agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni3658Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-10-2014, 09:28   #91
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi litoriachloris Mesajı Göster
Sayın Ritulan bahçenin genel halinin fotoğraflarını cep telefonu ile çektim. O yüzden fotoğraf kalitesi vasat. Bahçe de tamamlanmaktan çok uzak ama şu anki hali budur.

Eklenti 519581

Eklenti 519582

Eklenti 519583

Eklenti 519584

Eklenti 519585
Sayın litoriachloris ,tamamlanmaktan uzak dediğiniz bahçe mükemmel çok güzel .bir yükselti yapmışsınız ve orada kaktüsler ve sukulentler çok güzel gözüküyor ve ve opuntia larınız çoşmuş önlem almazsanız bir kaç yıla sanki tüm bahçenizi istila edebilirler : D çok beğendim keşke biraz yakınlarda olsaydı ,görmek bende fotograflamak isterdim böyle bir bahçeyi.ellerinize sağlık,fotograflar için teşekkürler.bol çiçekli günler diliyorum.

Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2014, 09:33   #92
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2009
Devam...

Havalar soğusa da çiçek açmaya devam eden Adeniumum.

Name:  IMG_3455.JPG
Views: 1270
Size:  69.7 KB

Saksıda da olsa bitkileri saksıyla beraber toprağa gömmenin gelişmeleri için faydalı olacağını okumuştum. Sanırım haklılarmış Yaz boyunca neredeyse 2 kat büyüyen bu Adenium 2,5 yaşında ve neredeyse 1 m boya ulaştı. Gövdesine 1 TL koyup öyle fotoğrafladım boyutları daha iyi anlaşılabilsin diye.

Name:  IMG_3458.JPG
Views: 1325
Size:  68.6 KB

Sabah çiyleri başladı Graptopetalum paraguayense'nin renkleri değişiyor.

Name:  IMG_3462.JPG
Views: 1288
Size:  69.9 KB

Name:  IMG_3465.JPG
Views: 1301
Size:  69.2 KB

Aramıza yeni katılan Echeveria runyonii 'Topsy Turvy'. Hiç bekletmeden bahçeyle buluşturdum. 25 cm çapa ulaşabilen gösterişli bir bitki. Bakalım kışın ne yapacak. Dona dayanımı -4 derece.

Name:  IMG_3464.JPG
Views: 1277

Düzenleyen litoriachloris : 25-12-2014 saat 10:07 Neden: Bilgi ekleme.
litoriachloris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2014, 13:16   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:

Yine pazardan. Mammillaria ama hangisi ?

Eklenti 518607
Mammillaria polythele ssp. durispina. Sizin pazara sürekli şaşırmaktayım bu arada

Alıntı:
Devam...

Tohumdan yetiştirdiğim 1 yaşındaki Titanopsislerim.

Eklenti 519593

Eklenti 519594

Eklenti 519595

Eklenti 519596
Titanopsisler harika görünüyor, hem de benim de çok beğendiğim primosii türü 1 yılda bu boya gelmelerini beklemezdim, bu kadar hızlılar mıydı bunlar yahu? Toprak karışımınızda gübre kullanmış mıydınız?

Bu arada henüz birkaç hafta önce oraya çok yakın olan Hasanboğuldu Şelalesi'ni görme amacıyla Kızılkeçili Köyü'ne gitmiştik. Siz de ilk mesajlarınızdan birinde Kemaller Köyü civarındayım demişsiniz. Meğer bu iki köy baya yakınmış, bilseydim bir uğrayıp hem sizinle tanışmak hem de bahçeyi görmek isterdim. Artık başka bir zamana umarım

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2014, 14:20   #94
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Mammillaria polythele ssp. durispina. Sizin pazara sürekli şaşırmaktayım bu arada

Titanopsisler harika görünüyor, hem de benim de çok beğendiğim primosii türü 1 yılda bu boya gelmelerini beklemezdim, bu kadar hızlılar mıydı bunlar yahu? Toprak karışımınızda gübre kullanmış mıydınız?

Bu arada henüz birkaç hafta önce oraya çok yakın olan Hasanboğuldu Şelalesi'ni görme amacıyla Kızılkeçili Köyü'ne gitmiştik. Siz de ilk mesajlarınızdan birinde Kemaller Köyü civarındayım demişsiniz. Meğer bu iki köy baya yakınmış, bilseydim bir uğrayıp hem sizinle tanışmak hem de bahçeyi görmek isterdim. Artık başka bir zamana umarım
Sayın -Esin- tür yardımı için çok teşekkür ederim. Hemen ekledim fotoğrafa.

