agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1095Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2010, 15:11   #91
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant Mesajı Göster
Rica ederim. Benim için hiçbir sakıncası yok. Sadece sizinkileri görmek için ara verdim biraz. Fotoğraftaki kaktüsler size aitse, gerçekten harikalar. Görmekten keyif aldım.

Sayın PlentyPlant; sayın mrmusti' nin kendi kaktüs başlığı olduğuna göre sizin kaktüslerinizi görmeye devam edebiliriz ne dersiniz

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2010, 15:24   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sayın günebakan,
sitemde ana sayfada mail adresimde mevcut, sadece sizi değil görmek isteyen her arkadaşımızıda sizin sayenizde memnıniyetle davet ediyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Dört gözle yazı bekliyorum o zaman sn. Mrmusti teşekkür ederim davetiniz için.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 23:23   #93
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Crassula lycopodioides var. Acuminata

Daha önce "Crassula lycopodioides var. Acuminata" nın yeni köklendiği sıradaki fotoğrafını koymuştum. CD yedeklemelerinde arayıp son halini buldum.
Bu da, bana özelden yazmış olan kişilere baharda göndereceğim türler arasında.

Name:  Crassula lycopodioides var Acuminata.jpg
Views: 4625
Size:  46.0 KB

Aşağıdaki fotoğraf da Echeveria peacockii... Henüz çiçek açtıramadım. Yanında durduğu diğerlerine mi ısınamadı, ne?

Name:  Echeveria peacockii.jpg
Views: 16945
Size:  45.2 KB

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 23:34   #94
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

lithops yapısı ile ilgili (çeviri)

Sayın Sevilay'ın lithopslar ile ilgili çok güzel ve derli toplu bir çeviri sayfası var. Morfolojisi ile ilgili yönlendirme notu bulunuyor ama ben sitede bulmayı başaramadım.

Taş kaktüsler zaman zaman "aloinopsis" ve "cheiridopsis" gruplarının bazı üyeleriyle karıştırılabildiği için, bu çizimin yardımı olabileceğini düşündüm. Tekrar niteliğinde bir bilgi olmuşsa Sayın Sevilay ve üyelerden özür dilerim.

Name:  lithops yapısı.jpg
Views: 3175
Size:  25.2 KB

Kaynak: http://www.lithops.co.za/morphology/morphology.html

lusoari ve Papağan beğendi.
Eski 30-01-2010, 09:17   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Echeveria peacockii ne kadar güzel, harika.. Çiçek açmasına gerek yok, kendi güzelliği yeter.

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 09:44   #96
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cenan Mesajı Göster
Echeveria peacockii ne kadar güzel, harika.. Çiçek açmasına gerek yok, kendi güzelliği yeter.
Teşekkür ederim, moral verdiniz. Havaların ısınmasını bekliyorum. Mutlaka açacak.

Eski 30-01-2010, 15:44   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Alıntı:
Daha önce "Crassula lycopodioides var. Acuminata" nın yeni köklendiği sıradaki fotoğrafını koymuştum. CD yedeklemelerinde arayıp son halini buldum.
Bu da, bana özelden yazmış olan kişilere baharda göndereceğim türler arasında.

Eklenti 123537

Aşağıdaki fotoğraf da Echeveria peacockii... Henüz çiçek açtıramadım. Yanında durduğu diğerlerine mi ısınamadı, ne?

Eklenti 123538
Sayın plentyplant

Sukulent koleksiyonunuzu ve paylaştığınız bilgileri keyifle izliyorum. Bitkilerinizi çok sevdiğiniz ve emek gösterdiğiniz belli. Bunun için de sizi tebrik ederim. Bu arada echeveria peacockii olarak adlandırdığınız sukulent bir sempervivum türü. İlerde koyu pembe renkte bol tomurcuklu çiçekler verecek.
Echeveria peacockii ise pudralı mavi gri tonlarda ve oval uzun yaprağa sahip olan bir echeveria türü.
http://www.flickr.com/photos/manue64/3573417817/
Sevgi ve selamlar

zeynepdincer.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 19:33   #98
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynepdincer.k Mesajı Göster
Sayın plentyplant

....
Echeveria peacockii ise pudralı mavi gri tonlarda ve oval uzun yaprağa sahip olan bir echeveria türü.
http://www.flickr.com/photos/manue64/3573417817/
Sevgi ve selamlar
Sayın ZeynepDinçer.
Uyarınız için çok teşekkür ederim. CDlerimdeki resimleri bilgisayara aktarırken, listeden "kopyala-yapıştır"ın tuzağına düştüğümü farkettim. Bundan sonra daha dikkatli kontrol etmeden "kopyala-yapıştır" yapmayacağım, söz!

