agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1095Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2011, 15:06   #631
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Stenocactus'un çiçekleri çok gösterişli. İki renkli olması sanki onları daha da özel yapıyor. Mammillarialara da haksızlık etmeyelim. Çok zarif çiçekler. Hemen bir gözlük edinip üç boyutlu fotograflara bakmalıyım.

Bu arada Sayın mrmusti ve sizin sayfalarınızı baştan sona iki kez okudum. Yazdığınız bilgileri, bakım önerilerini ve hastalıklara karşı uyguladığınız yöntemleri daha kolay ulaşmak için word dosyasına kaydettim. Sayenizde çok güzel türlerle tanıştım. Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için size teşekkür etmek istiyorum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 15:27   #632
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Sayın PlentyPlant özellikle Stenocactus güzel çiçeklenmiş ayrıca bilgilendirici paylaşım için teşekkürler.

nesli6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 16:04   #633
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Sayın Zenfree ve Sayın Nesli6.
Güzel sözleriniz ve iltifatlarınız için teşekkür ederim. Ben de sizin sayfalarınızdaki güzellikleri hiç kaçırmadan takip ediyorum.
Üç boyutlu fotoğraf ise bir başka gösteriyor. Daha önce de yazdığım gibi, keşke profesyonel bir düzeneğim ve makinem olsa da, çok daha kaliteli sunabilsem sizlere ve Ağaçlar'a.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 21:10   #634
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Bir kaç gündür, kaktüs ve sukulent sayfalarına baktıkça; Sayın PlentyPlant'in de güzelleri açmaya başlamıştır diye düşünüyordum Her eklediğiniz fotoğraf çok güzel, doğadakiler de başka güzel Tüm paylaşımlarınız için teşekkürler.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 22:34   #635
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Tıpkı insanların ikizlerinin aynı duyguları hissetmesi gibi kardeş kardeş birlikte açmışlar. Çok güzeller doğrusu...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant Mesajı Göster

Mammillaria Backebergiana ssp Ernestii. (Benim ikizlerim)

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2011, 07:27   #636
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Doğru düşünmüşsünüz Sayın Acemifüsun. Açmaya başladılar artık. Hatta bir ay önce açanlar da var ama bazı işlerin yoğunluğundan, sayfa için hazırlayamadım. Doğadakilerin muhteşemliği karşısında, bizimkiler birer komik taklit gibi kalıyor ama başka yol yok. (Meksika, L. Amerika ülkeleri veya Güney Afrika'da bahçeli bir eviniz yoksa tabii.)

Eski 16-04-2011, 07:31   #637
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Belki ben yanılıyorumdur ama bitkiler birarada olduklarında daha mutlu ve sağlıklı büyüyorlarmış gibi hissediyorum, Sayın Vildan Sönmez. Bu ikizlerin biri, iki ayrı dönemde unlu bit ve örümcek yüzünden hayatını kaybediyordu. Kurtardım ve diğerlerinin yanına getirdim. Gelişerek ikizine yetişti.

Eski 17-04-2011, 13:52   #638
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Dillerini öğrenmeye çalıştığım ve kaktüslerin olduğu balkona renk kattıkları için çok sevdiğim lithopslar... (Sayın AizoaceaeFAN, Aralık ayında bir kaktüs fotoğrafının arkaplanında gördüğü lithopslarımın sıkışık durduklarına işaret etmiş ve ayırmamı önermişti.) Mart ayının başında ayrıldılar. Aşağıda "ayrılık" fotoğraflarını koyuyorum ve Sayın AizoaceaeFAN'a tekrar teşekkür ediyorum.

Name:  lithopstoplu1.jpg
Views: 1057
Size:  65.1 KB

Name:  lithopstoplu2.jpg
Views: 1056
Size:  62.4 KB

Name:  lithops 1.jpg
Views: 1035
Size:  55.7 KB

Name:  lithops2.jpg
Views: 1038
Size:  71.3 KB

Name:  lithops3.jpg
Views: 1018
Size:  66.3 KB

Eski 17-04-2011, 13:55   #639
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Name:  lithops4.jpg
Views: 1046
Size:  54.6 KB

