agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni4037Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2013, 20:00   #841
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Sayın selen Mammillaria luethyii'nin ölmesine üzüldüm,böyle aniden ölmeleri ben nazara bağlıyorum,bende tatil dönüşü elimde tek olan bir sukulenti kaybetmiştim,hepsi sağlam bir o ölmüş,üzerini titredikçe ters tepiyor sanki.Sizdeki luethyii aşılıydı galiba ,netten bakınca aşısız olanlar bana daha güzel göründü yenisini bulmanız dileğiyle.

selenn beğendi.
şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 21:11   #842
Ağaçsever

Alp Er's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Sayın Selenn emeğine sağlık.
Öncelikle yıllardır kaktüs denildiğinde gözümün önünde canlanan Western filmlerinden fırlayan o dikenli kaktüs görüntüsünü silip attığın için çok teşekkür ederim.
Kaktüs ve Sukulent başlığını inceledikten sonra ağaçların yanına yeni bir ilgim daha var sanırım. Çünkü fotoğrafları incelerken, evimde şunu şuraya bunu buraya koyarım gibisinden cümleler kuruyordum. Çok güzeller ve çok canlılar. Eğer o apartman girişinden ben geçsem incelemek için misafirlikten erken çıkardım
Tekrar emeğine sağlık Selenn.
Bu sayfanın artık bir takipçisi daha var.

selenn ve YeniBON beğendi.
Alp Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 21:28   #843
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Luethyii için çok üzüldüm Sayın Selen. Böyle bir tür için ve böyle ortamlarda insanın "başınız sağolsun" diyesi geliyor. İnanın kendiminkini kaybettiğimde ne kadar üzüldüysem, sizin emeklerinizi gördüğüm için daha çok üzüldüğümü söylemek istiyorum. Dilerim en kısa zamanda yeniden bularak tekrar moralinizi düzeltirsiniz.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 09:35   #844
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Ah selenn, M. luethyii için ne kadar üzüldüm. Daha geçen gün Coyote ile senden sözedip, luethyii edinsek diye iç geçiriyorduk. Neyse canım geçmiş olsun. Olacakla öleceğin önüne geçilmiyor. Umarım yeni bir tane bulursun. Bazen oralarda kaktüs sergileri açılıyor.

Evin soğuklarından böyle etkilenmesine şaşırdım. Mammillarialar çok da öyle dayanıksız değiller diye biliyorum. Benim kapalı balkonda ısı, şu an 9-12 derecelerde geziniyor. Isıtılmayan odayı ölçtüm, 12 derece. Senin evin de daha soğuk olduğunu düşünmüyorum. Geçen kış aşırı soğuklarda kapalı balkon da mutlaka daha soğuk olmuştur, o zaman bile benim hiç kaktüs kaybım olmamıştı. Aşılı olduğu için mi beslenemedi ya da bu cins mi daha bir farklı bakım istiyor?

YeniBON beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 13:32   #845
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Çok teşekkür ederim mesajlarınız için. Kendi bitkim öldü üzüldüm evet ama sizin de canınızı sıkmak için yazmadım aslında. Hem üzüntümü paylaştım, hem de herşey bu başlıkta aslında bitkiler anlamında güllük gülistanlık gitmiyor demekti niyetim.

Her bitki kaybına üzülmemin yanısıra bir tecrübe oldu gözüyle bakmaya çalışıyorum ama bu sefer M.luethyii neden öldü ben de anlamadım.

