agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1022Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2012, 18:55   #31
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Yeni kaktüsleriniz hayırlı olsun. İnşallah en kısa sürede yeni evlerine alışırlar..

MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 19:18   #32
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MKurtoglu Mesajı Göster
Yeni kaktüsleriniz hayırlı olsun. İnşallah en kısa sürede yeni evlerine alışırlar..
Çok teşekkür ederim. Güneş yüzünü gösterse de yeni evlerine hemen alışıverseler.

elta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 10:44   #33
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Lithopslarımın;
Birinin kabuk değişimi neredeyse tamamlandı. Diğeri de yavaş yavaş ayrılmayı sürdürüyor.

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2012, 16:01   #34
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Bugün, sipariş etmiş olduğum lav taşları elime ulaştı. Hemen bitkilerimin saksılarına ilave ettim. Çok hoşuma gitti lav taşlı saksılar. Balkondaki bazı bitkilerimin bile saksılarına koydum.
Dün Annemden aldığım paskalyam;

Eklenen Resimler

Eski 05-03-2012, 18:59   #35
Ağaç Dostu

eoe1234's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Çiçekleriniz harika bol çiçekli olurlar inşallah saygılar.

eoe1234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 19:40   #36
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elta Mesajı Göster
Bugün, sipariş etmiş olduğum lav taşları elime ulaştı. Hemen bitkilerimin saksılarına ilave ettim. Çok hoşuma gitti lav taşlı saksılar. Balkondaki bazı bitkilerimin bile saksılarına koydum.
Dün Annemden aldığım paskalyam;
En kısa sürede boy atar, kardeşler verir ve bol bol çiçeklenir inşallah. Lav taşı saksınızın düzenini şık olmasını sağlamış. Ellerinize sağlık.

Eski 05-03-2012, 22:00   #37
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eoe1234 Mesajı Göster
Çiçekleriniz harika bol çiçekli olurlar inşallah saygılar.
Teşekkür ederim

Eski 05-03-2012, 22:11   #38
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Alıntı:
En kısa sürede boy atar, kardeşler verir ve bol bol çiçeklenir inşallah. Lav taşı saksınızın düzenini şık olmasını sağlamış. Ellerinize sağlık.
Teşekkür ederim, ne güzel dilekler.
Seveceği türde toprak hazırlamak, içine gübresini koymak, onları güneş alacakları yerlere yerleştirmek... Bunların hepsi sanki çocuğumun karnını en sağlıklı yemeklerle doyurmuşum gibi bir huzur hissi veriyor bana. Tek beklenti de gelişip serpildiğini görmek
Daha önce beyaz kum,taş vs de denedim ama en çok lav taşı hoşuma gitti. Toprak rengi olduğundan herhalde.

eslem beğendi.
Eski 13-03-2012, 08:17   #39
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Kayınvalidem geçen hafta kargoyla 4 minik kaktüs yavrusu yolladı bana. Yaşlı kaktüsün yavrularından... Bahçede bir saksıda duruyormuş, yavrular tüm saksıyı kaplamış.Saksıda toprak bile kalmamış. Renkleri neredeyse pembe ve beyazdı geldiklerinde. Şimdi biraz toparlandılar sanki.

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2012, 08:20   #40
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Toprak yoğurt kapları tam da istediğim gibi pencere önü saksıları oldular. Normalde yoğurdu evde yaparım ama son günlerde kapları için yoğurt alıyorum

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2012, 08:30   #41
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Aloe veram mutfaktaki yerini sevmiş olacak ki yeni sürgünler veriyor...

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2012, 08:37   #42
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Kalanchoemi balkona almakta acele ettim sanırım. Yaprakları kendini saldı. Çuhanın keyfine diyecek yok tabi ki

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2012, 08:41   #43
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Bunlar da balkona koyduğum stapelialarım. Grandiflorayı halen içeride tutuyorum. Köklenmeye başlamışlar, çok mutlu oldum.

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2012, 08:31   #44
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Birkaç sukulentim daha oldu. Geçen gün sipariş etmiştim dün akşam elime ulaştılar. Haftasonu toprak saksılar alıp yeni yerlerine dikeceğim.
Aralarında boncuk çiçeği ( Seneico R.) da var. Dün biraz araştırma yaptım. Yenilmesi halinde oldukça zehirliymiş. Çocuklu evler için pek uygun değil aslında.
Bu siteye bakarak pek çok bitkinin zehirli olup olmadığını anlamak mümkün.

http://www.calpoison.org/hcp/KNOW%20...CPCS%2009B.pdf

Aşk merdiveni dediğimiz bir eğrelti türü balkonumdaydı. Onun sporları da kanserojenmiş. Soluma yoluyla da alınabileceği için maalesef atmak zorunda kaldım.

Çok miktarda yenilince problem olacaklara dikkat etmek lazım bence. Çünkü nerdeyse evimizdeki tüm bitkiler az ya da çok zehirli.

Sardunya , kalanchoe, sempervivum, echeveria, sedum türlerinin güvenli olduğu yazıyor.

