agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2009, 14:57   #1
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Nejla K. / hoya

Uzun bir süredir benimle olan çiçeğimin, mum çiçeği olduğunu çok geç öğrendim. Yıllar önce kayınvalidemin benim için - balkonumda büyütmek üzere-diktiği çiçeklerden biri idi... Aklıma geldikçe su döktüğüm ama akıbetini pek merak etmediğim bu çiçek, ihmalden yaprakları sararmaya başlayınca, yerini değiştireyim diyerek zaman ayırmam ve bu sırada komşumun benden çelik istemesi ile önemsemeye başladım. Benim elimdeki çiçekten kökü ile birlikte 50 cm.lik bir parça verdim. O yaz, 1 ay kadar hiç sulanmadan üstelik çok sıcak olan Aydın gibi bir şehirde, güneye bakan bir balkonda kaldı... Şimdi utanarak ve üzülerek hatırladığım bu çiçek, tatilden döndüğümde ölmüştü. Komşuma gittiğim bir gün daha gölge olan arka balkonunda ona verdiğim kocaman çeliğin ne kadar yeşil bir rengi olduğunu görünce ve vicdanım acı ile sızlayınca olanları anlatıp ondan bir çelik aldım ve yeniden diktim. O gün çiçeğime daha iyi bakmak için bu siteye girip, bakım önerileri aldım. Sarıcı çiçeklerin evde odaları saranlarını görür ama hiç ilgilenmezdim. Vefa borcum olduğunu düşündüğüm bu çiçeğin bir evde çiçek açmış ve hoş koku yaymış hali beni çok etkiledi. Şimdi gördüğüm herkesten istediğim, toprakla buluşturduğum, birkaç çeliğim var. Atıl durumda bulup aldığım, eş ve dosttan rica ettiğim bu çelikleri ve gelişimlerini sizlerle paylaşmak istedim. Beni bu konuda yüreklendiren, afrika menekşesi sayfasından tanıdığım ve mum çiçeği de dahil olmak üzere pek çok çiçeği başarı ile yetiştiren genç arkadaşımız Fatihbrk da teşekkür etmek isterim. Lütfen önerilerinizi benden esirgemeyin. Bakarsınız diğer mum çiçeği çeşitlerini de edinir ve paylaşırım.

Eklenen Resimler

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 14:58   #2
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Ve yukarıda anlattığım kaç yıldan bu yana benimle olduğunu bilemediğim ama yetirince iyi bakamadığımı düşündüğüm mum çiçeğim...

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2009, 15:04   #3
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Kasım ayında diktiğim ama henüz 1 ya da 2 yaprak çıkaran mum çiçeğimin altındaki bu oluşum yaprak değil bence... Ne olacağı ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum... Bu kadar küçük bir çelikte çiçek oluşumu değildir, değil mi? Aaahh... keşke...nerede o günler... (fotoğrafları cep telefonum ile çektim, netlik ayarı için özür dilerim)

Eklenen Resimler

Düzenleyen Nejla K. : 25-08-2009 saat 22:23
Eski 29-05-2009, 16:12   #4
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Mum çiçekleriniz çok güzel Sayın Nejla, bu mevsimde oldukça hızlı büyüyeceklerdir. Yeterince bakamadığınızı düşündüğünüz mum çiçeğine gelince şu andaki hali fotoğraftaki gibiyse durumu çok kötü değil bence. Görüntü net değil ama kuruyan dalları varsa temizleyip aydınlık bir yerde durur ve toprağı kurudukça sulama yaparsanız daha sağlıklı yaşamına devam edecektir. Son fotoğraftaki oluşum da bir sürgün gibi duruyor. Aynı anda bir kaç farklı yerden sürgün vererek büyüyecek sanırım. Çiçeklerini de görmeniz ve koklamanız dileğiyle.
Selamlar.

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 16:21   #5
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Sayın Hüzünperest, ilginiz için teşekkürler, eski mum çiçeğim de bir sürü yaprak verdi ama eski yaprakların sarılığı o kadar belirgin ki alırsam çok az yaprağı kalacak...Güzel dilekleriniz beni mutlu etti. Bilmukabele...

Eski 29-05-2009, 16:37   #6
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Sararmış yapraklar kalsın bir sorun olmaz. Fazla güneşe maruz kalmaktan olmuştur. Gün içinde kısa bir zaman dilimi için güneş görmesi de çiçek açması için tetikleyici oluyor. Bu mum çiçeğiniz yakındır çiçek açar

Düzenleyen huzunperest : 29-05-2009 saat 17:16
Eski 29-05-2009, 16:50   #7
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Gerçekten mi? Çok sevindim,Hüzünperest. Dilerim söylediğiniz gibi olur... Çok teşekkürler...

