agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni204Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2007, 17:03   #1
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
İlkin / hoyalar

Bendeki Hoya türlerinin listesi...

Hoya Aldrichii
Hoya Callistophylla
Hoya Compacta
Hoya Cornosa ( Çiçeklendi. 2009'un bahar mevsiminde açtı. )
Hoya Curtisii
Hoya Diversifolia
Hoya Erythrostemma
Hoya Excavata
Hoya Globulifera
Hoya Kerrii ( Çiçeklendi. 2009'un yaz mevsiminde açtı. )
Hoya Lobbii
Hoya Meliflua
Hoya Minibelle ( Temmuz 2010'da ilk çiçek saplarını çıkarttı. )
Hoya Nummularioides ( Haziran 2010 yılında neredeyse her gözden çiçek sapı çıkarttı. )
Hoya Obscura
Hoya Red Button
Hoya Serpens
Hoya Shepherdii
Hoya Silverpink
Hoya Tricolor
Hoya Vitiensis
Hoya Wayetii ( Temmuz 2010'da ilk çiçek sapını verdi, şehirdışında olduğum için sulayamadım ve çiçek sapı düştü. )

Ben de en nihayetinde destek çubukları buldum ama istediğim gibi bükülmüyorlar, neyse şimdilik idare edeceğim. 2 metre boyunda aldığım çubuğa mum çiçeğimi sarmaşık gibi doladım yaprak altlarından düğümledim. Yukarıda 30-40 cm kadar dolayamadığım kadar dal kaldı, onu da aşağı doğru sarkıtıp sarmaşık gibi dolayıp düğümledim. Bir mahsuru olmaz değil mi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen İlkin : 13-07-2010 saat 14:33 Neden: Listeye yeni tür adı eklemek için.
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 17:07   #2
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Fazla sıkmadıysan bir zararı olmaz.Güle güle büyüt.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 10:19   #3
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Uzun dallı mum çiçeğimi, şimdi vitrinin hemen önüne aldım, kapı arkasından ışık gelir ama az gelebilir belki diye düşünüp öne aldım ama yine kapıyı görecek Umarım orada mutlu olur dünyayı seyrederken...

Zeonka bu mum çiçeğim, o küçük mum çiçeğim değil. Küçük olan boyna sürgün veriyor ama büyük olan baya baba birşey. Dalları kalın... Keşke hemen uzasa da çiçek açsa küçük mum çiçeklerimiz değil mi?

Rover200'ün yolladığı resimlerdeki gibi çubukları çok aradım ama bulamadım bir türlü. Benim şimdi mum çiçeğimi doladığım çubuklar bükülmüyor, eritip mi büksem diye çok düşündüm ama yeni türler gelene kadar aramaya devam edeceğim artık.

Düzenleyen İlkin : 25-09-2007 saat 15:50
Eski 27-09-2007, 09:01   #4
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Yaprak bildiğim kadarı ile çiçek açması için çok verimli olmuyor. Güzelce gelişmesi için ve çiçek açabilmesi için çelik olması ve en az 2 yaprak olması gerekiyor. Çeliğin tam boğum yerinin biraz altından kesebilirsiniz bence...

Mesela 2554 no'lu mesajda çiçek tomurcukları açmaya hazır bir dal var. Çiçek açmayacak olsa orada bulunan beyaz tomurcuğun altından kesebilirsiniz. Oksijenli suya koyduğunuz zaman hemen oradan kök verecektir.

Eski 27-09-2007, 09:24   #5
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
İlkin Hanım,
Benim bulduğum mum çiçeği 2650 nolu measjdaki gibi daha tek dal üzerinde uzamış vaziyette ama iyice bir inceleme yapayım bakalım tarifinize göre kesebileceğim bir yer bulabilirmiyim.
Bu arada kafama takılan konu var; Siz diyorsunuz ki "oksijenli suya koyun hemen köklenir." ama bu konuyu forumda okadar çok aramasını yaptım ki son olarak Mine Pakkaner'e danıştım.
Aldığım bilgiler doğrultusunda yanlış bilmiyorsam oksijenlisu sadece dezenfekte amaçlı kullanılır deniyor.
işte tam burda ikileme düşüyorum;
Aceba köklendirilecek yeri oksijenlisu ile yıkayıp suyamı bırakıyoruz yoksa oksijenlisuyu belirli bir oranda sulandırarak yaprağı bu sudamı bekletiyoruz.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 09:37   #6
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Hakan Bey inanın ben de uzman değilim bu konuda. Geçen 4 tane çelik aldım mum çiçeğimden. Ardından oksijenli su ile yıkadım çeliklerin kesilen yerini. Sonra hepsini mavi renk bir bardağa aldım. İçine dinlenmiş çeşme suyu koydum sonra da 3-4 damla oksijenli su damlattım. 4. günde çelikler kök vermeye başladı. Aradan 10 gün geçti sanırım ve dün akşam da hepsini vereceğim kişiler için saksıladım. Birkaç gün bende gölgede kalacaklar filiz vermeye başladı mı isteyen arkadaşlarım vardı elden onlara teslim edeceğim.

