agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1618Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2013, 21:33   #31
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Daha önce saksılara dikmiş olduğum bazı çelikleri çıkardım ve küçük saksılara dikmek üzere hazırladım. Saksılar pet şişeye diktiğim kaktüslerin önceki saksıları. Topraklarını hazırladım. Bir maket bıçağıyla çeliklerin çürümüş kısımlarını kestim. Bazılarının toprak altında kalan kısımları çürümüştü. Sadece birinde köklenme vardı.

Köklenmesini istediğim ve toprağa gömeceğim kısımları maket bıçağıyla traşladım. Bir iki gün kestiğim yerlerin kuruması için bekleyeceğim ve hazırladığım saksılara dikeceğim.

Tavsiyesi olan varsa buyursun lütfen. Tecrübe ve bilgilerinize ihtiyacım var.

İşte fotoğraflar:

Eklenen Resimler

altintasna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2013, 21:40   #32
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Bunu da o büyük saksıdan çıkarıp küçük saksıya aldım. Yavru büyüyor =)
Umarım yer değiştirdiğim için rahatsız olmaz ve devam eder büyümeye... Yeteri kadar büyürse koparıp ayrıca dikeceğim.

İşte fotoğraf:

Eklenen Resimler

Eski 24-09-2013, 21:46   #33
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Büyük kaktüslerimin topraklarını biraz boşaltıp boşalan kısma kum doldurmuştum. Daha önce çakılları kaldırdığım gibi şimdi de kumları döküp yerine tekrar toprak doldurdum. Toprağın üzerinde katman oluşturan kum tıpkı çakıllar gibi buharlaşmayı engelliyordu. Toprak sürekli nemli kalıyordu.

Bu durumun düzeleceğini ümid ediyorum ama tabi kökleri ve bitkileri rahatsız etmiş olmaktan veya onlara zarar vermiş olmaktan korkuyorum.

İşte son halleri. Küçük saksıda olanları büyük saksıların korumasına alarak güneş alan bir yere yerleştirdim:

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2013, 08:42   #34
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi altintasna Mesajı Göster
Büyük kaktüslerimin topraklarını biraz boşaltıp boşalan kısma kum doldurmuştum. Daha önce çakılları kaldırdığım gibi şimdi de kumları döküp yerine tekrar toprak doldurdum. Toprağın üzerinde katman oluşturan kum tıpkı çakıllar gibi buharlaşmayı engelliyordu. Toprak sürekli nemli kalıyordu.

Bu durumun düzeleceğini ümid ediyorum ama tabi kökleri ve bitkileri rahatsız etmiş olmaktan veya onlara zarar vermiş olmaktan korkuyorum.

İşte son halleri. Küçük saksıda olanları büyük saksıların korumasına alarak güneş alan bir yere yerleştirdim:
Sayın altintasna,
Bakın çok kısa sürede deneyerek, herşeyi olması gerektiği gibi yapıyorsunuz.Tebrik ederim.Naçizane tavsiyem eğer kaktüs yetiştirmeyi bir meslek olarak değide kolleksiyonerlik seviyesinde yapmak istiyorsanız yavruları anaçtan ayırmayın.Bence en güzel kaktüsler kalabalık olanlar.Yeni çeliklediklerinizi enaz bir hafta sulamayın.Sonra sprey şeklinde sulayın.

dogef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2013, 12:17   #35
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Alıntı:
Yeni aldığım kaktüslerimin silikonlarını temizledim. Sayın Dogef'in tarif ettiği gibi güneşte beklettikten sonra cımbızla çektim. Şu daha dikenli olanda biraz zorlandım ama başardım nihayetinde. O daha dikenli olan biraz fazlaca yaralandı gibi. Fotoğraflarda görülen yaraların ciddi bir etkisi olur mu?

Ne dersiniz?

