beğendi.
Eski 22-12-2014, 10:35   #174
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Gerçekten çok yazık. Böylesine bilinen bir satıcının bitkiler konusunda çok daha özenli olması beklenirdi. Daha önce benim de kendisinden aldığım bir lithops ilk 5 gün içinde mantar enfeksiyonundan ölmüştü. Enfeksiyonun kendi koleksiyonu içinde başladığını ve bunu farketmemis olmasının imkansız olduğunu düşünüyorum. Gitgide küçülen bitki boyları, o bitkilere koyduğu yüksek fiyatları da göz önüne alırsak bence bir satıcı olarak itibarında ciddi bir düşüş var.

Diğer hasta echeveria'ya gelirsek, aslında bu gibi durumlarda bakteri veya virüsün yayılmaması için bitkinin imha edilmesi öneriliyor ama sizin yerinizde ben olsam ben de kıyamazdım. Bence siz iyisi mi antibiyotiğe başlayın Streptomycin içerikli bir antibiyotik elinizde varsa, sulama suyuna biraz ezip karıştırın. Bu aynı zamanda bir deneme olsun, güzel sonuç alırsanız bizimle de paylaşırsınız.
Evet o üretici hakkındaki görüşlerinize tamamen katılıyorum ancak bu konuda ciddi bir rekabet piyasası olmadığı için üreticiler bundan faydalanıyorlar ne yazık ki.

Streptomycin tedavisine başlıyorum sabah akşam tok karnına Sonucu paylaşırım.

Bu arada bitkimin Crassula olmasına sevindim hemen ekliyorum tür ismini.

Selamlar...

YeniBON beğendi.
Eski 22-12-2014, 10:38   #175
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurtenese Mesajı Göster
Harika, harika bir görsellik sunuyorsunuz resmen. İnanın bende aynen tesbih çeker gibi hergün tekrar,tekrar seyrediyorum . Ve yine doyamıyorm. Saksıda seker gibiler sanki. Sevginiz bol olsun. Sağlacakla kalın.
Çok teşekkür ederim sayın Nurtense. Beğenmenize çok sevindim.

Selamlar...

Eski 25-12-2014, 11:43   #176
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Sanırım Echeveria lilacina. Biraz hırpalanmış ama sağlığı yerinde. 40 cm çapa ulaşabilen büyük bir tür. Dona dayanımı -3.8 derece.

Name:  IMG_4294.JPG
Views: 1242
Size:  66.3 KB

Mammillaria bocasana. 6 cm çapa ulaşabilen küçük bir tür ancak bolca yavru vererek grup halinde büyüyor. Bazı kaynaklar -12 dereceye kadar dayandığını söylüyor ki bu benim için güzel haber

Name:  IMG_4298.JPG
Views: 1275
Size:  67.4 KB

Bu arkadaşın türünü bilmiyorum ama E. agavoides gibi çok etli ve kompakt bir yapısı var.

Name:  IMG_4300.JPG
Views: 1398
Size:  67.1 KB

Echinocereus olmaları umuduyla aldığım bu arkadaşların türünü bilmiyorum.

Name:  IMG_4302.JPG
Views: 1299
Size:  69.7 KB

Name:  IMG_4303.JPG
Views: 1262
Size:  64.8 KB

Eski 25-12-2014, 11:47   #177
Ağaç Dostu

Alıntı:

Bu arkadaşın türünü bilmiyorum ama E. agavoides gibi çok etli ve kompakt bir yapısı var.

Eklenti 530529
Sedum adolphii

Eski 25-12-2014, 13:30   #178
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Mammillaria elongata 'Cristata'. Diğer adı beyin kaktüsü. Dona dayanımı -1.1 derece.

Name:  IMG_4304.JPG
Views: 1392
Size:  69.8 KB

Gymnocalycium eurypleurum. 15 cm çapa ve 20 cm yüksekliğe ulaşabilen bir tür. Çiçekleri beyaz. Dona dayanımı -5 derece.

Name:  IMG_4307.JPG
Views: 1296

Thelocactus hexaedrophorus. 20 cm çapa ve 7.5 cm yüksekliğe ulaşabilen yassı şekilli bir tür. Dona dayanımı -7 derece.