Susuzluktan diyemiyorum çünkü aşılı haldeydi. Susuzluktan ilk etkilenen aşının anaç kısmı, alttaki kaktüs olurdu. O dipdiri duruyor. Üst kısımdaki luethyii kupkuru olmuş. Soğuk etkiledi desem o da değil, evin içinde ısıyı 10- 12 dereceye sabitledim Türkiye'ye giderken. Yazın bile bu hale gelmedi güneş gören cam önünde. Bir zararlı, böceklenme falan da yok. Ömrü bu kadarmış diyelim

Bahara başka luethyii arayışlarına devam...

gülenmelek ve Güler beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 13:37   #846
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alp Er Mesajı Göster
Sayın Selenn emeğine sağlık.
Öncelikle yıllardır kaktüs denildiğinde gözümün önünde canlanan Western filmlerinden fırlayan o dikenli kaktüs görüntüsünü silip attığın için çok teşekkür ederim.
Kaktüs ve Sukulent başlığını inceledikten sonra ağaçların yanına yeni bir ilgim daha var sanırım. Çünkü fotoğrafları incelerken, evimde şunu şuraya bunu buraya koyarım gibisinden cümleler kuruyordum. Çok güzeller ve çok canlılar. Eğer o apartman girişinden ben geçsem incelemek için misafirlikten erken çıkardım
Tekrar emeğine sağlık Selenn.
Bu sayfanın artık bir takipçisi daha var.

Asıl ben teşekkür ederim size güzel sözleriniz için. Beğenmenizde ve kaktüs-sukulent dünyasına adım atmanızda ufak bir katkım olması beni mutlu eder.

Dilerim evinizde kaktüs ve sukulentlere yer verirsiniz ki zaten şimdiden planlamaya başlamışsınız Yakındır yer sıkıntısından da sözetmeniz Bu hobinin kaçınılmaz sonu yeni bitkileri koyacak yer bulamamak. Baştan söyleyeyim de sonra kızmayın neden söylemedin diye

gülenmelek ve incii beğendi.
Eski 18-01-2013, 15:32   #847
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Selenciğim bu güzelin adı hakkında bir bilgin varmı acaba?

Name:  P1180001.jpg
Views: 1586
Size:  35.4 KB

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 15:54   #848
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Dilerim evinizde kaktüs ve sukulentlere yer verirsiniz ki zaten şimdiden planlamaya başlamışsınız Yakındır yer sıkıntısından da sözetmeniz Bu hobinin kaçınılmaz sonu yeni bitkileri koyacak yer bulamamak. Baştan söyleyeyim de sonra kızmayın neden söylemedin diye
Sevgili Selenn,
Arkadasi uyardiniz gibi beni neden uyarmadiniz zamaninda)
Benim evde büyük bitkilerden yerim kalmadigi icin sizlerin ve diyer kaktüs sever arkadaslarin sayesinde ufaktan ufaktan kaktüslere merak salmistim.
Hem kücük hem ilginc bitkiler dedim cok fazla yerde almaz, yaz geldiginde de disariya dizerim diye düsündüm. Ama iste bunun sonu görünmüyormus)). Allahtan hayirlisi bakalim, Sevgiler

incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 17:13   #849
Ağaçsever

Alp Er's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Alıntı:
Asıl ben teşekkür ederim size güzel sözleriniz için. Beğenmenizde ve kaktüs-sukulent dünyasına adım atmanızda ufak bir katkım olması beni mutlu eder.

Siz merak etmeyin evimde olmasınından zevk aldığım kadar çoğaltıp hediye etmeyi daha çok sevecek gibiyim. Nitekim şuanda elimde yavru 25-30 kadar mazı var onları bile belli büyüklüğe getirip hediye etmek istiyorum. Şuanda yaşadığım şehirden giderken büyümüş ağaçları okulumun ve oturduğum apartmanın bahçesine dikmek için yerleri bile belirlemiş durumdayım.

selenn, YeniBON ve _Esin_ beğendi.
Alp Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 14:00   #850
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Selenciğim bu güzelin adı hakkında bir bilgin varmı acaba?

Eklenti 362504
Sevgili günebakan, güle güle yetiştirin toplantıya getirdiğim çelik demek sizin oldu, çok sevindim.

Güzel gelişiyor, rozetleri çok irileşmiyor ama yerine alıştıktan sonra bolca yavru veriyor. İsmi Graptosedum bronze.

Yapraktan da rahatlıkla üreyecektir. Umarım memnun kalırsınız.