Büyük ihtimal oksijenli suyun mikropları öldürdüğünü ve bu şekilde çiçeğe yardım edip köklendirdiğini düşünüyorum. Umarım faydalı olur anlattıklarım.

Eski 27-09-2007, 10:04   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Hakan bey,Mine hanımın da dediği gibi oksijenli su bardakta veya toprakta dezenfektan vazifesi görüyor.

Eğer konu başında derlenmiş bilgilere bir göz atarsanız,orada sevgili Hoyadağ'ın 200ml.suya bir çay kaşığı,sayın Mine hanımın 1lt.suya 2 tatlı kaşığı oksijenli su tarifini bulabilirsiniz.

Tamamen bitkiyi koruma amaçlı olarak kullanılıyor.Ama sevgili İlkin'in dediği gibi belki ortamı iyi olunca daha çabuk kökleniyordur.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 15:45   #8
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

98 no'lu mesajda Sevgili backyard bir çeviri yapmış. Mum Çiçeklerinin yaz-kış her iki ayda bir gübrelenmesi gerektiğini çevirmiş. Bu sanırım sıvı gübre değil mi ve üzerinde çiçek ve çiçek açmaya niyetlenen tomurcuk yoksa olacak.

Eski 27-09-2007, 16:09   #9
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Ilkin Hanım, bu hadise "Fala inanma, falsız da kalma" gibi birşey..
Sayın serder'den hatırlarsanız, kendisi hiç gübrelemeksizin o çiçek dolu mumçiçeğini büyütüyordu.. Bizim evdekini de hiç gübrelemedik yıllarca..
Yani, tamam bu bilgileri okuyalım ama, bu gübre olayını uygulamanıza gerek yok; yukarıdaki atasözümüze bağlarsak..

Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 09:46   #10
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Evet benim de aklıma iyice oturdu, yeni ektiğim çeliklere ben de denilen miktarlarda oksijenli su koyup sulama yapacağım. Ama yeni ekilen çelikler filiz verinceye kadar aşırı sulamaya kaçmadan sulamak lazım devamlı... unutmayın sakın

Bu arada meraktan soruyorum yanlış anlamayın acaba bizim Paul Bey'den gelecek çeliklerde durum nasıl acaba? Geliş günü belli oldu mu?

Eski 17-10-2007, 14:29   #11
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Teşekkürler nevsune hanım, bu oasis'i ben buralarda bulamam vallahi.

Bu arada küçük mum çiçeğimin sürgün vermesi durdu ucuna dokunduğum için ama çok sağlıklı maşallahı var, şimdi yaprak çıkartmaya başladı. Sevgili Gürbüz ailesinden gelen mum çiçeğim ise nasıl olduğunu anlayamıyorum bir türlü. Resimlerini de yolluyorum. Bir bakar mısınız yaprakları buruştu biraz alt taraf özellikle acaba tomurcuklar gelişsin diye fazla mı su kaçırdım acaba. Çok canım sıkılıyor onu öyle büzüşmüş görünce ne yapayım acaba Mucip Abi, Mehtap Abla?

Devamlı büyümekte olan küçük mum çiçeğim.

Name:  mum çiçeğim1.jpg
Views: 1893
Size:  58.6 KB

Gürbüz ailesinden gelen mum çiçeğim.

Name:  büyük mum çiçeğim.jpg
Views: 1943
Size:  69.5 KB

Eski 17-10-2007, 15:47   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
İlkin Hanım, en alttaki veya en sararmış yaprağın dibine doğru hafifçe(fazla değil) bastırın. Sonbahar yaprağı gibi dokununca kolayca kırılıyorsa, ve yaprak sapı, yaprağa göre hafifçe daha sarı ise kök çürümesi başlamış olabilir. Benim mumçiçeğime olan şey tam olarak buydu en azından.

