agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni1483Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2015, 08:16   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Thumbs down

Seyirlik 4 tür daha:

Name:  samananniana.jpg
Views: 531
Size:  68.5 KB
Sammananniana: Çok iri açan çiçekli bir tür. Hoş kokusu var. Bu yaz daha minik bir yavru iken çiçeğini görmüştük..Kolay büyüdü. Norma bol ışıklı bir oramda büyüdü. Sıcaklardan da etkilenmedi..

Name:  parasitica-pachyclada.jpg
Views: 546
Size:  64.5 KB
Parasitica-Pachyclada melezi. Her iki tür de çok sevdiklerimden,onun için tercih ettim. Bakalım bu iki güzel tür eşleşince güzel bir yavru vermişler mi diye merak ettim. Kolay büyüdü:susuz kaldı, bazen fazla slandı(ama toprak çok süzgeç),bol ışık ve ısıda büyüdü. Yaprakları sukulent Pachyclada gibi,ama daha küçük ve koyu renk biyeler oluşuyor kenarlarında.

Name:  7-35.jpg
Views: 533
Size:  68.0 KB
bu da tür ismi bilinmeyenlerden:sp.GPS 7-35. Çiçekleri için seçtiğim bir türdü ama yaprakları da güzel çıktı. Yzın fazla sulamadan kök çürüğü yaşadık ama kurtulmayı başardık,şimdi daha dikkatliyiz.

Name:  sümbül kokulu.jpg
Views: 578
Size:  65.7 KB
Ve son olarak :Sümbül kokulu. İsmi böyle kaldı artık. Kalın,parlak ve iri sukulent yapraklı. Zor olmayan bir tür..Çiçeğinin kokusu müthiş yoğun ve hoş.

edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 08:26   #182
Ağaç Dostu

Hoya isimleri konusunda öğrendiğim bir şeyi daha paylaşmak istiyorum. Örneğin:GPS,UT,IML gibi kısaltmalar ne demek:kolenkiyonerin baş harfleri:GPS:Gerard Paul Shirley(bildiğimiz Hollandalı koleksiyoner). UT:Uthai Treesukhon(Thailandlı bir kolleksiyoner) IML:Iris Marry Liddle (bildiğim kadarıyla Avustralyada yaşayan bir koleksiyoner) Bunun gibi bir sürü kısaltmalar var...Araştırınca bulunuyor..

Eski 21-12-2015, 19:48   #183
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Bazılarının yaprak yapıları o kadar güzel ki . Çiçek bile açmasa yinede çok güzeller.Sarı çiçekler inanılmaz güzel açmış. Gelecek yıllarda sizin gibi hoya yetirmek isterim. O güzel çiçeklerinin açmasını seve seve bekleyebilirim. Sevgiler.

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 20:03   #184
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sevgili aleydi..Yaprak güzelleri çiçek açmasa da olur diyoruz ama çiçek açtıklarında inanılmaz güzel görünüyorlar..İnşallah siz de bir gün yetiştirmeye başlarsınız bu güzelleri...

aleydi beğendi.
Eski 21-12-2015, 20:16   #185
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Geçenlerde GPS 7-35 in fotoğraflarını görmüştüm bir sitede.. Harika bir görüntüsü var..
Dilerim kısa zamanda açtığını görürsünüz..
Hoyalarınız çok güzel sn. edelvays58, çok da bakımlılar, ellerinize sağlık..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 20:29   #186
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sevgili Jakin..evet ben de çiçeğini çok sevmiştim o türün ..maymun başına benzetiyorum onu nedense:çiçeği tüylü olduğu için belki... Çok hızlı gelişemedi..Sıcak seviyor sanırım..Belki kışı güney cephede geçirse daha iyi olacak..

aleydi ve Jakin beğendi.
Eski 05-02-2016, 14:13   #187
Yeni Üye

Erhan_35's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2016
Çok güzel çiçekler.

edelvays58 beğendi.
Erhan_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 13:10   #188
Ağaç Dostu

Uzun zamandır sayfamda, kış nedeniyle, paylaşım yapamadım..Ama günler uzamaya başladı ve hoyalar da bol ışıkta canlanmaya başladılar. Çiçeklerini çok özledik..Umarım baharla birlikte bol bol çiçek paylaşırız.
Yeni bir tür:Hoya Lockii. Son baharda edindim. Fotoğraftaki köklü gelen anaç. Nasılsa yaşadı...2013 yılında, Vietnam'da 1000m yüksekte, bir ağaç kabuğunda bulunan bir hoya. Epifittir yani. Henüz yaygınlaşmadı.
Multifloranın akrabası olduğu söyleniyor ama aralarında farklılıklar var. Yaprakları daha kalın. Çiçeği de, hem şekil hem de koku olarak farklı. Lockii'nin şeftaliye koktuğunu okudum. Tabii koku göreceli bir duyu olabiliyor...Sorun yaratmadı bende. Sanırım kolay büyüyecek.

Name:  Lockii.jpg
Views: 378
Size:  68.5 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024