agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2010, 19:41   #1
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 2
Carlos_Cortes / Kaktüs ve Sukulentlerim

Baktım ki sitemizde herkes yavaş yavaş bağımsızlığını ilan ediyor; kendi sayfalarını açıyor, bende açayım dedim. Sayfamda sizlere sahip olduğum kaktüs ve sukulentlerin fotoğraflarını ve deneyimlerimi bahsedeceğim. Tavsiyelerinize de sonuna kadar açığım. Ne diyelim, hadi hayırlısı

Carlos_Cortes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 19:51   #2
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Paşakılıcı (Sansevieria)

İlk paylaşacağım fotoğraf rahmetli babaannem'den aldığım Sansevieria (paşakılıcı). Vefatından kısa süre sonra aldım bu çeliği. Küçük bir parça ama bende böyle seviyorum. Halam daha büyük çelikler vermek istedi ama almadım. Bitkileri kendim büyütüp geliştirmeyi seviyorum. 3 gün oldu ekeli. Bakalım; niyetimi edip suyunu verdim

Eklenen Resimler

Düzenleyen Carlos_Cortes : 28-03-2010 saat 20:01 Neden: Başlık Ekleme
Eski 28-03-2010, 20:00   #3
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Yılbaşı Çiçeği (Zygokaktus)

İşte karşınızda Yılbaşı Çiçeğim (Zygokaktus). Sitede de görmüştüm. Aklıma da girmişti bi kere. Bu bitkiye sahip olmak istiyordum. Sonunda mahallemizdeki çiçekçi getirmişti. Fakat dediğim gibi ben bitkileri kendim büyütmeyi seviyorum; büyümüş olarak almaktansa. Satıcıdan rica ettim ve 5 adet parça aldım. Evde kendim ektim ve gelişimini izliyorum şimdi. Sorun gözükmüyor. Tabi çiçeğini ne zaman görürüm; orası muamma

Not: Yılbaşı çiçeğimin ilk halinin fotoğrafını buldum ve onu da ekledim. Sürgünsüz hali

Eklenen Resimler

GuneSunar beğendi.

Düzenleyen Carlos_Cortes : 31-03-2010 saat 19:29 Neden: Bilgi Ekleme
Eski 28-03-2010, 20:13   #4
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Euphorbia Trigona (Süt Ağacı)

Ve bugün paylaşacağım son bitkilerim olan süt ağaçlarım. Sizlere bir şey itiraf edeyim; süt ağaçlarım "yürütme" usulü elde edilmiştir Neyse, işin orasını fazla kurcalamayalım Öndeki küçük iki tanesini büyük bir süt ağıcından aldım. Yaklaşık 3 ay oldu dikeli. Şimdi en tepeden yaprak geliştirmeye başladılar. Arkadaki büyük olan ise Bauhaus'dan alındı. Çıkan dal oynanıp dibinden parçalanmıştı. Onu orada bırakamadım ve aldım. Şimdi yapraklarını sararttı ve döktü. Umarım kısa zamanda kendini toplar ve gelişmeye başlar. Zaten diğerleri kendini topladıysa, sonuncu çelik hayli hayli kurtarır kendini.

Eklenen Resimler

GuneSunar beğendi.

Düzenleyen Carlos_Cortes : 28-03-2010 saat 20:19 Neden: Düzeltme
Eski 28-03-2010, 20:41   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Benim de köklenmesini beklediğim 2 tane süt ağacı çeliğim var .ama 2 ay oldu hala bir köklenme belirtisi yok bakmayayım diyorum dayanamayıp bakıyorum
Bauhaus'ta çok kocamanları vardı ama pahalıydı kıyamadım paraya evde de köklenmeyi bekleyen çeliğim olmasa belki de kıyardım
Ben çok beğeniyorum yapraklandığında ve büyüdüğünde çok şık duruyor ,sizin sayfanız da hayırlı olsun her yeni sayfa demek yeni kaktüsler demek hem tanımak açısından da çok güzel oluyor paylaşım

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 00:04   #6
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Çok teşekkür ederim sayın Hhatice.

Benim süt ağaçlarımın küçük olan ikisini ilk ay dolmadan annem saksılarından düşürmüştü. Geri koyarken baktığımda henüz bir gelişim yoktu köklerde. Ama şimdi ufak ufak başladı sanırım. Yoksa tepen yaprak vermezdi diye düşünüyorum

Bauhaus'daki kocamanları gördüm. Hatta büyük olan oradan gelme dediğim gibi Süt ağaçları normalde yavaş gelişim gösteren bir tür. Hele bizimki gibi çelik alınma ve farklı; alışmamış ortamlara sokulma durumu da olunca, üstüne birde kökü olmadığını hesaplayınca haliyle durma noktasına geliyor gelişimi. Ama geçici bir süreliğine. İstikrarı yakalayınca hızlanacağına inanıyorum gelişiminin.