Buyurun fotoğraflar:
Sayın altintasna güneşte bekledikten hemen sonra çekerseniz silikon yumuşuyor daha az zarar veriyor.Ama lütfen üzerinde yapay çiçek olan kaktüsleri almayalım.Herkes böyle bilinçlense satılmıyor diye yapmazlar birdaha.İşin diğer tarafıda şu,3 kaktüsü hayata döndürdünüz.O kısımlardan sadece diken çıkmaz.Gelişimine deva eder merak etmeyin.

Eski 25-09-2013, 20:01   #36
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Sayın Dogef,

Size şuan nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. =) Çalışırken kargodan aradılar ve bir türlü saat altı olamadı. Hediyeniz olan saksılarıma ve çiçeklerime kavuşmak için akşama kadar adeta saniyeleri saydım.

Hiç bu kadar saksıyı bi arada görmemiştim. =)

İnşallah bu saksılarda sağlıklı ve çeşit çeşit katktüsler büyütürüm. Bunu çok istiyordum artık daha da fazla istiyorum. Çünkü işin ucunda bir de size mahçup olmak var bundan böyle.

Soru, sorun ve çelişkilerimde sık sık sizi rahatsız etmem gerekecek. Bunun için sizden şimdiden özür diliyorum. =)

Boy boy saksılar ve bu güzel kaktüs ve sukulentler için size çok teşekkür ediyorum Sayın Dogef. =)

Beni çok mutlu ettiniz. Mutluluk da sizi hiç terketmesin. =)

Harikalar:

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2013, 20:25   #37
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Nasıl dikmem gerektiği konusunda yardım etmenizi rica edeceğim.
Bir de yarına kadar bekletmemin bi sakıncası olmaz diye düşünüyorum, yanılıyor muyum? Yarın toprak alacağım.

Şimdi fotoğrafını paylaşacağım kaktüsüm sanırım güneşten zarar görmüş. Çok daha az güneş gören bir yere aldım biraz önce. Peki başka ne yapabilirim?

İki tarafını da fotoğrafladım.

Buyurun:

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2013, 20:40   #38
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Ve kurumaya bıraktıklarım. Yeteri kadar kurumuş gibi yaraları.
Yapmam gerekenleri sayıyorum.

a) Hazırladığım saksılara dikeceğim yara yerlerini kapatacak kadar.
b) Sulamayacağım bir hafta.
c) Sprey sulama yapacağım.

Yanlışım var mı?

Ve bu sürede güneşte mi dursunlar içerde mi?

Eklenen Resimler

sonkez ve yeşilkolik beğendi.
Eski 25-09-2013, 20:47   #39
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Alıntı:
Sayın Dogef,

Size şuan nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. =) Çalışırken kargodan aradılar ve bir türlü saat altı olamadı. Hediyeniz olan saksılarıma ve çiçeklerime kavuşmak için akşama kadar adeta saniyeleri saydım.

Hiç bu kadar saksıyı bi arada görmemiştim. =)

İnşallah bu saksılarda sağlıklı ve çeşit çeşit katktüsler büyütürüm. Bunu çok istiyordum artık daha da fazla istiyorum. Çünkü işin ucunda bir de size mahçup olmak var bundan böyle.

Soru, sorun ve çelişkilerimde sık sık sizi rahatsız etmem gerekecek. Bunun için sizden şimdiden özür diliyorum. =)

Boy boy saksılar ve bu güzel kaktüs ve sukulentler için size çok teşekkür ediyorum Sayın Dogef. =)

Beni çok mutlu ettiniz. Mutluluk da sizi hiç terketmesin. =)

Harikalar:
Sayın altintasna; Öncelikle zerafetiniz için ben teşekkür ederim.Sayfanızda yer vermişsiniz.Sukulent sayısı daha fazla olabilirdi.Ama pek istemediğiniz gibi bir kanıya kapıldım.Sedum türleride ekliyecektim ama sizi sıkıntıya sokmak istemedim. Ben çiçeklerle,özelliklede kaktüslerle ilgili konuşmaktan asla rahatsız olmam emin olun. Aslında sizin gibi içtenlikle bu işe gönül veren bir evladıma yaraşır bir paket olmadı,kusuruma bakmayın.Bana mahcup olmak,estağfurullah..
Dilerim yaşamınız boyunca hep mutlu olun, ve bu diken aşkı hep devam etsin.

