agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2012, 10:46   #1
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2012
a.ayberk / Hoyalarım

Herkese merhabalar; uzun süredir kendi hoyalarımı tanıtmak, sizlerin görüşlerini alabilmek ve gelişimlerini birlikte izleyebilmek için kendi hoyalarım başlığımı açmak istiyordum, ancak fırsat bulabildim.

Öncelikle şu an elimde bulunan Hoyalarımın ve edinmek istediklerimin listesi ile başlamayı uygun gördüm. daha sonra vaktim oldukça tek tek tanıtıcağım.

Elimde bulunan türler:

01.) Hoya Pubicalyx "Red buttons"
02.) Hoya İmperialis "Red"
03.) Hoya Compacta Variegated İnsida
04.) Hoya Davidcummingii
05.) Hoya Archboldiana "Pink"
06.) Hoya Praetorii
07.) Hoya Lacunosa
08.) Hoya Shepherdii
09.) Hoya Carnosa
10.) Hoya Javanica

---Başlığı açtıktan sonra edindiklerim---

11.) Hoya Australis
12.) Hoya Heuschkeliana
13.) Hoya Memoria
14.) Hoya Carnosa Tricolor

Hoya coriacea Botanik serasına teslim edildi.

Edinmek istediğim türler:

01.) Hoya Multiflora (EPC124)

Bu türe ayrıca önem verdiğim için listeyi bölmek istedim. Aşağıdaki adreste tanıtımı var ve çok güzel bir tür. Ancak yine aşağıdaki adresten başka sadece bir Rus forumunda rastlayabildim kendisine... Bu tür hakkında bilgisi olan, özellikle nereden temin edileceğini bilen varsa yardımlarını bekliyorum. Sahip olmayı en çok istediğim tür.
growinghoyas.com

02.) Hoya multiflora Javanica Philippines white margins
03.) Hoya lauterbachii
04.) Hoya cagayanensis
05.) Hoya callistophylla
06.) Hoya cominisii
07.) Hoya danumensis
08.) Hoya darwinii dark flower
09.) Hoya gigantanganensis ( benitotanii )
10.) Hoya imperialis white
11.) Hoya lacunosa sp. Cf
12.) Hoya lobbii black flowers
13.) Hoya megalaster
14.) Hoya mindorensis
15.) Hoya parviflora
20.) Hoya scortechnii ( sp UT001 )
21.) Hoya waymaniae
22.) Hoya wayetti
23.) Hoya mitrata
24.) Hoya archboldiana white
25.) Hoya memoria (Temin Edildi)
26.) Hoya rosita ( wayetii x tsangii )
27.) Hoya benguetensis
28.) Hoya macgillivrayii
29.) Hoya ciliata
30.) Hoya sp lata iskandar
31.) Hoya excavata
32.) Hoya lacunosa Eskimo
33.) Hoya lacunosa "Heart Shaped" syn krohniana
34.) Hoya griffithii
35.) Hoya Cummingiana
36.) Hoya Carnosa Tricolor (Temin Edildi)
37.) Hoya Purpureo Fusca
38.) Hoya polyneura
39.) Hoya cinnamomifolia
40.) Hoya telosmoides

Bakmayın 40 tane olduğuna. En fazla 15 tür, çok zorlarsam 20 tür alabilirim yer sıkıntısı nedeni ile. Bir çoğunu elemek zorunda kalacağım. Örneğin ilk sıradaki "Hoya Multiflora (EPC124)" ü bulabilirsem ikinci sıradaki "Hoya multiflora Javanica Philippines white margins" i almayacağım.

Bunlar da kaybettiğim türler:
01.) Hoya Campanulata
02.) Hoya Carnosa (deneye kurban gitti, ayrıntılarını resimleriyle beraber anlatacağım.)

Düzenleyen a.ayberk : 04-10-2012 saat 22:16
a.ayberk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 11:24   #2
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Hoya Coriacea

Hoyalarımdan ilki misafir saydığım "Hoya Coriacea"

İlk ve tek yurt dışı siparişimi E- bay den verdim. Satıcı elindeki 100 ü aşkın türden seçeceğim 5 tanesi için kargo dahil 15 GBP (yaklaşık 45 TL) istiyordu. Oldukça hesaplı geldiği için sipariş verdim. Ancak satıcı siparişlere yetişemediğini söyleyerek hoyaları oldukça geç ulaştırdı elime (yaklaşık ik ay sonra). Sipariş bana ulaştıktan sonra kutudan ölü bir "Hoya Praetorii" ve "Hoya Campanulata" yerine yanlışlıkla gönderilmiş "Hoya Coriacea" çıktı.

