agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1095Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2010, 22:06   #271
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Name:  Gymnocalycium baldianum.jpg
Views: 1517
Size:  59.9 KB

Gymnocalycium baldianum

Name:  Echinopsis multiplex.jpg
Views: 2045
Size:  63.5 KB

Echinopsis multiplex

Name:  Myrtillocactus geometrizans.jpg
Views: 1378
Size:  62.4 KB

Myrtillocactus geometrizans

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 22:24   #272
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Çiçekler muhteşem açmış

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 07:41   #273
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Eski fotoğraf değil değil mi Yeni çiçeklendi

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 18:29   #274
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Bir süre önce çizimini verdiğim kaktüs rafları projem, yapılmış olarak geldi nihayet. ))
Taşlarını döşeyerek kabaca bir düzenleme yaptım. Daha az yer kaplayarak, daha çok çiçek koyabiliyorum. Galiba 2 tane daha sipariş etsem iyi olacak.

Name:  kaktüsraf1.jpg
Views: 3252
Size:  70.4 KB

Name:  kaktüsraf2.jpg
Views: 1316
Size:  68.9 KB

Eski 20-03-2010, 18:35   #275
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Raf kullanışlı olacağa benziyor hele içindekiler harika

Eski 20-03-2010, 18:43   #276
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant Mesajı Göster
Benimkinde de iki adet leke var Sayın Island. Benim gözlemlerime göre 3 nedeni var gibi. Birincisi asidik değeri yüksek torf. İkincisi, fazla su. Üçüncüsü doğrudan güneş. Ben de bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Kesin sonuç aldığımda bilgilendirmeye çalışacağım.
Harika olmuş sevgili PlentyPlant hem derrli toplu olmuş hem de yerden kazanmışsınız güle güle kullanın
Benim de bazı kaktüslerimde leke oldu ama ben kesinlikle direk güneşten olduğunu tespit ettim çünkü birkaç gün öncesine kadar güneş yoktu ve lekeler güneşten sonra oldu

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 18:52   #277
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Gözlerim yuvalarından çıkacak... Kendime yasaklayacağım en sonunda bu foruma bakmayı. Göz sağlığım bir yana yüreğim dayanmıyor artık. ) Çarpıntı geçiriyorum olmuyor amaa...

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 19:16   #278
Ağaç Dostu

Engin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-11-2007
Galeri: 7
Gayet güzel olmuş.

Adananın güneşini biliyorum.Üst raf için Güney cephesi gölgeleme isteyebilir.

Engin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 19:25   #279
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asumandilek Mesajı Göster
Gözlerim yuvalarından çıkacak... Kendime yasaklayacağım en sonunda bu foruma bakmayı. Göz sağlığım bir yana yüreğim dayanmıyor artık. ) Çarpıntı geçiriyorum olmuyor amaa...
Aa çarpıntı filan geçirme biriciğim bütün kaktüsler feda olsun sana
gerçekten çok güzeller haklısın Asumanım bizim kaktüsler bu hale gelir mi bilmem ama sevgili kardeşim PlentyPlant gerçekten çok başarılı

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 20:14   #280
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Çok güzel olmuş hepsi bir arada kaktüsler harika görünüyor

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 20:38   #281
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Engin Mesajı Göster
Gayet güzel olmuş.

Adananın güneşini biliyorum.Üst raf için Güney cephesi gölgeleme isteyebilir.
Teşekkür ederim, Sayın Engin. Güneş için haklısınız. Zaten, dört köşeden yükselen 40 cm.lik demirler bu iş için. 1-2 ay kadar sonra o demirler arasına yeşil, gölgelendirme tülü çekilecek. Soğuk kış geceleri ise asetat ile çevrilecek.
İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Eski 20-03-2010, 20:46   #282
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asumandilek Mesajı Göster
Biraz abartmışsınız Sayın Asumandilek Alt tarafı çok amaçlı, tekerlekli bir raf. İlgi duyduğunuz alanlarda yaratıcılığınızı gösterdiğiniz ne kadar güzel şeyler vardır kimbilir. Ama iltifat olduğunu düşündüğüm abartılı cümlelerinizi seve seve kabul edip kaktüslerin yanına koyacağım. Teşekkür ederim.

Eski 20-03-2010, 20:47   #283
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Alıntı:
Geometrid Larva.

Lütfen etli yapraklı bitkilerinizi arada bir kontrol edin. İncir çekirdeğinden daha küçük siyah ve küresel kalıntılar ve üzerinde delik olan yapraklar, en temel belirti.
Merhaba; bu yazdığınız belirtilerden benim sakızlarımda ve yılbaşı çiçeğimde var maalesef. Bitkileri sürekli incelediğim halde herhangi bir yaşam belirtisine rastlamadım. Ama anlattığınız belirtiler tıpatıp uyuyor. Özellikle sakızlarımda ve yılbaşı çiçeğimde oldukça büyük delikler var. Siyah küresel kalıntılar sakızlar ve yılbaşılar hariç en çok mum çiçeğimin üzerinde var ama onda da delik yok. Mücadele için ne önerirsiniz? Gözle görmek zor olduğuna göre mekanik mücadele pek mümkün görünmüyor.

