agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni4037Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2016, 01:38   #871
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Notocactus uebelmannianus (Parodia werneri ssp. werneri)

Cactaceae familyasına ait Notocactus werneri geçirgen topraklarda yetiştirmeye uygun bir tür. Hafif gölge ortamlarda mutlu olan bu türün kökeni Brezilya'ya dayanıyor.

Kışın -4 dereceye dayandığı belirtilmiş kaynaklarda fakat ben test etmeye cesaret edemedim. Yazın düzenli ve tamamen kurudukça, kışın ise köklerin devamı için nadiren su vermek gerekiyor.

Notocactuslar artık Parodia sınıfı içerisine taşındığı için bu türün yeni ismi Parodia werneri ssp. werneri olarak değişti. Fakat eski kaktüs meraklıları arasında ısrarla Notocactus olarak isimlendirenler mevcut. Bu sebeple her iki isimle kaynaklara rastlamak mümkün.

Name:  Parodia werneri 2016.jpg
Views: 915
Size:  37.4 KB

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 01:50   #872
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
elinze emeğinize sağlık

selenn beğendi.
beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 12:00   #873
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili selenn, paylaşımlarınıza devam etmenize çok sevindim. Zira forumda yokluğunuzu her daim hissetmişimdir.

Bitkilere gelince her zamanki gibi güzel ve özeller.

Hep düşünmüşümdür, bir gün taşınmak zorunda kalsam bu kadar bitkiyle ne yaparım. Taa Almanya'lardan bu kadar bitkiyi sağ salim getirebilmeniz, demek ki olabiliyormuş, dedirtti. Ellerinize emeklerinize sağlık.

Devamını diliyorum. Sevgiyle...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 12:20   #874
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili SDurul ben de sizleri çok özledim, güzel sözleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Taşınma esnasında inanın ülke değiştirmek, çocuklarla toparlanmak bitkileri buraya getirtmek kadar zor gelmedi. Anlaştığımız nakliye firması başta birkaç bitki var zannederek sorun olmaz nakliyeleri dediler fakat eve gelip de kaktüs ve sukulentleri gördüklerinde "eşyadan fazla bitki var, biz birkaç bitki taşıdık ama bu kadar bitkiyi ilk kez taşıyacağız" diye biraz tereddüte düştüler.

Ben tüm saksıları önceden suladım, sabitledim topraklarını düzenledim onlara hazır hale getirdim. Nakliye firması ağzı açık kolilere yerleştirdiler. Tırın içi yolculuk esnasında oldukça sıcak oluyor diye koliler kapatılmadı. Türkiye'de depoda yaklaşık 2 hafta kaldı bitkiler. Nadir türlerden birçoğu yolculuğu kaldıramadı. En çok da Greenovia'yı kaybetmek üzdü beni. Çok uzun yıllardır aradığım bir türdü ve bir daha nerede rastlarım bilemiyorum.

Bursa'ya geldiklerinde evde tadilat olması sebebiyle eve sokamadım. Sitenin bahçesinde de bir süre beklediler, beklerlerken de aradan aşırılanlar bol miktarda oldu.

Bir seneden uzun sürdü ortama tekrar uyum sağlamaları. Taşınma konusunda evet emek istiyor, zor oluyor ama yapacak bir şey yok. Onlarsız olmuyor. Biz nereye onlar oraya

Eski 25-06-2016, 12:25   #875
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sizi uzuuuun bir aradan sonra paylaşımlarınızla görmek beni de çok mutlu etti Sevgili Selenn. Gerçekten özlemiştik sizi. Bitkilerinizin en son hallerini çok merak etmekteyim.

Balık kılçığının pembe bordo renklisi açtı bende bu yıl, koku muhteşemdi. beyazından da var bende ancak açmadı. Bu iki tür arasında koku kıyaslaması yapmayı çok isterim.

Setiechinopsis'te benim favori türlerim arasından, geçen yıl açmadı benim bitkim. Bu yılda henüz açmadı. Evvelsi sene açmasını beklerken kaşla göz arasında açıp solmuştu. İçeride olmasına rağmen ve tozlaşma yapmamama rağmen tohum yapmıştı. Tohumları ektim hemen hemen hepsi çıktılar, aradan iki yıl geçti şu an bir tane yavru var elimde. çiçeklerine bayılıyorum...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 12:36   #876
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Hoşgeldiniz Sevgili Selen.Yeni evinizde,çocuklarınızla,çiçeklerinizle mutluluklar dilerim.

selenn ve Güler beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 12:58   #877
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili Sakdag ben de özledim sizi, teşekkür ederim. Bitkilerimin zamanla fotoğraflarını paylaşacağım.

