agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni4914Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-06-2010, 21:45   #91
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
her birinin ayrı bir anatomisi var kimisinin her yerinde diken varken kimisinin tek sıraya dizilmiş dikenleri ne kadar ilginç.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 09:26   #92
Ağaçsever

hulyam's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Söyleyecek söz bile bulamıyorum,ağzım açık balkonunuzdaym yarım saattir
Ellerinize ve emeğinize sağlık.

hulyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 09:37   #93
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın AizoaceaeFAN 88. mesajınızdaki ilk fograftaki kaktüs çok ilginç geldi bana. İlk defa görüyorum. O kaktüsün baş kısmındaki nedir acaba?
Faruk bey o kaktus bir melocactus. Gerçekten çok ilginç bir bitki. Baş kısmı kendiliğinden oluşuyor, fesi andıran bir görüntüsü var. Çiçeklerini de bu tepe kısmından veriyor.
Sayın hulyam teşekkür ederim yorumunuz için.

acemi25 beğendi.
AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 10:09   #94
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Dün öğleden sonra ilk çiçeğini açan Huernia ?.
Daha 4 tomurcuğu açmayı bekliyor..

Eklenen Resimler

Düzenleyen AizoaceaeFAN : 17-06-2010 saat 16:45
Eski 17-06-2010, 15:55   #95
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Sayın AizoaceaeFAN, huernianızın cinsi boleana mı acaba gerçekten? Çünkü ben angolensis' benzettim. Vildan hanımında bir boleanası vardı sanırım forumda açmış ve çiçek rengi farklı. Ayrıca bendeki angolensis'in de sizdeki gibi üzerindeki tırtıkları vida gibi kıvrılarak uzuyor. Taner bey'in sitesinde de resimleri var gerçi. Ordaki resimlerden de sizinki angolensis e benziyor.
Bu arada cok güzel açmış, benimki açmadı daha bende sabırsızlandım.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 16:32   #96
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Sayın saydemir valla ben de kararsız kaldım şimdi ama etiketinde öyle yazıyor.
Aslında tam türü Huernia schneideriana X Huernia angolensis. Yani bir çapraz huernia bu. Çünkü ne tam angolensis ne de schneideriana. İkisininde çiçeğinden esintiler var çiçeğinde.

acemi25 beğendi.
Eski 17-06-2010, 16:59   #97
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Sevgili AizoaceaeFAN Ben de sizlere özendim 4 tane lithops aldım.Umarım öldürmeden yaşatıp çiçeklerini görürüm .Bakımları kaktüs ve sukulent gibi mi? farklı mı?

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 17:13   #98
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Sayın Hhatice güle güle büyütün, kaktüs ve sukulentlere göre ayrıldığı noktalar var. Forumda Lithops konu başlığı altında benim ve diğer arkadaşların bilgi paylaşımları genişçe var. Buradan kısaca yine bahsedeyim: Ekim - Kasım gibi çiçek açtıktan sonra susuz uyku dönemine girerler. Nisan - Mayıs gibi yeni yaprak görününce sulamaya başlanır. Mayıs - Haziran arası gübre verilir.

acemi25 beğendi.
Eski 17-06-2010, 21:45   #99
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Bu bordo kırmızı çiçeğin albenisi daha fazla, benim çiçeğim sade ve açık sarı.
Sizin çiçeğinizden belirgin farkı da dediğiniz gibi dallarındaki tırtıkların hafif spiral şeklinde uzanması.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Sayın AizoaceaeFAN, huernianızın cinsi boleana mı acaba gerçekten? Çünkü ben angolensis' benzettim. Vildan hanımında bir boleanası vardı sanırım forumda açmış ve çiçek rengi farklı. Ayrıca bendeki angolensis'in de sizdeki gibi üzerindeki tırtıkları vida gibi kıvrılarak uzuyor. Taner bey'in sitesinde de resimleri var gerçi. Ordaki resimlerden de sizinki angolensis e benziyor.
Bu arada cok güzel açmış, benimki açmadı daha bende sabırsızlandım.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 00:48   #100
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AizoaceaeFAN Mesajı Göster
Sayın Hhatice güle güle büyütün, kaktüs ve sukulentlere göre ayrıldığı noktalar var. Forumda Lithops konu başlığı altında benim ve diğer arkadaşların bilgi paylaşımları genişçe var. Buradan kısaca yine bahsedeyim: Ekim - Kasım gibi çiçek açtıktan sonra susuz uyku dönemine girerler. Nisan - Mayıs gibi yeni yaprak görününce sulamaya başlanır. Mayıs - Haziran arası gübre verilir.
Teşekkür ederim .Ben daha detaylı arayayım formda verdiğiniz bilgilere bakayım .Kışın içeri almak gerekiyor mu ? Güneşi sever mi ?Bunları bilmeme lazım .Belki seri üretime geçerim .Size rakip olurum

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 11:05   #101
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Sayın Hhatice hanım rakip olmak bir yana sevinirim bilakis. Bu bitkilerin güzelliğini daha fazla kişinin farketmesi, büyütme çabası beni de mutlu eder.
Daha çok lithops demek; daha çok lithops resmi ve de çiçekleri demek.

acemi25 beğendi.
Eski 18-06-2010, 14:53   #102
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Bunlar da özel bitkilerimden..