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 20:50   #284
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
Aa çarpıntı filan geçirme biriciğim bütün kaktüsler feda olsun sana
gerçekten çok güzeller haklısın Asumanım bizim kaktüsler bu hale gelir mi bilmem ama sevgili kardeşim PlentyPlant gerçekten çok başarılı
Sizin kaktüslerinizin bunlardan çok daha iyi olacağından eminin Sayın Hatice. Hele benim, aslında hak ettiklerinden daha az zaman ayırdığımı düşünecek olursanız...

Eski 20-03-2010, 20:52   #285
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Plentyplant,
Tüm paylaşımlar çok güzel, lithopslara ayrı bir ilgim var zaten, o da sizin sayenizde, hepsinden ötesi sayfalarınız adeta bir okul gibi, çok şey ögreniliyor. Kutluyorum. Ellerinize sağlık.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 20:57   #286
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ninina84 Mesajı Göster
Merhaba; bu yazdığınız belirtilerden benim sakızlarımda ve yılbaşı çiçeğimde var maalesef. ...Mücadele için ne önerirsiniz? Gözle görmek zor olduğuna göre mekanik mücadele pek mümkün görünmüyor.
Ben 40'lık Basudin kullanıyorum Sayın Ninina. Ne kadar su ile karıştırmanız gerektiği zaten yazar üzerinde. Ama dikkatli olun lütfen; ilacı biraz yoğun kullanırsanız yapraklarını kavurabilirsiniz.
Ancak, anlattıklarınıza bakarak söylüyorum: Yapraklar delik değil ama siyah parçacıklar var ise, ya doğacak larvaların (bu bir kelebek bile olabilir ) işareti olabilir veya büyük kara sineklerden kalan artıklar. Görmeden birşey söylemek zor.

Eski 20-03-2010, 21:02   #287
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Raf kullanışlı olacağa benziyor hele içindekiler harika
Teşekkür ederim Evet, kullanışlı oldu galiba. Kışın arka iki direklerinin arasına güneş floresanı da çekince, yaz-kış kullanabileceğimi umuyorum. Daha önce koyduğum merdiven saksılığı da diğer balkona aldım. Rüzgara daha dirençli kaktüsler de o taraftalar.

Eski 20-03-2010, 21:05   #288
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Plentyplant,
Tüm paylaşımlar çok güzel, lithopslara ayrı bir ilgim var zaten, o da sizin sayenizde, hepsinden ötesi sayfalarınız adeta bir okul gibi, çok şey ögreniliyor. Kutluyorum. Ellerinize sağlık.
Rica ederim, Sayın Dönmez. Sadece "kaktüsler" konusunu dağıtmamaya çalışarak arada bir küçük gözlemlerimi aktarmaya çalışıyorum. Minicik de olsa, birşeylere katkıda bulunabildiysem, ancak mutlu olurum.
Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Sizin lithopslarınızı en kısa zamanda görebilmek umuduyla... Sağlıcakla...

Eski 20-03-2010, 21:06   #289
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Alıntı:
Biraz abartmışsınız Sayın Asumandilek Alt tarafı çok amaçlı, tekerlekli bir raf. İlgi duyduğunuz alanlarda yaratıcılığınızı gösterdiğiniz ne kadar güzel şeyler vardır kimbilir. Ama iltifat olduğunu düşündüğüm abartılı cümlelerinizi seve seve kabul edip kaktüslerin yanına koyacağım. Teşekkür ederim.

) Raf elbette çok güzel, beni bunları yazmaya teşvik eden rafın içindekiler daha çok.. ) Keşke etrafımda yaşayan insanlarda abarttığımı düşünseler sadece.

Eski 20-03-2010, 21:10   #290
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Çok güzel olmuş hepsi bir arada kaktüsler harika görünüyor
Teşekkür ederim Sayın Günebakan. Keşke kaktüslerin hepsi birarada olabilse.
Hala birçoğu başka yerlerde duruyor. O yüzden, iki adet daha yaptırıyorum, bir de raf projeleri yapıyorum ayrıca. )

Eski 20-03-2010, 21:10   #291
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Plentyplant,
Birkaç kaktüs ve sukulentim var. Hepsi bir saksının içinde ve çelikten üremeye çalışıyorlar. Ancak henüz hiç lithopsum yok. Geçen gün Sayın Taner Angay'a mail atarak Ankara'da lithops bulabileceğim bir bayi aradım, fakat olmadığını öğrendim. Lithopsları görerek almak istiyorum. Kısmet artık ne zaman bulursam o zaman olacak. Ancak sizin gibi değerli üstatlardan öğrenmek de güzel oluyor. Selamlar.