Balıkkılçığı'nın bende sadece beyaz rengi var ve 2014'den beri açıyor. İlk kez açtığında tohum kapsülü elde ettim ama meyvenin olgunlaşması ve kuruması oldukça uzun sürdü.
Beyazın limonu andıran çok hoş bir kokusu var. Umarım sizinki de açar da kıyaslama şansını elde edersiniz.

Setiechinopsis'te çiçek sapı kurudu, az evvel sizin mesajınız üzerine baktım hala sap duruyor, hoş tombullaşma yok ama bir ümit belki kendi kendini polenlemiştir
Sizin yavruyu paylaşırsanız sevinirim. Sevgiler...

Eski 25-06-2016, 12:59   #878
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili sevgihoca çok teşekkür ederim, hep beraber mutlu olalım inşallah...

sevgihoca beğendi.
Eski 25-06-2016, 13:21   #879
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Çelikle üretim

Her ne kadar sukulentler yaprak veya gövde çelikleri ile kolay üretilebilse de bazı türlerde -ki benim için özellikle Kalanchoe thyrsiflora bu bitki- denemelerim başarısız oluyor. Çok çeşitli malzemelerde de denedim ama sonuç alamadım.

Hollanda'da Cok'un serasını dolaşırken onun çelikle üretimde kullandığı malzemeyi sorduğumda bana vermiküliti önerdi. Özellikle zor üretilebilen türlerde başarı elde edersin dedi. Ben sukulent toprağına da bir miktar karıştırıyorum. Çelikle üretimde de sırf vermiküliti kullandığımda çok olumlu sonuçlar aldım. Aynı bitkileri torfta veya perlitte de üretmek mümkün ama kanımca vermükilitte daha hızlı sonuç alıyorum ve oluşan rozetler daha güzel forma sahip oluyorlar.

Bu fotoğraftaki bitkiler yaprak çeliklerinden vermikülitte ürettiğim bitkiler. Birkaç yaprak olduktan sonra kök çevresindeki vermükilitle birlikte toprağa alıp saksılıyorum.

Name:  Sukulent bebekler 2016.jpg
Views: 898
Size:  24.3 KB

Bazen yaprak köklense de yeni bitki oluşumu başlamıyor, yaprak vermeyebiliyor. Bunun için yaprağın verdiği köklerin bir kısmını kopartıp tekrar köklenmesi için yaprağı aynı ortama yatırırsak yaprak oluşumu başlıyormuş. Bunu da bir kitapta okumuştum. Paylaşmak istedim.

Eski 25-06-2016, 13:39   #880
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Hoya carnosa ve Hoya kerrii

Hoyalara bulaşmamak için elimden geleni yaptım ve 2 türle kendimi kısıtladım.Onların da sukulentler gibi bir tutku olmasından korktum.

2011 yılında bir arkadaşımdan ilk Hoya carnosa çeliğini aldığımda suda köklendirip, seramisle saksıladım.

Name:  Hoya Suna - 1 Mayıs 2011.jpg
Views: 907
Size:  24.7 KB

Hoya kerrii variegata orkide toprağı ile karışık bir saksı harcındaydı aldığımda.
2011 yılındaki hali;

Name:  Hoya kerrii - 4 Temmuz 2011.jpg
Views: 869
Size:  25.6 KB

Hoya carnosa'da defalarca unlu bitle mücadele ettim, geçen sene bir çelik alıp geri kalan tüm bitkiyi atmak zorunda kaldım. Temizlenmesi mümkün değildi. Aldığım çelik hızla büyüdü. Bu sene tekrar çiçek vermeye başladı.
Hoya kerrii variegata yaprak dökmeye başladı, saksı ve toprak değişimi istiyor. Fakat uygun toprak karışımını nedense vakit bulup da hazırlayamadım. Gelişimi durdu, yaprak dökmüyor ama ilgi bekliyor.

