agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni3919Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2011, 16:47   #1
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
zenfree - Sukulentler

Bu başlık yani " Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri" altında çok güzel ve çok özel kolleksiyonlar mevcut. Hepsini büyük bir ilgi ve zevkle takip ediyorum.

Buradan öğrendiklerimle ben de bir kaç bitki edindim. Onları sizlerle paylaşmak istiyorum. Önerilerinizle bitkilerimin daha sağlıklı ve mutlu olacaklarını düşünüyorum. İsimlerini kendim tesbit etmeye çalıştım umarım doğrudur.

Çok fazla tür edinmek istemiyorum. Elimdekilere en iyi şekilde bakmak amacındayım.

Bitkilerim çok bilinen türlerden. Bu nedenle sukulentlerle ilgilenen üyelerimizin çoğunda mevcut. Bakım konusunda siz de bilgilerinizi ve tecrübelerinizi yazarsanız çok memnun olurum.

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen zenfree : 05-05-2011 saat 23:06 Neden: ekleme
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 17:03   #2
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Crassula Variety Tom Thumb Rupestris

Üçgen yapraklarıyla minyatür görünümde çok şirin bir bitki. Çiçekleniyor. Güneş ışığında yaprak uçları daha kırmızı bir görünüm alıyor. Güneşi seviyor. Toprağı iyice kuruduğu zaman sulamak gerekiyor. Dona karşı korumak gerekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2011, 17:16   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Eyvah, eyvah zenfree'yi kaptırdık diyeceğim ama hem selenn'den hem de diğer kaktüs ve sukulent düşkünü arkadaşlardan korkuyorum.

Sevgili zenfree, başlığın hayırlı olsun. Eminim ki çok güzel bitkiler göreceğiz.

GÜLSEN_ beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 17:19   #4
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Crassula Ovata Hobbit

Crassula ailesinden. Adını Tolkien'nin kitabı Yüzüklerin Efendisi kitabındaki karakterlerden almış. Crassula Ovata gibi pembe- beyaz yıldız şeklinde çiçekleniyor. Susuzluğa toleransı yüksek. Az su ile yetiniyor. Donlardan korumak gerekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2011, 17:20   #5
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Güler Hanım teşekkür ederim. Merak etmeyin diğer bitkilere de devam ediyorum.

Eski 23-03-2011, 17:23   #6
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Çok fazla tür edinmek istemiyorum. Elimdekilere en iyi şekilde bakmak amacındayım.
Herşeye inanırım ama bizim gibi bitki delilerine bu cümleyi kurduklarında pek inanasım gelmiyor

Şaka bir yana hayırlı olsun, eminimki güzel bir koleksiyon daha izleyeceğiz.

yalper beğendi.
Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 17:37   #7
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili Dudi teşekkür ederim. Koleksiyon demek biraz iddialı olur.

Daha önce bitkilerle olan tecrübelerimi düşünerek fazla tür edinmek istemiyorum. Bakalım zaman gösterecek.

Eski 23-03-2011, 17:39   #8
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sedum Burrito

Bu sarkık yapraklı sedum türü birkaç metreye kadar uzayabiliyor. Yapraklar mavi- yeşil renkte. Güneşle birlikte pembeye dönüyor. Baharda pembe çiçekler açıyor. Askılı sepetler için ideal bir tür. İç mekanda da rahatlıkla yetişebiliyor. Kuraklığa dayanıklı. Diğer sukulentler gibi kurudukça sulamak gerekiyor. Nemden hoşlanmıyor. Yayılıcı bir tür, yapraklarından çok kolaylıkla üretilebiliyor.

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2011, 17:49   #9
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Adını çok araştırdım ama bir türlü bulamadım

Sırada bir kaktüs var. Büyüleyici bir yapısı var. Mammillaria magnimamma olabilir mi?
Name:  23 mart 2011 bitkiler 129d.JPG
Views: 5485
Size:  63.4 KB

Name:  23 mart 2011 bitkiler 118d.jpg
Views: 5536
Size:  23.0 KB

Yakın çekimde bitki biraz problemli gibi görünüyor. Sarı oluşumlar var.

Mammillaria karwinskiana ssp. nejapensis İsim bulma konusunda yardımlarından dolayı mrmusti ve sarıefe'ye teşekkürler.

Düzenleyen zenfree : 14-04-2011 saat 01:32 Neden: isim eklendi
Eski 23-03-2011, 17:50   #10
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sevgili zenfree

İlk fotoğraftaki sukulentten bende de var. Renk değiştirince cok güzel bir görünümü oluyor.

İnşallah cok güzel gelişirler. Devamını bekliyorum.

Dün sukulentlerimi saksılara aldım aranjman yaptım. Başlıkta eklediğin sukulent aranjmanları aklımı aldı zira

Sevgiler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 17:58   #11
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili Cemo, teşekkür ederim. Sukulent aranjmanlarını ben de çok seviyorum. Hazırladığım bir iki saksı var. Biraz daha gelişsinler buraya fotograflarını eklerim.

Seninkileri merak ettim.