Titanopsislerim için ayrıca bir bakım uygulamadım. Çok sıcak öğlen saat 14'e kadar güneş alan bir yerde bol su ile büyüttüm. Kışın ısıtmasız odada yine az güneş bol aydınlık 0 su ile kışı geçirdiler. Büyüme dönemlerinde diğer saksı bitkilerim için kullandığım humik asit, iz element takfiyesi, yavaş çözünen akıllı gübreler ve organik bir sıvı gübreden az miktarda kullandım. Toprakları %10 torf ve geri kalan tüm malzeme kum ve çakıl çukul malzemeler

Köyler ve isimleri ile ilgili bir karışıklık olmuş. Sizin gittiğiniz köy Kızılkeçililer köyü. Benim iş yerimin bulunduğu Kemel köyün yakınındaki köyün adı ise Kızılkeçili. Aslında birbirine oldukça uzak bu iki keçili köy

Selamlar...

Eski 02-10-2014, 21:41   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Doğru, iki tane kızılkeçili varmış Bizim gittiğimizin adı da Kızılkeçili, -ler yok sonunda ama o baya güneydeymiş. İsmin aynı olması yanılttı beni Yine de Çanakkale-Bursa yolunu takip ettiğimiz için sizin Kemel köyün de yakınından geçtik de keşke daha önceden aklıma gelseydi, haberleşip ayarlayabilirdik. Neyse artık

Bitkilere kullandığınız tüm bu takviyeleri kompoze sıvı gübre yerine ayrı ayrı mı alıp kullanıyorsunuz? Kullandığımız toprak besin açısından çok fakir olduğu için ben de arada gübre takviyesi yapma taraftarıyım fakat sukulentlerde gübre kullanımı biraz da tartışmalı bir konu olduğundan gübre miktarı konusunda bazı çekincelerim vardı. Siz hem yavaş salınımlı hem de organik gübre kullandığınız halde bitkilere hiç de fazla gelmiş gözükmüyor Kullanım konsantrasyonlarını yazabilir misiniz acaba?

Humik asit konusunu söylediğiniz de çok iyi oldu. Özellikle bitkileri saksıda yetiştirince tamamen organik kalıntıdan yoksun toprakta humik asit olmayışı sebebiyle sıvı gübredeki mineralleri bitki kullanabiliyor mu diye şüphedeydim. Bir-iki saksıda toprağı asitleştirerek sonucu gözlemleyecektim ama şu an direk gidip humik asit almayı düşünüyorum Teşekkürler

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2014, 22:18   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2014
Keşke bir de "bayıldım" butonu olsaydı!!!

rasimkanat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2014, 02:24   #97
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Sayın litoriachloris ,tamamlanmaktan uzak dediğiniz bahçe mükemmel çok güzel .bir yükselti yapmışsınız ve orada kaktüsler ve sukulentler çok güzel gözüküyor ve ve opuntia larınız çoşmuş önlem almazsanız bir kaç yıla sanki tüm bahçenizi istila edebilirler : D çok beğendim keşke biraz yakınlarda olsaydı ,görmek bende fotograflamak isterdim böyle bir bahçeyi.ellerinize sağlık,fotograflar için teşekkürler.bol çiçekli günler diliyorum.
Çok teşekkür ederim sayın Ritulan. Selamlar...

Eski 03-10-2014, 02:30   #98
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rasimkanat Mesajı Göster
Keşke bir de "bayıldım" butonu olsaydı!!!
Beğenmenize sevindim sayın rasimkanat. Selamlar...

Eski 08-10-2014, 09:27   #99
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Doğru, iki tane kızılkeçili varmış Bizim gittiğimizin adı da Kızılkeçili, -ler yok sonunda ama o baya güneydeymiş. İsmin aynı olması yanılttı beni Yine de Çanakkale-Bursa yolunu takip ettiğimiz için sizin Kemel köyün de yakınından geçtik de keşke daha önceden aklıma gelseydi, haberleşip ayarlayabilirdik. Neyse artık

Bitkilere kullandığınız tüm bu takviyeleri kompoze sıvı gübre yerine ayrı ayrı mı alıp kullanıyorsunuz? Kullandığımız toprak besin açısından çok fakir olduğu için ben de arada gübre takviyesi yapma taraftarıyım fakat sukulentlerde gübre kullanımı biraz da tartışmalı bir konu olduğundan gübre miktarı konusunda bazı çekincelerim vardı. Siz hem yavaş salınımlı hem de organik gübre kullandığınız halde bitkilere hiç de fazla gelmiş gözükmüyor Kullanım konsantrasyonlarını yazabilir misiniz acaba?

