agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni351Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2010, 20:56   #181
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sayın İlkin,sayın maki01, kazandığımız bilgi çok daha önemli, yaşadıklarımdan sonra dergimizi tekrar okuyorum ve yanlışları buluyorum...
Sayın oğuzhan, iklim koşullarına uygun zamanda yapacaksınız değil mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cicada Mesajı Göster
Sera ortamı derken hep sıcaklık eşit miydi Sayın Dkp?
Isıyı sabit tutamıyorum, sorunlardan biri de bu, öyle aksilikler arka arkaya geliyor ki isteseniz bu kadarı olmaz.
Bunlar denemeler, üzülmüyorum, güzel olaylar da var, komik olaylar da, ama en güzeli baştan başladığımda ilk gün heyecanını hissediyorum, bu Hoya' ların özelliği, her günü farklı yaşatıyorlar.
İşte fark; klasik müzik dinletisi için bulunduğum özel bir yerde, sergilenen-tanıtılan-hatırlatılan çiçekler...

Eklenen Resimler

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 00:36   #182
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevineceğinizi düşündüğüm haberler vereyim o zaman.

282 aldı başını gidiyor. İki parçaya ayırmıştım. İkisi de sağlıklı.

Diversifolia daha geç hareketlendi. Onu da üçe bölmüştüm. Üçte üç keyfleri ve sağlıkları yerinde.

Evin kaloriferli ve ısının neredeyse sabit olmasının etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Hep birlikte, yeni siparişlere

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 19:28   #183
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili Dkp,
Mecburen şu aralar toprak değişimi yapacam.Karıncalar yuva yapmış.Koloni oluşturmuşlar.Mutfak camındalar.Annemle hergün atışıyoruz. Bir yandan da üzülüyorum karıncalar telef olacak.
Acaba karıncalar hoya ya zarar verirler mi ?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 20:59   #184
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Sayın Oğuzhan, karıncaların hoyalara bir zararı dokunmuyor, birçok hoyaseverin başına geliyor karınca istilası. Özellikle Hoya darwinii ve Hoya Imbricata türlerini seviyorlar ve koloni kuruyorlar, sizin hangi hoyanıza koloni kurmuşlar merak ettim?

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 13:01   #185
Ağaç Dostu

gulshenisa's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Hoya kayıplarınız için üzüldüm,büyükgeçmiş olsun.İnşallah mart siparişlerinde kayıplarınızı telafi edersiniz,bizde yeni hoya çeliklerine sahip oluruzBu arada Paul Beyle hiç görüştünüzmü listede olmayan türler için.

gulshenisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 19:58   #186
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sayın Oğuzhan, bu konuda deneyimim yok, nemli veya ıslak ortam onlara göre olmasa gerek.
Sayın gulshenisa, henüz başlangıç yapmadım.
14.02.2010 sevgililer günümüydü ? ilkbahar' ı bir görseler !
Name:  282-diversifolia-carnosa 14.02.2010.jpg
Views: 845
Size:  43.9 KB
282-diversifolia-carnosa

Eski 15-02-2010, 21:19   #187
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

İki aydır seradalar, diğerleri de fena değil, bunlar en iyileri...
İzlenimler. 15.02.2010

Name:  Hoya obovata  15.02.2010.jpg
Views: 985
Size:  25.0 KB
HOYA OBOVATA

Name:  silver pink DSCN1790.jpg
Views: 771
Size:  32.0 KB
HOYA SİLVERPİNK RED

Name:  Lacunosa DSCN1776.jpg
Views: 743
Size:  29.3 KB
HOYA LACUNOSA

Name:  DSCN1783 ..Kerrii ler.jpg
Views: 815
Size:  33.7 KB
HOYA KERRİİ' LER

sibelim beğendi.

Düzenleyen dkp : 29-03-2010 saat 21:03 Neden: kelime hatası
Eski 18-02-2010, 08:04   #188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Sn dkp

Uzun zaman oldu giremedim siteye. Hoyalarınız ne kadar da gelişmiş görmeyeli... Maşallah diyorum.... Sera etkisi önemli oldukça demek ki. Benim çelikler ev ortamındalar, tam tuttular artık nisandan beri ölmedi dediğim anda bile kayıplar olabiliyor ne yazık ki.

Sizdekilerin gelişmelerini heyecanla izlemeye devam

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 21:23   #189
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Name:  obovata.jpg
Views: 737
Size:  35.7 KB
Hoya obovata.