Name:  Hoya kerrii 2016.jpg
Views: 903
Size:  32.2 KB

Name:  Hoya cornosa 2016 (3).jpg
Views: 843

Name:  Hoya cornosa 2016 (4).jpg
Views: 865
Size:  32.7 KB

Eski 25-06-2016, 13:55   #881
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Güler Atlas'ı coştu bu bahar. Peş peşe açtı. Senelerce gözlerinin içine bak, saksıyı orası aydınlık, burası korunaklı diye taşı dur, besle hiç büyüteme ve ardından teyzemden aldığım atlaslar coşsunlar Diyorum teyze sen bunlara ne yapıyorsun da böyle güzel oluyorlar diye ama söylemiyor Şaka bir yana Almanya'da hiç geliştiremediğim ama burada iklimin de etkisi ile coşan türlerden Epiphyllumlar...

Name:  Epiphyllum 2016.JPG
Views: 877
Size:  44.6 KB

Name:  Amaryllis 2016 (2).JPG
Views: 867
Size:  63.6 KB

Name:  Epiphyllum 2016 (3).jpg
Views: 849
Size:  26.9 KB

Eski 25-06-2016, 13:58   #882
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Echinopsis variegata 3 senedir açıyor ve her sene verdiği tomurcuk sayısı artıyor.

Bunlar ilk parti açan çiçekler...

Name:  Echinopsis variegata 2016 (3).jpg
Views: 896
Size:  33.9 KB

Name:  Echinopsis variegata 2016 (2).jpg
Views: 904
Size:  42.5 KB

Name:  Echinopsis variegata 2016 (6).jpg
Views: 907
Size:  32.9 KB

Name:  Echinopsis variegata 2016 (7).JPG
Views: 882
Size:  53.7 KB

Eski 25-06-2016, 14:02   #883
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Ceropegia sandersonii unlu bitle mücadele ediyor ama çiçeklenmesinin bitmesini bekliyorum sargısını çözüp ilaçlamak için. Bu sene en çok unlu bitten Ceropegia, Aeonium kiwi ve Euphorbia trigona sıkıntı yaşadı.

Name:  Senecio sandersonii 2016 (2).jpg
Views: 849

Name:  Senecio sandersonii 2016 (5).jpg
Views: 876
Size:  25.0 KB

Name:  Senecio sandersonii 2016.JPG
Views: 918
Size:  67.4 KB

Eski 25-06-2016, 14:10   #884
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Bunlar da diğer açanlar;

Chamaecereus silvestrii hybridi daha kalın gövdeye ve daha iri çiçeklere sahip normal türüne göre.
Name:  Chamaecereus silvestrii hybrid 2016 (2).jpg
Views: 872
Size:  33.7 KB

2007'den beri bende olan Astrophytum myriostigma tombul bir gövdeye sahip olmaya başladı, çiçekler peş peşe açıp geçiyor.
Name:  Astrophytum 2016 (2).jpg
Views: 839
Size:  32.2 KB

Echeveria setosa'nın tüylü çiçeğinin rengine hayranım.
Name:  Graptopetalum pentandrum 2016 (3)-001.jpg
Views: 840
Size:  30.7 KB

Gymnoların tomurcuklarını gördüm bu sene bir türlü açmış hallerini yakalayamadım.
Name:  Gymnocalycium 2016.JPG
Views: 938
Size:  67.2 KB

Kolay açan, kolay türlerden Sedum kamtschaticum. Balkonda saksısında sabah güneşini alıyor.
Name:  Sedum palmeri 2016.jpg
Views: 1021
Size:  37.2 KB

Eski 25-06-2016, 15:26   #885
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Sn. selenn hoşgeldiniz

Forumumuzda tekrar paylaşımlarda bulunmanıza çok sevindim. Önce Sevgili gilan sonra siz, eski üyelerin dönüşü çok güzel ve mutluluk verici

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
...
Kolay açan, kolay türlerden Sedum palmeri. Balkonda saksısında sabah güneşini alıyor.
Eklenti 619856
Buradaki bitkiniz "Sedum kamtschaticum" olmalı sanki, değil mi?

"Sedum palmeri" kış aylarında çiçek açan ve çiçeklenmede çok da istekli davranmayan bir tür benim bildiğim. Bakınız, buradaki benim kel ve çiçeklenmeyi sevmeyen "Sedum palmerim". Yanılıyorsam bundan biliniz lütfen (herkesin S. palmerisi çiçeklenir benimki çiçeklenmez)...

selenn ve YeniGine beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 17:10   #886
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
selenn'im sana her geldiğimde balkonundaki bu güzellikleri zevkle seyrediyordum, şimdi bu güzelliklere derin bilgilerini de katarak burada paylaştığın, arkadaşlara yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.