İlginiz, güzel sözleriniz ve uyarınız için tekrar teşekkür ederim. Diğer tüm üyelerden de özür diliyorum.

Saygılarımla...

Eski 30-01-2010, 19:43   #99
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Sayın plentyplant her ikiside çok güzeller ve mutlular çok belli yakında çiçekleri açacak bence

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2010, 19:58   #100
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Sayın plentyplant her ikiside çok güzeller ve mutlular çok belli yakında çiçekleri açacak bence
Sayın Hhatice. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Crassula'nın fotoğrafını detayıyla koysam iyi olurdu. Çünkü sarı, minik çiçekleri üzerinde. Aşağıda sunuyorum.
Burnunuzu yaklaştırınca o kadar da kötü bir kokusu var ki... Ama seviyorum o kokusunu.

Name:  crassula çiçekleri.jpg
Views: 2664
Size:  54.9 KB

Eski 30-01-2010, 20:40   #101
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Çiçek o kadar yakın ki kokusu geliyor adeta insanın burnuna Biz de burnumuzu dayayıp koklamayız olur biter değil mi

Eski 31-01-2010, 00:35   #102
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

kaktüs ve sukulent yerleşimi için proje konusu

Daha önce kaktüslerim için bir çizim yaptığımı ve demirciye verdiğimi söylemiştim. Bu hafta sonu gelince kaktüsleri yerleştirir ve fotoğrafını çekerim diye düşünüyordum ama güzel ülkemin "mazereti ve açıklaması tükenmez" ustalarım bitirememişler. Boyası kaldı diyorlar ama bana sanki daha tablasını bile yapmadılar gibi geldi.

Ben de ölçüleri çıkartarak aşağıya çizimimi koyuyorum.

Name:  proje.jpg
Views: 2844
Size:  54.1 KB

- Malzeme, kalın galvanizli sac ve epoksi boya ile boyanacak. Güneyin güçlü ışığını yansıtıp içe daha az sıcaklık aktarsın diye beyaz boyamalarını istedim.
- Tablaların yüksekliği 15 cm. İçlerine taş döşeyeceğim ve kaktüsler arkadan öne doğru, büyükten küçüğe doğru yerleşecek. (Hem sulama kolaylığı, hem eşit ışık almaları için.)
- Tablaların arasıdaki girintiyi, arkadaki kaktüslere daha rahat ulaşarak gözle takip edebilmek için. (Her seferinde elime alarak yerlerinden oynasınlar istemedim.)
- Üç kenarı kalın asetat için çevrili. Hava akımını kesmemek için asetatlarda delikler olacak. Asetat, kaktüs için yeterli ışığa sahip olmayan balkonlarda hem ışığı geçirebilir, hem de camdaki yansımalar gibi, gelen ışığı yansıtarak çoğaltabilirler diye düşündüm. (Makro fotoğraf çekimi yapanlar asetat ve alüminyumun detay çekimdeki ışıklandırma özelliğini bilirler.)
- Çakılların üzerine kaktüs saksılarını tabaksız koyarak hem alttan daha iyi havalandırma sağlayacağımı, hem de saksı tasarrufum olacağını umuyorum.
- Dört yöne dönebilen tekerlekler, temizlik ve yer değişikliği için kolaylaştırıcı olacak.
- Güneyin aşırı güneşine tedbir olarak, dört bacağını üstüne sineklik tel gerilecek.
- Kışın ise tümünü naylon altına almak kolay olacak. Ayrıca arka iki bacak arasına (kışın sert günlerinde kullanılmak üzere) tel rezistans gelecek. (Pleksiglas (mika) bükümünde kullanılan ve klasik elektrik sobalarındaki gibi spiral değil, düz tel halinde olan rezistanslar var.)

Not: Çizimdeki perspektif sorunlarını görmezden gelirseniz sevinirim

Eski 31-01-2010, 00:49   #103
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın PlentyPlant,

Çok kullanışlı olacağını düşündüğüm bir raf sistemi tasarlamışsınız. Umarım en kısa zamanda elinize ulaşır.

Ayaklarının tekerlekli olması çok yerinde olmuş. Çiziminize ilk baktığımda yan cepheleri sabit bir cam olarak düşünmüştüm ki asetat olduğunu belirtmişsiniz. Cam da olsa asetat da olsa direkt güneş ışığı bitkilere zarar verebilir diye aklıma gelmişti. Ayaklardaki tekerlekler sayesinde kolaylıkla güneşe göre rafınızı konumlandırma imkanınız olacak.