Name:  red buton.jpg
Views: 757
Size:  27.8 KB
Hoya Red buttons

Name:  fungii.jpg
Views: 844
Size:  27.6 KB
Hoya finlaysonii

Kışı geçirmeleri için seraya bırakmıştım, bu gün onları o kadar güzel buldum ki, almaya kıyamadım. Evde obovata'nın yaprakları bir yumurta kadardı, bugün gördüklerim avuç içi ayası kadar. Hoya Red buttons çıldırmış. Hoya finlaysonii' nin yaprak büyüklüğüne şaşırdım, keyfi süperdi , Hoya Kerrii' ler de öyle .

sibelim beğendi.
Eski 29-03-2010, 21:37   #190
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Eh artık çeliklerinden bizede düşermi sayın hocam.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 09:14   #191
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Çok sağlıklılar maşallah.. Özellikle Obovata çok güzel.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 20:49   #192
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

2010 yılı farklı Hoya türleri organizasyonumuz, çeliklerin elimize ulaşması ile birlikte sonlanacak.
Yeni dostlarımıza deneyimlerimden örnekler vermek istediğim için buradan devam etmek istedim.

Hafta sonu Sayın Mine Pakkaner' in seminerine katıldım, bilgilerimi tazeledim, farklı bakış açıları kazandım, sorularıma cevaplar aldım, gelecek çelikler ile buluşacak dostlarım için notlar tuttum. Kendisine buradan teşekkür etmek istiyorum.

1-Saksımız ve toprağımız, evimizdeki eski malzemelerse :
a-Saksımızı iyice yıkıyoruz ve dezenfekte(klorlu sudan geçirerek) ediyoruz.
b-Toprağımızı harmanlıyoruz, nemlendiriyoruz, metal bir kabın içinde üzerini alm.folye ile kapatıp 60-70 cd.de ısıtıyoruz ve açmadan soğumaya bırakıyoruz.
2-Toprağı satın alacaksak, dere kumu(doğadan), orkide harcı(hazır), torf(hazır), cocopet(hazır), kestane toprağı(hazır), eskimiş hayvan gübresi(hazır) ile karışım hazırlayabiliriz. Bunlar zorunlu değil, siz bulabildikleriniz ile hazırlayabilirsiniz. Kayıplar işte bu şekilde başladı.
3-Bir litre suya bir çay bardağı oksijen ilave ediyoruz, gelen çelikleri hemen dikmeyecekseniz bu suda bekletebilirsiniz, ayrıca can suyunu ve spreylemeyi bununla yapmanız öneriliyor. Daha sonraki dönemlerde, bir litreye bir aspirin( veya söğüt yaprakları bekletilmiş duru su) ile bitkiye takviye yapabilirsiniz.
4-Gelen çelikleri önce inceliyoruz, planlıyoruz ve dikme eylemine geçiyoruz. Bir gözün toprak içinde kalması gerekiyor (isteğe bağlı ikinci göz de toprak içinde bırakılabilir), toprak içinde kalacak oran bitkinin 1/3 i kadar olmalıdır. Çelik dik olarak değil, eğimli olarak dikilmelidir.

Hoya' larımın geçirdiği evreleri geçmiş mesajlarımda izlediniz, sera, nem, yağmurlama, ışık(yarı gölge) faktörleri önemli olduğu kadar, ilk baharda saksı değişimi ve gübre de(bitkiye besin takviyesi) çok önemli, Çelikleri aldığımız Paul 20*10*20 gübre takviyesini sürekli kullandığını söylüyor. Ben de Hoya'larımda Hümik asit(sebze çoşturan) kullandım, sonuçları çok güzeldi. Daha sonraki günlerde bu uygulamanın eksik olduğu ortaya çıktı, bitki; gövde ve yaprak gelişimini çok hızlı geliştirdiği halde, kök gelişimi çok kötüydü. Hafta sonu öğrendim ; budamam gerekiyormuş, hem yedeklemek için, hem de kök gelişimi için....

Eski 13-04-2010, 20:59   #193
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Abiciğim çok teşekkürler bilgilerini bizimle paylaştığın için.Hazırlıklara hafta sonu başlayacağım skasıları yıkamak ve yeni toprak alarak köyden gübre vs bularak ta devam edeceğim hazırlıklara.Peki köklenecek çelikler için hazırlıklarımız bunlar.Peki ya köklü gelecekler için neler yapacağız?