Name:  lithops5.jpg
Views: 1080
Size:  40.6 KB

Bu da en sevdiğim lithopslarımdan biri: Lithops Optica v Rubra

Eski 17-04-2011, 13:58   #640
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Sn PlentyPlant saksılarda toprak olarak ne var. Ya da nasıl bir karışım kullandınız.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 14:26   #641
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Yüzeyde gördüğünüz taşlardan kızıl olanı lava, lithopsların birkaçında gördüğünüz ise tatlısu akvaryumlarında kullanılan dere çakılı, Sayın Sevim K. Hem sularken bitkilerin gövdelerine su sıçramasına engel oluyorlar, hem de ıslak toprağın gövdeyle uzun süre temas etmesine engel olarak, mantar oluşumu ihtimalini azaltıyorlar.
Toprak karışımında ise ithal torf, tozu elenmiş ince lava ve tarım perliti (veya bulabilirsem 1-2 mm çaplı pumice) karışımı kullanıyorum. İthal torfun markasını vermeyeceğim ama yerli malı ucuz torf asla kullanmıyorum. Çünkü, hangi markayı alsam steril değildi ve her türlü ot yetişiyordu. Fırında sterilize etme çabalarım da çok işe yaramadı.

Düzenleyen PlentyPlant : 17-04-2011 saat 14:26 Neden: kelime ekleme
Eski 17-04-2011, 21:04   #642
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sayın plantyplant ben asla böyle bir şeye cesaret edemem. İlk 2 kaktüsümü fazla sulamaktan çürüttüm. 2. turdakiler çok şükür yeni yapraklar veriyor, sadece birinde hafif buruşma gibi bir şey var, gidip bakıyorum ikide bir.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 21:47   #643
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Bence edebilirsiniz Sayın Vildan Sönmez. Başka türlü öğrenilmiyor. Yeni saksılarına geçeli birbuçuk ay kadar oldu ve gayet sağlıklılar. Yeni gövdelerini de vermeye başladılar.
Fazla sulama ile çürütme konusu, sanıyorum kaktüs yetiştirenlerin en çok düştüğü hata. Susuz kalınca işkence ediliyormuş gibi bir hisse kapılıyoruz galiba.
Bazı toprak yapıları suyu uzun süre bünyesinde tutuyor. İstediğim yapıda lava'ya ulaşıncaya kadar, geçen yıllarda kullandığım bazı toprak karışımları böyleydi. Hepsini tek tek topraklarından arındırdım, köklerini yıkadım ve birkaç gün dışarıda bekletip, lavalı yeni karışımlarına ektim. İnanın, çok mutlu oluyorlar. Siz yeter ki cesaret edin.

Denizardacan beğendi.
Eski 18-04-2011, 06:17   #644
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant Mesajı Göster
Eklenti 203392

Mammillaria Backebergiana ssp Ernestii. (Benim ikizlerim)

Eklenti 203393

Eklenti 203394

Mammillaria Backebergiana ssp Ernestii, M.B.’nin bir alt türü olarak 1997’de D. R. Hunt tarafından tanımlanmış. Anavatanı Meksika.

M. Backebergiana silindirik yapıda, yaklaşık 30 cm yüksekliğe ve 6 cm çapa ulaşıyor. (Ssp. Ernestii, biraz daha küçük yapıda olabiliyor.) 10-12 arası dairesel dikenlere ve 1-3 arası merkez dikene sahip. Diken yapısı düz ve dikiş iğnesi biçiminde. Çiçekleri eflatunumsu kırmızı ile magenta tonları arasında değişiyor.

M.B. Ernestii ise bir adet merkez dikene sahip olması, daha koyu yeşil gövdeli oluşu ve Meksika-Tonatico’ya has biçimde genellikle daha koyu renk dikenleri ile ayırdediliyor.

Geçirgenliği yüksek (klasik kaktüs toprağı) toprak istiyor. Toprağı kuru olmak şartıyla, yaklaşık -2 dereceye dayanabiliyor. Yarı gölge ve aydınlık bölgeleri, uzun süreli doğrudan güneş ışığına göre daha çok seviyor.

Eklenti 203395

Üstteki fotoğraf cyan+kırmızı gözlükler için 3 boyutlu fotoğraf.

Eklenti 203396

Bu ise amber+mavi gözlükler için, gerçek renkli 3 boyutlu fotoğraf.

Sn.PlentyPlant,

Bugüne kadar kaktüslerle mesafeli bir ilişkim vardı. Sayenizde ilgim epey arttı. Ellerinize sağlık, ne kadar güzeller. Ve ne kadar emek istiyorlar.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 07:45   #645
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Sayın Mandalinci. Bir kaktüssever olarak, ilginizi artırmaya minicik de olsa katkım olabildiyse, bundan ancak mutluluk duyarım.
Ağaçlar'da küçük bir araştırma yaparsanız, bu ilginizi benden daha çok artıracak bazı üye arkadaşların sayfaları ile de tanışacaksınız.
Güzel sözleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci Mesajı Göster
Sn.PlentyPlant,

Bugüne kadar kaktüslerle mesafeli bir ilişkim vardı. Sayenizde ilgim epey arttı. Ellerinize sağlık, ne kadar güzeller. Ve ne kadar emek istiyorlar.