Humik asit konusunu söylediğiniz de çok iyi oldu. Özellikle bitkileri saksıda yetiştirince tamamen organik kalıntıdan yoksun toprakta humik asit olmayışı sebebiyle sıvı gübredeki mineralleri bitki kullanabiliyor mu diye şüphedeydim. Bir-iki saksıda toprağı asitleştirerek sonucu gözlemleyecektim ama şu an direk gidip humik asit almayı düşünüyorum Teşekkürler
Sayın -Esin-, benim gübre işim biraz karışık Gübrelerin üzerinde yazan konsantrasyonlar dışında hiç bir sistem kullanmıyorum. Tamamen içgüdüsel olarak ama genellikle oldukça az miktarda her çeşit gübreden kafama göre kullanıyorum. Bitkilerime dönüşümlü olarak sıvı halde humik asit, leonardit, organik pellet gübre, iz element, küresel formda yavaş salınımlı gübre (akvaryumcularda çok ucuz fiyata bulunabiliyor), şeker pancarından elde edilen organik gübre ve sıvı haldeki yararlı organizmalardan uyguluyorum. Ama bunları dediğim gibi çok az miktarlarda kullanıyorum. Mesela humik asit takviyesini bu bahar sadece 1 kez uyguladım. İz element ve pellet gübreyi de birer kez. Yavaş salınımlı gübreyi Toprak karışımı oluştururken çok az miktarda ekliyorum. Organizma takviyesini de bahar başında yaptım.

Şimdi forumlarda çok olumlu yorumlar alan iki pahalı ama etkili hormon ve organizma karışımı almayı planlıyorum. Temelde kök gelişimini hedefleyen ürünler bunlar, dolayısı ile bitkinin genel olarak kök hastalıkları ve çürümeleri ile dona dayanımını geliştirmeyi hedefliyorum. Linkleri aşağıda:

H & G Roots Excelurator 100ml - MagicPlant

advanced nutrients, piranha, mikoriza mantarlar1, hidroponik, cocopeat, ve, toprak, için

Bu ürünleri temelde Adeniumlarım ve kök hastalıklarına çok duyarlı olan tropik meyve fidanlarım için almayı planlıyorum ama kaktüs ve sukulentlerime de uygulamayı düşünüyorum.

Bu arada akvaryumcularda toprak karışımları için harika malzemeler bulunuyor. Kaktüs çimlendirirken kullanılan ince, beyaz silis kumu bazı internet siteleri fahiş fiyatlara satarken ben dün 2 kg silis kumu 5 liraya aldım. Lav taşı, iri dişli dere çakılı, yavaş salınımlı gübre gibi malzemeleri ben hep akvaryumcudan alıyorum bilginize...

selamlar...

Düzenleyen litoriachloris : 08-10-2014 saat 14:47 Neden: yazım hatası
Eski 14-10-2014, 11:01   #100
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Sempervivumlar renklerine kavuşuyor...

Name:  IMG_3468.JPG
Views: 1181
Size:  60.9 KB

Polaskia chende. Yaz boyunca hızlı büyüyenlerden.

Name:  IMG_3473.JPG
Views: 1279
Size:  65.2 KB

Echinopsis candicans. Opuntialar dışındaki en büyük kaktüsüm. Boyut anlaşılsın diye dikenine pet şişe kapağı koyup fotoğrafladım.

Name:  IMG_3476.JPG
Views: 1240
Size:  64.2 KB

Name:  IMG_3496.JPG
Views: 1217
Size:  69.7 KB

Tohumdan yetiştirdiğim Adansonia digitata. Bilinen adıyla Baobab. Bonsai olarak form vermeyi düşünüyorum.

Name:  IMG_3479.JPG
Views: 1222
Size:  63.8 KB

Eski 14-10-2014, 12:05   #101
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Bahçede yetiştirilebilecek en sorunsuz ve gösterişli türlerden bence Graptopetalum paraguyense. 1 senede tek bir gövdeden bu hale geldi.