Eski 23-03-2011, 18:38   #12
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Haworthia Attenuata V.Radula

Direk güneşi sevmez tül arkası aydınlığını sever.

Kış dönemi bitkilerindendir, yaz uykusu yapar.Yani bitki sonbaharda uyanır, gelişir, kışçiçeğini açar, ilkbaharda yavaşça uyku dönemine hazırlanır ve yazın sıcaklarda uyur,gelişimini durdurur.

Geçirgen ve süzek toprak yapısını sever, kalınca kökleri vardır.Devamlı ıslak toprak kök çürümesi yapar. Toprak kurudukça su verilmelidir, aşırı susuzda kalmamalıdır.

Don olayından etkilenir.

Ev içinde bakıma uygundur. Dikkat edilmesi gereken yumuşak kış ortamının sağlanmasıdır.Sıcaklık onu uykuya yönlendirir. Aydınlık serin bir yer en uygunudur.Yaz dönemi yine aydınlık ama sıcak olursa bitki uykusunu alabilir.

Sukulent (Succulent) Hakkında Genel Bilgiler

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2011, 18:39   #13
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Sevgili zenfree sizi bu başlık altında görmek ne güzel. Sayfanız hayırlı olsun. Gerçi sayıları çok da olsa hepsine iyi bakacağınıza eminim ama "Çok fazla tür edinmek istemiyorum. Elimdekilere en iyi şekilde bakmak amacındayım" düşüncenizde çok hoş. Zaten bitkilerinize ne kadar iyi baktığınız da belli oluyor. Hepsini sağlıkla büyütmenizi dilerim.

Sevgiler...

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 19:17   #14
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Sayın zenfree; çok şirinler. Özellikle Crassula ve Sedum burrito ' ya bayıldım. Ben de Haworthia'ları çok beğeniyorum, almak istediğim türlerden biri.
Yalnız bu günlerde moralim bozuk. Anladım ki kaktüs bakımı konusunda çok tecrübesizim. 2. kaktüsümü de kaybettim iki gün önce.
Tohumdan kaktüs yetiştirme gibi bir girişimde de bulundum. Galiba çok erkenci davrandım. Şimdi yaşatabilecek miyim korkusu sardı.
Sizin bakım ve ihtiyaçları konusunda da açıklama yapmanız çok güzel olmuş. Buradan ben ve benim gibilerin yararlanması açısından...
Güle güle büyütün hepsini.
Sevgilerle...

DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 19:42   #15
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sevgili Zenfree tebrikler, çok güzel türler seçmişsin. Darısı başıma, uzun zamandır niyetliyim ama şimdilik elimdekileri tek saksıda toplamakla yetiniyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 20:25   #16
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Arkadaşlar teşekkür ederim.

Eski 23-03-2011, 20:39   #17
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Graptopetalum Paraguayense

Diğer sukulentler gibi kurudukça sulanması gerekiyor. Susuzluğa toleranslı. Nemden hoşlanmıyor. Bahar aylarında çiçekleniyor. Kırılgan bir yapısı var. Yaz sıcaklarında yarım gün güneşte kalması tavsiye ediliyor. Dona dayanıklı(- 8).

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2011, 20:45   #18
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

İsminden emin değilim. (Cylindropuntia Subulata Monstruosa olabilir mi?)
Vildan Sönmez / Kaktüs ve sukulentlerim

Eklenen Resimler

Düzenleyen zenfree : 30-05-2011 saat 01:10
Eski 23-03-2011, 20:47   #19
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili cellin çok teşekkür ederim. Bitkilerin bakımı konusunda çok bilgi sahibi değilim. Buradan öğrendiklerimi uyguluyorum.

Eski 23-03-2011, 20:59   #20
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Crassula Ovata

Crassula Ovata ( Sevgili selenn'e teşekkürler)

Eklenen Resimler

Düzenleyen zenfree : 04-07-2011 saat 15:03
Eski 23-03-2011, 21:17   #21
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Senecio Rowleyanus

Senecio rowleyanus Güney Afrika kırlarında çalıların arasında toprak üzerinde dallar vererek yayılan küre şeklinde sukulent yaprakları ile ilginç bir tür.Yapraklar buharlaşmayı azaltmak için en az dış yüzeye sahip yani küre şeklinde.Ancak bu durum bitki için olumsuzluk da yaratıyor.Zaten çalılar arasında zorlukla ulaştığı güneş ışığı ile yüzeyi az yaprakların bitkiyi yaşatacak fotosentezi gerçekleştirmesi zor.Çözüm olarak her yaprakta yarık şeklinde şeffaf bir pencere var.Bu şekilde bitki yapraklarının hem içinden hem de dışından fotosentez yapabiliyor.Mükemmel bir çözüm.
S. rowleyanus'un çiçek sapı bitkiye göre çok uzun.Bu şekilde yerde sürünen bitki çiçeklerini görünür kılarak tozlaşmasını sağlayabiliyor.

Senecio rowleyanus

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2011, 21:25   #22
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Haworthia Cuspidata

Gölge ve yarı gölge seviyor. -1 dereceye kadar dona dayanıklı.