Tablalara taş döşeme çok iyi fikir. Hem tabakta kalan suyu boşaltma derdi de olmaz. Hem de taşlar arasında kalan su bitkiler için nemli bir atmosfer oluşturur.

Daha bol sakksıyı yerleştirebilmeniz için aklıma kare saksılar geldi. Bitkilerinizi uygun boyutlarda kare saksılara aktarabilirseniz yuvarlak saksılardan nicelik olarak daha çok bitkiye yer açılır diye düşünüyorum.

Bitmiş halini de görmek isterim. Çok güzel olacağa benziyor.

Denizardacan beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 00:59   #104
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Sayın Selenn.
İlginiz için teşekkür ederim. Kare saksı konusunda söylediklerinize tümüyle katılıyorum ama ne yazık ki, buralarda kare saksı bulmak konusunda oldukça ciddi bir sıkıntı var. Ankara, İstanbul gibi merkezlerde ve kil ile uğraşan atölyelerde bulabilirim ama henüz ulaşamadım. Tabakları devreden çıkartmayı istememin bir nedeni de bu yer konusu zaten.

Bu arada çiçeklerinizi, düzenlemelerinizi (kar manzaralarınız da dahil) sürekli izliyorum. Biraz da gıpta ile Ayrıca, dostlar ve akrabalar arasında çok sıcak sohbetlerinizi de okuyorum ama sizleri tanımadığım için katabileceğim birşey yok. Güzel fotoğraflarınızın zevkini sürüyorum.

Keyifli uğraşlarınızda mutluluklar diliyorum. Bizi güzel ve değişik kaktüslerinizden mahrum bırakmayın lütfen.

Denizardacan beğendi.
Eski 31-01-2010, 14:40   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Sayın PlentyPlant ve sayfanızı takip eden arkadaşlar,

Kare saksı konusu burada geçmişken kare saksı kolay temin edilebilecek bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim. Bu konuda ayrı başlık açılıp açılmaması konusunda karar veremedim. Eğer zaten bir sorun teşkil ederse site admini uyarıda bulunacaktır.

Benim İzmir Ödemiş'te üç sefer kargo ile siparişte bulunduğum ve saksı fiyatları kargo ücretinden daha ucuz olan Gardennatura (www.gardennatura.com) kare saksı sorununuzu çözecektir. Son siparişimde kare saksı ile tüf ve perlit siparişim de birlikte geldi. Burası kargo şirketi ile anlaşmalı olduğundan kargo ücreti onların anlaşmalı fiyatından ücretlendirilmekte. Site adresi içinde kare saksı ebatları mevcut. Sipariş konusunda igili kişiler Reha bey ve Hüseyin bey. Saksı fiyatlarını kendilerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca ben saksıların kalitesinden ve hemen teslim edilmesinden dolayı memnun kaldım. İlgili linkten saksı örneğine ulaşabilirsiniz.
http://www.flickr.com/photos/26914853@N06/

Sayın PlentyPlant,

Bitkilerinizi yerleştireceğiniz sehpa projesi için sizi tebrik ederim. Bitkilerinizin burada daha mutlu olmaması için hiç bir sebep yok. Güle güle kullanın.
Selamlar

Denizardacan beğendi.
zeynepdincer.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2010, 15:28   #106
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Zeynep Dinçer. Saksı örneklerinizi gördüm. Evet, gerekli olan saksı tipleri öncelikli olarak bunlar.

Ancak, sözünü ettiğiniz firmanın sitesi çalışmıyor galiba. Google aramada adres ve telefonları görünüyor. Kendileriyle irtibata geçeceğim. Belki e-posta yoluyla da olsa, katalog gönderebilirler.

Selam ve saygılarımla...

Eski 31-01-2010, 16:05   #107
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Tasarım çok güzel olmuş. Çizim hataları mı vardı Ben farketmedim Kullanışlı olacağını sanıyorum. En kısa zamanda istediğiniz gibi kaktüs köşenizi oluşturursunuz umarım

Eski 31-01-2010, 18:03   #108
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Tasarım çok güzel olmuş. Çizim hataları mı vardı Ben farketmedim Kullanışlı olacağını sanıyorum. En kısa zamanda istediğiniz gibi kaktüs köşenizi oluşturursunuz umarım
Teşekkür ederim. Evet, detaya bakılınca biraz perspektif bozukluğu var ama demirci için önemli değil Bu tabladan iki tane yapılıyor. Evin küçüklü-büyüklü üç balkonu olunca, çiçek koyacak yer de çok oluyor.

