agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Hoyaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-hoyalari/)
-   -   cicada / hoyalarım (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-hoyalari/16502.htm)

cicada 13-07-2009 08:44

cicada / hoyalarım

2 Eklenti(ler)
Hoya Listesi
australis rupicola
calycina (17-11-09 açtı ve 25-01-10 açtı)
camphorifolia
carnosa (çiçek sapı verdi, döktü)
chlorantha
coronaria (pembe)
diversifolia
erythrostemma (pembe)
fungii (çiçek sapı verdi)
imperialis (çiçek sapı verdi ama tomurcuklarını döktü, 1/3/10 yeni tomurcuklar verdi, döktü, 1/4/10 yeni tomurcuklar 5-6-10 açtı)
kerrii
merrillii
mindorensis
mini bell (carnosa x shepperdii)
nummularioides (çiçek sapı verdi döktü)
obovata (öldü zaten minnacık bir çelikti)
obscura
pachyclada (24-7-09 açtı, yeni çiçek sapı verdi, eski çiçek sapından yeni tomurcuklar verdi 31-3-10)
paziae
shepherdii
verticillata

Ben mumçiçeğine çiçeksizken yapraklarına vurulmuştum. Çiçeğin sahibi sen bir de onu çiçek açtığı zaman gör demişti. O zamandan bu yana mumçiçeği arıyordum agaclar.net sayesinde buldum. Sonra diğer türlerine merak saldım her gördüğüm çiçek fotoğrafı iştahımı kabarttı, başka türlerinden de istemeye başladım ve artık hoya bağımlısı oldum.

Mumçiçeklerim açtıkca veya açmaya niyetleri olduğu zaman buradan takip etmek üzere ben de bir konu açayım dedim.
Sevgili hoya pachyclada'mın durumunu aslında pek iç açıcı değil yapraklarının suyu çekilmiş gibi, aslında yaprakları sukulenler gibi çok etli bir hoya. Bir ara köklerine böcek dadandı ve kökleri yedi. Ben de toprağı değiştirip tekrar diktim ama henüz düzelmedi fakat buna inat tomurcuğunu büyütmekte kararlı, umarım kendini toparlar ve açar. Eğer açarsa gördüğüm ilk çiçek olacak.

İlkin 13-07-2009 09:42

Yapraklarına bol bol spreyle su fısfıslayın. Günde 2 kere yapsanız kendisini daha çabuk toparlar, çiçekleri de besler hem. Bence bu çiçekler açar merak etmeyin. ;)

cicada 17-07-2009 09:59

1 Eklenti(ler)
Sevgili İlkin,
Tavsiyenize uyuyorum ve su fısfıslıyorum sanki kendini toparladı gibi. İşte tomurcuğun bugünkü hali;

İlkin 17-07-2009 11:37

Sevgili cicida, çok sevindim bitkinin kendisini toplamasına. En kısa zamanda çiçeklerin açmış halini görmeyi diliyorum buradan... ;)

cicada 21-07-2009 08:26

1 Eklenti(ler)
Umarım yakında açar. Bugün;

İlkin 21-07-2009 10:26

Harika bir resim. Bayıldım.
Bu arada biraraya gelmiş japon şemsiyeleri gibi duruyorlar. :p
Yapraklar da biraz daha kendini toplamış gibi sanki.
Elinize sağlık...

cicada 21-07-2009 10:51

Teşekkür ediyorum Sevgili İlkin. Yeni fotoğraf makinesini deniyorum, beğenmenize sevindim. Bu arada dediğiniz gibi yapraklar kendini toparlamaya başladı. Resimlerle takip etmek işe yarıyor ne kadar düzeldiğini görüyorsunuz.

4.tekilkişi 21-07-2009 12:55

Ne kadar farklı bir Hoya. Açsın da biz de seyredelim güzelliğini ;)

huzunperest 23-07-2009 12:26

Bu haliyle bile çok güzel görünüyor tomurcuklar. Açtığında bol bol fotoğraf ekleyin sevgili cicada gözümüz gönlümüz bayram etsin.

cicada 24-07-2009 07:57

sonunda açtı

4 Eklenti(ler)
Bu sabah ilk mumçiçeği çiçeğimi gördüm. Çok mutluyum :D. Pachycladanın hanımeline benzer bir kokusu var. Bütün çiçekler açınca ve akşam vakti daha iyi duyulur herhalde.