Durumu satıcıya bildirince bir hafta içinde "Hoya Praetorii" ve "Hoya Campanulata" elime geçti. "Hoya Campanulata" kutudan oldukça sağlıklı çıkmasına rağmen bir ay içinde öldü.

Hiç almayı düşünmediğim "Hoya Coriacea" yı ise yer sıkıntımdan dolayı (kendisini elimde tutarsam istediğim türleri yetiştiremeyeceğim) önce missmenas' ın serasına göndermeyi düşündüm. Ancak missmenas' ın elinde de bu türden olduğunu görünce Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi' ne vermeye karar verdim. En geç gelecek hafta teslim edeceğim.

Bir hafta öncesine kadar hiç bir kıpırtı yokken yolculuk vakti yaklaştıkça filiz vermeye başladı Hoya Coriacea.

Geldiğinden beri (üç aydır) üst yaprakları sarı, sanırım yolda yıpranmış. Ne düzeldi ne de döküldü. Filiz de verdiğine göre korkacak bir şey yok.

02.10.2012 itibari ile botanik bahçesine teslim edildi

Eklenen Resimler

Düzenleyen a.ayberk : 04-10-2012 saat 16:14 Neden: Fotograflar eklendi
Eski 25-09-2012, 13:05   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Salın a.ayberk, aramıza hoş geldiniz. Listeniz aslında o kadar da çok değil, hoya o kadar çok çeşitli yelpazede bizlere kendini gösteriyor ki, insan hangisini alacağını veya arasından hangilerini eleyeceğini şaşırıyor. Hoyalarınızı sağlıkla yetiştirmeniz ve çiçeklerini görmeniz temennisiyle tekrar aramıza hoşgeldiniz. (hoya için evlerde veya iş yerlerinde her zaman yer sıkıntısı yaşansa da bir şekilde düzenleme yapılacağına inanıyorum)

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 15:13   #4
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Hoya Javanica

Yine E-Bay siparişimden gelen diğer bir hoyam. Kendisi felaket arsız çıktı. Kutunun içinde bile kurumuş bir çiçek sapı ve bir sürü kurumuş tomurcuğu vardı. Saksıya diktikten bir ay sonra yeni bir çiçek sapı vererek çiçek açtı. yaklaşık üç buçuk hafta çiçekli kaldıktan sonra geçen hafta çiçeklerini döktü. bununla birlikte hem yeni bir çiçek sapı çıkartıyor, hem de dökülen çiçeklerin sapından yeni tomurcuklar büyütüyor. aşağıda ilk tomurcuk açmaya başladığı andan bu güne çeşitli fotografları var.
iki ayrı çiçek sapı ile uğraşırken bir de yeni bir filiz çıkarma çabasında.

Aslında satıcı çiçek yerine fidan yollamış. yaklaşık otuz santimlik yapraksız odunsu gövdeden sonra yaprak ve çiçekler başlıyor.

Çiçek sapı ve filiz iyice güçlendikten sonra odunsu gövdenin bitimine yakın bir yerini torf ile sararak kesmeden köklendirmeyi deneyeceğim.

Dikkatli bakarsanız üst yapraklardaki güneş yanıklarını göreceksiniz. ne yazık ki çoğu hoyamda bu var.
Bunun nedeni hoya bakımı için referans aldığım "growinghoyas" ve "hoyor.net" sitelerindeki bakım talimatlarını söz konusu site sahiplerinden birinin İsveçli, birinin de Norveçli olduğunu dikkate almadan uygulamam.
Norveçlinin güneşi sever demesine aldanıp temmuz ayında ege güneşine çıkarırsam zavallı bitkiyi ölmediğine şükretmek lazım.

Bir de bu bitkinin tohum tutması için her şeyi yaptım (fırça ile dürtmek, Arıların bol olduğu bahçeye çıkarmak) ancak tohum alamadım. bir dahaki sefere arıcılık yapan arkadaşımın kovanının girişine bırakmayı düşünüyorum.