Name:  IMG_4308.JPG
Views: 1334
Size:  69.2 KB

Mammillaria hernandezii. Koleksiyonumun nadide parçalarından. 2.5 cm çapa ve yüksekliğe ulaşabilen çok küçük bir tür. Ama kendinden beklenmeyecek büyükükte 2.5 cm çapında çiçek açan bir Mammillaria(Gövde ile aynı büyüklükte). Dona dayanımı -5 derece ama bahçede riske atamayacağım kadar değerli benim için. Zaten bu tür gibi etli köklere sahip kaktüsler neme karşı çok duyarlı oluyorlar.

Name:  IMG_4312.JPG
Views: 1327
Size:  68.3 KB

Mammillaria albiflora (Mammillaria herrerae var. albiflora). Diğer bir nadide parça 2 cm çapa ve 7 cm yüksekliğe ulaşan ve dikenden gövdesi gözükmeyen bir tür. Doğal ortamında yaklaşık 2200 m yükseklikte yaşıyor ve - 5 dereceye kadar dayanıklı bir tür. Bu da bahçede riske atamayacağım bir bitkim. kendi boyutuna göre devasa denebilecek (3.5 cm) beyaz çiçeklerini görmek için sabırsızlanıyorum

Name:  IMG_4316.JPG
Views: 1274

Eski 25-12-2014, 14:17   #179
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Frithia pulchra. Mesebrianthemaceae (Aizoaceae) familyasından küçük ilginç bir tür. Ana vatanı Güney Afrika. Doğal ortamında yaz yağmuru alan yüksek rakımlı ve kayalık yerlerde yaşıyor. Dona dayanımı -4 derece.

Name:  IMG_4318.JPG
Views: 1320
Size:  67.0 KB

Lophophora williamsii var. caespitosa. Yavaş büyüyen kök çürümesine yatkın bir tür. Dona dayanımı -7 derece.

Name:  IMG_4321.JPG
Views: 1276

Bu iki arkadaş pazardan. Türlerini bilmiyorum ama ikisi de Notocactus sp. gibi geldi bana

Name:  IMG_4323.JPG
Views: 1291
Size:  68.9 KB

Name:  IMG_4324.JPG
Views: 1306
Size:  68.0 KB

Mammilloydia candida. Elimdeki tür ile ilgili internet araştırması yaparken ilginç şeyler öğrendim, sizinle de paylaşayım. Öncelikle Mammilloydia diye bir Genus varmış onu öğrendim. Bu tür bir çok yerde (satıldığı yer de dahil) Mammillaria candida olarak geçiyor. Ama google görsellerinde 4-5 farklı renkte çiçekleri olan türler var. Ayrıca bazılarında sadece radyal dikenler varken bazılarında merkezi dikenler de var. Sonra anladım ki Mammillaria candida (Mammillaria humboldtii) başka bir türmüş. 2001 yılında Mammiloydia farklı bir Genus olarak kabul edilmiş.

Türümüze gelirsek 30 cm çapa ve yüksekliğe ulaşan büyük bir bitki. Yakın akrabalarına göre de dona oldukça dayanıklı (-6.6 derece).

Name:  IMG_4330.JPG
Views: 1315
Size:  69.7 KB

Eski 25-12-2014, 14:31   #180
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

"reuse reduce recycle"...

Tekrar kullan, azalt, geri dönüştür. Atık azaltımının temel prensipleri. Bahçeye geçecek kaktüslerim için atık ambalaj kutularını saksı olarak kullanıyorum. Gymnocalycium horstii'de bundan nasibini alıp hamburger kutusundaki yerini aldı

Gymnocalycium horstii. Parlak yeşil ve pürüzsüz bir yüzeyi olan az dikenli bir tür. 25 cm çapa ulaşabiliyor ve -4 dereceye kadar dona dayanıklı.

Name:  IMG_4334.JPG
Views: 1326
Size:  64.1 KB

Mammillaria longimamma. Kocaman sarı çiçekleri için aradığım bir türdü. 12 cm çapa ve 10 cm yüksekliğe ulaşabiliyor ve genelde öbekler halinde genişliyor. Dona dayanımı -3.8 derece.

Name:  IMG_4337.JPG
Views: 1324
Size:  64.4 KB

Homalocephala texensis (Syn: Echinocactus texensis). Dona dayanıklılığı sebebiyle aradığım türlerdendi. 30 cm çapa ve 20 cm yüksekliğe ulaşabilen gösterişli bir tür. Dona dayanımı -18 derece

Name:  IMG_4341.JPG
Views: 1299
Size:  68.8 KB

Etiketler
dona dayanıklı, kaktüs, kaya bahçesi, sukulent

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024