Eklenen Resimler

Eski 23-03-2011, 21:45   #23
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili Zenfree, hoşgeldiniz. Sukulentleriniz çok güzeller ve özenle seçilip hazırlanmışlar. Yaprak diriliklerinden de ne kadar güzel bakılmışlar belli oluyor. Bitkileriniz arasında en sevdiğim iki sarkan tür olan Senecio rowleyanus ve Sedum burrito ne kadar güzel gelişmişler. Bendeki Sedum burrito camın iç tarafında ve tavana asılı duruyor. Her sulama işleminde saksıyı indirirken en ufak bir çarpmada yapraklar pıtır pıtır dökülüyor ama neyse ki kolay kökleniyor ve yavruluyor.

Ellerinize sağlık. Teyzem takılmış size ama ne yalan söyleyeyim bu başlığınız beni çok mutlu etti. Darısı aramızda görmek istediğimiz diğer üyelere)

Bu arada 22 nolu fotoğraftaki bitkiniz Crassula ovata. Kök gelişimi hızlı oluyor ve gövdesi kalınlaşmaya oldukça müsait. Belki saksısını biraz büyütürseniz daha hızlı gelişebilir.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 21:51   #24
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Zenfree sukulentlerin çok güzelmiş hiççoğaltamam diye düşünme nasıl çoğaltığına sen bile şaşırırsın

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 21:54   #25
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
MAŞALLAH.Hayırlı uğurlu olsun .Hepsi birbirinden güzel.Bu güzellikler hayatınızada güzellikler getirsin.
Saygılar.Selamlar.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 22:09   #26
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Sevgili Cemo, teşekkür ederim. Sukulent aranjmanlarını ben de çok seviyorum. Hazırladığım bir iki saksı var. Biraz daha gelişsinler buraya fotograflarını eklerim.

Seninkileri merak ettim.
Aranjmanları fotoğrafladım ama yüklerken hata verdi. Sanırım ayarları ile oynandı makinamın. Yarın yeniden cekeceğim.

Kaktüsten sukulente doğru kayıyorum yavaş yavaş

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 22:45   #27
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Zenfree, bitkilerinin hepsi birbirinden keyifli, çok beğendim.

Bence de ev içinde yetişebilecek en güzel bitki sukulent ve kaktüs türleri. Saksıları ufak, pencere kenarına rahatlıkla sıralanabiliyorlar, bakımları nispeten kolay, torba torba toprak, gübre taşımaya gerek kalmıyor vb...

Ben de ucundan kıyısından başladım biriktirmeye. Hiç hayal kırıklığına uğratmadılar şimdiye kadar. Bir tanesi yarım metrelik çiçek sapı verip, çiçek açtı. Yetiştirmesi çok zor diye denemelik aldığım ufacık Lithopsum geçen hafta yavruladı.

Sukulent ve Kaktüslerin yanına 1 tanecik denemelik Lithops almanı tavsiye ederim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 01:02   #28
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili Selen, senin sukulentlerin o kadar güzel ki, bana da ilham oldular. Dönüp dönüp sayfalarına bakıyorum. Burrito söylediğin gibi hemen yaprak döküyor. Ama gerçekten çok güzel bir bitki. Çoğaltıp iç mekanda da denek istiyorum. Senecio rowleyanusu mutfakta tutuyorum. Aldığım yerde devamlı nemli tutulması gerektiği söylediler. Crassula ovatayı önerdiğin gibi büyük saksıya alacağım. Aslında şu anda saksısı çok küçük değil. Diğer ovatam bonsai görüntüsünde ve iki yılda o kadar büyüdü ki gözlerime inanamıyorum. Geç kalmadan onun da saksısını değiştireceğim. Tekrar teşekkürler, seni burada görmek güzel.

Sevgili günebakan, saksı çoğaltma konusunda sabıkalıyım.) Hangi çiçeği görsem eve getiriyordum. Daha dikkatli olmaya çalışıyorum. Sonra benim için içinden çıkılamaz bir hal alıyor.

Sevgili Oğuzhan çok teşekkür ederim.

Sevgili Cemo, sen de bir sukulentler sayfası aç bekliyoruz.

Sevgili Limon çok haklısın. Küçük oldukları için bakımları daha kolay. Susuzluğa toleranslı olmaları büyük avantaj. Ve çok dekoratifler. Biriktirmeye uygunlar. Yanyana diziyorsun, harika bir görüntü çıkıyor ortaya. Velhasıl sukulentleri çok seviyorum. Senin de beğendiğine sevindim.

Eski 24-03-2011, 10:24   #29
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Sayın zenfree sayfanız hayırlı olsun. Bol bol bitki ve çiçeklerini görmek nasip olur bizlere. Sedumunuza bayıldım çok güzelmiş.

AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 10:45   #30
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sayın AizoaceaeFAN, sizi burda görmek ne güzel. Sizin bitkileriniz o kadar güzel ki, bana ilham oldular. Çok teşekkürler.

Etiketler
e.subdenudata morado, red chief, s.burrito, sedum treleasei, spathulifolium purpureum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024