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

Eski 01-02-2010, 21:48   #109
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Gymnocalycium mihanovichii

Name:  gymnocalycium mihanovichii.jpg
Views: 2604
Size:  31.1 KB

İki kez ikişer ikişer çiçek verdiler. Şimdi, hem de kış ortasında tek tomurcuk halinde. Kaktüslerim arasında en yavaş büyüyeni, hatta büyümeyeni. Ya tüm enerjisini çiçek vermeye harcıyor hayvancık, ya da çok yavaş büyüyen bir tür de, ben bilmiyorum.

Bu da "stenocactus multicostatus"

Name:  stenocactus multicostatus.jpg
Views: 2694
Size:  70.6 KB

Neden bilmiyorum, bu kaktüsün yapısı bana insan beyninin kıvrımlarını çağrıştırıyor. Hiç benzemese de ben böyle hissediyorum. Kaktüslerin arasında en entelektüel olanı

Eski 02-02-2010, 10:45   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Yeni nesil gençlerin saçlarına benziyor

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 12:08   #111
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cenan Mesajı Göster
Yeni nesil gençlerin saçlarına benziyor
Bu da bir bakış açısı tabii

Eski 02-02-2010, 14:37   #112
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Nasrettin hoca cevabı gibi olacak ama ikiniz de haklısınız.

Eski 02-02-2010, 20:52   #113
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Name:  mammillaria elongata.jpg
Views: 3062
Size:  44.3 KB

Mammillaria elongata

Name:  turbinicarpus jauvernigii.jpg
Views: 2469
Size:  25.6 KB

Turbinicarpus jauvernigii

Name:  mammillaria vetula gracilis.jpg
Views: 3118
Size:  64.1 KB

Mammillaria vetula gracilis

Eski 02-02-2010, 21:56   #114
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Mammillaria elongata çok hoş

Eski 02-02-2010, 22:29   #115
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili PlentyPlant;
Benimde kaktüslere ve sukulent karşı büyük bir ilgim var.Kaktüsleriniz ve sukulent harika. Crassula'nın maşallahı var.Projenizi şimdiden merak ettim.Umarım biter bizde projenizden yararlanma şansını elde ederiz.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 22:38   #116
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Mammillaria elongata kendi çiçekleri mi ? üzerine yapıştırılmış gibi duruyor

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 22:41   #117
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Mammillaria elongata, Mammillaria vetula gracilis ve Stapelialar harikalar sevgili PlentyPlant. Emeğinize ellerinize sağlık.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 00:05   #118
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Sayın Selenn.

Bu arada çiçeklerinizi, düzenlemelerinizi (kar manzaralarınız da dahil) sürekli izliyorum. Biraz da gıpta ile Ayrıca, dostlar ve akrabalar arasında çok sıcak sohbetlerinizi de okuyorum ama sizleri tanımadığım için katabileceğim birşey yok. Güzel fotoğraflarınızın zevkini sürüyorum.

Keyifli uğraşlarınızda mutluluklar diliyorum. Bizi güzel ve değişik kaktüslerinizden mahrum bırakmayın lütfen.
Sayın PlentyPlant,

Çok teşekkür ederim, umarım bir toplantı esnasında ben de Türkiye'de olursam tanışma imkanımız olur. Eminim kaktüsler, sukulentler konu olunca çok keyifli sohbet ederiz. Hoş zaten agaclar.net sayesinde çok güzel bir iletişim imkanı yakaladık.

Keyifli paylaşımların ve kaktüs fotoğraflarınızın devamı dileğiyle.

Bu arada raf sisteminizin de bitmiş halini merakla bekliyorum.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 08:14   #119
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Mammillaria elongata kendi çiçekleri mi ? üzerine yapıştırılmış gibi duruyor
Elbette kendi çiçekleri. Kumaş, kağıt, plastik vb. malzemeden üretilmiş hiçbir bitki taklidini ve bitki dekorasyonunu sokmam evime.

pamuktopu beğendi.
Eski 03-02-2010, 08:18   #120
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Sevgili PlentyPlant;
Benimde kaktüslere ve sukulent karşı büyük bir ilgim var.Kaktüsleriniz ve sukulent harika. Crassula'nın maşallahı var.Projenizi şimdiden merak ettim.Umarım biter bizde projenizden yararlanma şansını elde ederiz.
Saygılar
Sayın Bahtiyar. İlgi ve iltifatlarınız için teşekkür ederim. Ben de sizin ve kaktüs ile ilgili olan tüm üyelerin sayfalarını izliyorum. Hem de çoğu kez imrenerek.
Projemin demirci tarafından nasıl sonlandırılabileceğini doğrusu ben de merak etmeye başladım. ))

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024