Ancak fotoğrafa bakılırsa farklı birşey var gibi, çürüme olduğunu sanmıyorum. Gürbüz ailesinden gerekli yanıt gelecektir. İnşaallah gübre falan vermemişsinizdir.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 15:59   #13
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Gübreden kasıt ne? Bitki besini gibi şeyler mi? Yoksa bildiğimiz ahır gübresi mi?

Ben hem Mucip Beyden gelen, hem de biri çelik, biri de köklü çıkartılmış mumlarıma kompoze gübre ve hümik asit verdim. Hiçbirinde bir sorun yok. Çelik toprakta ve (geç de olsa)iki gözden sürüyor, köklü olan her yerinden sürgün veriyor. Mucip Beyden gelen ise sessiz, sedasız bekliyor. Belki de alışma süreci geçiriyordur.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 16:15   #14
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Hoyadag şimdi baktım yapraklara, hafif bastırınca kopma yok, biraz daha sert bastırınca yine kopma yok. Sıvı besin gübresi verdim bir iki kere. Acaba soğuklar da başladı etkisi olabilir mi? Gürbüz ailesinin cevabını merakla bekliyorum bakalım ne diyecekler.

Bir de kökler hafif dışarıda kalmıştı, dün biraz toprak, torf ve minik taşlardan ekledim.

Eski 17-10-2007, 16:52   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
İlkin merhaba,

Tebrikler vallahi nasıl becermişsin pes doğrusu. Görüntüye bakarsak kökte sorun var galiba ama bu hale bayram tatilindemi geldi, gübre ne verdin? ne kadar verdin? bunları yazarsan daha net konuşuruz.

Düzenleyen Mucip Gürbüz : 04-11-2007 saat 20:56
Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 16:53   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Sevgili Nevsune, "inşaallah gübre vermemişsindir" derken, aşırı olabilecek gübrelemeyi kastetmiştim. Yoksa tabi ki gübre türü ne olursa olsun mum çiçeği de diğer bitkiler gibi gübrelenebilir.

Ne bileyim, yaprak buruşukluğu ilk anda gübreyi getirdi aklıma.

hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 17:09   #17
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Mucip Abi bayramda oldu valla Biraz suladım o kadar ama fazla verdim sanırım suyu. Hani çiçeklerinirken fazla su ister durumundan dolayı. Birde yokum 5 gün susuz kalmasın dedim. Sıvı gübre verdim, çiçek açan bitkilere verilenden 1 litreye 1 kapak konuyor, ondan 2 bardak kadar verdim mumçiçeğime. Ne olacak şimdi? Umarım ölmez mumçiçeğim

Eski 17-10-2007, 17:20   #18
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
İlkin Hanım,
Zaten mumçiçeği haftada bir sulanmıyor mu? Niye 5 günlüğüne susuz kalır diye düşündünüz ki?
Bana öyle geliyor ki, siz sulayıp su fıslatayım derken bitkiyi fazla suya boğdunuz galiba..
Toprağı ıslak mı çok?
Selamlar..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 17:38   #19
Ağaç Dostu

Tatile giderken evde kalan birisine, ben yokum sen 5 galon su iç, 50 adet ekmek ye, ben gelince tekrar yersin demişsin çiçeğin dengesini bozmuşsun.

Şimdi; saksının altlığını ters çevir, üstüne tam bir gazeteyi katla ( kalın olsun) üstüne saksıyı koy suyunu çekebildıği kadar çeksin. Sakın su verme.

İkinci yol ise çiçeği çıkart saksıdan ve toprağını temizle, kökleri yıka eğer kararmış kök varsa kes temizle (yalnız kararmış yerleri) ve yeniden dik. Dikeceğin toprağı kullanmadan önce nemlendir. yeni dikimi ise derin yap , ister gömülen yaprakları kes, ister kesme fark etmez. Toprağı mutlaka iyice bastır. Kolay gelsin. Sevgiler.

Eski 17-10-2007, 17:49   #20
Ağaç Dostu

Evet sevgili cezzar, gübreyi vermiş, suyada boğmuş ve gübre yıkanma şansıda bulamayınca çiçeğe zarar vermiş. Çünkü tabak su dolu olunca zaten fazla olan gübreyi kullanmaya çalışmış, sonuç ortada...!