Eski 25-09-2013, 21:01   #40
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Alıntı:
Bir de yarına kadar bekletmemin bi sakıncası olmaz diye düşünüyorum, yanılıyor muyum? Yarın toprak alacağım.

Şimdi fotoğrafını paylaşacağım kaktüsüm sanırım güneşten zarar görmüş. Çok daha az güneş gören bir yere aldım biraz önce. Peki başka ne yapabilirim?

Buyurun:
Evet, daha öncede belirttiğim gibi kaktüsler çöl ve sıcak bitkisi, ama bizim aldıklarımız serada yetişiyor.Kaktüsünüzü gölgeye almaktan başka yapabileceğiniz birşey yok şu anda.İnşallah kaybetmezsiniz.En uzunları Atlas çiçeği,kırmızı ve büyük çiçekleri var.Köklü uzun olan kalanchoe beharensis,diğeri aloe vera,minik olan ise coryphanta elephantides.Hepsini ekebilirsiniz.Bir hafta sulamayın,2.ve 3.hafta sprey şeklinde sulayın ve sonra hava sıcaklığına göre sulama oranını azar azar artırın.Kolaylıklar dilerim.

Eski 25-09-2013, 21:02   #41
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Alıntı:
Ve kurumaya bıraktıklarım. Yeteri kadar kurumuş gibi yaraları.
Yapmam gerekenleri sayıyorum.

a) Hazırladığım saksılara dikeceğim yara yerlerini kapatacak kadar.
b) Sulamayacağım bir hafta.
c) Sprey sulama yapacağım.

Yanlışım var mı?

Ve bu sürede güneşte mi dursunlar içerde mi?
Sıralama doğru, yeni ekilen kaktüsler asla güneşe koyulmaz.

Eski 25-09-2013, 21:11   #42
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Alıntı:

Buyurun:
Yarın dikmenizde hiçbir sakınca yok.Söylemeyi unuttuğum bir önemli konuda eğer mümkünse saksıların altına topraktan önce birkaç tane küçük parçalar halinde kırılmış kiremit koyun.

Eski 25-09-2013, 21:20   #43
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dogef Mesajı Göster
Yarın dikmenizde hiçbir sakınca yok.Söylemeyi unuttuğum bir önemli konuda eğer mümkünse saksıların altına topraktan önce birkaç tane küçük parçalar halinde kırılmış kiremit koyun.
Toprağın delikleri tıkamasını önlemek amacıyla değil mi?

Alıntı:
Sıralama doğru, yeni ekilen kaktüsler asla güneşe koyulmaz.
Hımm. Kurumaları için güneşte bırakmam çok büyük bir hata değildir umarım?!

Alıntı:
Evet, daha öncede belirttiğim gibi kaktüsler çöl ve sıcak bitkisi, ama bizim aldıklarımız serada yetişiyor.Kaktüsünüzü gölgeye almaktan başka yapabileceğiniz birşey yok şu anda.İnşallah kaybetmezsiniz.En uzunları Atlas çiçeği,kırmızı ve büyük çiçekleri var.Köklü uzun olan kalanchoe beharensis,diğeri aloe vera,minik olan ise coryphanta elephantides.Hepsini ekebilirsiniz.Bir hafta sulamayın,2.ve 3.hafta sprey şeklinde sulayın ve sonra hava sıcaklığına göre sulama oranını azar azar artırın.Kolaylıklar dilerim.
Aynen uygulayacağım.

