agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-10-2007, 09:33   #1
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Fatma E. / mum çiçeklerim

Herkese Merhaba,
Geçtiğimiz Cuma günü beni sonsuz derecede mutlu eden Mehtap - Mucip Gürbüz çiftine buradan tekrar teşekkür ediyorum.

O günden beri sürekli bu mutluluğumu sizinle paylaşmak istedim, ama bunun tarifini yapmak benim için o kadar zordu ki, bir türlü nasıl ifade edeceğimi bilemedim.

Perşembe sabahı kalkıp ilk iş agaclar.net'e girdiğimde gördüğüm mesajdan sonraki heyecanımı kelimelerle tarif etmem imkansız. Mehtap Hanım adresimi istemişti Heyecandan adresimi hatırlamam biraz zaman aldı Öyle ki sadece mahalle ve sokak adını yazdım, "gerisi neydi, gerisi neydi" diye düşünürken ellerim klavyede titriyor, kalbim heyecandan daha hızlı atıyordu.

Heyecanımın bir kısmı belki gelecek olan mumçiçeği içindi ama beni asıl heyecanlandıran Gürbüz çiftini tanımış olmaktı. Onların böylesine hiçbir karşılık beklemeden, sadece insanları mutlu edebilmek için, hiçbir emeğini esirgememesi inanılmaz bir olaydı benim için. Etrafımızdaki bunca çıkar düşkünü insandan sonra onlar gibi insanlar olduğunu görmek beni son derece heyecanlandırmıştı.

Ertesi gün erkenden kalkıp gelecek olan kargoyu beklemeye başladım. Ve 3'te geldi beklenen "Güzel" Yanında sürpriz narçiçeğiyle beraber

Tekrar tekrar teşekkür ederim sevgili Gürbüz çifti. Sizi tanımış olmak benim için büyük mutluluk.

Eklenen Resimler

Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 10:05   #2
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Ne güzel, güle güle büyütün mum çiçeğinizi. Harika valla. Gürbüz ailesine sonsuz mutluluklar diliyorum gerçekten. Onlar gibi harika insanlar az bulunur, hele de çıkarsız menfaatsiz hareket eden insan çok az malesef.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 09:50   #3
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Fatma E.

Gürbüz Ailesine tüm yardımları için hoyaseverler adına teşekkür ediyorum. Benim siparişlerim gelsin ben de başlarını ağrıtacağım sanırım.
Onlara bendeki emanetlerinden haber vermek isterim. Merak etmeyin prensesiniz çok iyi durumda El üstünde tutuluyor, sevgisi eksik edilmiyor, ama çok da ilgiye boğulmuyor (mümkün olduğunca tabi ) Geldiğinden beri yaklaşık 15 cm uzadı, ve kimisi büyük kimisi küçük 10 yaprak birden çıkardı. Üzerinde 8-10 tane de tomurcuk var Fotoğrafını da birazdan ekleyeceğim.

Yalnız bir sorum olacak. Bu saksıda solucan olabilir mi? Koli geldiğinde saksılardan dökülmüş toprakların arasında solucan vardı. Şimdi de saksının dibinde siyah siyah bişeyler oluyor sürekli. Solucan pisliği olabilir mi? Eğer öyleyse toprağı değiştirmem gerekir mi? Çiçek gayet sağlıklı görünüyor ama solucan zamanla zarar verir mi?

Eski 05-11-2007, 10:08   #4
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Bunlar da prensesimizin fotoğrafları Sürgünlerden biri malesef küstü artık uzamıyor Sanırım ipe sarıyım derken ucuna dokunmuşum Ama diğeri hızla ilerliyor... İpin sonuna gelince geri döndürebilir miyim acaba? Biraz da aşağı doğru uzar mı? Yoksa ipi uzatıp yana doğru mu ilerlemesini sağlamalıyım?

İlk fotoğrafta geldiğinden beri çıkardığı tüm yapraklar görülüyor. Size bir de tomurcuk fotoğrafı gönderiyorum. Ben çok seviyorum da onları, sizlerle de paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2007, 11:06   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sevgili Fatma Merhaba, solucanlara dokunma onlar sağlık demektir,hem toprağı havalandırır hemde katkıda bulunurlar.

Sürgün uçları çok uzadıysa her birini değişik tarafa yönlendir gitsinler, eviniz kaloriferli ise radyatörlerin yanına veya üstüne nem yapacak kaplar koy fazla kuru hava olmasın ortamda. Çok iyi bakmışsın sağlıklı görünüyor.

İltifatların için teşekkür ederiz. Güle güle büyüt selamlar.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 13:01   #6
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Mumçiçeğini kapalı balkonda tutuyorum. Camı üstten sürekli aralıklı tutuyorum ki çiçeklerim havasız kalmasın. Nem sorunu olduğunu zannetmiyorum, ama serin gelebilir mi bu balkon? İçeri almam gerekir mi?

Eski 09-11-2007, 15:52   #7
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Fatma E.

Bunlar da benim çeliklerim. Ben bu şekilde düz olduklarını tahmin ederek fotoğraflarını çektim. Bakalım dersime iyi çalışmış mıyım Tabi bir de kaç çelik olur bunlardan sorusu var. Ona da kendimce bazı yanıtlar verdim, ama ben yine de bir bilene danışmak isterim Yardımcı olabilir misiniz Mehtap Hanım, Mucip Bey?

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2007, 15:58   #8
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Bunlar da devami

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2007, 16:54   #9
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Bu arada heyecandan tesekkur etmeyi unutmusum Hoyadag, hfz ve cezzar'a verdikleri bunca emek icin cok tesekkur ediyorum.