Eski 29-03-2010, 18:05   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Hatice Hanım,
Köklenmesi çok uzun sürer. Sütünü akıttıktan sonra 10-15 gün kurumasını bekleyin, sonra saksıya dikin. Bir kaç gün bekledikten sonra saksının altından akıncaya kadar su verin. Benimki hemen tuttu. İsterseniz çeliğin bir tanesini böyle yapın, diğerinin köklenmesi için bekleyin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Benim de köklenmesini beklediğim 2 tane süt ağacı çeliğim var .ama 2 ay oldu hala bir köklenme belirtisi yok bakmayayım diyorum dayanamayıp bakıyorum
Bauhaus'ta çok kocamanları vardı ama pahalıydı kıyamadım paraya evde de köklenmeyi bekleyen çeliğim olmasa belki de kıyardım
Ben çok beğeniyorum yapraklandığında ve büyüdüğünde çok şık duruyor ,sizin sayfanız da hayırlı olsun her yeni sayfa demek yeni kaktüsler demek hem tanımak açısından da çok güzel oluyor paylaşım

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 18:09   #8
Ağaç Dostu

Sayın Carlos Cortes, Başlamak devamını getiriyor her zaman, Sizin bu gün birkaç olan çeşidiniz, bir bakıyorsunuz benimkiler gibi dörtyüzü bulmuş, Hayırlı olsun başlığınız ve kaktüslerinizin devamını bekliyoruz.

Eski 30-03-2010, 20:14   #9
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Çok teşekkür ederim mrmusti. Sanırım şuan elimde olan türlerle yetinmek zorundayım. Çünkü odamda bitki koyabileceğim bir bölüm kalmadı Salonun muhtelif yerlerine de yayıldım ki bu yüzden annemle bol bol tartışıyoruz Ve bu yılın sonuna doğru askere gideceğim. Ailemin şu an sahip olduğum bitkilerime bile iyi bakıp bakamayacağına emin değilim. Daha fazla bitki almak sonu kötü olabilecek bir risk olabilir. Ama asker dönüşü; en fazla 2 yil içinde sizin gibi bir sayıya ulaşma potansiyeline sahip olduğumu seziyorum

Eski 30-03-2010, 20:27   #10
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Haworthia Fasciata

Bugün size Eminönü'nden 10 TL'ye aldığım bitkimi göstereceğim. Tam olarak cins adının ne olduğunu bilmiyorum ama howartia türü olması lazım. Bu konuda bilgili dostların isim konusunda yardımlarını bekliyorum.

Yaklaşık 6 ay kadar önce kız arkadaşımla Eminönü'nde gezerken onu zorla bitki satan dükkanların birine soktum. Çünkü artık bitkilerden ona gına geldi ve böyle yerler gördü mü ufak ufak kaçıyor da Neyse ben hepsini incelerken bana yaklaştı ve bu bitkinin çok güzel olduğunu söyledi. İstersem alabileceğimi de belirtti sonunda. Bir nevi izin verdi de diyebiliriz

Çok güzel bir tür. Çok da dekoratif ve şık. Hiçbir zorluk yaşamıyorum bu türde. Bakalım ilerleyen zamanlar neler gösterecek...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Carlos_Cortes : 31-03-2010 saat 17:31 Neden: Başlık Ekleme
Eski 30-03-2010, 22:41   #11
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın Carlos Contes son bitkiniz Hawortia Fascinata. Bende forumda görmüştüm. Tesadüf iki sürgün buldum. Bir tanesi köklü idi, diğeri ise köklenmesi için suda bekliyor. Bir kök oluşmaya başladı bile...