İlkin 24-07-2009 10:41

Heyo açmış bugün. Gözünüz aydın.
Demiştim size açar diye, değil mi?
Bu güzel fotoğraflar için teşekkürler.
Güle güle bakın, koklayın onları. ;)

cicada 25-07-2009 12:40

3 Eklenti(ler)
Bugün biraz daha açtı akşamları harika kokuyor!

cicada 03-08-2009 09:09

Birkaç günlüğüne evde yoktum Pachyclada 'nın bütün çiçekleri solmuş, sanırım bir hafta kadar açık kalıyor, bir de çiçeklerinden bal damlıyor ama yerleri kirletecek kadar değil.

nazan 03-08-2009 10:07

hımmmmm yaş pastamı gördüm orda:)

cicada 30-08-2009 12:10

hoya pachyclada hayata döndü

2 Eklenti(ler)
Yukarıdaki resimlerle pachyclada'nın bugünki hali arasında muazzam fark var.

Sevgi Durul 31-08-2009 00:03

Sayın Cicada öncelikle çiçeğinizin açmış hali harika. Benim de mum çiçeğim var. Yaprakları alacalı olandan. Fakat gelişimi çok yavaş. Böyleaçmış olanları görünce benimki de açsa diyorum. Nasıl bır bakım yapıyorsunuz? Besin veriyor musunuz? Sizin çiçeğinizin türünden hoyayı nereden temin edebilirim?

cicada 31-08-2009 18:27

Sayın Sdurul,
Bu türü ve diğer türleri buradan aldım. Özel bir besin vermedim hatta ölecek diye korkuyordum fakat inadına açtı. Tabii pachyclada sık çiçek açan bir tür bunu da dikkate almak lazım. Diğer hoyalar için ancak bekleyip göreceğiz.

cicada 15-09-2009 09:57

yeni yapraklar

4 Eklenti(ler)
Sırasıyla,
Yeni çıkan yaprakları kırmızı olan paziae,
coronoria,
chlorantha,
ve kerrii..

cicada 16-09-2009 09:37

nasıl köklendiriyorum?

1 Eklenti(ler)
Sadece cocopeat ve perlit karşımına çeliği dikiyorum. Plastik bardakların altını deliyorum fazla sularsam akması için, köklerin görünmesini bekliyorum, kökler bardağı iyice sardıkları zaman, yeni küçük bir saksıya alıyorum. İşte köklenmiş calycina çeliği;

cezzar 16-10-2009 14:31

Cicada;
Merhabalar hoşbulduk; çok sağol..

Bu vesileyle senin başlığına bakıp; çok değişik mumçiçeklerinin olduğunu öğrendim.. Pachylada'yı ne güzel fotoğraflamışınız; ve hem çiçek hem de bitki ne değişikmiş!! Çalı tipli bir mumçiçeği herhalde; sert gövdesiyle sarılma ihtiyacı olmadan yukarı doğru uzuyor..

Şunu merak ettim; bu aldığınız yerden çelik olarak mı aldıydınız bunu (ve diğerlerini)? Köklü olarak da satıyolarmış baktığım kadarıyla da; dedim acaba yetişkin köklü aldınız da ondan mı öyle çabucak çiçeklendi.. Boyu da var maşallah ;)

Şeffaf plastik bardakta köklendirme de çok güzelmiş ;)

selamlar...

cicada 17-10-2009 12:12

Cezzar;

Pachyclada'yı ve diğerlerini köklü olarak satın aldım, pachyclada çok sık çiçek açan hem güzel kokan hem de etli yapraklı bir tür oladuğu için tercih ettim. Geldiğinde üzerinde çiçek tomurcuğu vardı ve dökülmedi açtı çok dirençli bir tür, ilk fotograflarına bakarsanız ölecek diye düşünüyordum, meğer böcek istilasına uğramış. Şimdi yeni sürgün veriyor ve ağırlıktan eğilmeye başladı, bu tür sarılmıyor çok sık yaprakları ve çok kalın bir gövdesi var.