Name:  IMG_3481.JPG
Views: 1198
Size:  65.9 KB

Uzun süredir peşindeydim. bir internet sitesinden Boyutuna göre çok uygun fiyata aldım. Euphorbia resinifera. Kaynaklar -6.6 diyor ama Amerika2dan bir yetiştirici bahçede -9 dan sağ çıktığını söylemiş

Name:  IMG_3486.JPG
Views: 1164
Size:  66.1 KB

Yaz boyunca en hızlı büyüyenlerden Cephalocereus senilis olduğunu düşündüğüm kaktüsüm. Yaz başında 10 cm çaplı saksıda aldığım bu arkadaşın büyüme hızı hakkında fikriniz olsun diye dibine 1 tl koyarak fotoğrafladım.

Edit: Sanırım bu tür Cleistocactus strausii. Cephalocereus senilis'e benziyor ama tüyler daha kısa.

Name:  IMG_3491.JPG
Views: 1252
Size:  68.8 KB

Mammillaria vetula subsp. gracilis öbeğini bir kaç parçaya bölmüştüm yine kümelendiler

Name:  IMG_3500.JPG
Views: 1212
Size:  69.6 KB

Opuntia humifusa'yı mesken tutan bir konuğum var Lacerta trilineata. İri Yeşil Kertenkele. Civar köylerde zehirli deyip korkarlar bu arkadaştan oysa ki son derece zararsız bir tür.

Name:  IMG_3524.JPG
Views: 1245
Size:  69.4 KB

Düzenleyen litoriachloris : 20-10-2014 saat 09:52 Neden: Tür ismi ekleme, imla düzeltme.
Eski 22-10-2014, 11:33   #102
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

devam...

Koleksiyona yeni katılan türünü bilmediğim mammilaria.

Name:  IMG_3530.JPG
Views: 1131
Size:  68.2 KB

Portulacaria afra. Dallarda sürekli bir aşağıya eğilme isteği var. kayalardan destek yaptım. Dona dayanımı -6.6 gözüküyor.

Name:  IMG_3532.JPG
Views: 1154
Size:  64.6 KB

Yucca gloriosa olduğunu düşündüğüm bu arkadaş çiçek açmaya karar verdi.

Name:  IMG_3534.JPG
Views: 1113
Size:  66.1 KB

Diken kalkanı

Name:  IMG_3535.JPG
Views: 1122

Pachyphytum compactum. Yaz boyunca neredeyse hiç büyümedi. Uzaktan bakılınca var mı yok mu belli değil. Sanırım bahçe için uygun bir tür değil

Name:  IMG_3539.JPG
Views: 1539
Size:  65.9 KB

Düzenleyen litoriachloris : 15-01-2015 saat 12:54 Neden: Tür ismi düzeltme
Eski 22-10-2014, 11:56   #103
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Bu günlerde Echinopsis oxygona'nın müşterisi bol

Name:  IMG_3543.JPG
Views: 1127
Size:  67.3 KB

Opuntia microdasys'in yeşil konuğu

Name:  IMG_3598.JPG
Views: 1109
Size:  69.8 KB

Parodia haselbergii ssp. graessneri olabilir mi acaba. Koleksiyona yeni katıldı.

Name:  IMG_3633.JPG
Views: 1162
Size:  61.8 KB

Opuntia microdasys "albata". Henüz çok küçük ama sanırım seneye bahçede yerini alır.

Name:  IMG_3642.JPG
Views: 1144
Size:  69.2 KB

Kış öncesi bahçenin son hali. Artık bitki eklemesi yapmayıp kışı hepsinin başarıyla atlatmasını bekleyeceğim.

Name:  IMG_3634.JPG
Views: 1120

Eski 23-10-2014, 08:34   #104
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Bu arkadaşı duyanınız, bileniniz göreniniz var mı

Su içinde yüzebilen, -15'e dayanıklı Mammilaria...

Mammillaria theresae

Eski 23-10-2014, 11:30   #105
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Evet ünal kaktüsün sayfasında gördüm hatta bu sabah sordum ellerinde olup olmadığını)bu kadar dayanıklı olduğunu bilmiyordum açıkcasıben büyük çiçeklerine bayıldım ve çok büyümeden bir tür olarak biliyorum o nedenle ellerinde varsa sizede haber veririm .

Eski 23-10-2014, 11:42   #106
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Bu arkadaşı duyanınız, bileniniz göreniniz var mı

Su içinde yüzebilen, -15'e dayanıklı Mammilaria...

Mammillaria theresae
https://www.facebook.com/unalkaktus/...8675161&type=3
Isterseniz bu sayfaya bir bakın

Eski 26-10-2014, 18:25   #107
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Echinopsis candicans olarak isimlendirdiğiniz kaktüsünüz başka bir tür olabilir, sarı çiçek açtı demiştiniz. Bu arada epey boylu poslu sanırım, çok gösterişli görünüyor.