İlk resimde "Hoya Javanica" ve "Hoya Multiflora" nın farkını gösteren bir resimle başlamak istiyorum. İkisi arasındaki farkın ne olduğunu bu resim sayesinde öğrenmiştim.

sonraki resim bendeki javanica nın tomurcuklarının patladığı an çekildi

son resimlerde ise hem yeni gelen çiçek sapı ve tomurcuklar hem de odunsu gövdeden çıkan filiz görünüyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen a.ayberk : 25-09-2012 saat 17:22 Neden: Fotograflar eklendi
Eski 25-09-2012, 17:26   #5
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Hoya Javanica

Javanica fotograflarına devam.

Fotografları yükledikten sonra dikkatimi çekti, yeni çiçek sapı sanki filizlerin üzerini örtmüş gibi. Evde ayrıntılı bir şekilde incelemek lazım...

Eklenen Resimler

Eski 28-09-2012, 18:51   #6
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Hoyalarınız çok güzel emeklerinize sağlık. Bu kadar yakınımda böylesi çok hoyası olan bir üye arkadaşım olmasına sevindim.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2012, 20:10   #7
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2010
ellerinize sağlık hoyalarınız çok güzel

sibelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 14:49   #8
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Sayın sibelim, Orkun Kırcı ve delete61 iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Eski 04-10-2012, 15:04   #9
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Hoya Archboldiana "Pink"

Yine E-bay dan 6 tane köklü hoya 45 TL kampanyasından aldığım bir bitki. geldiğinden beri çok güzel gelişiyordu, hatta 2 çift yaprak bile büyüttü. Ancak bu gün büroya geldiğimde filizinin ucundan itibaren kurumaya başladığını gördüm. Acaba yerini mi sevmedi, mevsimsel mi, ya da suyu mu fazla kaçırdım? Kuruma şu an aşağıda kırmızıyla işaretlediğim boğumda durmuşa benziyor. bir iki gün daha aşağıya ilerleyip ilerlemediğini takip ettikten sonra kesip kesmemeye kakar vereceğim.

Son resimde yine güneş yanığı olan bir yaprak görünüyor.

Eklenen Resimler

Eski 04-10-2012, 16:00   #10
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Hoya Compacta Variegated "İnsida"

Yine E-bay siparişimden bir hoya. Satışta "İNSİDA" ve "OUTER" olmak üzere iki türü vardı. satıcının kırık İngilizcesi nedeni ile bunları "içeride yetiştirmek için uygun" ve "dışarıda yetiştirmek için uygun" olarak yorumlamıştım. Ta ki iki gün önce İzmir Botanik Bahçesinde satıcının "outer" olarak tanıttığı türü görene kadar. O an jeton düştü.

Satıcının kastettiği alacaların pozisyonu imiş. benimkinde beyaz kısım yaprakların iç kısımlarındayken botanik bahçesindekilerin beyaz kısımları yaprakların dış kısmında idi. Böylece bir gizemi daha çözmüş oldum. Buna benzer bir çelişki Hoya Carnosa Tricolor Başlığında da var.

Ancak bu hoyam da sanki beni üzecek. Geçen hafta toprağının üst kısımlarından oldukça fazla küf temizledim. hatta bu yüzden bazı kökleri toprak üstüne çıktı. Derhal sulamayı kesip daha fazla güneş alan bir yere kaldırdım.
Temizlemeden önce çektiğim küf resimlerini de yüklüyorum, çözümünü ya da nerede yanlış yaptığımı bilenlerin yardımlarına açığım.

Bunların dışında internette de yazılanlar gibi çok yavaş bir tür. aldığımdan beri hiçbir hareket gözlemleyemedim. Ne bir filiz ne de tomurcuk var.
Aynı anda gelen "javanica üçüncü kez çiçek açmak üzere.

Eklenen Resimler

Eski 04-10-2012, 19:26   #11
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın a.ayberk,

Topraktaki küflenme mantar ya da kullanılan besinlerden kaynaklanabilir. Geçici bir sorun olmasını diliyorum...

Hoya Archboldiana'nın toprağın kurumasına asla izin verilmemesi gerektiği söyleniyor. Nem ihtiyacı yüksek olan bir tür. Böyle türlerde sürgün ucundan kurumaya malesef sık sık rastlanabiliyor. Yan sürgünlerle yoluna devam edecektir.

mrduran beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 19:31   #12
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Hoya Carnosa Compacta Variegated türü bende de var. Senelerdir neredeyse hiç geliçmedi.