Eski 19-01-2013, 22:31   #851
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Çok teşekkürler senin yetiştirdiğin yavrulardan almak için yolunu kesecektim ya ondan vazgeçmem için bu çelik bana gelmiş demek))))))))))) Çok teşekkürler tekrar

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 12:00   #852
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sayfamda malum uzun zamandır hareket yok, kış bu sene burada oldukça sert geçti. Baharı ben de kaktüsler ve sukulentler kadar sabırsızlıkla bekliyorum. Biran evvel bahar buraya da gelse de bitkiler, doğa canlansa diye sabırsızlanıyorum.

1 hafta evvel bahçede açmaya başlayan kardelen ve crocuslar yüzümüzü güldürdü, yaşasın bahar geliyor dedik...

Name:  IMG_5528.jpg
Views: 1378
Size:  53.4 KB

Name:  IMG_5530.jpg
Views: 1287
Size:  47.0 KB

Name:  IMG_5531.jpg
Views: 1260
Size:  54.8 KB

Dedik demesine ama hevesimiz kursağımızda kaldı yine başladı kar yağmaya.

Bugün bahçe bu halde...

Name:  IMG_5551.jpg
Views: 1267
Size:  28.1 KB

Eski 14-03-2013, 12:02   #853
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Yağan kara rağmen apartman içinde dinlenen sukulentlerde hareketlenmeler var...

Name:  IMG_5553.jpg
Views: 1283
Size:  31.4 KB

Name:  IMG_5555.JPG
Views: 1281
Size:  62.1 KB

Eski 14-03-2013, 12:08   #854
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Bu kış oldukça sert geçti ama beni sukulentler konusunda en zorlayan nokta biraz da kendi ihmalimden kaynaklandı. Unlu bit... Yeni edindiğim birkaç ufak çeliği ilaçlamadan diğer sukulentlerin yanına dikmek bana pahalıya patladı.

Bu da bana ders olsun... Bundan sonra yeni edinilen her bitkiye ilaçlama uygulayacağım.
Yeni bir bitki alındığında bazen unlu bit gözlemlenmiyor ama daha sonra yumurtadan çıkan unlu bitler hızla yayılmaya başlıyor. 3 bitki diktim bu şekilde zararı bütün saksıya oldu.

Havalar biraz daha ısınınca tüm bitkilerimi ilaçlamam gerek. Tabi kurtarılabilir mi orası da şüpheli.

Name:  IMG_5556.jpg
Views: 1253
Size:  29.5 KB

Name:  IMG_5557.jpg
Views: 1311
Size:  27.3 KB

Name:  IMG_5558.jpg
Views: 1277
Size:  40.8 KB

Bunlar sadece birkaçı koca bir saksı Stapelia tamamen kurumuş, olduğu gibi çöpe gitti.

Eski 14-03-2013, 12:58   #855
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sevgili Selenn, gözümüz gibi baktığımız bitkilerimizin bir zararlı böcek tarafından bu hale getirilmesi insanı çok üzüyor, sizi çok iyi anlayabiliyorum. Keşke hiç olmasalar hayatımızda ama bir şeklide bulaşıp kalıyorlar. Umarım ilaçlama çözüm olur da bitkilerin kurtulur. Unlu bitle tanışmadım hiç ama ben de bitki bitleri ve kaktüslerde kırmızı örümceğin oluşturduğu zararlardan muzdaribim. Can sıkıyorlar doğrusu.

Öte yandan crocus ve kardelen görüntüleri çok güzel. Soğanlı bitkilere de meraklıyım aslında ama balkona sıkışıp kalmak elimi kolumu bağlıyor. Yıllar yıllar önceden soğanlı koleksiyonum annemlerin bahçesinde hala canlılığını koruyor. Eski aşkımın depreşmesinden korkuyorum, çok güzel görüntüler eklemişsin.

Ayrıca bu yıl burada kar göremeyen biri olarak kar görüntülerini de kıskandım...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 13:12   #856
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili sakdag istediğin kar görüntüsü olsun ben bolca yüklerim Hiç bitmiyor ki burada kar.