1. Frithia
2. Gibbaeum
3. Bijlia
4. Ruscia
5. Pleiospilos nellii royal flush.

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2010, 15:10   #103
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Sayın AizoaceaeFAN! Koleksiyonunuzu ve onları sağlıklı tutmak için yaptıklarınızı büyük bir keyifle izliyorum. Bildiğim kadarıyla yurtdışı da dahil olmak üzere bitki ve tohum getirtiyorsunuz. İzniniz olursa, birşey sormak istiyorum: Canlı bitki ve tohum konusunda (ayrı ayrı) Türkiye'nin gümrük rejimi açısından sıkıntı yaşanıyor mu?. Bizim gümrükçüye sordum, kesin bir cevap bulamadı o da. (Tohumdan kaktüs ve sukulent yetiştiriyorum ama yurtiçindeki türler ve firmalar çok sınırlı)

acemi25 beğendi.
PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 16:12   #104
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant Mesajı Göster
Sayın AizoaceaeFAN! Koleksiyonunuzu ve onları sağlıklı tutmak için yaptıklarınızı büyük bir keyifle izliyorum. Bildiğim kadarıyla yurtdışı da dahil olmak üzere bitki ve tohum getirtiyorsunuz. İzniniz olursa, birşey sormak istiyorum: Canlı bitki ve tohum konusunda (ayrı ayrı) Türkiye'nin gümrük rejimi açısından sıkıntı yaşanıyor mu?. Bizim gümrükçüye sordum, kesin bir cevap bulamadı o da. (Tohumdan kaktüs ve sukulent yetiştiriyorum ama yurtiçindeki türler ve firmalar çok sınırlı)
Sayın plantyplant ben bireysel olarak kendim için alıyorum; satma amacım ve de bu işi ticarete dökme amacım yok. Bunun içindir ki sıkıntı yaşamadım. Ne tohum ne de canlı bitki konusunda gümrükte bir problem olmadı ki 2-3 güne kadar kargolarım geldi. Her ülkenin kendi gümrük şartları var, bazı ülkeler bitki sertifikası gibi, bitki ithalat izinleri gibi şeyler istiyorlar bildiğim kadarıyla. Ben az az, sık sık istediğim için ve dolayısıyla kargo boyutları 1kg yi bile geçmediği için (istediğim bitkiler zaten küçücükler ) gümrükten yana bir sıkıntım olmadı.
Yani istediğiniz boyut ne kadar küçük olursa o kadar az sıkıntı yaşarsınız. Tohum konusunda daha rahat olabilirsiniz kaktüs ve sukulentler için.

efekentli beğendi.
Eski 18-06-2010, 16:18   #105
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Benim de ticari amacım yok elbette ama alım yapılan firmanın keseceği fatura, gümrükte farklı izlenim bırakabilir diye endişelenmiştim. Anlaşılan, gümrükçülerin hoşgörüsü sayesinde sorunsuz geçebilecek miktarlarda alım yapılacak.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 17:18   #106
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Nihayet huerniam diğer 3 çiçeğini de açtı.

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2010, 19:18   #107
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Sayın AizoaceaeFAN, çok güzel açmış ellerine sağlık.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 23:51   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Huernia, leş kaktüsüne çok benziyor. Ben çok karıştırıyorum ikisini. Arada ki fark çiçeklerden mi anlaşılıyor sadece? Peki çiçeksiz aşamada nasıl ayırt edebiliyoruz???

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 13:45   #109
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Sayın sevim4 teşekkür ederim.
Faruk bey çiçeklerinden ayırt edilebilir, çiçeksizken; huernialar stapelialara göre daha belirgin dikensi çıkıntılara sahip, stapelialara dokunduğunuzda kadifemsi bir yapıları varken huernialarda bu yok ve stapelialar gibi fazla boylu ve iri değiller.

Bu sabah açan Astrophytum asterias...

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2010, 13:12   #110
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Bu gün açan kaktüs çiçeklerim...

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2010, 14:40   #111
Ağaç Dostu

Sayın AizoaceaeFAN ben kaktüslerde sulamayı bir türlü ayarlayamıyorum. Nasıl bir çözüm yolu bulabilirim? En son 2 tane kaktüsümü dipten çürüttüm. Gerçi çürüyen kısımları temizledim ve kalan parçaları köklendirdim ama gene de sulama periyotlarını ayarlayamıyorum. Ayrıca sayın AizoaceaeFAN kaktüslerde nü tür bir gübre kullanmalıyız ve gübreleme periyotlarını nasıl ayarlamalıyım? Çevremde kaktüsler için satılan özel sıvı besinler bulamıyorum. Buna eşdeğer olarak kullanabileceğim farklı gübre isimleri önerebilir misiniz???