Alacalı türlerdeki beyaz bölümün fotosentezee katkısı olmadığını düşünerek bol ışık almasını sağlayınca biraz hareketlenmişti.

Taşınma sırasında tüm bitkilerimi ihmal etmem sonucu bozuldu. Tepeden çelik alıp sfagnum yosununa diktim, köklendi ama sürgün hala yok.

mrduran beğendi.
Eski 04-10-2012, 20:37   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın a.ayberk Archboldiana'da kuruyan yeri kesmeyin, bırakın olduğu gibi dursun. Yaprak diplerinden yeniden sürgün patlatacaktır. Yüksek ihtimalle telle - tokayla sabitlemeye çalışırken sürgün ucu bir yerlere değmiş, bu yüzden kurumuştur.

Küf için oksijenli suyla (1 lt su - 1 kapak oksijenli su karışımı) ile bir kez sulayıp bitkiye de bir süre sprey yapsanız geçecektir. Daha güneşli bir yerde bulunması da iyi olur tabi.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2012, 22:36   #14
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili elek,

Oksijenli su önerdiğine göre mantardan kuşkulanıyorsun, yanılıyor muyum? Ya da küf oluşumun farklı bir nedeni varsa açıklarsan sevinirim.

Güneşli bir yer önermene şaşırdım. Aşıdaki linkte, doğuya bakan pencerede korunmalı ( tül) olarak güneş ışığı alması öneriliyor.

http://www.hoyor.net/en/showspecies.php?id=104# ( Care bölümünde )

Eski 07-10-2012, 16:45   #15
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Hoya Javanica

Hoya Javanica nın yanlızca 12 günde geldiği durum. Yukarıdakifotograflarla arasında 12 gün olmasına rağmen tomurcuklar hızla gelişiyor.

Eklenen Resimler

Eski 07-10-2012, 22:35   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın a.ayberk,
Başlığınızı açtığınız günden bu yana, Hoyalara olan ilginizi ve Hoya sevadanızı taktirle ve ilgiyle izliyorum.
Hoyaların türler arasındaki seçimlerinizde, araştırmacı ve gerçekten gönül verdiğinizi görebiliyorum.
En önemliside Hoya listenizi görünce, salt bu listeyi oluşturabilmek için bile harcadığınız zamanı ben anlayabilirim. İşte buna Hoya Aşkı denir

Listeye bakarken aklımdan geçenleri yazmaktan çekinmeyeceğim. Peşimden gelen bir çılgın Hoyacı daha varmış deyip tebessüm ettim.

Kuşadası'nın iklimi Hoyalar için çok ideal, şanslısınız bu yönden. Edinmiş olduğunuz bazı türleri bahar ayları itibariyle Kışa kadar açık balkonda bile büyütebilirsiniz.
Hatırlayabildiğim kadariyle sadece Antalya'ya kıyasla bol rüzgarınızın olduğudur.

Gözlemlediğim birkaç detayı açmak istiyorum, Toprak karışımınızı Hoyalarda bazı türlerde zamanla sorun yaşatacağını biliyorum. Gördüğüm kadariyle, Hoya compacta Variegated "İnsida" Bu sorunu yaşamaya başlamış bile. Yaşadığınız soruna ek olarak tercih etmiş olduğunuz saksıdada problem var.
Bu saksılardan bende almak istemiştim, saksının altındaki delikler tabağındaki birleştirme yerine takılınca alttan alacağı oksijeni ve süzeceği suyun engellemesiyle alakalı. İlave alta delik açılmalı ve incelemem sonucunda onu bile yetersiz görmüştüm ve almaktan vazgeçtim.
Suyunu fazla kaçırmadığınız sürece küflenme gibi sorunu yaşamazsınız.

Küflenme, zamanla mantara dönüşür ve kök çürümesiyle birlikte kayıplar yaşarsınız.
Sevgili Elek'te bu konuda endişe duymuş olmaliki oksijenli suyla sulamanızı tavsiyede bulunmuş, bu işlemi yapmanızı bende tavsiye ederim.