Soğanlı bitkiler gerçekten çok güzeller. Ben de çok seviyorum ama kaktüs ve sukulentlerden sonra başka bir grup bitkiye açıkçası kapılmaktan korktuğumdan uzak duruyorum Malum bitki hastalığı unlu bitten daha tehlikeli

Unlu bitle aman tanışma, her sene oluyor ama bu kadar yoğun ilk kez bu sene gördüm. Havalar genelde ısınınca meydana çıkarlardı, şimdi hava -3 derece ve soğuktan da etkilenmiyor meretler.

Kırmızı örümcek ilk kez geçen sene sonbaharda bir iki kaktüste ufak tefek bereler oluşturdu, başında ilaçlama yapınca sanırım atlattık ama yine ilaçlamayı tekrarlamam gerekecek. Evde yapamıyorum ilacı. Bu nedenle havaların ısınmasını bekliyorum.

Sevgilerimle...

Eski 14-03-2013, 17:54   #857
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Selen, kayıpların için üzüldüm canım.

Bir çömlek sukulentim öldü benimde. Neyseki aynılarından vardı da, teselli oldum biraz.

Kaktüslerden vazgectim artık ben. elimde olanları dağıttım, 2 saksı kalmış duvar dibinde unutmuşum onlarıda. Sadece sukulentler kalsın istiyorum. Hepsi ile uğraşamıyorum artık.

Kardelen ve çiğdem görüntüleri süper. Ama soğanlılardan da bıktım. Unutup soğanları parçalıyorum hep.

Tez zamanda size de bahar gelmesi dileğiyle, öpüyorum.

selenn ve ipektuğçe beğendi.
cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 12:42   #858
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Kayıplar hakikaten can sıkıcı sevgili Cemo. Alıştım artık ama bu sene en sevdiğim birkaç nadir bulunan tür ölünce çok üzüldüm, nerede hata yaptım bilsem en azından ders oluyor.
Mammillaria luethyii sebepsiz öldü, aşılı halde satılan kaktüslerden artık uzak duruyorum.

Ev içerisinde bir daha mümkün olduğunca bitkiyi kışlatmama kararı aldım, kaloriferli ortamda aşılı kaktüslerde düzen sağlamak, sulamayı ayarlamak zor oluyor.

Unlu bitler şimdi 1-0 galipler ama baharda canlarına okuyacağım ilaçlarla

Senin sukulentlerin coşmuşlar bahçede, baktıkça bakasım geliyor. Renklerin güzelliği kadar yapraklar da tombullaşmış. Ellerine sağlık.

Eski 15-03-2013, 13:21   #859
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Unlu bitlerle kök bitleri aynı şeyler mi acaba?

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 13:51   #860
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Aynı derecede zararlılar Ayşe Hanım. Yaprak ve gövdede yaşayan unlu bitler ve kökte yaşayan unlu bitler aynı şekilde yapışkan, beyaz un gibi salgıları ile bitkinin özsuyunu emerek gelişiyorlar.

Kök bitleri gövdede olan unlu bitlere göre bana kalırsa gözlenme güçlüğü sebebiyle daha sinsiler
Bitkideki bozulmanın sebebini merak edip kökünü incelersek kendilerinin farkına varabiliyoruz. Bir bakıyoruz ki köklere yerleşmişler, sarmışlar...

ipektuğçe beğendi.

Düzenleyen selenn : 15-03-2013 saat 16:41 Neden: link ilave edildi.
Eski 15-03-2013, 14:22   #861
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Alıntı:
Senin sukulentlerin coşmuşlar bahçede, baktıkça bakasım geliyor. Renklerin güzelliği kadar yapraklar da tombullaşmış. Ellerine sağlık.
Bahcede daha da geliştiklerini gözlemdim. Renkler daha güzel, yapraklar daha etli dediğin gibi.
Balkonda duranlar ise ışığa karşı uzayıp gidiyor, şekilleri bozuluyor.
Hepsine kış günü nereden güneş bulayım

Aşılı türler çok hoş ancak, ben aldıklarımı öldürdüm. Artık almak istemiyorum.