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 17:14   #12
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Teşekkürler skaraca. Haworthia Fasciata'nız hayırlı uğurlu olsun. Umarım bol bol yavrular alırsınız

Artık bu işle uğraşalı yıllar oldu diyebilirim. Ama latince isimler konusunda hala pek iyi değilim. Latince isimleri öğrenmek sanırım bu bitkiler konusunun en zor kısmı

Düzenleyen Carlos_Cortes : 31-03-2010 saat 17:40 Neden: Metin Ekleme
Eski 31-03-2010, 17:29   #13
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Sedum Sieboldii (October Daphne)

Selamlar,

Bu sukulenti rahmetli babaannemden aldım. Kocaman bir saksının içinde küçük küçük duruyorlardı. Birkaç tanesini usturupluca koparttım ve evde küçük bir saksıya koydum. Alalı en fazla 20 gün oluyor. Fakat bu tür hakkında çok küçük olduklarının haricinde hiçbir bilgim yok Yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Carlos_Cortes : 31-03-2010 saat 22:28 Neden: Başlık Ekleme
Eski 31-03-2010, 18:17   #14
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Sayın Carlos cortes bitkileriniz Sedum sieboldi. Benim sedumum da kuruyunca dibinden aynı bu şekilde tekrar çkmıştı.. ) Şu anda aynı şekilde minik minikler.

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 18:32   #15
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Teşekkürler Asuman Hanım. Peki bakımı hakkında bulunabileceğiniz tavsiyeler nelerdir? Mesela sulama ve güneş ile ilişkisi hakkında.

Eski 31-03-2010, 19:36   #16

Hhatice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Carlos_Cortes Mesajı Göster
Teşekkürler Asuman Hanım. Peki bakımı hakkında bulunabileceğiniz tavsiyeler nelerdir? Mesela sulama ve güneş ile ilişkisi hakkında.

Bende de var .Her sene kasım gibi kızarıyor sararıyor kuruyor sonra martta dipten minik minik başlıyor .Çok güzel bembe çiçekleri var .Çok su verme güneşi seviyor.

Eski 31-03-2010, 19:49   #17

Hhatice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti Mesajı Göster
Hatice Hanım,
Köklenmesi çok uzun sürer. Sütünü akıttıktan sonra 10-15 gün kurumasını bekleyin, sonra saksıya dikin. Bir kaç gün bekledikten sonra saksının altından akıncaya kadar su verin. Benimki hemen tuttu. İsterseniz çeliğin bir tanesini böyle yapın, diğerinin köklenmesi için bekleyin.
Çok teşekkür ederim sayın mrmusti hemen deneyeceğim hatta bu gün bunun kökleneceği yok dedim, bir tane alıyordum .Allahtan satıcı 30 tl nin altına düşmedi ben de inat ettim almadım .Köklenirse bu beni çok mutlu edecek

Eski 31-03-2010, 21:02   #18
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Haworthia çok güzel Sedum ve sukulentler benim favorilerim. Özellikle sukulentler. Güle güle büyütün, sevgiyle

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 21:11   #19
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Bende de var .Her sene kasım gibi kızarıyor sararıyor kuruyor sonra martta dipten minik minik başlıyor .Çok güzel bembe çiçekleri var .Çok su verme güneşi seviyor.
Çok teşekkür ederim. Suyu tahmin ettiğimden daha az vereceğim anlaşılan.

Eski 31-03-2010, 21:12   #20
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Haworthia çok güzel Sedum ve sukulentler benim favorilerim. Özellikle sukulentler. Güle güle büyütün, sevgiyle
Teşekkür ederim sasyın sevim.K.

Eski 31-03-2010, 21:17   #21
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Crassula Lycopodioides Variegata

Sıra geldi çok sevdiğim sukulentim olan "Crassula Lycopodioides Variegata" bitkime. Annemin tabiri ile tırtıl bitkisine

Taner Angay Bey'in serasına tatil dönüşü ailecek uğramıştık. Taner Bey yoktu fakat oğlu küçük oğlu Muzaffer Bey bizi çok güzel ağırlamıştı. Annem bitkilerden pek haz almaz. Ama bu bitkiyi çok beğenmiş hatta "tırtılım benim" diyerek sevmişti. Bunun üzerine de Muzaffer Bey, aldığım 5 lithops'un haricinde bu bitkiyi anneme hediye etti.

Çok güzel bir tür. Suyu seviyor. Güneşi de aynı şekilde. Çelik alarak üretim nasıl yapılıyor bilmiyorum. Daha doğrusu tam olarak emin değilim. Bir parça kırıp toprağa eksem köklenir gibi geliyor. En kısa sürede bunu deneyeceğim.

Not: Fotoğraflarda ilk halinide ekledim. 9 ayda büyük gelişim gösterdi tırtıl

Eklenen Resimler

Düzenleyen Carlos_Cortes : 31-03-2010 saat 21:43 Neden: Düzeltme
Eski 31-03-2010, 22:14   #22
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Bu ufaklığı Haworthia Fasciata'yı alırken aldım. Tür adının ne olduğunu bilmiyorum. Bu konuda yardımları bekliyorum...