Hoya Archboldiana "Pink" teki yaşamış olduğunuz üzücü sürgün kuruması olayı... ilk olarak zedelenme olabilir ve birde yogun sıcaklarda aldığı fazla güneş ve sıcak esintidir. Bu tür Sürgün kayıplarını genelde hepimiz yaşamaktayız. Gözlemlediğim kuruması durmuş, yan sürgünler yakındır belirmeye başlar. Sürgün uçlarına elle veya başka bir nedenle yapılan temasta bu şekilde kayıpları tetikler.

Hoyalardaki bakıma gelince, bende bazı yabancı koleksiyoncuların önerilerini dikkatle inceliyorum ve yaşadığımız iklimle kıyaslama yapıyorum.
Özellikle cephe seçiminde Hoyaların genelde sevdiği Doğu ve Batı cephesi olarak en iyi gelişimi göstermektedir. Ülkemiz Güneş yönünden Hoya yetiştirmek için çok uygun.
Bu araştırmalarıma ek ilave olarak yine tavsiyelerin yanısıra Hoyalarımdaki gözlemlerimle en doğru cepheyi bulabiliyoruz. Kış aylarında direk gün ışığına ihtiyacı olan bazı türler vardır. Bu durumda güney cepheyide değerlendirebilirsiniz, hatta sürekli o cephede bulunması gereken bazı türler vardır, bol süzülen gün ışığına ihtiyacı olan türler yine size fikir verecektir sürgün kayıpları veya yaprak deformasyonları gibi. Bunların hepsi sizin gözlemlerinizle en doğru bakımı yapmanızı sağlayacaktır...

Hoya javanica Muhteşem gözüküyor, başarınızı canıgönülden kutluyorum...
Dilerim listenizdeki edinmek istediğiniz türlere tez zamanda kavuşursunuz.

Sevgili Orkun Kırcı'nında sözlerine katılıyorum, bende yakınınıza taşınıyorum benim içinde sevindirici bir olay, yakınımda başka Hoyacıların olması güzel...

Mutlaka yolum Kuşadası'na düşecektir, tanışmak isterim... 10 Ekim de taşınıyorum...Muğla-Ula Akçapınar Köyünde olacağım yolunuz düşerse Hoya serama ziyeretinizi beklerim.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 23:54   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili elek,

Oksijenli su önerdiğine göre mantardan kuşkulanıyorsun, yanılıyor muyum? Ya da küf oluşumun farklı bir nedeni varsa açıklarsan sevinirim.

Güneşli bir yer önermene şaşırdım. Aşıdaki linkte, doğuya bakan pencerede korunmalı ( tül) olarak güneş ışığı alması öneriliyor.

- | * Hoyas in Words and Photos * | * Hoya archboldiana * | - ( Care bölümünde )
Bu mesajı yeni farkediyorum, halbuki özellikle hoya konularını sektirmeden okumaya çalışırım, pek devamsızlık yapmam yani

Oksijenli su saksılardaki bu tarz küflenmeler için (mantar veya bakteri aleminden hangisi sorumluysa artık ) genel bir çözüm olarak önermiştim. Birkaç saksı da olsa topraktaki hoyalarımda (spesifik olarak carnosa compacta ve artık annemde olan bellada) işe yaradı. Güneş de bu tarz küflenmenin önüne geçebilmek için, ışıklı olan yerde bunlar olmuyor çünkü. Tabii güneşten kastım kızgın güneşin altına atalım değil, sadece daha bol ışık alan bir yerde bulunması; bu ışığın tüm hoyalarda genel geçer kural olarak tülden süzülerek gelmesi (ya da güneşin yakıcı olmaması)

Not: Referans verdiğiniz sitenin bana göre ciddi bir yeniden gözden geçirmeye ihtiyacı var ve ciddi bir hoya klübünün sitesi olsa da içindeki bazı bilgiler bana göre muteber değil. Ben ilk başlarken koleksiyonumdakileri buradaki bilgilere göre yerleştirmiştim; linearis ve australise gölge lazım diye ayarlamıştım mesela. Sonuç hüsran oldu. Lineariste 30 cm kadar yapraksız 2 dal, yine australiste habire yaprak döken 50 cm bir sürgün.... Linearisin saksısını rafın güneş gören tararına doğru çevirdim düzeldi. Australisi odanın gerisindeki raftan tam cam önüne transfer ettim düzeldi... Tecrübelerim tam tersini söyledi yani