2 gün önce tüm sukulentleri dışarı cıkardım. Balkon aralandı, bugün hava felaket. Yağmur,rüzgar arkadan kar diyormuş meteoroloji. Tekrar içeri alamıyacağım. Allaha emanet diyerek bırakıyorum dışarıda.

Kaktüs türlerini sende izleyeceğim artık. Havaların açmasını dört gözle bekliyorum. Güzellerini görmek için.

Sevgilerimle

selenn beğendi.
cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 08:37   #862
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Merhaba Sn Selenn bahçeniz, çiçekleriniz, sukulentleriniz, kaktüsleriniz harika. Her yönüyle bu bitkilere gönül verdiğiniz bitkilerinizden ve yardım severliğinizden belli. Emeğiniz ve katkılarınızdan dolayı size çok teşekkür ederim. Takipçinizim, paylaşımlarınız bekliyorum.

selenn ve adneser beğendi.
mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 08:56   #863
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Merhaba sevgili selenn Ocaktaki toplantıda hediye ettiğin sukulent. Bir yaprağı toprağa düşmüş ve ondan bir tane daha üremiş ve ben yeni fark ettim minicik güzelliği. 2. fotoğrafta iki sukulentin arasında. Teşekkür ederim.

Name:  DSCN2813.jpg
Views: 1058
Size:  45.0 KB

Name:  DSCN2814.jpg
Views: 1062
Size:  47.4 KB

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2013, 09:33   #864
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili loveflower, ben teşekkür ederim paylaştığın için. Çok güzel gözüküyor hem kendisi, hem de yapraktan üreyen Graptopetalumun. Düşen yaprakları saksının içine bırakırsan kolaylıkla yavru verecek ve saksıyı dolduracaktır. Tekrar güle güle büyütmen dileğiyle...

loveflower beğendi.
Eski 10-12-2013, 18:17   #865
Ağaçsever

astrophytum35's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
Merhaba selen hanım uzun zamandır sayfanızı ziyaret etmiyordum. Her zamanki gibi şahane resimler paylaşıyorsunuz. Emeğinize sağlık. saygılar.

astrophytum35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 00:28   #866
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

3 senelik bir aradan sonra tekrar merhaba...

Çok uzun zaman oldu foruma girmeyeli ve kaktüslerimi paylaşmayalı. 3 kişi olarak gittiğimiz Almanya'dan kızımızı da alıp 4 kişi olarak geri döndük. Kaktüs ve sukulent sevdasına devam ediyorum tek farkı ortam değişti.

Almanya'dan dönerken tıpkı buradan giderken olduğu gibi bitkileri nakletmek üzere hazırlamak, nakledilmesi oldukça sıkıntılıydı. Yolculukları sırasında tırda havasız, sıcak ortamdan oldukça olumsuz etkilendiler. Uzun bir müddet depoda beklediler ve bana ulaştıklarında üçte birini kaybetmiş olduğu farkettim. Üstüne evde tadilat olması sebebiyle sitenin bahçesinde beklediler tadilatın bitmesini ve sanırım konu komşunun dikkatini çokça çektiler ki izinsiz alanlar olmuş, kökleri ile saksılarından çıkarıp. Diyecek söz bulamıyorum...

2014 yılında taşınmaya hazırlık ve kaktüslerin toparlanması...

Name:  Kaktüsler taşınma 2014 (11).jpg
Views: 465
Size:  38.7 KB

Name:  Kaktüsler taşınma 2014 (13).jpg
Views: 721
Size:  44.8 KB

Name:  Kaktüsler taşınma 2014 (17).jpg
Views: 440
Size:  44.2 KB

Name:  Kaktüsler taşınma 2014 (18).jpg
Views: 496
Size:  43.8 KB

Name:  Kaktüsler taşınma 2014 (19).jpg
Views: 602
Size:  44.9 KB

Eski 25-06-2016, 00:30   #867
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Taşınma esnasında koşturmacadan diğer bitki fotoğraflarını çekmemişim. Bunlar bir kısmı kaktüs ve sukulentlerin.

