agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-10-2012, 09:52   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Notocactus herterii

Botanikçinin birinde elinde kaldığı için bayağı bakımsız kalmıştı .ikincisi de Mammillaria ginsa-maru ya benziyor.

Eklenen Resimler

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 10:02   #32
Ağaç Dostu

Gymnocalycium zegarrae

Neredeyse 7 yıldır birlikteyiz .Defalarca çiçeğini gördüm fakat şu anda çiçeklerinin resmini yükleyemedim yüksek pikselle çektiğim için.İsmini resimlerden tahmin ettim.

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2012, 10:06   #33
Ağaç Dostu

Cereus peruvianus monstruosa

Beş yıldır benimle beraber geçen sene apartmanın dış cephe boyasından biraz nasiplendi çok temizlemeye uğraşsamda ancak bu kadar oldu.

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2012, 10:21   #34
Ağaç Dostu

sedum ve sukkulentler

Değişik türde sedum ve sukkulentler

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2012, 10:26   #35
Ağaç Dostu

aloe vera- sarısabır

Balkonda aşırı güneşten yapraklarının ucu yandığı için apartman iç merdivenine koydum Bu defada boyuna uzamaya başladı....

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2012, 10:59   #36
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın mmanager,

Aloe vera'nız çok güzel gelişmiş ve bol da yavru vermiş. Yetersiz ışık alırsa rozet formunu kaybedecek tarzda yaprak sıklığında açılmalar ve uzamalar olur, form kaybeder bitki. Siz de farketmişsiniz zaten, yeni yerini sevmemiş. Daha aydınlık ama direkt güneş görmeyeceği bir yere alırsanız formu düzelir.

Görüyorum ki bitkileriniz gelişkin ve uzun süredir sanırım sizinleler. Bakımları konusunda da fotoğraflarla birlikte biraz bilgi verirseniz sevinirim.

demircool beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 16:17   #37
Ağaç Dostu

Paul Bey den aldığım rhipsalisler.Bunlar kış gelince mutlaka içerede olacaklar...

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2012, 16:35   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Sayın mmanager,

Aloe vera'nız çok güzel gelişmiş ve bol da yavru vermiş. Yetersiz ışık alırsa rozet formunu kaybedecek tarzda yaprak sıklığında açılmalar ve uzamalar olur, form kaybeder bitki. Siz de farketmişsiniz zaten, yeni yerini sevmemiş. Daha aydınlık ama direkt güneş görmeyeceği bir yere alırsanız formu düzelir.

Görüyorum ki bitkileriniz gelişkin ve uzun süredir sanırım sizinleler. Bakımları konusunda da fotoğraflarla birlikte biraz bilgi verirseniz sevinirim.
Öncelikle teşekkür ederim .Aslında çoğunluğu bu yıl aldıklarımdı.Bazıları gerçekten eski mesela aloe verayı Marmaris te yaşayan üniversiteden arkadaşımdan almıştım o da botanikçi olduğu için bana hediye etmişti neredeyse 4-5 yıldır birlikteyiz....Sevmekle başlıyor çiçekleri.Mesela aloe vera ve kaktüsler için kullandığım toprakta neler yoktu ki yayla evimizin olduğu dağlardan kırmızı toprak ;çam ağaçlarının dibinden topladığım çam dibi toprağı kum ;fındık kabukları ,antepfıstığının yaş iken tüketilen kabukları,çam ağacının kabukları strafor toprağın havadar olmasını sağlamak için;çam ağaçlarının iyne yapraklarını oturup tek tek makasla kestiğim olmuştur.Çok şanslıyım ki kiş mevsiminin çok kısa geçtiği bir şehirde yaşıyorum.Şu anda bile yazlıklarla geziyoruz Adana da...Bu da çiçek yetiştirmek için yeterli iklim oluyor sanırım.Dikkat ettiyseniz bazı yerlere gölgeleme filesi kullandığımı bu da aşırı güneş yanmalarını engellemek için...

selenn ve demircool beğendi.
Eski 15-10-2012, 17:03   #39
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Sayın mmanager çeşitleriniz çok güzeller ve de sıhhatliler.Kaktüsleri üretmeyi sevdiğiniz
anlaşılıyor.Atlas kaktüsünden bol bol çelik alıp üretebilirsiniz.Size kolay gelsin.

yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 00:01   #40
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Öncelikle teşekkür ederim .Aslında çoğunluğu bu yıl aldıklarımdı.Bazıları gerçekten eski mesela aloe verayı Marmaris te yaşayan üniversiteden arkadaşımdan almıştım o da botanikçi olduğu için bana hediye etmişti neredeyse 4-5 yıldır birlikteyiz....Sevmekle başlıyor çiçekleri.Mesela aloe vera ve kaktüsler için kullandığım toprakta neler yoktu ki yayla evimizin olduğu dağlardan kırmızı toprak ;çam ağaçlarının dibinden topladığım çam dibi toprağı kum ;fındık kabukları ,antepfıstığının yaş iken tüketilen kabukları,çam ağacının kabukları strafor toprağın havadar olmasını sağlamak için;çam ağaçlarının iyne yapraklarını oturup tek tek makasla kestiğim olmuştur.Çok şanslıyım ki kiş mevsiminin çok kısa geçtiği bir şehirde yaşıyorum.Şu anda bile yazlıklarla geziyoruz Adana da...Bu da çiçek yetiştirmek için yeterli iklim oluyor sanırım.Dikkat ettiyseniz bazı yerlere gölgeleme filesi kullandığımı bu da aşırı güneş yanmalarını engellemek için...
Sayın mmanager,

Mesajınızı okumak bir hayli zor oldu. Anlattıklarımızı konulara göre paragraflara ayırarak yazarsak okuması ve anlaması daha kolay oluyor. Bunu ben de yapıyorum ama önizleme tuşuna bastığımda kendi yazımı paragrafsız okumak bana bile sıkıntı veriyor.

Mesajlarınızın kolay okunur olması için, nasıl yazmalısınız?

Bu şekli ile okumak çok daha kolay...

"Öncelikle teşekkür ederim .Aslında çoğunluğu bu yıl aldıklarımdı.Bazıları gerçekten eski mesela aloe verayı Marmaris te yaşayan üniversiteden arkadaşımdan almıştım o da botanikçi olduğu için bana hediye etmişti neredeyse 4-5 yıldır birlikteyiz....

Sevmekle başlıyor çiçekleri.Mesela aloe vera ve kaktüsler için kullandığım toprakta neler yoktu ki yayla evimizin olduğu dağlardan kırmızı toprak ;çam ağaçlarının dibinden topladığım çam dibi toprağı kum ;fındık kabukları ,antepfıstığının yaş iken tüketilen kabukları,çam ağacının kabukları strafor toprağın havadar olmasını sağlamak için;çam ağaçlarının iyne yapraklarını oturup tek tek makasla kestiğim olmuştur.

Çok şanslıyım ki kiş mevsiminin çok kısa geçtiği bir şehirde yaşıyorum.Şu anda bile yazlıklarla geziyoruz Adana da...Bu da çiçek yetiştirmek için yeterli iklim oluyor sanırım.Dikkat ettiyseniz bazı yerlere gölgeleme filesi kullandığımı bu da aşırı güneş yanmalarını engellemek için... "

drtegeli ve demircool beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 17:21   #41
Ağaç Dostu

Geçenlerde balkonda kendimce oluşturduğum serayı ne var ne yok diye bir göz atayım diye araladığımda bir de ne göreyim baharın gelişini müjdeler gibi çiçek açmış bir kaktüs bu ne büyük sevinç anlatamam sizlere..Paylaşmadan edemedim.!!!
Bir hafta oldu gördüğümden bu yana hala biri birkaç gün açıyor soluyor başka bir çiçeği tekrar açıp soluyor....

Eklenen Resimler

Eski 15-03-2013, 19:35   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Merhaba çeşitlerinizin artması dileğiyle birşey eklemek istiyorum ,fotoğraf çekerken netlik ve ışık ayarına biraz daha dikkat ederseniz bizde çiçeklerinizi daha güzel bir şekilde izleriz.

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 07:43   #43
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sağolun yakın çekimleri çekerkern biraz zorlanıyorum hemen düzelteceğim...

Eski 21-11-2013, 14:39   #44
Ağaç Dostu

Uzun zamandır siteye resim eklememiştim .Yeni çeşitlerim oldu elbet ama bazılarını da kaybettim ne yazıkki. Birincisi çok güzel sarı çiçekler açıyordu ama tomurcuklarını gösterdi fakat geri vazgeçti..İsmini bilen varsa yardımcı olabilirler mi...

Eklenen Resimler

Düzenleyen mmanager : 21-11-2013 saat 16:56
Eski 21-11-2013, 14:44   #45
Ağaç Dostu

Öldüren cazibe gibi kendine çeken açmış kaktüsün çiçeğidir .Sondan ikinci çürük çıktı bir baktım alttan gitmiş kestim kestim ,ellerime dikenleri battı ama nafile...Ben de yavrularını kopardım diktim.

Eklenen Resimler

sonkez, Muda, efeege ve 5 kişi beğendi.
Eski 21-11-2013, 14:51   #46
Ağaç Dostu

Altı kız kardeş ,beş erkek kardeş... tüh yine net çıkmamış...