maki01, missmenas ve gulşen beğendi.
elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2012, 01:12   #18
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Not: Referans verdiğiniz sitenin bana göre ciddi bir yeniden gözden geçirmeye ihtiyacı var ve ciddi bir hoya klübünün sitesi olsa da içindeki bazı bilgiler bana göre muteber değil. Ben ilk başlarken koleksiyonumdakileri buradaki bilgilere göre yerleştirmiştim; linearis ve australise gölge lazım diye ayarlamıştım mesela. Sonuç hüsran oldu. Lineariste 30 cm kadar yapraksız 2 dal, yine australiste habire yaprak döken 50 cm bir sürgün.... Linearisin saksısını rafın güneş gören tararına doğru çevirdim düzeldi. Australisi odanın gerisindeki raftan tam cam önüne transfer ettim düzeldi... Tecrübelerim tam tersini söyledi yani
Sevgili elek,

Türlerle ilgili bilgiyi sadece tek bir topluluğa bağlı kalarak incelemiyorum. İyi bilinen pek çok sitedeki bilgiler, birbiri ile örtüşüyorsa paylaşıyorum.

Link verdiğim sitedeki bilgiler genellikle diğer sitedeki bilgilerin özetini yazıyor. Belki bizler, bir türü incelerken türe ait alt başlıklarda yazan bilgileri gözden kaçırıyoruz.

Özellikle Australis'i ben de yetiştirmeye çalıştığım için dikkatli okumuştum. "Detail " bölümünde Australis'in bazı klonlarının gölgede daha başarılı yetiştirileceğini yazarken, diğer yandan farklı klonlarının parlak ışık istediğini de belirtmiş.

Güncellerme konusunda ise bizlerden çok daha başarılı olduklarını biliyorum. Sitemizde, çok bilinen türlere ait başlıklarımıza bile malesef 2-3 senedir hiçbir paylaşımda bulunmamışız. Dilerim bu mesajlarımız türlerle ilgili deneyimlerimizi paylaşmaya başlamamız için bir adım olur.

Sevgiler.

elek beğendi.
Eski 16-10-2012, 15:34   #19
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Sayın maki01, elek ve missmenas, ilgileriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ağır grip geçirmeme rağmen oldukça yoğun olan bir hafta geçirdim, bu yüzden geç cevap yazabiliyorum. Kusura bakmayın.

Oksijenli su tavsiyeniz için teşekkürler ancak sanırım toprak değiştiriceğim. Geçen cuma tüm hoyalarımı suladım. Pazartesi büroya geldiğimde "Hoya Compacta Variegated" ve "Hoya İmperialis" in topraklarında aşırı küflenme gördüm. diğer hoyalarda -aynı toprağı kullanmalarına rağmen- bir sıkıntı yoktu. Sanırım bir ara bu türler daha fazla suya ihtiyaç duyar lafı üzerine fazlaca sulamanın etkisi ancak çıkıyor. bir de hazır aldığım toprağa biraz torf karıştırmıştım, yeni gelecek olan toprağa torf katmayacağım. Hatta rahmetli orkidelerden kalma orkide toprağını da karıştırabilirim.

Küflenme ile ilgili bir diğer olasılık da bitkilerin büroyu sevmemiş olmaları. Evde sürekli balkonda, açık havada dururlarken büroda her ne kadar iyi güneş alsalar da sürekli kapalı ortamdalar. Büro her ne kadar havasız olmasa da klima harici kolay kolay pencere açmıyorum (yol gürültüsü), belki de bu durum önceki sık sulama hatası ile birleşince küflenme başladı.

Sayın missmenas, sözleriniz beni oldukça onurlandırdı. 2009 yılından beri hoya başlığını takip ediyorum, çok şey öğrendim. Hatta sizin hoyalarım konunuzu baştan sona okudum.Yeni yeni hayatımı düzene sokup hoya edinmeye başladım. Yeni siparişlerimde özellikle sizin listenizden yararlanıyorum. Sayın Orkun Kırcı' yı ve tüm hoyasever site sakinleri tez zamanda buraya beklerim. Aslında kendimi iyi hissetseydim sayın Orkun Kırcı ile tanışmak isterdim. Cumartesi-pazar bütün gün Aydın' daydım. Aslında bu hafta cuma günü de Bitez' de olacağım ancak gerek kendi arabamla gitmeyeceğim, gerekse bayram öncesi olduğu için ne yazık ki tanışmamız oldukça zor. Yine de yaza kadar Akçapınar' a geleceğimden emin olabilirsiniz. Tabi ki her zaman kapım açık... Aslında Ege Botanik Serası ziyaretine katılmayı ve sizlerle tanışmayı çok istiyordum ama aynı gün kardeşimin işyeri açılışı olduğu için gelemedim.