Name:  Kaktüsler taşınma 2014 (20).jpg
Views: 476
Size:  37.8 KB

Name:  Kaktüsler taşınma 2014 (21).jpg
Views: 478
Size:  46.4 KB

Name:  Kaktüsler taşınma 2014 (25).jpg
Views: 482
Size:  39.5 KB

Name:  Kaktüsler taşınma 2014 (28).jpg
Views: 493
Size:  48.4 KB

Name:  Kaktüsler taşınma 2014.jpg
Views: 465
Size:  40.3 KB

Eski 25-06-2016, 00:47   #868
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Bursa'da ilk açan sukulent Epiphyllum anguliger oldu. Almanya'da bir parmak olarak aldığım çelik ancak bir karış haline gelebildi zar zor. Baktım ki gelişmiyor teyzeme getirdim Türkiye'ye ve buraya döndükten sonra teyzem o bir karış bitkiyi bana geri getirdiğinde gözlerime inanamadım. Koca bir saksı olmuş ve sarkan formuna ulaşmış. Teyzeme tekrar teşekkür ederim.

İlk kez 2014'de açtı ve bir sonraki sene tekrar güzelliğini sergiledi. Çiçekleri diğer Epiphyllumlardan farksız, hatta daha az gösterişli diyebilirim ama bütün evi saran bir limon kokusunda sahip.

Gece açmaya başlıyor ve gün içerisinde tomurcukları cansızlaşmaya başlıyor.
Name:  Epiphyllum anguliger (6).jpg
Views: 494
Size:  23.8 KB

Name:  Epiphyllum anguliger (2).jpg
Views: 458
Size:  26.5 KB

Name:  Epiphyllum anguliger (13).jpg
Views: 462
Size:  61.1 KB

Name:  Epiphyllum anguliger 2015 (9).jpg
Views: 486
Size:  65.6 KB

Eski 25-06-2016, 01:15   #869
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Setiechinopsis mirabilis (Echidnopsis mirabilis)

Cactaceae familyasından oldukça ufak gövdeye sahip bir tür. Maximum 15 cm. boylanıyor. Koyu kahverengi gövdesi ile gösterişsiz bir tür. Geçirgen topraklarda yaşamaya elverişli, aydınlık mekan istiyor.

Bu türü özel kılan gece açan çiçekleri. Çiçekleri yasemini andıran bir kokuya sahip. Gece saat 22:00 sıralarında açtığında başından ayrılamadım. Çiçekleri sabahın ilk ışıkları ile geçiyor ve ben tohum elde etmek için tozlaştırma yapmadığıma pişman oldum. Sonradan öğrendiğime göre tohumdan kolay üretilebiliyormuş.

Name:  Echinopsis mirabilis 2016 (6).jpg
Views: 496
Size:  34.5 KB

Name:  Echinopsis mirabilis 2016 (2).jpg
Views: 511
Size:  28.1 KB

Name:  Echinopsis mirabilis 2016 (4).jpg
Views: 491
Size:  23.5 KB

Eski 25-06-2016, 01:27   #870
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Crassula coccinea

Crassulaceae familyasına ait, Güney Afrika kökenli bir tür. 40 cm.'e kadar boylanıyor, gövdesi dallanarak gelişiyor. Yapraklar kenarları aldığı güneşle orantılı olarak kızarırken alt yapraklar kahverengileşmeye başlıyor.

200'den fazla alttüre sahip Crassulalar geçirgen topraklarda mutlu oluyorlar. Bol ışık ihtiyacına sahipler. Sulama konusunda dikkatli olmak, toprak kurudukça su vermek gerek.

Bu sene ilk kez açan Crassula coccinea çelikle üretilebilen bir tür. Aynı zamanda kelebekleri çeken ve bu sayede tozlaşma sağlanıp tohumla üretilebilecek bir tür.

Name:  Crassula coccinea 2016.jpg
Views: 861
Size:  33.7 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024