agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2010, 23:06   #1
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
umıt79 / hoya Çeliği

Hafta sonu çiçekçimden zorla edindiğim yaklaşık 50 cm lik bir hoya çeliğim var.Forumda hoya ile ilgili tüm konuları okudum .Hoya çeliğimin yaklaşık otuz cm lik kısmı sadece sürgün sapı halinde .Alt tarafında yaklaşık 13 yaprak var...

Önce hoya çeliğimi köklendirmek için alttan üç yaprağı koparıp suya aldım çeliği...Kopardığım yaprakların ikisini deneme maksatlı saksıya diktim annem üretebileceğimizi söylüyor...

Şimdi çelik konusunda yardıma ihtiyacım var.Karar veremediğim husus ise ;

-IBA kullanarak direkt toprağamı dikmeliyim?
-Yoksa suda köklenmesini bekleyip üstelik çeliği birkaç parçaya ayırarak mı dikeyim?

Yarın bir fotoğrafını ekleyim bu sanırım fikir vermeniz açısından da kolay olur...

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 08:30   #2
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın umit79,

Forumda mum çiçeği ile ilgili okuduklarıma göre, suda bekletilen çelik köklense dahi toprağa dikildiğinde suda oluşan kökleri kullanmadığı, yeni kökler oluşturduğu belirtiliyordu. Bu nedenle suda köklendirme için bekletme önerilmiyor.

Bende de iki adet çelik var. Bir tanesi yaklaşık 2 aydır saksıda duruyor bir gelişme görmedim. Yeni filiz veya sürgün yok şimdilik. Ancak bitki canlılığını sürdürdüğü için olumsuz bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Küçük bir parçayı deneme amaçlı suda köklendirme için bekletebilirsiniz ama birde çiçekçinize bu konuyu danışmanızı öneririm size...

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 10:04   #3
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Her ne kadar Paul Shirley suda köklendirmeyi önermediyse ve sayın skaraca'nın belirttiği gibi bir teori ileri sürse de, hoya çeliklerini yalnızca suda köklendiren ve bu teorinin geçirsiz olduğunu belirtenleri biliyorum. Tercih size kalmış. Yalnız çeliğiniz oldukça uzun ve büyük. 50cm den 3 çelikten fazla bile çıkabilir. Çeliğin gözlerine dikkat edin 3 göz olarak kesin, her çelikte en fazla 3 yaprak bırakın ki gücünü köklenmeye versin. Her çeliği bir buçuk gözü toprağın altında kalacak şekilde dikin derim. Kolay gelsin.
Yardımcı olması için; cicada / hoyalarım.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 22:42   #4
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Yaklaşık iki ay önce edinip diktiğim hoya çeliklerimde hala bir gelişme olmadı...İşin kötüsü benim gibi sabırsız bir insan beklerken çok sıkılıyor. Oysa daha 26 gün önce çeliklerden birinden kopan bir yaprağı rastgele bir biçimde Marginatanın saksısına batırmıştım.Pazar günü saksı değişimi yaparken baktım ki o yaprak yaklaşık bir cm e varan bir sürgün büyütmüş ,ve köklenme yapmış.Yaprak emaneten marginata saksınına bitkiye dayanacak şekilde konulduğu içinde yüzeyde köklenmiş.

Bana göre yaprağın köklenmesinin sebebi içinde bulunduğu marginata saksının neredeyse hergün birkaç kez fısfıslama ile sulanması...Bulunduğu cam önü alanında tüm gün ışık alıyor olması yaprağın köklenmesini kolaylaştırdı gibi..

Torf toprak dere kumu karışımına dikilen hoya çeliklerim olduğu gibi duruyor..

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, hoya, üretim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024