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2013, 14:56   #47
Ağaç Dostu

Artık saksılarını değiştirip torflarını temizlemeye zaman bulamadığım için işyerime iş taşıdım.Sonra da malzeme koyduğumuz çekmecenin içine yerleştirdim.Bazılarını da ayırdım böldüm neredeyse saksısı dörtgenleşmeye başlamıştı...Dördüzler boşalan küçük saksılarda yerlerini aldılar hemen.Ön sıradan ikinci ve dördüncü favorimdi.Aynı çeşit olmalarına rağmen bazılarının diken rengi farklı olunca değişik renk çiçek açacağını düşündüm...Direk üreticiden alınca da silikon temizleme ve silikonun izi olan dikenin kopması gibi kötü bir sonuç mevcut değil.

Eklenen Resimler

Fatih, sonkez, sakdag ve 12 kişi beğendi.
Eski 21-11-2013, 16:51   #48
Ağaç Dostu

Yine yılbaşı çiçeklerim çiçek açmaya başladılar.Bu yıl erken mi açtılar ne... Neyse ki sırayla açıyorlar...

Eklenen Resimler

Eski 24-12-2013, 10:16   #49
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın mmaneger; Arkadaşlarımızın söylediği gibi daha net resimlerini çekebilseydiniz çok daha güzel olurdu. Fotoğraf makinalarında bazı bölümler var. Ben de ayarları hala tam olarak bilemiyorum. Ancak net çektiği bölümü gösteren fotoğraf makinalarının ayarları var. Sizin çekimlerinizde fotoğraf makinanız genelde arka planı netliyor. Asıl çekmek istediğiniz bölümü netlemiyor. Benim makinada makro bölümü var. Çok iyi olmasa da yeterli ışık olduğu zaman elim de titremediği durumlarda daha net fotoğraflar çekebiliyor. Tripot kullanmak gerekiyor ancak onu da biz yapamıyoruz. Ben bazen saksıların veya duvara fotoğraf makinasının bir kısmını dayayarak sabitleme yaparak fotoğrafın biraz daha net olarak çekmeye çalışıyorum.

Alıntı:
İ ... Sanırım siz de atlas çiçeği meraklısıydınız.O zaman tatlıcıların olduğu yerde Ruhi Ustanın yerine uğramanızı tavsiye ederim.Ömrünüzde göreceğiniz en büyük atlas çiçeğini göreceksiniz.30 yıllık olduğunu söyledi oradaki usta..Saygılar....
Sayın fatitoo'ya yazmış olduğunuz mesajda bahsettiğiniz çiçeğin çeşitli resimlerini paylaşabilirseniz biz de o atlası gidip göremesek bile resimlerinden merakımızı giderebiliriz.

Aslında benim daha çok merak ettiğim sizin daha önce edindiğiniz atlaslar. Atlaslarınızın foğraflarını da ekleyebilirseniz çok güzel olacak.

loveforlife ve fatitoo beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 10:30   #50
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Ben gidersem o meşhur atlası muhakkak fotoğraflarım

Muda beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 11:56   #51
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Artık saksılarını değiştirip torflarını temizlemeye zaman bulamadığım için işyerime iş taşıdım.Sonra da malzeme koyduğumuz çekmecenin içine yerleştirdim.Bazılarını da ayırdım böldüm neredeyse saksısı dörtgenleşmeye başlamıştı...Dördüzler boşalan küçük saksılarda yerlerini aldılar hemen.Ön sıradan ikinci ve dördüncü favorimdi.Aynı çeşit olmalarına rağmen bazılarının diken rengi farklı olunca değişik renk çiçek açacağını düşündüm...Direk üreticiden alınca da silikon temizleme ve silikonun izi olan dikenin kopması gibi kötü bir sonuç mevcut değil.
Aynı kaktüsün yavrulu olanlarından iki tane de ben almıştım. Farklı çiçek açabilir düşüncesi ile ikisini birden almayı tercih ettim. Bir de saksılarını değiştirebilsem rahat edecekler. Torfa dikim yaptıkları için bir süre sonra torfta kuruma ve küçülme meydana geliyor. Kökleri hava aldığı, yeteri kadar su alamadığı zaman da çiçekler kuruyorlar. Kaktüsler susuzluğa tabi daha dayanıklılar. Torfun çok su tutması nedeni ile çürüyorlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 12:58   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Çok güzeller hepsi Sayın Mmanager.Maalesef sizden gelen yılbaşı çeliklerinin biri köklendi ve büyüyor umarım çiçeklenir de fotoğraflarım.Emeklerinize sağlık...Sevgili Fatito hazır eliniz değmişken Urfa'ya birkaç çelikte getirseniz ne güzel olur

fatitoo beğendi.
Narinkhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 13:16   #53
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Tabi sayın narinkhn muhakkak, çelik almadan olmaz