Büyük bir bitkiden kırılan parçalardan biriydi. Crassula Lycopodioides Variegata'nın yanına küçük bir çelik misali diktim. Büyüme belirtisi pek yok anladığım kadarıyla. Belki de tam anlıyamıyorumdur. Ama en azından çürüme ya da bozulma belirtisi de yok

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2010, 11:52   #23
Ağaç Dostu

Sayın Carlos_Cortes,
Sedum sieboldiinin çiçekli halini benim sitemden (www.kaktusresimleri.biz) Benim kaktüslerim bölümünden bak. Ne kadar güzel olduğunu görebilirsin.
Alıntı:
Selamlar,

Bu sukulenti rahmetli babaannemden aldım. Kocaman bir saksının içinde küçük küçük duruyorlardı. Birkaç tanesini usturupluca koparttım ve evde küçük bir saksıya koydum. Alalı en fazla 20 gün oluyor. Fakat bu tür hakkında çok küçük olduklarının haricinde hiçbir bilgim yok Yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eski 02-04-2010, 15:36   #24
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Çok teşekkür ederim sayın mrmusti. Çok güzeller. Umarım benim sedum sieboldii'nin de çiçeklerini görürüm

Eski 03-04-2010, 01:22   #25
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Bu kaktüsümü 2-2,5 ay kadar önce Koçtaş'tan aldım. Gözüme o kadar güzel gözüktü ki; koyacak yerim olmamasına rağmen bir baktım ki kasadan parasını ödeyip çıkmışım

İlk defa bu tarz; yani birkaç kaktüsün tek bir saksıcıkta bulunduğu bir kaktüsüm oldu. Şimdilik ayırmayı düşünmüyorum. Belki bir büyük boy saksıya alabilirim. Ya da seneyi bekleyebilirim. Bende bilmiyorum.

Bu arada üstünde yapma çiçek yapıştırılmış fakat sonra da koparılmış. O bölümde dikenler yok. Olsun. Diğer bir kaktüsümde de farklı bir nedenden dolayı dikenlerini kaybetti ve şimdi canavar gibi sağlıklı. Sırası gelince onu da koyacağım.

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2010, 03:25   #26
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Sayın Carlos Cortes 22. mesajınız da sorduğunuz tür Crassula Perforata.Çok yavaş gelişiyor gerçekten.Belki ortam şartlarından ama bendekin de 2 yaprağın çıkıp büyümesi 3 ayı bulmuştu.
Bütün türleriniz çok güzeller maşallah.Sağlıkla büyütmenizi dilerim...

oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 17:33   #27
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oki_1655 Mesajı Göster
Sayın Carlos Cortes 22. mesajınız da sorduğunuz tür Crassula Perforata.Çok yavaş gelişiyor gerçekten.Belki ortam şartlarından ama bendekin de 2 yaprağın çıkıp büyümesi 3 ayı bulmuştu.
Bütün türleriniz çok güzeller maşallah.Sağlıkla büyütmenizi dilerim...
Çok teşekkür ederim sayın oki_1655. Crassula olduğunu tahmin ediyordum ama alt tür adını bulamazdım sanırım.

Eski 04-04-2010, 17:42   #28
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Bu kaktüsümü Beşiktaş'da otobüs duraklarının bulunduğu yerdeki bitki satan adamdan yaklaşık 8 ay önce aldım. Hatta 10 TL demişti ama pazarlıkla 7,5 TL'ye almıştım sanırım

Malesef aldığım zamanki formunu günden günden kaybetti. Sanki hava kaçıran top gibi yavaş yavaş tepeden aşağı doğru çöktü. Onu güneş gören yerden alıp bir süre gölgede tutacağım. Belki suyunu da az veriyor olabilirim. Kış döneminde yaklaşık 15 günde 1 su verdim. Nisan itibariyle 10 günde 1 vereceğim. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Not: İlk iki fotoğraf ilk aldığım zaman çekildi, son iki fotoğraf bugün.

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2010, 23:34   #29
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Alıntı:
Sanırım Hatice annem cevap vermiş bu sorunuza. Ona katılıyorum. Güneşi pek seviyor. Ve çok az su istiyor. Ve hiç zor değildir. Çiçek açınca da pek güzeldir ayrıca...

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 18:43   #30
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Teşekkürler sayın asumandilek. Bol bol güneş görüyor şuan. Su kısmını da fazla vermemeye dikkat edeceğim. Umarım çiçekli halini görürüm.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024