Bana parmak kadar getirdiğin ve sonra upuzun-kocaman aldığın bitkilere ne yaptığımı soruyorsun ya sana sırrımı vereyim; her sabah onların yanına gittiğimde " selen'im günaydın, nasılsın bu gün" diye konuşuyor, sevgimi belirtiyordum. Eeee ne de olsa onlar da canlı anlıyorlardı benim konuşmalarımı bana çiçekleri ile büyüyerek cevap veriyorlardı..... dermişim.

Elinde bulunan harika kitaplarındaki bitkileri de zaman zaman burada paylaşman iyi olacak, biliyorum sen kendinde olanları paylaşmak istiyorsun ama gördüğüm kadarı ile Cok'un vasiyeti üzerine eşinin sana verdiği kitapları çok değerli. Oradaki bitkiler hakkında da zaman zaman bilgi-fotoğraf paylaşman pek çok arkadaşımızın hem hoşuna gidecek hem de faydalanacaklardır diye düşünüyorum.
Biliyorum iki çocukla uğraşmak varken biraz vakit ayırman güç gelecek ama vakit bulduğunda yapabilirsen sevinirim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 18:14   #887
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster

Buradaki bitkiniz "Sedum kamtschaticum" olmalı sanki, değil mi?

"Sedum palmeri" kış aylarında çiçek açan ve çiçeklenmede çok da istekli davranmayan bir tür benim bildiğim. Bakınız, buradaki benim kel ve çiçeklenmeyi sevmeyen "Sedum palmerim". Yanılıyorsam bundan biliniz lütfen (herkesin S. palmerisi çiçeklenir benimki çiçeklenmez)...
Haklısınız sevgili Mücevher Çalısı, ezbere yazmışım etiketinden kontrol ettim, S.kamtschaticum olacak, düzelteyim.

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Sevgiler...

Eski 25-06-2016, 18:21   #888
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bana parmak kadar getirdiğin ve sonra upuzun-kocaman aldığın bitkilere ne yaptığımı soruyorsun ya sana sırrımı vereyim; her sabah onların yanına gittiğimde " selen'im günaydın, nasılsın bu gün" diye konuşuyor, sevgimi belirtiyordum. Eeee ne de olsa onlar da canlı anlıyorlardı benim konuşmalarımı bana çiçekleri ile büyüyerek cevap veriyorlardı..... dermişim.
Canım teyzem valla böyle güzel sözleri anlamayacak bir canlı düşünemiyorum Tekrar teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Cok'un vasiyeti üzerine eşinin sana verdiği kitapları çok değerli.
Mesajı okuduğumdan beri gülüyorum. Allah iyiliğini versin teyze Cok'u da öldürdün. Adam yaşlı maşlı ama yaşıyor. Ömrünü uzattın adamın. Cok Hollanda'daki kaktüs üreticisi. Rahmetli Herr Rudolph, eşi Marlain bana onun kişisel notlarını ve kitaplarını verdi. Zaman zaman paylaşırım notları. İlahi teyze

Eski 25-06-2016, 19:55   #889
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
İşte benim kaktüs ve kaktüsçüler hakkındaki bilgim bu kadar,.....
Ölen Alman hoca mıydı? Hani eşi seramik sanatçısı olan.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 23:25   #890
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Hoş geldin Sevgili Selen seni ve bitkilerini tekrar gördüğüme çok sevindim özlemiştik seni

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 00:04   #891
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Evet teyze Almandı ölen

Sevgili günebakan ben de özledim sizi, teşekkür ederim

Eski 27-06-2016, 08:51   #892
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Merhaba selenn hoş geldin uzun bir aradan sonra tekrar güzel ve öğretici paylaşımlarınızdan dolayı teşekkürederim bol çiçekli bir yaz olması dileğiyle.

selenn beğendi.
Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 09:27   #893
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili Bayçalı hoşbulduk. Size de bol çiçekli, güzel bir yaz diliyorum.

Bayçalı beğendi.
Eski 27-06-2016, 11:28   #894
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Graptopetalum pentandrum subsp. superbum

Crassulaceae familyasına ait, Meksika kökenli Graptopetalum pentandrum superbum bakımı kolay bir tür.