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 21:32   #194
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Paylaşımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
Konuyu titizlikle takipteyim. Anladığım kadarı ile
köklendirici hormon şart değil galiba

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 23:22   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Teşekkür ederim abicim paylaşımın için, o kadar çok karışımlı eski toprağım varki fırınlamak bi hayli uzun zaman alacak. Çelikler gelmeden yarın ilk iş başlamak olacak. Ayrıca kaç dakika bekleteceğiz fırında acaba. Saygılar.

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 23:33   #196
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkp Mesajı Göster
Çelikleri aldığımız Paul 20*10*20 gübre takviyesini sürekli kullandığını söylüyor. Ben de Hoya'larımda Hümik asit(sebze çoşturan) kullandım, sonuçları çok güzeldi. Daha sonraki günlerde bu uygulamanın eksik olduğu ortaya çıktı, bitki; gövde ve yaprak gelişimini çok hızlı geliştirdiği halde, kök gelişimi çok kötüydü. Hafta sonu öğrendim ; budamam gerekiyormuş, hem yedeklemek için, hem de kök gelişimi için....
Dilaver bey, bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz size.

Tam da burada, aklıma takılan bir şeyler var;

1-Daha önceleri, bir çeviride, hoyaların çiçeklenmesi için asla gübre vermeyiniz gibi bir bilgi vardı. Paul de, her sene saksı değiştiremeyeceği için, gübrelemeyi tercih ediyordu. Biz, gübre verirsek, çiçeklenme olabilecek mi merak ediyorum açıkcası.

2-Benim hoyalarım, sürekli oradan buradan sürgün uzatıyorlar. Yapraklanmaları daha sonra, zamanla oluyor. Yapraksız sürgünleri yedekleyemeceğimize göre, budayıp atmak, bitki için daha mı faydalı olacak bu durumda?

Gibi, ahret suallerim var.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 02:26   #197
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
sayın dilaver bey, değerli bilgi paylaşımınız dan dolayı çok teşekkür ederim.
benim sadece bir sorum olacak. bahçe toprağı olarak kırmızı toprak kullanabilirmiyim? alternatif olarak siyah gri gibi, kurutulmuş bataklık yataklarından alabileceğim toprak var.benim bütün hazırlıklarım tamamlandı. toprak kullanmayın derseniz hazır torf da var evde sizin değerli önerileriniz benim için çok önemli.
bide 20*10*20 gübresini sayın mutlu kutlu bey bizler için hazırlayabileceğini söyledi.
bu karışımı hazırlarken içine hormon takviyesi gerekiyormu diye sordu.
çeliklerin köklenmesi için gerekli olabileceğini söyledi. bugün seraya gidebileceğim nihayet,sizinle görüşmesini ve bize bu karışımı en kısa zamanda hazırlamasını rica edecem.
bu arada bütün mum çiçekleriniz harika, inşallah ev ortamına geçincede böyle güzel kalabilirler.
saygılar.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 11:05   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Toprak hazırlama hak.

Sayın DKP,

192 no.lu mesajınızdaki 2.nci maddesinin sonunda yer alan( kayıplar işte bu şekilde başladı) cümlesini biraz açarmısınız.Humik asit (sebze çoşturan) kullandığınızda kök gelişiminin çok kötü olmasının tek sebebi budanmamakmı.20-10-20 NPK gübresi kök gelişimi için Yeterlimi.Çeliklerde köklendirmeyi çabuklaştırmak için sıvı İBA kullandım (yarı odunsu olduğu için ).Bir ayda yeni yaprak ve sürgün vermeye başladılar.(yapraksız iki dal da yapraklandı)Sizin bu konudaki fikriniz nedir.Çeliklerde gübre kullanmak gereklimi.

Şevket Yaşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 21:19   #199
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Fatih' cim, soru, gelecek Kerrii için galiba. geldiğinde şaşıracağını düşünüyorum, çünkü bitki ilk kez sende toprak görecek. Saksı değişimlerinde yapıldığı gibi yapabilirsin, çok yoğun köklü ise etrafındaki ince köklerin birkısmını temizliyor ve hazırladığın saksı ve toprağa dikiyorsun(öğrendiğime göre hazırladığın çukura biraz odun kömürü tozu serpiyorsun) can suyunu yazmıştım, kolay büyüyen bir tür, sera ortamında kolay büyüyor.