Eski 29-05-2009, 17:27   #8
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nejla K. Mesajı Göster
..... Şimdi gördüğüm herkesten istediğim, toprakla buluşturduğum, birkaç çeliğim var. Atıl durumda bulup aldığım, eş ve dosttan rica ettiğim bu çelikleri ve gelişimlerini sizlerle paylaşmak istedim. Beni bu konuda yüreklendiren, afrika menekşesi sayfasından tanıdığım ve mum çiçeği de dahil olmak üzere pek çok çiçeği başarı ile yetiştiren genç arkadaşımız Fatihbrk da teşekkür etmek isterim. Lütfen önerilerinizi benden esirgemeyin. Bakarsınız diğer mum çiçeği çeşitlerini de edinir ve paylaşırım.
Ablacığım hepsinin masallahı var.Birşey soracağım çelikler için küçük saksılar seçmende bir neden varmı

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 17:29   #9
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nejla K. Mesajı Göster
Kasım ayında diktiğim ama henüz 1 **** 2 yaprak çıkaran mum çiçeğimin altındaki bu oluşum yaprak değil bence... Ne olacağı ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum... Bu kadar küçük bir çelikte çiçek oluşumu değildir, değil mi? Aaahh... keşke...nerede o günler... (fotoğrafları cep telefonum ile çektim, netlik ayarı için özür dilerim)
Ablacığım sürgüne benziyor.Birgün hepimizde çiçeklerini göreceğiz inşallah.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 17:45   #10
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Evet fatihcim, büyük bir mum çiçeği olan ve her yıl çiçek açtığını söyleyen bir yakınım, küçük saksıda olan mum çiçeklerinin daha çabuk çiçek açtığını söyledi.Eski mum çiçeğim büyük bir saksıda idi ben de denemek için bu çelikleri küçük saksılara diktim. hatta bir tanesi pet şişe kesilerek dikilmiştir. Dilerim hepimiz mum çiçeklerimizin o güzel kokusunu duyabiliriz....

Eski 30-05-2009, 09:56   #11
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili Nejla, benim hiç mum çiçeğim yok..Sanırım sizler sayesinde en kısa zamanda edineceğim Bunun için en iyi mevsimi merak ediyorum..Benim için yaz sonu olsa çok iyi olur herhalde..Tatile giderken arkamda bırakmış olmam...

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 23:19   #12
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Sevgili Katmer, sizin istediğiniz mum çeliği olsun, hiç merak etmeyin rezerve edilimiştir. Siz zamanı belirleyin yeter... O güzel menekşelerinizin yanında hoş kokulu mum çiçeği çok hoş olur...

Eski 30-05-2009, 23:22   #13
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sizin elinizden gelirse pek de güzel olur...Çok teşekkür ediyorum, mum çiçeği yetiştirme konusunda hiçbir bilgim yok. Artık sizlerin yardımıyla büyütürüm

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 12:45   #14
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Arkadaşlar,aşağıda fotoğrafını eklediğim mum çiçeklerimle ilgili fikrinizi ve yorumunuzu bekliyorum. 2008 Kasımında üstte size fotoğraflarını eklediğim mum çiçekleri ile birlikte dikmiştim ama bu çiçekler yapraklarında buruşukluklarla o zamandan bu yana ne ölüyorlar nede gelişiyorlar... Sizce onlar için yapabileceğim bir şey var mı?

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2009, 14:12   #15
Ağaç Dostu

gulshenisa's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Sevgili Nejla K. ,yanılmıyorsam mum çiçeğinizin yapraklarındaki güneş yanığı.mum çiçeği ışığı sever, yalnız güney veya tüm gün güneş gören cam kenarlarını sevmez.birde yer değişiminden hiç hoşlanmaz.evinizin kuzey tarafına güneysede cam kenarına değilde duvar dibine koyabilirsiniz.birkaç ay gelişim göstermez yeni yerine alışana dek sonrada bir bakarsınız bir ayda 1 metre kadar uzayabilir.bunlar şahsi tecrübelerim.sağlıcakla kalın...

gulshenisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 14:36   #16
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

gulshenisa, ilginiz için teşekkürler. Diğerleri ile aynı zamanda ve aynı ortamda olmalarına rağmen bu farklılık beni epey şaşıttı.

Eski 04-06-2009, 14:33   #17
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Sayın hüzünperest, sizin söylediğiniz gibi yaz ayları mum çiçeğine yarıyor sanırım. Çünkü hem yeni dikilenlerde hem de eski mum çiçeğimde hızla yaprak çıkarma başladı. Bitkinin kendi yaprak renginden daha koyu - bordo- renkli yapraklar hemen kendini fark ettiriyor. Daha belirgin olduğunda fotoğraflarını sizlerle paylaşacağım.