Eski 18-04-2011, 07:57   #646
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Lithopslarınız çok güzel. Dikkatimi köklerinin çok küçük olması çekti ve hayret edilecek birşey. İncecik kök yapısının üzerinde muazzam bir güzellik. Sulamaya başladınız mı? Bendeki hala buruşuk bir vaziyette duruyor. Aralık ayında almıştım ilk ve tek Lithopsum. Merak ettiğim soğuk bir ortamda mı daha çabuk yenileniyor yoksa daha ılık bir yerde mi? Hala sabırsızlıkla bekliyorum. O yenilenme anına şahit olmak için geç mi kaldı acaba?

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 08:04   #647
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Fazla sulamadan ölen lithops larım,dan sonra sizlerin lithopslarını sağlıklı görmek büyük keyif veriyor hepsi birbirinden güzel, bol çiçeklerini de görürsünüz inşallah.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 11:27   #648
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

İlgi ve beğeniniz için çok teşekkür ederim Sayın Ayşe Yıldız, Sayın Hatice Tarhan.
Aslında lithopslar ile ilgili soruları Sayın AizoaceaeFAN'a sormanız halinde, doğru cevaplar alabilirsiniz.
Ben ancak benimkilere yaptığımdan söz edebilirim. Evet, Mart başında sulamaya başladım ama ölçülü tutmak için enjektör kullanıyorum. Çoğalma sırasında, dış gövde kurumadan su vermiyorum. Bildiğim kadarıyla, lithopsların 10 derecenin altına düşen sıcaklıklarda tutulması pek sağlıklı değil. Afyon gibi karasal iklime yatkın olan bölgelerde havalar yeterince ısınmamış olabilir. Tabii, aldığı (ışık)(güneş) miktarı da önemli.

Eski 18-04-2011, 14:09   #649
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Sayın PlentyPlant, epey bir ara verdikten sonra sizin sayfanızın canlandığını görmek güzel. Stenocactuslerin çiçekleriyle sayfanızı şenlendirmeniz daha bir güzel. Lithopsları ayırıp daha aralıklı dikmeniz çok isabetli olmuş. Boyutu fasulye tanesine kadar olanları yaz-kış sulayabilirsiniz az olmak kaydıyla. Daha büyüklerini ise mevsim isterse ilkbahar olsun, eski yaprak açılıp ve tamamen çekilip kurumadan lithopslarınıza su vermeyin. Yoksa eski yaprağın tekrar su çekip şişmesine, bitkinin büyüme dengesizliği yaşamasına ve şekil bozukluğuyla başlayıp bitkiyi kaybetmenize kadar giden bir süreci tetiklemiş olmanıza sebep olur. Her lithops türü aynı zamanda yaprak değiştirmez, sabırlı olup kendi fizyolojik döngüsünü tamamlamasını beklemelisiniz yoksa malesef su yüzünden kaybedebilirsiniz. Bitkiyi her sene aynı zamanlarda sulayıp ve aynı zamanlarda susuzluğa terk etmek gerekiyor ki adaptasyon sağlayıp sağlıklı büyüme göstersin ve sonbahar da da çiçeklerini bol bol versin. Sizin sayfanız vasıtasıyla sorulan soruları da yanıtlamış oldum. Tebrik ediyorum ve bol çiçekli günler diliyorum.

AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2011, 15:00   #650
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Katkınız için tekrar teşekkür ederim Sayın AizoaceaeFAN. Lithopslar ile ilgili birçok şeyi, hem okuyarak, hem de sizin sayfalarınızdan öğrendim. Arasıra bu hatırlatmalarınız da hepimiz için yararlı oluyor. İlginizi eksik bırakmayın lütfen.

Eski 19-04-2011, 11:02   #651
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Eline, emeğine sağlık, Teşekkürler Sayın PlentyPlant.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2011, 20:23   #652
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Sizin emekleriniz yanında, benimkiler biraz sönük ama "elimden ve zamanımdan geleni yapmaya çalışıyorum" diyeyim Sayın MrMusti.