Soluk lila rengi yaprakların oluşturduğu rozetler yassı ve düz formdadır. Rozetler kümelenerek gelişim gösterirler. Sıcağı, bol güneşi, kuraklığı tolere edebilen, yaz aylarında sık, kışın nadir su ihtiyacına sahiptir.
Geçirgen topraklarda güneşten gölgeye kadar her ortama uyum sağlarlar. Kışın dona karşı korunaklı bir yerde muhafaza etmek gerekir.

Yaz başı gibi çiçeklenmeye başlayan Graptopetalum pentandrum superbum'ı diğer Graptopetalum türlerinden ayıran başlıca özelliği çiçek ve çiçek saplarının formudur.
Dallanarak gelişen ince çiçek sapları bitki üzerinde bir bulut kümesi oluşturur. Çiçekleri sarı, uçları kırmızı birer yıldız formunda olması sebebiyle bazı kaynaklarda minyatür Stapelia çiçeklerine benzetilirler.

Name:  IMG_1640.JPG
Views: 809
Size:  65.7 KB

Name:  IMG_1639.jpg
Views: 806
Size:  36.5 KB

Name:  Graptopetalum pentandrum 2016.jpg
Views: 862
Size:  30.5 KB

Name:  Graptopetalum pentandrum 2016 (2).jpg
Views: 812
Size:  30.4 KB

Eski 27-06-2016, 11:45   #895
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Kalanchoe Pink Butterflies

Sahip olmak için çok uzun zaman aradığım, en çok da Kalanchoe daigremontiana ile karıştırılan tür. Bu karıştırma sebebiyle üretimi basit dense de kolay üretilemeyen bir tür. Yaprak ucundaki pembe rozetler daigremontiana kadar kolay üretilemiyor. Köklenme başlasa da 4 yapraklık bir rozet oluşturup ardından gelişmeden kuruyor.

Kalanchoe Pink Sparkler olarak da tanınan bu türü özel kılan yeşil yapraklar üzerindeki pembe minik rozetler.

2012 yılındaki hali birkaç yaprak ve minik tek dallık bir gövdeydi.

Name:  Kalanchoe Pink Butterflies Pink Sparkler - Ekim 2012.jpg
Views: 1071
Size:  27.9 KB

Buraya taşındıktan sonra yaprak kaybetmeye, yaprakları kurumaya başladı. Boylandı ama tek gövde olarak kaldı. Zamanla iklime uyum sağladı. Şimdi hala tek gövde ama boyu uzadıkça uzadı. Yaprak sayısı arttı ve pembe gözyaşları yoğunlaştı.

Name:  IMG_1664.jpg
Views: 830
Size:  53.9 KB

Kalanchoe daigremontiana kadar arsız bir tür olsa ne olurdu sanki. Geçen çiçek sapında bile yeni bitki oluşturuyor dairemontiana.

Name:  IMG_1657.JPG
Views: 771
Size:  68.2 KB

Ya da gövde üzerinde kolay dallanabiliyor.

Name:  IMG_1658.JPG
Views: 803
Size:  54.1 KB

Gövdeden çelik alarak tepe kısmını kesip üretmeye çalışanlar var yurtdışında ama kimisi başarılı olmuş, kimisi tutturamadıklarını paylaşmış. Ben de zaten tek dal olan bitkiyi kesmeye cesaret edemedim. Yaprak alarak üretmeyi birkaç kez denemiştim ama olmamıştı. Bu sefer ümit var galiba. Bakalım gelişmeye devam edecek mi?

Name:  IMG_1656.jpg
Views: 766
Size:  35.3 KB

Eski 27-06-2016, 11:55   #896
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Gymnocalycium mihanovichii

Aşılı olarak başka bir kaktüse yaşamak için ihtiyacı olan mihanovichii benim 2006 yılında kaktüs hastalığına yakalanmama sebep olan tür. Üniversiteden bir arkadaşım ve eşi Bursa'ya bizi ziyarete geldiklerinde dolaşmaya çıktık ve Heykel'deki çiçek pazarında bir dükkanın önüne konulmuş ismini bile bilemediğim ama renkleri ile dikkatimi çeken kaktüsleri görünce arkadaşım bana hediye etti mihanovichii'yi. O kaktüsü eve getirdim, uzun zaman camın içinde seyrettim ve zamanla bozulmaya başladı. Neden, ne oldu diye araştırırken de agaclar.net'i buldum.