Sayın yeşillim, sizin çelikleriniz de kolay büyüyen türlerde, ortamını sağlarsanız başarılı olacağınızı düşünüyorum.

Sayın delete61, 10-15 dakika yeterli olur. Çelikler çin büyük saksı kullanmıyoruz, değil mi ?

Sevilay hanım merhaba, aslında sizinle karşılıklı konuşmamız gerekiyor galiba. Deneyimlerimdeki gariplikler , yanlış uygulamalar, bazı yazılara aldanıpta yaptığım hatalar, ve bunların sonuçları, burada yazmak doğru olmaz, cevap hakkı doğurmak istemiyorum.Bunları çiçeklenme konusundaki duygularım olarak kabul edin. Şu sonuca vardım, önce sağlıklı bir bitkim olmalı, sonra yedek çelikler almalıyım, çiçek görmek son tercihim olmalı.
Çiçekleriniz sürgün veriyorsa çok güzel, demek ki sağlıklılar. Sonbahardan önce uygun çelikler almanızı öneririm, daha sonra farklı küçük uygulamalarla çiçek arayalım, damızlıklarımızı kaybetmeden, belki bir mutasyon da bizden çıkar.

Sayın missmenas, bugün tüm hazırlığınızın bitmiş olduğunu düşünüyorum, 20*10*20 konusunda yardımlarınız için teşekkür ederim, inceleyeceğim.

Sayın ŞEVKET YAŞAR, kayıplardaki tek neden Humik asit değil, Humik asit benim beklentilerimine uygun değilmiş, ama yanlışlıkla doğru yapmışım.
Şöyle, sebze coşturan kullanan bireylerden uygulama örnekleri alarak başladım, Hoyalarım öyle coştu ki, korktum, bu kadar çeşit için bir bahçe veya sera gerekir diye. Sonbaharda çiçek görmem gerektiğini düşündüm(bu hata), öyle yazılar okudum ki, sonunda budur dedim ve tamamında(hata) bir gübre kullandım. Kaybettiğim İmperyalis' i , Sarawak'ı, Haraku' yu inceledim, kökleri neredeyse yoktu. Halbuki Paul' den gelen köklü çeliklerin köklerini bir görseniz, şaşırtıcı, ben iki metre bitki büyüttüm, kökü yok, o, otuz santim bitki yetiştiriyor yumruk kadar kökü var.
Dergimizdeki röportajı birdaha, birdaha okuyorum, yanlışlarımı bu şekilde bulmaya çalışıyorum. 20*10*20 her sulamada az miktarda veriyorum, diyor...
İBA konusunda bilgi sahibi değilim, çeliklerde gübre kullanmak kavramı çok geniş olduğu için hayır demek istiyorum.

Eski 14-04-2010, 22:26   #200
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkp Mesajı Göster

Sevilay hanım merhaba, aslında sizinle karşılıklı konuşmamız gerekiyor galiba. Deneyimlerimdeki gariplikler , yanlış uygulamalar, bazı yazılara aldanıpta yaptığım hatalar, ve bunların sonuçları, burada yazmak doğru olmaz, cevap hakkı doğurmak istemiyorum.

Çiçekleriniz sürgün veriyorsa çok güzel, demek ki sağlıklılar. Sonbahardan önce uygun çelikler almanızı öneririm, daha sonra farklı küçük uygulamalarla çiçek arayalım, damızlıklarımızı kaybetmeden, belki bir mutasyon da bizden çıkar.
Sabır kavramı ve ben yan yana gelemiyoruz sanırım.

Bu gün, sizden gelecek cevabı beklemeden, bir kaç saksıdaki uzayan ama henüz yaprak vermemiş sürgünleri kesip attım.

Belki bu da hata, ama deneyerek öğreneceğiz anlaşılan.

Aslında bu sürgünleri budamamın bir nedeni de yine burada okuduklarım;

Mum çiçeği başlığını okuyanlar bilirler, Giddet adlı üyemiz, çiçeğini sürekli budadığını ve her zaman da çiçekli olduğunu yazmıştı.

Yine, yurt dışından devrilgenkayık adlı bir üyemiz de, yazıcısına girdiği için, uzayan sürgünleri hep kestiğini ve sürekli çiçek açtığını söylemişti hoyasının.