Alıntı:
Sayın altintasna; Öncelikle zerafetiniz için ben teşekkür ederim.Sayfanızda yer vermişsiniz.Sukulent sayısı daha fazla olabilirdi.Ama pek istemediğiniz gibi bir kanıya kapıldım.Sedum türleride ekliyecektim ama sizi sıkıntıya sokmak istemedim. Ben çiçeklerle,özelliklede kaktüslerle ilgili konuşmaktan asla rahatsız olmam emin olun. Aslında sizin gibi içtenlikle bu işe gönül veren bir evladıma yaraşır bir paket olmadı,kusuruma bakmayın.Bana mahcup olmak,estağfurullah..
Dilerim yaşamınız boyunca hep mutlu olun, ve bu diken aşkı hep devam etsin.
Tekrar teşekkür ediyorum. =)

Alıntı:
Sayın altintasna güneşte bekledikten hemen sonra çekerseniz silikon yumuşuyor daha az zarar veriyor.Ama lütfen üzerinde yapay çiçek olan kaktüsleri almayalım.Herkes böyle bilinçlense satılmıyor diye yapmazlar birdaha.İşin diğer tarafıda şu,3 kaktüsü hayata döndürdünüz.O kısımlardan sadece diken çıkmaz.Gelişimine deva eder merak etmeyin.
Bu cümleleriniz sayesinde kaktüslerimden birini etrafında neden dikensiz bir çember olduğunu anlamış oldum. =) Silikonu ayırdığım kısım orası. Neredeyse iki misli büyümüş kaktüs =) Şu an tam ortasında kalıyor o dikensiz kısım.

Alıntı:
Sayın altintasna,
Bakın çok kısa sürede deneyerek, herşeyi olması gerektiği gibi yapıyorsunuz.Tebrik ederim.Naçizane tavsiyem eğer kaktüs yetiştirmeyi bir meslek olarak değide kolleksiyonerlik seviyesinde yapmak istiyorsanız yavruları anaçtan ayırmayın.Bence en güzel kaktüsler kalabalık olanlar.Yeni çeliklediklerinizi enaz bir hafta sulamayın.Sonra sprey şeklinde sulayın.
Meslek olarak değil.

Koleksiyoncu olarak da değil. Yani şuan bunu yapamam diye düşünüyorum. Eğer becerebilirsem neden olmasın. =)

Sevdiğim için büyütmek ve çiçek açmalarını görmek istiyorum. En önce şu kışı atlatmalarını istiyorum.

Kalabalık kaktüs görüntüleri bence de çok hoş. Çelik ayırmamın sebebi hem sayıyı artırmaktı hem de şu adını hatırlamadığım ve morali yerinde olan kaktüsüm çok kötü bir haldeydi. Bir kaç parça yapmak iyi gelir diye düşündüm.

Eski 25-09-2013, 21:24   #44
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Şeyy... O küçük kaktüsü şu en küçük saksılara dikeceğim.

Yalnız kalanchoe beharensis, aloe verayı ve Atlas çiçeğini bir boy büyük olana dikmeliyim sanırım. Ne dersiniz hocam?

Hocam demem sizce de uygun mudur?

Eski 25-09-2013, 22:01   #45
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:

Yalnız kalanchoe beharensis, aloe verayı ve Atlas çiçeğini bir boy büyük olana dikmeliyim sanırım. Ne dersiniz hocam?

Sayın Altıntasna,

Dogef Ablamız o muhteşem zengin kalbini bir kez daha gözler önüne sermiş. Artık çok daha şanslı kaktüsleriniz. Ama lütfen bu sefer toprağınızı kumla karıştırıp dikin kaktüslerinizi. Kumu bir inşaattan bile alabilirsiniz. İyice yıkayıp fırında sterilize ederek kullanıyorum ben. Bir de bir pet shoptan akvaryumlarda kullanılan zeolit ya da lav taşı alıp karıştırabilirsiniz. (Ben onları da ekliyorum toprağa) Biraz da odun kömürü kırığı... Çünkü benim toprağınızın görünüşüyle ilgili endişelerim var. Kökleri çok sıkacak ve çürümeye yol açacakmış gibi geliyor.