Eski 24-10-2007, 13:11   #21
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Mucip Abi birşey sormak istiyorum, sizin yolladığınız mumçiçeğime ufaktan su vermeye başlayım mı yoksa tabağına su koymaya devam mı edeyim buharlaşma için. Toprağını değiştirdiğimden beri hiç su vermedim. En alttaki birkaç yaprak sarardı, diğer yapraklar kendini topluyor gibi yapraklardaki büzüşmüşlük de çok fazla değil artık.

Bir de benim küçük mum çiçeğimle ilgili birşey sormak istiyorum. Birkaç yaprağında siyah lekeler oluştu. Bu yaprağın doğal halimi yoksa bir sorun mu var. Ona da gübre vermiştim acaba o mu dokundu? Yeni yapraklar da veriyor bu arada. Bu lekelerin güneş lekesi olacağını da sanmıyorum çünkü hiç güneş görmüyor benim mumçiçeğim. 2828 no.'lu mesajda tam resmi de var. Beni bir aydınlatır mısın lütfen.

Bu arada Mehtap Hanım nerelere kayboldu? İyidir inşallah. Sevgiler...

Eklenen Resimler

Eski 24-10-2007, 14:38   #22
Ağaç Dostu

Sevgili ilkin, iyiki hatırlattın tam aklımdaydı şu terör aklımızı aldı vallahi. Evet suyunu ver ama mutlaka fazlası süzülsün, sararan yaprakları kes at, büzüşme düzeliyorsa sorun yoktur.

Diğer çiçeğin zannedersem bir şeyi yok, biraz daha bekleyelim.

Mehtap ablan buralarda ama bizim evde son sözü ben söylerim.. ne mi söylerim?

- Tabi karıcığım.

Eski 24-10-2007, 15:34   #23
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Allah iyiliğinizi versin alemsiniz gerçekten, Mehtap Hanıma en derin sevgi ve selamlarımı yolluyorum...

Bilgi için de teşekkür ederim. Hemen gidip soluğu elimdeki su ile çiçeğimin yanında alacağım şimdi. Akan suyu da biraz bekleyip iyice süzüldükten sonra tabaktan alıp dökeceğim. Çok teşekkür ederim.

Eski 24-10-2007, 16:45   #24
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Mucip Abi dediklerini uyguladım, bir miktar yeni toprak ve torf ekledim. Biraz da kuma yakın minik beyaz taşlardan koydum. Tabağına taş bulamadığım için benim camlardan koydum. Saksıya değmeyecek şekilde su doldurdum. Bakalım neler olacak. Teşekkür ederim.
İlkin Kardeşim, Adana da Koçtaş varsa, tırmanıcı bitkileri bağlamak için yeşil renkli tüylü kadife görünümünde çok güzel şeritler getirmişler. Çok estetik duruyorlar, görmeni tavsiye ederim

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 08:24   #25
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Celal Bey Adana sıcakları gibi kurak bir memleket. O yüzden ne Koçtaş ne de Bauhause var Ama bir tane praktiker var orada da o dediğiniz bağlama şeritlerinden yok malesef. Ankara'ya gittiğim zaman bakacağım ama teşekkür ediyorum.

Penelophe hadi gözün aydın, umarım bu çelik sorunsuzca büyür.

Eski 25-10-2007, 11:10   #26
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Celal Bey Adana sıcakları gibi kurak bir memleket. O yüzden ne Koçtaş ne de Bauhause var Ama bir tane praktiker var orada da o dediğiniz bağlama şeritlerinden yok malesef. Ankara'ya gittiğim zaman bakacağım ama teşekkür ediyorum.

Penelophe hadi gözün aydın, umarım bu çelik sorunsuzca büyür.
Ben bir paket aldım,3-5 tane yollarım size isterseniz.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 12:59   #27
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Benim RB de suda koklenmeye basladi ama C de hic bir hareket yok.

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 11:27   #28
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Benim hoyalar geldi Hollanda'dan arkadaşlar... Ne yapacağım ben kalakaldım tüm bildiklerimi unuttum Hepsini kendi yerlerinde resimleri ile aktaracağım birazdan. Çok heyecanlıyım

Eski 27-10-2007, 11:29   #29
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Gözünaydın İlkin. Biliyorum zor ama sakin olmaya çalış.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 11:45   #30
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
İlkin çok güzel umarım hepimiz başarırız )

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024