Fatih ve Denizardacan beğendi.
Eski 16-03-2012, 20:37   #45
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Evde küçük çocuğu olanlar için bu konuda haklısınız. Bitkiyi yemek isteyen hiç çocuk var mıdır? Böyle bir anım ya da duyumum olmadı. Evham yapıp birçok bitkiyi de kaybetmemeliyiz. Son günlerde kolanın rengini koyu yapan maddeden dolayı, en tanınan içecek firmaları ürün rengini değiştirmeye karar verdi. Çikolatalarda ve pastalarda kullanılan karamelanın kanserojen olduğu gündeme getirildi.Yanık birçok besinde de tehditler barındırdıkları duyuruldu. Kızartılmış ekmek kahvaltı masasında yok artık. Depremi nasıl önceden bileceğimiz konusunda net bilgi sahibi değiliz. Fakat konunun uzmanları bilimsel yaklaşım ve endişelerini kamuoyunu önünde paylaştıklarında, bizler paranoyak hale geliyoruz.

Doğa sever olarak bitkilerden de bu rapor ve bilimsel tezler sebebi ile korkarsak, güzelliklerden mahrum kalabiliriz. Fotograflarla uzaktan seyrederek, yetinebilecek miyiz?

sevda271 beğendi.
Eski 17-03-2012, 00:31   #46
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Alıntı:
Evde küçük çocuğu olanlar için bu konuda haklısınız. Bitkiyi yemek isteyen hiç çocuk var mıdır? Böyle bir anım ya da duyumum olmadı. Evham yapıp birçok bitkiyi de kaybetmemeliyiz. Son günlerde kolanın rengini koyu yapan maddeden dolayı, en tanınan içecek firmaları ürün rengini değiştirmeye karar verdi. Çikolatalarda ve pastalarda kullanılan karamelanın kanserojen olduğu gündeme getirildi.Yanık birçok besinde de tehditler barındırdıkları duyuruldu. Kızartılmış ekmek kahvaltı masasında yok artık. Depremi nasıl önceden bileceğimiz konusunda net bilgi sahibi değiliz. Fakat konunun uzmanları bilimsel yaklaşım ve endişelerini kamuoyunu önünde paylaştıklarında, bizler paranoyak hale geliyoruz.

Doğa sever olarak bitkilerden de bu rapor ve bilimsel tezler sebebi ile korkarsak, güzelliklerden mahrum kalabiliriz. Fotograflarla uzaktan seyrederek, yetinebilecek miyiz?

Açıkçası Senecio beni korkutuyor. Üzüm tanelerine benzediğinden benim ufaklığın tadına bakmak isteyeceğine eminim. Balkonda en üst rafa koymayı düşünüyorum.İlaç, temizlik deterjanı muamalesi görmesi gerekecek bir süre.
Siklamen için pek korkum yok.
Ben de dün kendime keşke okumasaydım bu zehirli bitkiler listesini dedim. Ama bilmek en iyisi sanırım. Evde çocuk, evcil hayvan varsa ona göre tedbir alınabilir.

Denizardacan beğendi.
Eski 18-03-2012, 11:38   #47
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Siz de sukulent tutkunu olmuş görünüyorsunuz Sayın Elta. Hepsini sağlıklı günlerde büyütmenizi ve güzel çiçekleriyle mutlu etmelerini dilerim.

elta beğendi.
PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 17:02   #48
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant Mesajı Göster
Siz de sukulent tutkunu olmuş görünüyorsunuz Sayın Elta. Hepsini sağlıklı günlerde büyütmenizi ve güzel çiçekleriyle mutlu etmelerini dilerim.
Çok teşekkür ederim.
Özellikle sedumların büyüleyici güzellikleri beni böyle yaptı.
Sizin yolladığınız sukulentler en kıymetlilerim. Birinin tomurcuğu iyice olgunlaştı, benekli olanı hızla yeni yapraklar çıkarıyor.
Şu güneşli günler bitkilerinize de size de bol renk ve canlılık getirsin...

PlentyPlant beğendi.
Eski 19-03-2012, 21:21   #49
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Birkaç gün önce çiçek açan kaktüsüm. Bugün fotoğraf makinası ile makro çekim yapmaya çalıştım ama beceremedim, ayarlarını öğrenmem gerek.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2012, 21:24   #50
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Bunlar da balkonumdaki bitkilerimden.

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2012, 23:39   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Alıntı:
Bunlar da balkonumdaki bitkilerimden.
Sn elta, '' bende de var '' dediğiniz sedum refleksum 3. fotodaki bitki mi? Biraz flu çıkmış ama benimkilere benziyor epey.

Bu arada hep düşünüyorum, koyu kahverengi mat toprak saksılarınızı çok beğeniyorum. İkea' da görmüştüm ben bunları yanılmıyorsam? Hep beğenmişimdir onları. Yoğurt güveçlerine de diyecek söz yok. Bu yoğurtlardan büyük marketlerde filan var mı? Ben mutfak alışverişini hemen sokağımdaki BİM' den yaptığım için hiç rastlamadım Migros' un broşüründe görmüştüm galiba geçen gün. Daimi ürün müdür bunlar acaba? Toprak olsun da ne olursa olsun bence zaten. Bitkilere daha çok yakışan başka tür saksı yok bence.