Eski 20-03-2010, 21:19   #292
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Alıntı:
Ben 40'lık Basudin kullanıyorum Sayın Ninina. Ne kadar su ile karıştırmanız gerektiği zaten yazar üzerinde. Ama dikkatli olun lütfen; ilacı biraz yoğun kullanırsanız yapraklarını kavurabilirsiniz.
Ancak, anlattıklarınıza bakarak söylüyorum: Yapraklar delik değil ama siyah parçacıklar var ise, ya doğacak larvaların (bu bir kelebek bile olabilir ) işareti olabilir veya büyük kara sineklerden kalan artıklar. Görmeden birşey söylemek zor.
Basudin bende de var. Üzerindeki doza göre haırlayıp kullanayım o zaman. Mum çiçeğinde sadece lekeler var ama sakızlar ve yılbaşı çiçeklerinin yaprakları delik delik oldu. Ben ne olur ne olmaz ilaçlayayım. Yardımınız için teşekkürler.

Eski 20-03-2010, 21:24   #293
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Plentyplant,
Lithopsları görerek almak istiyorum. Kısmet artık ne zaman bulursam o zaman olacak.
Başta kendim olmak üzere, hiçkimseye umut vermek istemiyorum ama yaza girerken bir arkadaşımın Güney Afrika Cumhuriyeti'ne gitme ihtimali var. Eh, herhalde lithops tohumu isteğimi geri çevirmeyecektir. )) Gerçekleşirse, yukarıda alıntıladığım cümlelerinizi not alıyorum. Görmeden de olsa, tohumdan yetiştirmek belki daha keyifli olabilir, ne dersiniz?

Eski 20-03-2010, 21:29   #294
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ninina84 Mesajı Göster
Mum çiçeğinde sadece lekeler var ama sakızlar ve yılbaşı çiçeklerinin yaprakları delik delik oldu. Ben ne olur ne olmaz ilaçlayayım. Yardımınız için teşekkürler.
Rica ederim Sayın Ninina. Size tuhaf gelebilir ama ben geometrid larvaları görebilmek için hiçkimseye önermek istemeyeceğim bir yöntem uygulamıştım: Sigara dumanını yavaşça bitkiye üflediğimde (sigara kullanıyorum maalesef), rahatsız olan larvalar hareket belirtileri gösterdiler. Ben de (kullandığım resimdeki gibi) tek tek toplamıştım.

Eski 20-03-2010, 23:29   #295
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Gerçekten değişik ama akıllıca bir fikirmiş. Sigara dumanlarımı faydalı bir iş için kullanma fırsatı çıktı en azından. Tekrar teşekkürler.

Eski 21-03-2010, 01:19   #296
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Görmeden de olsa, tohumdan yetiştirmek belki daha keyifli olabilir, ne dersiniz?
Halen bir miktar kaktüsü tohumdan yetiştiriyorum. "Tohumdan Kaktüs Üretimi" başlığında fotoğraflarını görebilirsiniz. Tabi lithops tohumu bulunabilirse yetiştirmek isterim. Eğer temin edebilirseniz dağıtım yaptığınız taktirde beni ilk sıraya yazabilirsiniz. İlginize teşekkürler.

Düzenleyen k_donmez : 28-03-2010 saat 11:23
Eski 28-03-2010, 09:54   #297
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Balkon temizliği ve ayıklaması başladı. Bu işlerle uğraşırken kalanchoeların renkleri en büyük destekçim oldu.
Dayanamayıp fotoğrafladım dün sabah.

Name:  kalanchoe'lar.jpg
Views: 1354
Size:  61.8 KB

Eski 28-03-2010, 23:08   #298
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Çok güzel... Cümbüş gibi. Kopya çekeyim açık açık. Bu sene bende renk karışımı yapayım uzun bi saksıya. Her yandan bi renk fırlasın..)

Eski 29-03-2010, 08:31   #299
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Haftasonu ben de balkon temizliği yaptım. Ne çok gereksiz şey birikmiş yine de istediğim gibi düzenleyemedim uğraştıracak beni. Balkonu kapatacağız bu da yer kaybına neden olacak itirazımı iletince eşim raf yaptırmayı teklif etti. Memnuniyetle kabul ettim tabi. Hem saksı sayısını azaltacağım hem de çok çeşitli ve farklı bakımlar isteyen çok çeşit bulundurmayacağım artık Kaktüs ve sukulentlerime söz yok tabi

Eski 29-03-2010, 08:45   #300
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Alıntı:
Başta kendim olmak üzere, hiçkimseye umut vermek istemiyorum ama yaza girerken bir arkadaşımın Güney Afrika Cumhuriyeti'ne gitme ihtimali var.
Sn PlentyPlant lithopslarla henüz sıcak bir muhabbet kuramadık ama kaktüs ve succulent derseniz ben sıraya girerim hemen tamam dediğiniz an tohum ücretini yollarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024