Christina adlı bir koleksiyonerin sitesini biliyoruz.
Hani yatak odasına kadar her yanı hoya doldurmuştu?

Onun fotoğraflarına baktığımda, hiç de benimki gibi, bir saksı ormana sahip olduğunu görmedim ben.

Hoyaları hep çiçekli ama.

Yani, belki de hata yaptım ben, bilemedim. Bekleyip, görelim.

Çelik alalım diyorsunuz ama, evde yer kalmadı çiçeklerden Dilaver bey, nereye koyacağız yedekleri?

Eski 15-04-2010, 09:21   #201
Ağaç Dostu

tamaşa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Galeri: 8
Çelik alalım diyorsunuz ama, evde yer kalmadı çiçeklerden Dilaver bey, nereye koyacağız yedekleri?

Benim evde çoook boş yerim var

tamaşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 13:33   #202
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Aldığın çeliklere bir talip daha var sevilay Bizim eve de koyabiliriz Lazım olduğunda geri veririm söz.

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 14:51   #203
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sevilay, budadığın mum dalları çöpe gitmiyor değil mi

Bir daha okudum mesajını, inanamıyorum. Biz kıyıp da çelik istemeyezken, "attım" demişsin. Oldu mu şimdi )

Eski 15-04-2010, 14:57   #204
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Humik asiti sulandırarak ben de verdim. Sonuç olumlu oldu. Sadece humik aside bağlayamıyorum hareketlenmelerini. Daha önce 32 potasyum içeren gübre de vermiştim.

Yine de gelişmelerindeki en büyük katkının baharın gelmesiyle doğada yaşanan canlılık olduğunu düşünüyorum.

Eski 15-04-2010, 16:11   #205
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Yine de gelişmelerindeki en büyük katkının baharın gelmesiyle doğada yaşanan canlılık olduğunu düşünüyorum.
Aynen ben de öyle düşünüyorum.)

Arkadaşlar kızmayın, dedim ya, sabır ve ben yan yana gelemiyoruz.)

Bir çok sürgün, ama hepsi yapraksız..
Bekle ki yapraklansınlar..

Dedim ki kendime, kes at çöpe bunları, belki gücünü çiçeğe verir..

Bu arada, geçen sene açan rigida yine açıyor ama diğerleri halâ sürgün büyütüyor.

Yaz sonuna kadar beklerim, eğer çiçek açan olmazsa, sonbahara daha da acımasız budarım..

İşte o zaman, paylaşım başlığında haber veririm, paylaşırız çelikleri e mi.

Eski 15-04-2010, 16:46   #206
Ağaç Dostu

sevilay hanım attım kelimesini tekrar tekrar okudum bir yanlışlıkmı var diye
oturup ağlıcam şimdi. lütfen bende istiyorum,yedekleme konusunda bende talibim evim gayet müsait severek yardımcı olurum bütün arkadaşlara
saygılar

Eski 15-04-2010, 17:25   #207
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Üzülmeyin lütfen, Sevilay Ablam sadece bir türlü yapraklanamayan ve uzadıkça uzayan ince dalları kesiyor!.. Bir ihtimal çiçek açmaya teşvik olsun diye. Umarım başarılı olur da o güzelim türlerin çiçeklerini görürüz...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 17:56   #208
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
sevilay hanım aşkolsun size biz burada çelik verecek arkadaş beklerken siz onları çöpe atın.mismelas bana çelik gönderdi beyaz hoyalardan heyecanla bekliyorum bugün gelmedi kargo anadolu yakasına ulaşmış ama...benimkide yarın gelir inşallah ...başka renk hoya çelikleri bekliyorum...lütfennn...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2010, 18:36   #209
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sayın missmenas' ın çabaları sonucu 20*10*20 yi bulduk, çok teşekkür ederim.
Yarın 15 kg lık (toz halinde) orjinal ambalajında bana geliyor, isteyen arkadaşlarıma gönderebilirim. Tahminim kilogramı on tl.civarında olacak(kargo, ürün bedeli ve paketleme toplamı).
Sevilay hanım, ben sabrı Hoya sayesinde öğrendim..Arkadaşlarım ile ayni duygular içindeyim

Eski 15-04-2010, 21:34   #210
Ağaç Dostu

sayın dilaver bey
asıl ben teşekkür ederim değerli tecrübeleriniz için.
birde bu 20*10*20 sulandırma oran ölçüsünü öğrenebilirmiyiz acaba.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024