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen Kedi Tırnağı : 20-03-2012 saat 23:40 Neden: imla
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 07:01   #52
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Sn elta, '' bende de var '' dediğiniz sedum refleksum 3. fotodaki bitki mi? Biraz flu çıkmış ama benimkilere benziyor epey.

Bu arada hep düşünüyorum, koyu kahverengi mat toprak saksılarınızı çok beğeniyorum. İkea' da görmüştüm ben bunları yanılmıyorsam? Hep beğenmişimdir onları. Yoğurt güveçlerine de diyecek söz yok. Bu yoğurtlardan büyük marketlerde filan var mı? Ben mutfak alışverişini hemen sokağımdaki BİM' den yaptığım için hiç rastlamadım Migros' un broşüründe görmüştüm galiba geçen gün. Daimi ürün müdür bunlar acaba? Toprak olsun da ne olursa olsun bence zaten. Bitkilere daha çok yakışan başka tür saksı yok bence.
Sedum reflexum - kedi tırnağı, tırnak çiçeği, ipek çiçeği dediğimiz bitkiye benziyor- 1. fotoğrafta sağdaki ve 2. fotoğraftaki.
Özellikle iç mekandaki bitkilerimde İkea'dan aldığım koyu renki saksıları tercih ediyorum. Toprak ve silikon karışımından imal edilmiş.
Balkonumda nane, maydonoz vs ektiğim saksılar dışındakiler hep toprak saksı. Ben de bayılıyorum toprak saksılara.

Toprak kaptaki yoğurtlar (Ünal Çiftliği) bizim buradaki 2 markete de geliyor. Ama az sayıda getiriyorlar ve çabucak tükeniyor. Hacmi biraz küçük aslında ama küçük kaktüslere yetiyor. Ben altına 1-2 tane delik açıyorum matkapla. Bu arada içleri sırlı. 1 kg yoğurt 5,5 TL. Astarı yüzünden pahalı derler biraz öyle oluyor ama Bu boyutta toprak saksı bulamadığım için tercih ediyorum.

Eski 27-03-2012, 19:21   #53
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Paskalyamın nurtopu gibi iki minik yaprağı daha oldu.
Tomurcuklarının büyüyüp çiçek açmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2012, 19:26   #54
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Paskalyanız; kırmızı, iri çiçekli tür galiba.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 19:54   #55
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Paskalyanız; kırmızı, iri çiçekli tür galiba.
Paskalyamı anneminkinden bölüp almıştım. Onda iken çiçeklendiğini hiç görmedim ama kırmızı açtığını söyledi. Paskalya sayfasında bir fotoğraf görmüştüm onun gibi olacak sanırım, umarım

Eski 27-03-2012, 20:00   #56
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Çiçeğinizin yaprak şeklini ve tomurcuklarını görünce benim de aklıma o fotoğraf geldi.

Açmış halini de paylaşın lütfen.

elta beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 20:18   #57
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Bu haftasonu paskalyalardan iki adet aldım. Üzeri çiçek tomurcukları ile dolu. Biri kırmızı renk diğeri nar çiçeği renginde. Kaktüs ve sukulentlerin yanına koyduğumda onlardan çok ayrı bir yapıya sahipler. Sukulent familyasından olduğuna pek inanamıyorum. Paskalya bir sukulent midir?

Eski 28-03-2012, 15:51   #58
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Alıntı:
Bu haftasonu paskalyalardan iki adet aldım. Üzeri çiçek tomurcukları ile dolu. Biri kırmızı renk diğeri nar çiçeği renginde. Kaktüs ve sukulentlerin yanına koyduğumda onlardan çok ayrı bir yapıya sahipler. Sukulent familyasından olduğuna pek inanamıyorum. Paskalya bir sukulent midir?
Paskalya bir kaktüsmüş Sayın MKurtoğlu. Batmayan dikenleri bile var ya gövde tepelerinde
Sizinkileri merak ettim. Çiçeklerini açınca fotoğraflarını sayfanıza yüklerseniz sevinirim.

Eski 29-03-2012, 07:34   #59
Ağaçsever

eslem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2010
elta

Alıntı:
Bunlar da balkona koyduğum stapelialarım. Grandiflorayı halen içeride tutuyorum. Köklenmeye başlamışlar, çok mutlu oldum.
yan saksıdaki çiçek ne acaba çok merak ettim çok güzel yaprağı var bu arada emeklerinize sağlık çok güzeller ..

eslem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 16:39   #60
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eslem Mesajı Göster
yan saksıdaki çiçek ne acaba çok merak ettim çok güzel yaprağı var bu arada emeklerinize sağlık çok güzeller ..
Teşekkür ederim. 43 numaralı mesajdaki fotoğrafta, soldaki saksı siklamen.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024