agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni4037Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2011, 13:49   #241
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Selenn'ciğim seninle tanışmak güzeldi. O güzel kaktüslerinin kayıplarına üzüldüm ama senin yeni güzellikler edineceğine eminim her ne kadar kendini engellesende. Yeni bir tane görünce insan dayanamıyor

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 23:45   #242
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Thillandsia ionantha

Uzun zamandır başlığıma fotoğraf ekleyememiştim. Forumda dolaşırken bu türe ait bir başlık açıldığını görünce bendeki Thillandsia'nın fotoğrafını paylaşmak istedim.

Aslında benim sukulentlerden sonra en beğendiğim türler Thillandsialar. En çok ilgimi çeken özelliği ise gelişiminde toprağa ihtiyaç duymaması. Herhangi bir zemin üzerinde havadan aldığı nemle yaşamını sürdürüyor. Çok da dekoratif uygulamalar yapılıyor Thillandsialarla. Özellikle ağaç, mantar ve tahta yüzeylere iliştirilmiş halde sergileniyorlar.

Bendeki bu türün ismi Thillandsia ionantha. Bromeliaceae familyasından ve kökeni Güney Amerika.
Sukulentlere en benzeyen özelliği aydınlık mekanlara ve güneşli ortamlara bayılmaları. Fakat yaz aylarında direkt güneş ışığından korunması gerekli.

Su ve neme oldukça ihtiyaç duyuyorlar. Normalde haftada en az 2 kere yapraklarının spreylenmesi gerekli dense de gözlemlediğim kadarıyla bu yetersiz oluyor. Yaprak uçlarında kurumalar oluşuyor. Ben sulamayı geceden su dolu bir kaba bitkiyi iliştirilmiş olduğu mantarla atıyorum. Yaprakların tamamen suya batmış olmasına dikkat ediyorum. Sabah da sudan alıyorum. Bu sulama yöntemi ile çok da diri yaprakları oluyor. Bu işlemi haftada bir ya da iki kez yapıyorum, günlük olarak da spreyle nemlendiriyorum.

Aşağıda eklediğim ilk resim bitkinin çiçeklenme dönemi öncesi hali. İkinci resim ise sonbahar sonundaki çiçeklendiği zamanki durumu. Özellikle yaprakların renk değişimi ve çiçek renginin güzelliği sebebiyle bu bitkiyi paylaşmadan edemedim.

Name:  Tillandsia.JPG
Views: 2157
Size:  54.7 KB

Name:  IMG_0951-1.JPG
Views: 1763
Size:  68.0 KB

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 01:52   #243
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Sevgili selenn sizde kim bilir daha neler var! Bu muhteşem bir bitki. İlk defa gördüm ve çok beğendim. Karakteri, renk değişimi, çiçeği ilgi çekici. Dayım Almanya' ya çağırıp dururdu. Bense hep üşenirdim gitmeye. Son günlerde sürekli sebep vermeye başladınız bana. Sonu hayrola

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 11:42   #244
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Sayın selenn, ilginç bitkiler Thillandsia lar. Özellikle çiçekleri muhteşem. Büyütme şekli çok hoş. Duvara bir aksesuar gibi asılmaları dekor olarak çok şık bence.. Güle güle büyütün.

AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 11:51   #245
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Kökleri dışardan bakıldığında görünüyor mu yoksa üzerinde durduğu şeyin içine doğru mu büyüyor? Ben merak ettim şimdi.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 14:47   #246
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Thillandsia lar harika görünüyor Selen'ciğim özellikle de ikinci resimdeki çiçek ve yaprak rengi çok güzelmiş. Yaprak rengi kırmızı mı yoksa çiçeklenirken mi bu rengi alıyor acaba?

Eski 17-01-2011, 16:39   #247
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Selen dün Almanya'ya döndü. Vakit bulduğunda siteye girer ve sorularınıza cevap verir.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 17:12   #248
cey
Yeni Üye

cey's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Selen hanım bayıldım son eklediğiniz çiçeğe, en son size yazdıktan sonra Ankara'da sera sera gezdim birkaç çeşit sukulent ve kaktüs aldım Aldıkça alasım geliyor da evde o kadar yer yok Ama buna bayıldım doğrusu, duvarlar müsait ne de olsa, birde Türkiye'de satan bir yer bulursam tabii

cey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 17:45   #249
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili sariefe, üşenmeyin gelin Almanya'ya ama bu mevsimi tercih etmeyin. Seralar nisan sonu mayıs başı gibi şenleniyor) En iyisi yaz aylarında. Bildiğim birkaç sera var, yazın tüm haftasonları dolu. Yurtdışından turlar düzenleniyor bitki almak için. Eee şaşırmıyorum bu duruma, bu hastalık bulaştı mı sonu deliliğe varıyor)

Sayın AizoaceaeFAN, çok ilginçler gerçekten. Dekoratif olarak o kadar güzel örnekleri var ki her gördüğümde hayran hayran inceliyorum. Eşim Paristeki bir tekstil fuarında bir standda görmüş. Standı süslemek için ağaç gövdesine yerleştirilmiş haldelermiş. Fotoğraflayamadığı için hala hayıflanıyor.