Atlas toprağını sevdiği takdirde kısa sürede bir sürü sürgün verebilir. Zaten Oldukça uzun bir çelik göndermiş Ablamız. Onu ikiye bölüp ikisini de büyükçe bir saksıya dikerdim ben olsam. Füsun Abla'nın gönderdiği en büyük boy saksıları kullanabilirsin bence.

Ama aloe veraya orta boy bir saksı yeterlidir. Sevgili Dogef de yine ayrıntılı bilgi verecektir mutlaka...

Güle güle büyütün tüm güzellerinizi...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2013, 22:03   #46
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Teşekkür ederim. Bunları not alıyorum. Yarın almaya çalışacağım. Evet toprağım çok kötü. Bunun farkındayım. =(

loveforlife beğendi.
Eski 25-09-2013, 22:50   #47
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Alıntı:

Estağfurullah,bu sitede bu konuyla ilgili kitap yazacak kadar bilgili dostlar var.Hocalık ne haddime.Saksı ile ilgili tesbitiniz doğru.

loveforlife beğendi.
Eski 25-09-2013, 23:10   #48
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Sayın altintasna, çelik alınan kaktüsler kökleri kurusun diyede güneşe koyulmaz,bol ışık alan sıcak bir yer olabilir. Kiremit parçası koyulmasının bir nedeni sizin yazdığınız,ikincisi topraktaki fazla suyun atılmasını sağlamak,3.de kaktüslere içindeki bazı maddelerden dolayı faydalı olduğunu duymuştum.Bu konuda Sayın loveforlife'ın tavsiyeleri çok önemli,zira dokunduğu çiçeği sevgisi,bilgisi ve ilgisiyle altın madenine dönüştürüyor.

Eski 26-09-2013, 08:51   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Size bir tavsiyem daha var .Yeni satın aldığınız kaktüslerin saksısını değiştirirken mutlaka üzerinde bulunan torfu (üreticiler ticari amaçlarla kaktüslerde bile sadece torf kullanıyorlar)köklerine zarar vermeden silkeleyerek temizleyin.Çünkü torf su tutan yapıya sahiptir.Bu da kaktüsler için tehlikelidir.İlerde kök ve gövde çürümesi sorunlarıyla çiçeklerinizi kaybedebilirsiniz...Kolay gelsin başarılar....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 13:10   #50
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Bu konuda Sayın loveforlife'ın tavsiyeleri çok önemli,zira dokunduğu çiçeği sevgisi,bilgisi ve ilgisiyle altın madenine dönüştürüyor.
Ablacığım,

Beni mahcup ediyorsun. Senin sevgin, tecrüben ve bilginin yanında ben henüz emekliyor sayılırım...

dogef ve altintasna beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2013, 18:35   #51
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Her mesajınızı okudum teşekkür ediyorum.

Torf aldım. Lav taşı aldım. Evde kuvars mı yoksa zeolit mi olduğunu bilmediğim taş mevcut. İkisinden biri olduğu kesin. Akvaryum için alınmıştı. Kum zaten mevcut.

Odun kömürü alamadım.

Odun kömürü alana kadar kaktüs dikimini ve toprak değişimini erteleyeyim mi?

Aloe vera ve diğer sukkulenti sadece torfa mı dikeyim onlara da kaktüs toprağı hazırlanmalı mı?

İnşallah cevap verecek birileri vardır. =)

Eski 26-09-2013, 18:56   #52
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Alıntı:
Her mesajınızı okudum teşekkür ediyorum.

Torf aldım. Lav taşı aldım. Evde kuvars mı yoksa zeolit mi olduğunu bilmediğim taş mevcut. İkisinden biri olduğu kesin. Akvaryum için alınmıştı. Kum zaten mevcut.

Odun kömürü alamadım.