Sahip olduğum ve olmak istediğim hoyaların listesine gelince; evet hazırlamak için oldukça uğraştım ama kesin bir liste değil. Örneğin tesadüf eseri bulduğum "Hoya Memoria" dan sonra Listemde bulunan, almayı planladığım "Hoya wayetii" yi birbirine çok benzediği için listeden çıkartabilirim. Ya da ilk sırada bulunan "Hoya Multiflora (EPC124)" ve onuncu sırada bulunan "Hoya imperialis white " türlerinden sadece birini alacak, diğerini gözden çıkartacağım.

listeyi yaparken göz önünde bulundurduğum kriterler önem gözetmeden sıralamam gerekirse:
1. Çiçeklerinin kokması
2. Çiçeklerin uzun süre dayanması (yanlızca üç gün dayanan türler olduğunu hatırlıyorum)
3. Çiçeklerin olabildiğince büyük veya sıradışı olması. Şu resimdeki Hoya onychoideslerden tercih edeceğim tür kesinlikle "EPC 135" olur
Name:  Hoya-onchoides-Big.jpg
Views: 2609
Size:  35.8 KB
4. Sarılıcı-tırmanıcı olması
5. Varsa alacalı tür olması (örneğin evdeki büyük Hoya Carnosam H.C. Tricolor büyür büyümez anneme gönderilecek)

bu listedeki kriterler de birbiri ile zaman zaman çelişebiliyor, yani bunlar da kesin değiller. örneğin Hoya Multiflora (EPC124) ün ne çiçeği büyük ne de sarılıcı bir tür ama döne döne kendisini arıyorum.

Yapmayı planladığım ise birbirlerine yakışan hoya türlerini aynı saksıya dikerek göze hoş gelen, bitkilerin birbirini engellemediği aranjmanlar olurşturmak. örneğin kısa zaman sonra deneyeceğim tek saksıda Hoya Lacunosa, Hoya Davidcummingii ve Hoya Memoria yetiştirmek gibi. ya da ileride deneyeceğim tek saksıda "Hoya Archboldiana Pink" ve "Hoya onychoides" yetiştirmek gibi. En basitinden bendeki iç tarafı alacalı H.C.tricolorla birlikte yapraklarının dış tarafı alacalı H.C. Tricoloru aynı saksıya dikmek gibi. Tabi ki bu aranjmanları yapmadan önce titizlikle su, güneş vs ihtiyaçları birbirine benzer mi diye araştıracağım.

Son olarak Hoya Javanica nın 3-4 tomurcuğunu sararıp dökülse de tomurcuklar hızla gelişiyor. Hatta tomurcuklar daha çiçek açmadan aynı çiçek sapından yeni tomurcuk başı çıkartıyor. Genetik olarak çiçek vermeye yatkın mı çıktı acaba? Akşama resim eklemeye çalışacağım.

Düzenleyen a.ayberk : 16-10-2012 saat 16:56
Eski 14-11-2012, 22:11   #20
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Altta küf sorunu çeken Hoya Compacta Variegated ve hoya İmperialis in saksı ve toprak değiştirmeden önceki son halleri. bu durumu görünce derhal tüm hoyaları ofisten eve taşıdım. şu an ikisi de filiz veriyor. hatta saksı değiştirmesem mi filiz verirken dedim ama bi cesaret değiştirdim ikisini de. şu anki durumlarını daha sonra ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 14-11-2012, 22:27   #21
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Bu da uzun süre önce söz verdiğim hoya javanicanın açmış hatta çoğu çiçeğini dökmüş hali. Tomurcuklarını çok döktüğü için -%60 ı açamadan döküldü- yeteri kadar beslenemediğini düşünerek 0.8 lt lik saksıdan 1.5 lt lik saksıya aldım. Sanırım iyi geldi ki iki aydır hareketsiz duran filizi büyümeye başladı.