Eski 02-07-2010, 10:01   #112
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın AizoaceaeFAN ben kaktüslerde sulamayı bir türlü ayarlayamıyorum. Nasıl bir çözüm yolu bulabilirim? En son 2 tane kaktüsümü dipten çürüttüm. Gerçi çürüyen kısımları temizledim ve kalan parçaları köklendirdim ama gene de sulama periyotlarını ayarlayamıyorum. Ayrıca sayın AizoaceaeFAN kaktüslerde nü tür bir gübre kullanmalıyız ve gübreleme periyotlarını nasıl ayarlamalıyım? Çevremde kaktüsler için satılan özel sıvı besinler bulamıyorum. Buna eşdeğer olarak kullanabileceğim farklı gübre isimleri önerebilir misiniz???
Faruk bey sulama işi çok tecrübe gerektiriyor. Zamanında bende birçok bitkiyi fazla veya sık sulamadan ötürü çürüttüm. Ama sulamanın net bir zamanı veya sulama sıklığının net bir tarihi yok. Herşey sizin bulunduğunuz ortamdaki koşullara bağlı. Sıcaklık, havalandırma süreniz (bitkilerin açık veya kapalı ortamda olması), nem, bitkilerinize güneş ışınlarının geliş açısı-geliş süresi, toprak karışımınızın özelliği (yeterli geçirgenlikte olması) vs... Yani anlayacağınız bu koşulları uzatabiliriz. Hepsi sizin gözlem ve tecrübe kazanmanızla ilgili. Zamanla bu tecrübeye haiz olacağınıza eminim. Yoksa ben size şu kadar zamanda sulayın veya şu sıklıkta su verin diyemem. Bitkilerinizi iyi gözlemlerseniz ne zaman suya ihtiyaçları olduğunu mutlaka size belli edeceklerdir; Büzüşme, küçülme, dalların sarkması, kırışma gibi durumlar sulamanın zamanının geldiğini gösterir (tabi mevsim şartları içindeyse.)
Gübre konusunda hazır satılan sıvı besinleri kullanıyorum. Eğer yaşadığınız yerde bulamıyorsanız internetten sipariş verin derim. Kulaktan duyma bu bitkilere başka bitkilerde kullanılan gübre ve benzeri şeyler vermenizi tavsiye etmem.
Gübrelemeyi ben kaktüsler için baharla başlatıp yazın ortalarına kadar sürdürüyorum.

efekentli ve acemi25 beğendi.

Düzenleyen AizoaceaeFAN : 02-07-2010 saat 10:05 Neden: Ekleme
Eski 02-07-2010, 10:20   #113
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Bunlar da bu günün kaktüs çiçekleri.

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2010, 10:23   #114
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AizoaceaeFAN Mesajı Göster
Eğer yaşadığınız yerde bulamıyorsanız internetten sipariş verin derim. Kulaktan duyma bu bitkilere başka bitkilerde kullanılan gübre ve benzeri şeyler vermenizi tavsiye etmem.
Gübrelemeyi ben kaktüsler için baharla başlatıp yazın ortalarına kadar sürdürüyorum.
Cevabınız için çok teşekkür ederi sayın AizoaceaeFAN. İnternetten gübre siparişini daha önce akıl edemedim. Belitmeniz iyi oldu...

Eski 03-07-2010, 12:56   #115
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Grup fotoları harika. Çiçekler bir yandan, değişik gövdeler bir yandan tam bir ziyafet

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 13:13   #116
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Grup fotoları harika. Çiçekler bir yandan, değişik gövdeler bir yandan tam bir ziyafet
Sevim hanım teşekkür ederim. Elimden geldiğince güzel çekmeye çalışıyorum. Resim boyutları daha büyük yüklenebilseydi çok daha geniş açılardan çok daha fazla bitkiyi çekip yüklerdim. Bu kadarla yetineceğiz artık.

Eski 06-07-2010, 12:27   #117
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Bugünün çiçekleri mammilariadan, açması an meselesi olan Tavaresia ve Frithia ise sırada.

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2010, 00:56   #118
Ağaç Dostu

Kaktüsleriniz çiçekli olmasa dahi her halleriyle çok bakımlı ve çok güzeller...

Eski 07-07-2010, 09:03   #119
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Teşekkürler Faruk bey, özenerek ilgileniyorum, biraz da titizim hem temizlik hem de düzen konusunda. Sonuç; bu soğuk memlekette bile pekçoğuna çiçek açtırabildim. Daha nice tomurcuklar sırada, inşallah onlarda açar.

acemi25 beğendi.

Düzenleyen AizoaceaeFAN : 07-07-2010 saat 09:05 Neden: düzeltme
Eski 07-07-2010, 12:14   #120
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Birkaç lithops ve conophytumum...

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024