Odun kömürü alana kadar kaktüs dikimini ve toprak değişimini erteleyeyim mi?

Aloe vera ve diğer sukkulenti sadece torfa mı dikeyim onlara da kaktüs toprağı hazırlanmalı mı?

İnşallah cevap verecek birileri vardır. =)
Ben sukulentleri normal poşette satılan topraklara dikiyorum.Yanlış olabilir.İnşallah bu konuda bilgili birisi size daha doğru cevap verir.

altintasna beğendi.
Eski 26-09-2013, 19:10   #53
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Sayın dogef,

Hoş geldiniz. =) Nasılsınız?

Güneşte yanan kaktüsler hakkında sorum olacak. Sanırım yanan yerler iyileşmez ve de diğer taraf gelişirken yanan taraf sönük ve yaralı kalır. Öyle mi?

Kitap yazacak kadar bilgi ve tecrübeye sahip olduklarından bahsettiğin kişiler keşke kitap yazsa. Kaktüsler hakkındaki kitaplarını alır ve okurum. =)

Eski 26-09-2013, 23:37   #54
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Konumda acil gördüğüm noktaları özetleyip sorularımı netçe ortaya koyayım ve ardından forumdan çıkış yapayım. Yarın işten geldiğimde bana yardımcı olmak isteyenlerin cevaplarına göre dikeceğim çiçekleri saksılarına.

Başlıyorum:

Öncelikle dibine kiremit/tuğla kırığı konulan saksılara hazırladığım toprağı dolduracağım.

Toprağı, zeolit veya kuars, volkanik taş, torf, odun kömürü ve kumdan hazırlayacağım.

Sayın dogef'in gönderdiği küçük kaktüsü en küçük saksılardan birine dikeceğim.

Atlas çiçeğini en büyüklerine dikeceğim saksıların.

Sorularım:

1) Atlas çiçeğini tek parça olarak mı yoksa ikiye bölerek mi dikmemi önerirsiniz?
2) Sukulenti de en büyük saksılardan birine mi dikmeliyim?
3) Sukulenti de kaktüs için hazırladığım toprağa mı dikmeliyim yoksa sadece torfa mı?

Geldiğim de ilk işim bu konuya bakmak olacak. =)
Ve öneri ve tavsiyelerinize göre yenilerini dikerken diğerlerinin de topraklarını değiştireceğim.

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Eski 27-09-2013, 21:06   #55
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Küçük çakılları olan kum, zeolit(belki de kuars), torf, çam ormanı toprağı, lav taşı, odun kömürü karışımı hazırladım göz kararı.

Zeolit biraz az oldu ama sorun olacağını sanmam?!

Lav taşlarını ve odun kömürlerini parçalayıp ondan sonra kattım karışıma.

*Şimdi bunlara bir hafta su vermek yok.
*Güneş görmeyen bir yere koydum.
*Hepsi masamda. Kimse ellemeyecek hatta masaya bile oturmayacaklar.
*Bir hafta sonra sprey sulama yapacağım. Nasıl yapabilirim en kolay. Diplerine damla damla su vermek aynı işi görür mü?

Eksiğim gediğim var mı?

Sukulent ve aloe verayı da kaktüs toprağına diktim. Sorun olur mu? Arada gübreli su veririm olmaz mı?

İşte fotoğraflar:

=))))))))

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2013, 21:13   #56
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Sayın loveforlife bu arada geçmiş olsun.

Bunlar da küçükler. Kimisinde zeytinlerin dibinden aldığım toprak ve kum karışımı var sadece. Kimilerinde ise hazırladığım kaktüs toprağı var.

Pazar günü de büyük kaktüslerimi yei toprakları ile beraber yeni saksılarına alacağım. Tabi burada tekrardan Sayın dogef'e teşekkür ediyorum. =)

Köklerine zarar vermeden torftan kurtarıp o şekilde dikeceğim.

Füsün Abla'nın gönderdiği minik kaktüsü yerine tam oturtabildiğimde emin değilim. Çok küçük?!