Bu arada koleksiyonunuzda chamaecereus silvestrii yok mu? Oldukça yaygın ve dayanıklı bir tür, çok yakışır kaktüs bahçenize.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 01:40   #108
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Sayın litoriachloris öncelikle sayfanız hayırlı olsun.Bende kendi adıma kaktüs ü biliyorum diyordum ama baştan sona sayfanızı gezince ağzım açık kaldı.Hele tek tek bilgilendirmeniz Vallahi muhteşem elleriniz dert görmesin.

gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 15:10   #109
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Sayın Ritulan baştan sona baktım ama bulamadım

Eski 27-10-2014, 15:21   #110
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Echinopsis candicans olarak isimlendirdiğiniz kaktüsünüz başka bir tür olabilir, sarı çiçek açtı demiştiniz. Bu arada epey boylu poslu sanırım, çok gösterişli görünüyor.

Bu arada koleksiyonunuzda chamaecereus silvestrii yok mu? Oldukça yaygın ve dayanıklı bir tür, çok yakışır kaktüs bahçenize.
Sayın sakdag Echinopsis candicans olarak isimlendirdiğim türün çiçeğini malesef izinde olduğum için göremedim ama gören bir arkadaş sarı olduğunu söyledi. Bir de bu Echinopsis türleri hibritleşmeye çok açık ve çiçek renkleri farklılıklar gösteriyor. Form olarak en çok candicans'a benzettim ama aklınızda başka bir tür varsa paylaşırsanız sevinirim. Çok kısa zamanda kocaman oldu. En uzun kol 1 metreye yakın

Chamaecereus silvestrii bahçenin başka bir köşesinde var. Kayaların arasında sıkışıp kaldı Seneye daha mutlu olabileceği bir yere almayı planlıyorum.

Eski 27-10-2014, 15:22   #111
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gürkan63 Mesajı Göster
Sayın litoriachloris öncelikle sayfanız hayırlı olsun.Bende kendi adıma kaktüs ü biliyorum diyordum ama baştan sona sayfanızı gezince ağzım açık kaldı.Hele tek tek bilgilendirmeniz Vallahi muhteşem elleriniz dert görmesin.
Çok teşekkür ederin sayın gürkan63. Selamlar...

Eski 27-10-2014, 16:06   #112
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Bitkileriniz ve makro fotoğrafları gerçekten harika! Tebrik ederim.

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 16:27   #113
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Sayın Ritulan baştan sona baktım ama bulamadım
*** litoriachloris,
Mammillaria therasea bu türü ben sormuştum .bahara Satışa hazır olacağını şuan çok küçük olduklarını söylediler.o siteyi arada takip edin farklı türleride sorun bazen küçük olduğu için yayınlamıyorlar.
Görüşmek üzere..

Eski 28-10-2014, 07:54   #114
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Bitkileriniz ve makro fotoğrafları gerçekten harika! Tebrik ederim.
Teşekkür ederim sayın maya. Selamlar...

Eski 28-10-2014, 08:40   #115
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Aramıza yeni katılanları tanıştırayım...

Sırasıyla Astrophytum capricorne var. niveum, Astrophytum myriostigma forma columnare ve Astrophytum myriostigma nudum cv. Maiden's blush.

Dona dayanım -7 görünüyor ama dinlenme döneminde havanın nemine karşı bile duyarlılarmış. Bahçede biraz zor görünüyor

Name:  Astrophytum capricorne var. senile.jpg
Views: 1646

Name:  Astrophytum myriostigma forma columnare.jpg
Views: 1161
Size:  65.4 KB

Name:  Astrophytum myriostigma nudum.jpg
Views: 1128

Cereus hildmannianus subsp. uruguayanus 'Fairy Castle'. İnternet üzerinden toplu siparişlerin arasında olduğunu unutup bir tane de semt pazarından aldım. Soldaki daha sağlıklı duran semt pazarından Dona dayanım -1.1.

Name:  Cereus hildmannianus subsp. uruguayanus 'Fairy Castle'.jpg
Views: 3678
Size:  67.6 KB

Echinocereus viereckii ssp. morricalii. Bahçemin demirbaşlarından olacak gibi görünüyor. dona dayanım -7

Name:  Echinocereus blankii.jpg
Views: 1089
Size:  69.0 KB

Düzenleyen litoriachloris : 12-12-2014 saat 11:23 Neden: Tür ismi düzeltme.
Eski 28-10-2014, 09:23   #116
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Echinocereus enneacanthus var. enneacanthus. Favorilerimden. Zaten dona dayanıklı Echinocereus deyince akan sular durur benim için Dona dayanım -12.