Sayın ayse afyonlu, kökleri çok ince ve mantara sarılmış haldeler. Yeni kök gelişimi bendekilerde pek olmadı. Ama zamanla olur diye tahmin ediyorum. Dekoratif olarak üreticiler bitkiyi bir tel ya da silikonla zemine sabitliyorlar ama doğal ortamlarında agaca kökler varsıtasıyla sarıldığını okumuştum.

Sevgili günebakan, yaprak rengi çiçeksiz halinde ilk resimdeki gibi yeşil. Çiçeklenmeden önce kızardı ve sonra da tomurcuk meydana çıktı. Yazık olan şu ki çiçeklerin ömrü çok kısa. Tormurcuğun tam açmış hali sadece 1 gün devam ediyor.

Sayın cey teşekkür ederim yorumlarınıza. Yeni bitki alma isteği malesef hiç bitmiyor. Ben kendimi zor da olsa bir süreliğine engelliyorum. Yer sıkıntısına çözümü ben aranjman olarak bitkileri saksılamakta bulmuştum. Kare saksılar da çözüm olabilir. Bu bitkiye Türkiye'de hiç rastlamadım ama "Air Plant" olarak da biliniyorlar. Umarım bulabilirsiniz.

Eski 17-01-2011, 18:14   #250
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Sevgili Selenn sukullent ve kaktüsleri çok sevdiğin onların bakımına gösterdiğin özenden belli...Ama sevgin karşılıksız değil,onlarda seni çok seviyor ve sana en güzel hallerini sunuyorlar...Bu güzelliği ve görselligi görmek herkese nasip olmaz...Bizimle paylaştığın için çok teşekkürler....Sevgilerimle...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 23:49   #251
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Çok teşekkür ederim Selen'ciğim çok güzelmiş gerçekten

Eski 18-01-2011, 16:48   #252
Ağaç Dostu

aysahay's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
Harika bir bitki. Değişik bitkiler insanı hep cezbediyor. Güle güle büyütün..

aysahay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 00:41   #253
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Tillandsialara devam;

Bu da ağaç formunda hazırlanmış diğer birkaç türden oluşan grup.

Name:  IMG_0033-1.jpg
Views: 1443
Size:  40.2 KB

Name:  IMG_0039-1.jpg
Views: 1429
Size:  30.9 KB

Name:  IMG_0042-1.jpg
Views: 1400
Size:  32.1 KB

Name:  IMG_0044-1.jpg
Views: 1437
Size:  25.7 KB

Eski 19-01-2011, 01:45   #254
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
sevgili selenn,

Ha gayret! Göster o güzellikleri, göste ki biz de bulaşalım.

242 deki sukulentini gördükten sonra, papatya falı bakar gibi, bulaşsam mı, bulaşmasam mı? Diye saymaya başladım.

Nenice olarak, herşey gönlünce olsun,sevdiğin her sukulent seninle olsun diyerek sevgilerimi sunarım..

Düzenleyen hozat : 19-01-2011 saat 09:51
hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 04:06   #255
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sariefe Mesajı Göster
Sevgili selenn sizde kim bilir daha neler var!...
Ben dememiş miydim? Bir Erzurum bir Almanya. Şaşırmaya devam

Sağlıklı bitkiler/günler dilerim.

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 12:41   #256
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Çok güzel bir düzenleme Sayın Selenn,
Elinize de emeğinizede helal olsun. Güle güle büyütün..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Tillandsialara devam;

Bu da ağaç formunda hazırlanmış diğer birkaç türden oluşan grup.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 16:45   #257
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
sevgili selenn,

Ha gayret! Göster o güzellikleri, göste ki biz de bulaşalım.

242 deki sukulentini gördükten sonra, papatya falı bakar gibi, bulaşsam mı, bulaşmasam mı? Diye saymaya başladım.

Nenice olarak, herşey gönlünce olsun,sevdiğin her sukulent seninle olsun diyerek sevgilerimi sunarım..
Sayın Hozat, bence de bulaşın. Zaten sizin çiçeklenmiş Aeonium'unuzun resmini gördüm, harika... Hele Bodrum'daki iklim uygunluğuyla sizi hiç yormazlar. Papatya falında bulaşsın da çıktı. Ne diyeyim ben artık Sevgiler.

Sayın sariefe, teşekkür ederim sözleriniz için.
Sayın mrmusti, teşekkür ederim fakat yanlış anlaşılmayayım bu formu ben vermedim. Tillandsia üreticisi Alman bir ailenin emeği ve zevkiyle hazırlandı. Tabi uygun materyalleri temin etme şartıyla gerisi yaratıcılığa kalıyor. Denemek lazım, çeşitli dekoratif uygulamalar yapılabilir.

Eski 19-01-2011, 18:20   #258
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sizin elinizde daha neler olmazki?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Sayın Hozat, bence de bulaşın. Zaten sizin çiçeklenmiş Aeonium'unuzun resmini gördüm, harika... Hele Bodrum'daki iklim uygunluğuyla sizi hiç yormazlar. Papatya falında bulaşsın da çıktı. Ne diyeyim ben artık Sevgiler.