O zaman sitede şimdi olduğu kadar bol kaktüssever yoktu. Uyar11 isimli üyemiz (keşke hala paylaşımlarına devam etse) Hollanda'da bir kaktüs serasında görevliydi. O güzellikleri paylaştıkça bende de hastalık aldı yürüdü.

Bu tür benim için bu sebeple anlamlı, kaktüs sevdasına yakalanmamın yanısıra agaclar.net'i de çıkarttı karşıma.

Bugünkü hali ile G.mihanovichii ,

Name:  IMG_1661.jpg
Views: 797
Size:  33.7 KB

Name:  IMG_1662.JPG
Views: 816
Size:  62.3 KB

Bu da utansın da çiçek açsın diye ekliyorum

Name:  IMG_1660.jpg
Views: 797
Size:  38.6 KB

Eski 27-06-2016, 12:12   #897
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili loveforlife'dan aldığım birkaç tür gelişmeye devam ediyor.

Aranjmandaki sukulentler: Sedum nussbaumerianum, Crassula marginalis, Crassula Springtime, Crassula sp. (capitella mı acaba? )
Name:  Crassula marginalis 2016-001.jpg
Views: 1036
Size:  36.9 KB

Echeveria setosa var. deminuta ve Echeveria pulvinata frosty cristata
Name:  Echerveria setosa var. deminuta, Echeveria setosa f. cristata 2016.jpg
Views: 875
Size:  25.2 KB

Aeonium arboreum 'Schwarzkopf'
Name:  Aeonium Schwarzkopf 2016.jpg
Views: 827
Size:  34.0 KB

Gasteria sp.
Name:  Gasteria 2016.jpg
Views: 815
Size:  33.3 KB

Düzenleyen selenn : 27-06-2016 saat 22:49 Neden: isim ekleme
Eski 27-06-2016, 12:22   #898
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Echeveria glauca

Annem ve teyzeme göre isimleri "lahana"olan Echeveria glauca'ya ben de lahana demeye başladım.

Echeverialar arasında en kolay çiçek ve yavru veren tür olması sebebiyle sukulent merakı bulaştırmak istediğim tanıdıklarıma en çok bu türden hediye alıyorum. Bakıyorlar ki çiçek de açtı tamam sonrası kendiliğinden geliyor. Bir tane, sonra bir tane daha derken virüs kendiliğinden yayılıyor

Name:  Echeveria glauca 2016 (3).jpg
Views: 850
Size:  40.5 KB

Name:  Echeveria glauca 2016.jpg
Views: 934
Size:  46.7 KB

Name:  IMG_1584.jpg
Views: 782
Size:  44.1 KB

Name:  IMG_1593.jpg
Views: 822
Size:  33.8 KB

Eski 27-06-2016, 12:29   #899
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Mammillaria

Forumdan sevgili Sebahattin'in 2008 ya da 2009 yılında hediye ettiği bu türü Mammillaria 'Sebo' olarak isimlendiriyorum. Yanılmıyorsam alt türü prolifera olsa gerek.

Önce Almanya'ya gitti dondu, gövdesini temizleyip tekrar sağlamlardan ürettimi. Ardından buraya geldi güneşten kuruyorken zor toparlandı ama o gün bugündür benimle ve her bahar çiçek açıp meyve vermeye devam ediyor küçük cüssesi ile.

Tekrar teşekkürler Sebahattin...

Name:  Mammillaria Sebo 2016.JPG
Views: 814
Size:  68.5 KB

Name:  Mammillaria Sebo 2016 (2).jpg
Views: 909
Size:  45.1 KB

Eski 27-06-2016, 12:33   #900
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Açan ve açmak üzere olan kaktüslerden birkaçı;

Rebutia albiflora
Name:  Rebutia albiflora 2016 (3).jpg
Views: 1464
Size:  40.3 KB

Chamaecereus hybrid
Name:  Rebutia 2016.jpg
Views: 1360
Size:  33.9 KB

Name:  Rebutia 2016 (2).jpg
Views: 1374
Size:  47.9 KB

E.mirabilis sanırım 2 çiçek daha verecek
Name:  IMG_1649.jpg
Views: 1336
Size:  48.3 KB

Astrophytum da güzelliğini tekrar göstermeye hazırlanıyor...
Name:  IMG_1655.jpg
Views: 1329
Size:  34.4 KB

Düzenleyen selenn : 29-06-2016 saat 19:49 Neden: isim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024