Eski 20-04-2011, 15:40   #653
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Lithopslarla ilgili olarak görüntülerle de desteklenen saksı değişimi bilgileri için teşekkürler. Şu anda elimde lithops yok ama ileride olursa bilgiler kaynak olarak yararlanılacak nitelikte.

Son olarak eklediğiniz çiçek fotoğraflarıda güzel. Yine 3D ile normal fotoğraf birlikte yayınlamaya devam etmenizde takdire değer.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 16:16   #654
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Sözleriniz için teşekkür ederim Sayın Skaraca. Sizi de lithopslandıralım isterseniz. Zenginlik katıyorlar kaktüslere.
3 boyutlu fotoğrafları ise her zaman istediğim gibi yakalayamıyorum maalesef.

Eski 20-04-2011, 19:47   #655
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Name:  Mammillaria rekoi ssp leptacantha 1.jpg
Views: 1207
Size:  72.1 KB

MAMMILLARIA REKOI ssp LEPTACANTHA

Ön not: Bir ay kadar önce çiçeklenmesini bitiren bu kaktüsümü, gündüzleri işte olduğum için tam çiçekli halini yakalamam mümkün olmadı. Hoş, pekçoğu için olmuyor ama...

Mammillaria Leptacantha’nın anavatanı Meksika. Özellikle, Oaxaca’nın 700-800 metre rakıma sahip bölgeleri…

Leptacantha’nın benzeri olan tür Mammillaria Rekoi ise bugün temel olarak üç alt türde tanımlanıyor: Rekoi, Aureispina ve Leptacantha…

Name:  Mammillaria rekoi ssp leptacantha 2.jpg
Views: 1062
Size:  71.3 KB

Mammillaria Rekoi ssp Leptacantha, 27-30 arası dairesel ince dikenlerin ortasında 4-6 arası kavisli ve ucu kanca biçimli merkez dikene sahip bir tür.
Yakıcı olmamak kaydıyla bol güneşli veya çok aydınlık ortamları seviyor.
Sağlıklı büyüme göstermesi için çok geçirgen bir toprakta olması ve gövdesine uygun olmak kaydıyla, 2-3 yılda bir saksının değiştirilmesi yararlı.

Pek çok kaktüs-sukulent türündeki gibi, gelişme döneminde toprağını fosfor ve potasyum bakımından zengin, nitrojence daha fakir sıvı besinle takviye edilmesi gerekiyor.

Çiçeklenme dönemi ilkbahar ve yaz başları. Eflatun-koyu pembe arası çiçek rengine sahip.

Kışın dondan korumak gerekiyor ama toprağı kuru olmak kaydıyla -5 derece civarına dayanıklı.

Tohumdan veya yavrularından üretilebiliyor.

Kaynaklar: www.cactus-art.biz ve www.mammillarias.net

Aşağıdaki fotoğraf ise amber+mavi gözlükler için üç boyutlu.

Name:  M Leptacantha Real 3D.jpg
Views: 1028
Size:  72.4 KB

Eski 20-04-2011, 20:43   #656
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
O kadar dikenin arasından minicik bir tomurcuk başını uzatıyor ve o güzel çiçeğe dönüyor. Bunu da dikenden gövdenin görünmediği bir ortamda yapıyor. Gerçekten güzel bir görünüm.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 01:09   #657
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Bir süredir siteye giremedim ama baktım ki bu süre zarfında hem üyelerimizin kaktüs ve sukulent fotoğrafları artmış hem de siz yine harika fotoğraflarla ve bilgilerle başlığınızı şenlendirmişsiniz.

Bitkilerinizi bilgi içerikli mesajlarınızla ve güzel fotoğraflarınızla tanımak çok keyifli. Baharla birlilkte bitkiler de uyanmaya başladı eminim sizden çok güzel kaktüs çiçekleri fotoğrafları göreceğiz bu bahar.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 07:53   #658
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Benim de umudum bu Sayın Selenn. Ancak, sadece çiçekli olanlarla yetinmemek gibi bir düşüncem var. Çiçeksiz olsalar da güzel onlar.
Baharla birlikte, özellikle Almanya'da oluşunuzu gözeterek, harika sukulentlerinizi de biz izlemeye devam edeceğiz gibi geliyor bana.

Eski 22-04-2011, 15:24   #659
Ağaç Dostu

Periş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Sevgili Plentyplant kaktüsler ve sukulentler çok güzel ellerinize saglık

Periş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 18:31   #660
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Burak Alkan. Sizinkilerin de hep sağlıklı ve güzel olmalarını yürekten dilerim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024