cicada 20-10-2009 10:46

yeni yaprak ve sürgünler

5 Eklenti(ler)
1. fungii'nin yeni yaprakları damarlı damarlı çok güzel
2. nummulariodes, yeni sürgün ve yapraklar 4 aydan sonra nihayet! Çok yavaş gelişen bir tür veya henüz atağa geçmedi.
3. kerri'nin o küçük yaprakları kocaman oldu pek şirin.
4. pachyclada, topraktan yani sürgün vermeye karar verdi uzamak yerine..
5. obscura da en hızlılardan üç yaprak birden çıkardı küçücük haliyle.

maki01 20-10-2009 11:24

Merhaba sevgili cicada,
Arada sessizce gelip pachyclada'nızın çiçeğini izliyorum.Çiçeği açışını izlemek çok keyflidir eminim, güle güle büyütün.
Mart'a kadar olmayan türleri izlemeye devam edeceğiz :) Kerri'nin yapraklarına ben de vuruldum. Bir de koklamasam da lacunosa'nın kokusuna...

Sevgiler...

cicada 20-10-2009 16:23

Hoyaların çiçekleri çok sık çiçek açmadıkları için çiçekleri çok kıymetli, pachyclada bir hafta ancak açık kaldı. Kimbilir bir daha ne zaman açar. Ben de sizin gibi lacunosa'nın kokusunu duymasam da bu kadar methedildiğine göre çok güzel olmalı diye düşünüyorum. Ben de henüz lacunosa edinemedim, kısmet belki önümüzdeki bahara.

Nesrin Sarı 20-10-2009 16:40

Sayın cicada ben mumçiçeğime 15-15-15 şeker gübre veriyorum. rengi oldukça koyu yeşil hale geliyor. tavsiye ederim. herhangi bir ziraatciden 5ytlye 1torba alabilirsiniz. sevgilerimle. ayrıca çiçekleriniz çok güzeller :)

cicada 20-10-2009 18:18

Sevgili Nesrin Sarı,
Şeker gübreyi merak ettim doğrusu, torbayla satıldığına göre katı bir şey olmalı fotoğraf koyma olanağınız var mı? Ben gübre olarak bitkili akvaryum için kullanılan sıvı gübrelerden çok çok az sulama suyuna katıyorum, sanırım fayda ediyor.

Nesrin Sarı 20-10-2009 21:34

Sayın cicada fotoğrafı internetten buldum fakat aynen bu şekilde. http://img48.imageshack.us/img48/7986/s7300249hv4.jpg

cicada 21-10-2009 09:38

Şeker gübre amonyak sülfat olarak geçiyormuş.. Sanırım hoyalara amonyak iyi geliyor çünkü hoya koleksiyonerlerinin kullandıkları biralı gübre tarifinde de amonyak var. Bu gübreyi deneyenler çok memnun kaldıklarını söylüyorlar. Tarif şöyle;
1.5 bardak, 35ml bira
1/2 bardak amonyak
1 bardak magnezyum sülfat
2 bardak su
1/2 bardak pekmez
4 çorba kaşığı çiçek coşturan herhangi bir sıvı gübre
250-500 mg--vitamin B-12

Bu karışımı 4 litreye bir kaşık olarak kullanıyorlar. İçimde biraz da olsa kimyagerlik olmadığı için henüz denemedim belki demek isteyen olur diye tercüme ettim.

cicada 23-10-2009 10:51

calycina tomurcukları

1 Eklenti(ler)
Güzel haber, tek yetişkin hoyam, calycina'nın her yerinde tomurcuk var, çiçeklenme zamanı Kasım'a hazırlanıyor.

maki01 23-10-2009 11:00

Harika, bir türün daha çiçek gelişimini izleyebileceğiz.
Gözün aydın sevgili cicada, kutluyorum...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024