Name:  Echinocereus enneacanthus.jpg
Views: 1091
Size:  68.4 KB

Echinocereus rigidissimus var. rubrispinus. Diken renkleri nefis... 60 cm genişliğinde ve 25 cm yüksekliğinde bir küme oluşturuyormuş. Dona dayanımı -12.

Name:  Echinocereus rigidissimus var. rubrispinus.jpg
Views: 1070

Echinocereus viridiflorus. Şimdilik oldukça küçük. seneye bahçede yerini alacak. Dona dayanım -20

Name:  Echinocereus viridiflorus.JPG
Views: 1043
Size:  67.8 KB

Olsa da alsam dediğim ama bulabileceğimi pek ümit etmediğim bir türdü. Escobaria missouriensis. Dona dayanım rekortmenlerinden. Zone 4a -35 derece. Kuzey populasyonları -45'e dayanıyormuş Kanada sınırına kadar yayılış gösteriyor. İskandinavya'da bile dışarıda rahatlıkla yetiştirilebiliyormuş

Name:  Escobaria missouriensis.jpg
Views: 1070
Size:  67.1 KB

Leuchtenbergia principis. Agave kaktüsü olarak biliniyor. Çok ilginç bir formu var gerçekten. Yavaş büyüyen ancak 70 cm'ye ulaşan nevi şahsına münhasır bir tür. Leuchtenbergia cinsinin de tek üyesi. Dona dayanım -8 derece.

Name:  Leuchtenbergia principis.jpg
Views: 1122
Size:  67.3 KB

Düzenleyen litoriachloris : 28-10-2014 saat 11:20 Neden: Bilgi ekleme
Eski 28-10-2014, 10:19   #117
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Semt pazarından aldığım ve türünün Austrocylindropuntia subulata f. monstrosa olduğunu düşündüğüm bitkim. Dona dayanım -6.6 derece.

Name:  IMG_3719.JPG
Views: 1217
Size:  68.8 KB

Lobivia kupperiana. Dona dayanım -5 derece.

Name:  Lobivia kupperiana.jpg
Views: 1043
Size:  67.2 KB

Sanırım Mammillaria schiedeana. Dona dayanımı -5 derece.

Name:  Mammillaria carmenae.jpg
Views: 1068
Size:  64.8 KB

Rebutia canigueralii. Henüz fındık kadar Sanırım bahçeye geçmek için biraz bekleyecek. Dona dayanımı konusunda kaynaklar farklı şeyler yazmış. -3.8 ile -15 derece arasında. Deneyip kendimiz göreceğiz.

Name:  Sulcorebutia callichroma.jpg
Views: 1069
Size:  67.8 KB

Turbinicarpus viereckii. Dona dayanım -4 derece.

Name:  Turbinicarpus viereckii.jpg
Views: 1098
Size:  65.5 KB

Düzenleyen litoriachloris : 31-12-2014 saat 10:57 Neden: Tür ismi düzeltme
Eski 28-10-2014, 11:55   #118
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Internetten toplu sipariş verdim demişsiniz site ismi verebilirmisiniz?

Eski 28-10-2014, 20:06   #119
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Alıntı:
Internetten toplu sipariş verdim demişsiniz site ismi verebilirmisiniz?
Şeyma çiçekçilik.

gürkan63, Ritulan ve Vegy beğendi.
Eski 31-10-2014, 12:41   #120
Ağaç Dostu

litoriachloris's Avatar

Devam...

Şimdi tohum çimlendirme zamanı

Sırasıyla karışık tohumlardan Aloe, Echinocereus, Astrophytum, trichocereus ve Parodia roseolutea çimlenenler.

Name:  IMG_3635.JPG
Views: 1187
Size:  69.1 KB

Name:  IMG_3637.JPG
Views: 974
Size:  64.9 KB

Name:  IMG_3639.JPG
Views: 976
Size:  67.0 KB

Name:  IMG_3640.JPG
Views: 942
Size:  62.6 KB

Name:  IMG_3641.JPG
Views: 957
Size:  65.6 KB

Etiketler
dona dayanıklı, kaktüs, kaya bahçesi, sukulent

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024