Eski 16-06-2009, 20:22   #18
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Artık eminim ki mum çiçeği yaz mevsimini seviyor. Mum çiçeklerimde yaprak sayısı hızla artıyor. Yeni yaprakların o bordo rengini çok beğeniyorum.

Eski 16-06-2009, 20:59   #19
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Ben de o yeni çıkmış yaprakların rengini çok severim. Ancak kısa bir süre sonra yeşil doğal renklerine dönüyorlar. Çiçeklerinizin son hallerini fotoğraflayın da görelim bordo yaprakları Nejla Hanım.

Eski 17-06-2009, 11:17   #20
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Sayın hüzünperest, çektim ama cep telefonu ile çektiğim için sanırım o bordo yaprakların rengi değişik görünüyor. Uygun ışığı yakaladığımda mutlaka ekleyeceğim... Mum çiçeklerime gösterdiğiniz ilgi için ve desteğiniz için teşekkürler...

Eski 18-06-2009, 17:28   #21
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Arkadaşlar, mum çiçeklerimden 2 numaralı mesajdaki çiçeğimi yani eski olanı büyük bir saksıda... Sizce o çiçeği daha küçük bir saksıya almam doğru olurmu? Çiçeklenmesi için küçük saksıda olması gerekliliğinden aklıma geldi... Bu konuda bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

Eski 18-06-2009, 18:18   #22
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Bence hiç bir sorun olmaz. O saksı gerçekten çok büyük.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 18:23   #23
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Teşekkürler Orkun Bey, en kısa zamanda değiştireceğim. Saksıda mum çiçeğinin yanında begonvil çelikleri dikmiştim ama tutmadılar. Kış aylarında ikisi de suyu çok sevmediği için yaşatabilirim diye düşündüm ama begonviller tutmayınca saksı iyice büyük görünmeye başladı gözüme...

Eski 18-06-2009, 22:36   #24
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Fotoğrafını eklemediğimi fark ettiğim bir mum çiçeğim daha var. İşim gereği Nazilli'ye gittiğim günlerde, bir cam önünde bakımsız kaldığını düşündüğüm bir mum çiçeği gördüm. Defalarca önünden geçerken gözümü alamadım. Sonunda bir gün kapıyı çalıp o çiçekten bir çelik istedim. Bir Muhasebe bürosu idi ve genç hanımlar vefat eden annelerinden kalmış bir çiçek olduğunu söylediler. Bu çelik tutmaz ise diye hiç endişe duymadım, benim için de bir emanet olmuştu çünkü o çiçek... İşte fotoğrafı...

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2009, 23:49   #25
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Yukarıda fotoğrafını eklediğim mum çiçeğimin yanına karanfil dikmiştim,tuturmayı başaramadığım çiçeklerden biri olmuştur karanfil ama bu çelik tuttu... Karanfilin rengini bilmiyorum ama yaşama koşulları uyumludur inşallah...

Eski 24-06-2009, 14:28   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Sevgili Nejla, ellerine sağlık, sağlıkla büyüsünler, çiçek açıp kokuları ile sizi mest etsinler. Sevgiler

bennur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 20:51   #27
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Çok teşekkür ederim Bennur. Dilerim söylediğiniz gibi olur. İlginiz için teşekkürler...

Eski 28-06-2009, 20:11   #28
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Bir türlü uygun ışıkta netleştiremediğim ama Sayın Hüzünpereste söz verdiğim için vazgeçmediğim, yeni yaprak veren mum çiçeklerimin muhteşem bordo yaprakları... Keyif alanlar için seyirlik...

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2009, 18:41   #29
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Tatile giderken mum çiçeklerinizle ilgili neler yapıyorsunuz arkadaşlar? Bildiğim kadar, mum çiçeği çok su istemiyor ama susuzluğa ne kadar dayanıklı? Bir ay içinde ne kadar etkilenir? Benim mum çiçeklerim sabah ilk güneşi alıyor ve sürekli yarı gölgede... Gelişmeleri bu kadar hızlanmışken onları bırakmak zor... Keşke yapabileceğim bir şey olsaydı...

Eski 01-07-2009, 09:34   #30
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Tahminimce 1 ay kadar dayanabilir, babam tüm haziran ayı boyunda şehir dışındaydı, eve döndüğünde baya bitkilerimde kayıp var ama mum çiçeği yorgun düşmesine ragmen yaşıyor demişti. Çok sıcaklarda bu süre düşebilir belki ama tam güneş görmeyecek bir yere koyarsanız, gitmeden önce de bolca sularsanız sorun olmaz bence. Bolca sulamadan önce biraz susuz bırakın bence toprağı. Hatta altındaki tabakta da su biriksin suladığınızda ( nem sağlar bitkiye ) ama çakıl taşı gibi birşeyler koyun saksı tabağına ki bu sefer de saksı çok su içinde kalıp çürütmesin bitkiyi. Umarım birşey olmaz siz yokken...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024