Sayın sariefe, teşekkür ederim sözleriniz için.
Sayın mrmusti, teşekkür ederim fakat yanlış anlaşılmayayım bu formu ben vermedim. Tillandsia üreticisi Alman bir ailenin emeği ve zevkiyle hazırlandı. Tabi uygun materyalleri temin etme şartıyla gerisi yaratıcılığa kalıyor. Denemek lazım, çeşitli dekoratif uygulamalar yapılabilir.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 20:01   #259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2010
selenn Hanım kaktüsleriniz çok güzel resimleri de çok güzel. İnşallah bende böyle güzel kaktüsler yetişdiririm. Aldıklarım önce iyi oluyor sonra sağlığı bozulmalar gösteriyor. Suyunada dikkat ediyorum ama genede bozuluyor.

zeynim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2011, 21:30   #260
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sayın zeynim, malesef bozulmalar hepimizin zaman zaman kaktüs ve sukulentlerinde oluyor. Hatayı nerede yaptığımızı tespit edersek sanırım sorunu daha kolay giderebiliriz. Su bu bozulmaların tek nedeni değil, birçok sebebe bağlı olabilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir size.

Eski 20-01-2011, 07:36   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2010
cevabınız için teşekkür ederim. saksıları aldığımda çok küçük olduğundan değişiklik yapıyorum annemde o yüzden bozuluyor diyor.

zeynim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 10:31   #262
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın Selenn,

Thillandsia ionanth fotoğraflarını yayınladığınızda görmüş ve birşeyler yazmayı düşünmüştüm. Bugün ağaç formunda yapılan düzenlemeyi gördüm. Sayfayı kontrol ettiğimde yazmadığımı farkettim. Demekki dalgınlığıma gelmiş.

Gerek 242, gerekse 253. mesajlardaki bitkiler çok güzel ve değişikler. Sanırım bitki topraktan çok köklerinin minik olması nedeniyle bir başka ortamda nemlendirilerek yaşatılabiliyor. Güle güle büyütün.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 10:36   #263
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Sayın Selenn, sormak istediğim bir soru daha olacak Thillandsia ionanth hakkında. Sadece nem besin öğelerini karşılıyor mu? Bu değerleri bitkiye kazandırmak için başka neler yapıyorsunuz?

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 11:43   #264
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Sevgili selenn sukulentlerin cam önündeki görüntüleri çok güzeldi umarım kaybettim dedikleriniz onlar değildir çok üzülürüm kendiminkiler zarar görmüş gibi. Thillandsia düzenlemesi çok güzelmiş. Bakınca insana "al beni "diyor

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 13:25   #265
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sevgili Selen bu güzellikler Sevim Hanım'ın dediği gibi kanımıza giriyor.
Şöyle bir araştırdım, bu sitede satış yapıyorlar.

http://www.karnivores.com/en/tilland...ionantha-rubra

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 21:19   #266
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sayın ayse afyonlu sadece nem yeterli oluyor, bahar aylarında da çok nadiren seyreltilmiş sıvı çiçek besini ile spreyliyorum ama satıcının söylediğine göre çok da besin desteği şart değilmiş. Olmazsa olmazları aydınlık ve bol ışık.

Sayın sevim.K cam içindekilerde neyse ki pek bozulma yok. Bu kış bizi kar bayağı zorladı. Tam geçti derken dün gece tekrar yağdı. Geçen kış oldukça zarar gördü bitkilerim. Bu sene daha temkinli davranıyorum. Sanırım cam içine almam mayıs gibi olur.

Sayın skaraca evet kökler çok ince ve bugün baktım ki yeni köklenme var gibi. Daha evvel yeni kök vermediğini yazmıştım ama bugün tekrar sularken inceleyince kök oluşumunu farkettim. Nemden ve ışık olduktan sonra bitki rahatlıkla gelişiyor.

Sevgili Vildan Hanım air plant olarak da bakın çok türleri var. İlgili çok sera çıkıyor nette. Bakın burada çok çeşit var mesela.

Eski 20-01-2011, 21:25   #267
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Bu da bizim ufaklığın Tillandsiaları ama çiçeği biz Türkiye'deyken açmış ve geçmiş. Malesef göremedik. Deniz'e çiçek sevgisini ve bakımını aşılamak için almıştım. Hoş canı her su ile oynamak istediğinde "susamış susamış" diye geliyor ya neyse...

Name:  Tillandsia -20.jpg
Views: 1537
Size:  29.0 KB

Eski 21-01-2011, 01:54   #268
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Deniz "susamış mı deyo?"

Şimdi bunları göstermek çok mu gerekliydi yani?

"Bahçe duvarına da yapışık yaşar mıymış bunlar?" diye sorarak konuya ufak ufak giriş yapayım.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 01:57   #269
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Yaşamaz mı hem de çok güzel yaşar)

Eski 21-01-2011, 02:01   #270
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Bu kaktüscüler varya, bu kaktüscüler. insanı deli edecek.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024