Küçükler:

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2013, 21:17   #57
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Dua edin; kayıp vermeyeyim. =)
Bir hafta su vermemenin sebebi çürümeye meydan vermemek midir?
Bu kuru toprağın içinde bir kafta bu narin canlılar zorluk çekmiyor mu?

Sorularımın amacı, birşeyleri daha iyi öğrenmektir.

Düzenleyen altintasna : 27-09-2013 saat 21:50
Eski 27-09-2013, 21:32   #58
Ağaç Dostu

dogef's Avatar

Sayın altintasna,hepsi harika görünüyor.Elinize emeğinize sağlık.İnşallah hapsinin çiçek açtığını görürsünüz.Evet az sulamanın nedeni özellikle köksüz olanlarda gövde çürümesin diye.İlle sprey yapmanıza gerek yok.Bir çay bardağına su koyup sadece üstleri ıslanacak kadar sulasanızda olur.Sizde bu heves,sevgi ve herşeyi yerli yerince yapma isteği varya,inanın bir sene sonra bu sitede herkes kaktüslerinizi hayranlıkla izleyecek.Herşey o güzel güzel gönlünüzce olsun.

Eski 27-09-2013, 21:41   #59
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Alıntı:
Sayın altintasna,hepsi harika görünüyor.Elinize emeğinize sağlık.İnşallah hapsinin çiçek açtığını görürsünüz.Evet az sulamanın nedeni özellikle köksüz olanlarda gövde çürümesin diye.İlle sprey yapmanıza gerek yok.Bir çay bardağına su koyup sadece üstleri ıslanacak kadar sulasanızda olur.Sizde bu heves,sevgi ve herşeyi yerli yerince yapma isteği varya,inanın bir sene sonra bu sitede herkes kaktüslerinizi hayranlıkla izleyecek.Herşey o güzel güzel gönlünüzce olsun.
İnşallah dilediğiniz gibi olur. =) Çok isterim çiçeklerini görmeyi ve de göstermeyi. =)

Ama önümüz kış.

Şimdiden kışla alakalı sorularıma başlamak istiyorum.

Aklımdaki seçenekler:

a) Karanlık olmayan soğuk bir odada camın önünde muhafaza etmek.

b) Üç tarafı duvar tek tarafı açık bi dış mekanda; üzeri açık bir tahta kasa içinde muhafaza etmek.

Hangisini yapmalıyım? Ya da öneriniz nedir?

Şuanda aklımda olan sorular:

Kışın sadece ışık alan bir yerde bulunmaları yeterli olur mu? Güneş ışığına kesinlikle direkt maruz kalmaları kışın da gerekli midir?

Karanlıkta kalmalarının şekil bozukluğuna sebep olduğunu okumuştum. Düzensiz büyüdüğü için şekli bozuluyormuş. Kışın sadece ışık alması bunu engeller mi? İlla güeş mi görecek?

Kusuruma bakmayın aynı şeyi birkaç cümle içinde tekrar tekrar sordum.

alperens beğendi.
Eski 27-09-2013, 22:05   #60
Ağaç Dostu

altintasna's Avatar

Burası İzmir ama bulunduğum ilçe kışın sert soğuk günler geçirebiliyor.

Hmmm. İki balkonumuz var ama ikisinde de kesinlikle yağmur alırlar. Rüzgarla yağar genelde her yere vurur.

Ayrıca kaktüslerimin, sukulent ve aloe veramın soğuğa dayanıp dayanmadıklarını bilmiyorum.

Daha isimlerini bile ezberleyemedim.

Şuan kafamda kesin olan:

*Işıklı ortam yeterlidir. Direkt gün ışığına gerek yok.

Yeni soru:

Kışın çok güzel günler de oluyor. Soğuk-sıcak geçişleri, soğuk odadan sıcak odaya alma gibi etkenler zararlı olur mu acaba?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024