Eski 09-11-2007, 19:05   #10
Ağaç Dostu

Sevgili fatma merhaba, gözün aydın hayrlı olsun,

3141 nolu mesaj:

1- silver pink, alt iki yaprağı kes,üstte tek yaprak bırak v dik.

2- incore, 3 çelik olacak 1. ipin bağlı olduğu yerdeki yaprağı kes,gözün altındaki fazlalık sapı da kes at üstteki üç yapraktan birini bırak 1 cm. uzerinden gövdeyi kes ve dik. 2. yapraksız iki gözlü çelik olacak, alt gözün altıda kalan sapı kes at, üstteki gözün 1 cm. üstünden kes ve dik. 3. Alt gözün altında kalan sapı kes 1 cm. alttan kes at kalan çeliği komple dik.

3- İpin altında kalan yaprakları ve üst soldaki yaprağı kes ve ipin olduğu yere kadar gömerek dik.

4- Vest.......; Alt yaprağı kes ve dik.

5- Abseuara......? Alt yaprakları kes,çataldaki iki yaprağı da kes, sağa doğru giden dal kalacak yukarı gidenin gövdeyi kes alttakini dik, ÜST: üst çeliği ya toprağa yatır **** alt yaprağı kes ve dik.

Diğerlerine devam ediyorum.

Eski 09-11-2007, 19:39   #11
Ağaç Dostu

3142 nolu mesaj

1- En alt: iki çelik. 1.çelik, Alt yaprakları kes ipin 1 cm. üstündn kes ve dik. 2. çelik: üstte bir ÇÖP görünüyor orada bir göz var onun 1 cm altından gövdeyı kes, tepede tek yaprak kalsın ve dik.

2- Multi speck: Alt iki yaprağı kes ve parmağının oraya kadar gömerek dik, gözler toprağa sıfır olsun.

3- lac: Alt 2+2 yaprağı kes ,sağa gden dal kalsın,tepede tek yaprak bırak ve dik.( bu iki çelik olabilir her iki gözü bir çelik yapabilirsin) 2 ÇELİK: yukarı giden dalıkes, üstteki iki yapraktan birini kes 1 cm üstünden gövdeyi kes ve dik. 3.ÇELİK:etiketin üstündeki gözün 1 cm altından kes ve dik.

Yönleri yazmadım çünkü hepsi doğruydu güle güle büyüt yardım gerekirse burdayım sevgiler.

Eski 09-11-2007, 23:16   #12
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Mucip Bey çok teşekkür ederim. Benim gibi acemi bir çiçeksever bile sizin anlatımınızdan herşeyi net anlayabiliyor. Siz harika bir öğretmensiniz.

Yalnız bir yerde takıldım. Hepsi için toprak altında sadece bir göz bıraktırmışsınız, yalnız multiflora speckles için (3142deki 2. fotoğraf) toprak altında iki göz bıraktırdınız. Belki fark edilmiyor olabilir diye yazıyorum, ipin hemen altında iki beyaz nokta görünüyor. Onlar da göz sanırım, çünkü ben oradan iki yaprak koparmıştım, sütü çıktı. Yine de dediğiniz gibi mi yapıyım?

Yönleri doğru tahmin edebildiğime sevindim

Eski 09-11-2007, 23:48   #13
Ağaç Dostu

Sevgili fatma, iki gözü göm demedim dikkat edersen parmağın altında ki göz toparkla sıfır olsun dedim, gömmeyeceksin o göz toprak seviyesi olacak. alttaki beyaz görünen gözler gömülecek. buna göre yap o iyi bir çelik hemde. Hoşçakal.

Eski 12-11-2007, 08:47   #14
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Teşekkürler Mucip Bey, siz olmasanız biz bu çelikleri ne yapacaktık bilmem. İyi ki buradasınız.

Eski 14-01-2008, 21:03   #15
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Ben 5 tanesini kaybettim, elimde sadece üç tanesi kaldı Onlarda da henüz bir gelişme yok, sadece ölmediler. Kalanlar: obovata, verticillata spearmint, ve silver pink.

Eski 14-01-2008, 21:04   #16
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Baharda sipariş verilirse ben de varım. Bir de sıcak havalarda denemek istiyorum.

Eski 14-01-2008, 21:20   #17
Ağaç Dostu

Sevgili fatma,

Dert etme bu çeliklerle herkes hevesinide aldı biraz tecrübede kazandı, bu uğurda maddi olarak bir bedelde ödedi, bundan sonra doğru zamanda bu deneme yapılırsa herkesin çok başarılı olacağını sanıyorum kalanlar inşallah seni üzmezler de bu denemeden hatıra kalırlar. Selamlar, hoşçakal.

Eski 15-01-2008, 09:03   #18
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Evet tecrübe kazandığımı düşünüyorum. Ama benimkiler diğer birçoğu gibi çürümedi, kurudular. Ben odanın nemini bir türlü ayarlayamadım. Soğuk olur diye diğer çiçeklerin yanına kapalı balkona koymaya kıyamadım. (Burası genelde 14-15 derece oluyor, kar yağdığı zamanlar 10 dereceye kadar düşmüştü.) Evde de kaloriferin üzerinde sürekli su var, ve ben her fırsatta yıkarcasına su püskürtüyorum, ama kurumalarına engel olamadım. Baharda köklendirmeye çalışırsam odanın nemini alan kalorifer olmayacak ve ben (tabi çeliklerim de) rahat edeceğim İnşallah

Eski 06-03-2008, 07:52   #19
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Aylardır hergün sabah akşam kontrol ettiğim verticillatanın yaprakları bugün teşrif ettiler Çok mutluyum... Bu benim ilk yaprağım.

Darısı obovatanın başına inşallah...

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2008, 07:53   #20
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Tam 4 ay beklemişim, çok sabırlıymışım meğer

Eski 13-03-2009, 12:53   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Son durum ne son durum ne?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024