Muda ve Narinkhn beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 18:03   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın mmaneger; Arkadaşlarımızın söylediği gibi daha net resimlerini çekebilseydiniz çok daha güzel olurdu. Fotoğraf makinalarında bazı bölümler var. Ben de ayarları hala tam olarak bilemiyorum. Ancak net çektiği bölümü gösteren fotoğraf makinalarının ayarları var. Sizin çekimlerinizde fotoğraf makinanız genelde arka planı netliyor. Asıl çekmek istediğiniz bölümü netlemiyor. Benim makinada makro bölümü var. Çok iyi olmasa da yeterli ışık olduğu zaman elim de titremediği durumlarda daha net fotoğraflar çekebiliyor. Tripot kullanmak gerekiyor ancak onu da biz yapamıyoruz. Ben bazen saksıların veya duvara fotoğraf makinasının bir kısmını dayayarak sabitleme yaparak fotoğrafın biraz daha net olarak çekmeye çalışıyorum.

Sayın fatitoo'ya yazmış olduğunuz mesajda bahsettiğiniz çiçeğin çeşitli resimlerini paylaşabilirseniz biz de o atlası gidip göremesek bile resimlerinden merakımızı giderebiliriz.

Aslında benim daha çok merak ettiğim sizin daha önce edindiğiniz atlaslar. Atlaslarınızın foğraflarını da ekleyebilirseniz çok güzel olacak.
Teşekkürler arkadaşlar makro çekimi ben de hala öğrenemedim çiçeklerle ilgilenmekten .O bahsettiğim çiçeği görseniz 30 yıllık falan olduğunu söylüyorlar alt gövde dalları artık odunlaşmış resmen.Hem atlasçiçeği hem de bir gecelik gelin çiçeği ikisi bir saksıda boyu 2 metreye ulaşmış heralde.Her gelen bir iki dalını yaralamıştı.Ne zaman gitsem dibinde etrafında kırılmış kurumuş dal parçaları görürüm.Yaşayabilecek durumdaysa eğer hemen alır dikerim.Bir yakınıma hediye ederim.Atlas çiçeğini bu kadar severken yani dalları kuruyup kalsın mı yani derim kendi kendime..Resmini bir defasında çekecektim makinamın pili bitmişti.Şubatın sonunda gidersem ağaçlara aşı yapmaya o zaman mutlaka çekerim....Atlaslarımı ortak siparişle ya da kendim Paul Shirleyden aldım.Fakat yurt dışından gelenler çok nazlı oluyorlar bir bakıyorsun çok güzel bir sürgün vermiş atlas ansızın çürüyor dipten .Sonra çürüyen yerden kes kurut tekrar köklendirmeye uğraş .Tabi bu her defasında daha fazla bilgi kazanmaya ve tecrübe edinmeye sebep oluyor.Çünkü sera ortamından geldikleri için.

Eski 24-12-2013, 20:10   #55
Ağaçsever

astrophytum35's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
Merhaba hoş geldiniz. Bu arada e-paydan aldığınız türler çok güzel 30 olarak satılıyordu galiba yanlış hatırlamıyorsam. Gelişmelerini görsel olarak bekliyoruz.

astrophytum35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 11:28   #56
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Mmanager rhipsalislerinizin son durumu nedir? Bugün rhipsalislerimden birinde bol bol tomurcuk gördüm.2 yıldır bende ve ilk defa açacak. Pek yaygın bir bitki olmadığı için zamanı mıdır açmalarının bilginiz var mı? Nemli ortamı çok seven bir bitki. Kapattırdığım balkon, tamda istedikleri gibi nemli bir ortam oldu, bu ortamı balık kılçığı atlaslarında seveceğini düşünüyorum.

Yeni ve net fotoğraflar da görmek istiyoruz bitkilerinizle ilgili...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 13:12   #57
Ağaç Dostu

Hay hay efendim zaten benim de yeni eklemek istediğim resimler de vardı...

Eski 07-01-2014, 13:27   #58
Ağaç Dostu

Hay hay efendim zaten benim de yeni eklemek istediğim resimler de vardı...Bir kaç yeni çeşit

Eski 08-01-2014, 09:55   #59
Ağaç Dostu

Acanthorhipsalis monacantha (syn. Rhipsalis monacantha)Koyu sarı turuncumsu çiçek açıyor çiçekleri küçük rhipsalislerde olduğu gibi. Nem ihtiyacı çok yüksek....

Eklenen Resimler

Fatih, sonkez, Muda ve 1 kişi beğendi.
Eski 08-01-2014, 10:03   #60
Ağaç Dostu

Lepismium cruciforme (syn. Rhipsalis cruciformis)Henüz çiçek açmadılar havai kökleri çok fazla.Yanındaki saksıda Cynanchum messeri diye tahmin ediyorum..

Eklenen Resimler

sonkez, Muda ve asyaa beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024