Eklenen Resimler

Eski 14-11-2012, 23:22   #22
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Tedaviden Önce, Tedaviden Sonra

Sayın missmenas ın tavsiyesi ile fazladan delik delinmiş saksılarım. toplu aldığım için bunları kullanmaya devam edeceğim. sağda tedaviden önce, solda ise tedaviden önceki hali var. Sarı olan daha büyük olduğu için daha fazla delebildim.

Eklenen Resimler

Eski 14-11-2012, 23:44   #23
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Arkada kaktüslerim, önde hoya çeliklerim. küçük peynir kutusundaki aynı akşam saksıya alınarak sahibine kavuştu. İçinde Hoya Pubicalyx "Red buttons", Hoya Davidcummingii ve Hoya Lacunosa var. Hepsi 1.5 lt lik tek saksıya dikildi. Saksıya aktarırken Lacunosa hariç hepsinin köklendiğini gördüm. Lacunosa da zaten o gün çeliklenmişti.
Büyük mavi kapta ise 3 adet yeni çeliklenmiş Lacunosa, 1 adet Hoya Davidcummingii, 1 adet Hoya Memoria ve 1 adet Hoya Heuschkeliana var. Arkada bir de Hoya Carnosa Tricolor kadraja girmiş

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2012, 01:36   #24
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Yine hoya javanica ile karşınızdayım. Saksısını büyüttükten sonra sonra iki aydır sabit duran filiz büyümeye başladı. Asıl sevindirici olan filizin köşesinde iğne başı büyüklüğünde üçüncü çiçek sapı görünüyor. Diğer iki çiçek sapı da yeni tomurcuklar büyütüyor. Sanırım çiçek açısından daha arsız bir hoya yoktur.

Aşağıda sırası ile iki yetişkin çiçek sapı, büyüyen filiz ve filizin köşesindeki üçüncü çiçek sapı görülüyor.

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2012, 15:04   #25
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Altta Hoya Praetorii nin resimlerinin görüyorsunuz. Yaprağında alamet-i farikam sayılan güneş yenığı var. İki ayrı filizi vardı ama birisi hiç neden yokken kurudu. diğer dal filiz veriyor. Bir sıkıntısı yok gibi.

Eklenen Resimler

sibelim beğendi.
Eski 02-12-2012, 15:10   #26
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Hoya Javanica dan kötü haberler var. İki haftadır sararan çiçek sapları dün sonunda döküldü. İyi yanından bakmam gerekirse eskiden kendisinden çelik almaya korkuyordum. hafta içi alacağım köklendirme hormonu elime geçinde bitkiyi dörde bölmekten çekinmeyeceğim.

İki çiçek sapının da dökülmesine rağmen filizde ve yeni büyüyen çiçek sapında bir sorun görünmüyor.

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2012, 15:32   #27
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Hoya Compacta Variegated küflü toprağını değiştirdikten sonra filiz vermeye başladı. şu an için sağlıklı görünüyor ama sanki birileri yaprağından bir ısırık almış. 2 hafta önce yaprak dibinde yapışkan, örümcek ağına benzer birşeyler temizlemiştim. Sanırım gözden kaçırdığım birşey var. H.C.Tricolorda da sadece 1 tane unlu bit yakalamıştım, onun marifeti mi acaba?...

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2012, 15:53   #28
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Burada da Sayın Garuda dan aldığım iki Hoya İmperialis çeliğinden hayatta kalanı görüyoruz. Hareketsiz geçen aylardan sonra Hoya Compacta ile birlikte küflenen toprağını değiştirdikten sonra filiz vermeye başladı. İnternette 18 ayda neredeyse 10 metre uzadığı söyleniyor, bakalım ne yapacak.

Eklenen Resimler

eylül beğendi.
Eski 02-12-2012, 15:59   #29
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Bu da Hoya Australis im. Bürodan eve taşırken bir yaprağını ve filizini kırmama rağmen güzel gelişiyor. Aslında istediğim, aklımda olan bir tür değildi ancak yapraklarını görünce aldım. Narenciye yaprağına çok benziyor yaprakları.

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2012, 16:05   #30
Ağaçsever

a.ayberk's Avatar

Hoya Carnosa Tricolor larım. Bir tanesinde saksı değiştirirken 1 adet unlu bit yakaladım, onun dışında sağlıklı bir şekilde büyüyorlar.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024