agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni122Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2009, 14:23   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Kaktüs / mum çiçekleri

Ben de bu seneki Paul Bey'den alınan çelik furyasına katılmış şanslılardanım

Öncelikle sn dkp'ye çok çok teşekkür ederim. Siz olmasaydınız bu organizasyonu başaramazdık.

Paul Bey'den sipariş ettiğim çelikler:

* Hoya Bella
* Hoya Pubicalyx Red Button
* Hoya Pubicalyx Silver Pink
* Hoya Purpurea Fusca
* Hoya lacunosa
* Hoya camphorofolia
* Hoya davidcummingii
* Hoya mindorensis
* Hoya meliflua

Heyecandan (ilk kez böyle bir deneyimim olması da etkili) ilk hallerinin paketin vs resmini çekmeyi unuttum.

Sitede binlerce kez döndüre döndüre baktığım ve öğrendiğimi sandığım kadarıyla çeliklerimi bir günlük oksijenli su banyosundan sonra toprakla buluşturdum.

Şimdi heyecanlı bekleyişim başladı. Acaba yaşatabilecek miyim... İlk denememdeki karne notum acaba kaç olacak

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 14:49   #2
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Sevgili Kaktüs,
Sakınılan göze çöp batarmış misali, senin çelikler biraz yolda hırpalanmış ama inşallah hemen toparlanır köklenirler. Tekrar hayırlı olsun diyorum.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 23:35   #3
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
O hissi bilirim, başarılar diliyorum Bu mevsimde çok yanlış bir bakım olmadıkça başarı şansının çok yüksek olacağını düşünüyorum. Yakında sürgünleri görürsünüz umuyorum

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 14:50   #4
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Sevgili Kaktüs,
Çeliklerinin fotoğrafları yok mu? Durumları nasıl? Hepsi sağlıklıdır umarım.

Eski 04-06-2009, 19:56   #5
Ağaç Dostu

Merhaba yeniden

Bir ameliyat geçirdiğim için uzun zamandır uğrama şansım olmadı. Çeliklerin fotoğraflarını çekeceğim çekmesine ama bilgisayara fotoğrafları küçültme programı vs derken bir türlü kısmet olmadı. Biraz ayaklanayım ilk işim bunlar olacak.

Çelikler için sanırım doğru zamanlama yapılmış sipariş konusunda. Tecrübeli arkadaşlara bu nedenle teşekkür ederim. Camphorofolia dışındaki çelikler hala yaşıyor görünüyor

Küçük yapraklılar beni her an gidiverecekler diye endişe ettirseler de geldiklerinden beri yeşiller yapraklarda sararma ve dökülme olmadı.

Camphorofolia ise geldiğinde zaten 2 yapraklı bir çelikti ve yapraklarının her ikisi de sarı-turuncu renkte idi. Yatay halde diktiğim çeliğin birkaç gün sonra yaprakları iyice bozuldu ve döküldü. Gövde toprakta duruyor ama açıkçası umudum yok

Eski 04-06-2009, 21:24   #6
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sayın Kaktüs geçmiş olsun.Çeliklerinizin iyi durumda olmalarına sevindim.Umarım hepsi sevginize karşılık verir.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 21:40   #7
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Geçmiş olsun Sevgili kaktüs, en yakın zamanda tam olarak sağlığınıza kavuşmanızı dilerim. Çelikleriniz de iyi durumda olduğuna göre yakında sürgün vermeye başlarlar. İşte o zaman değmeyin keyfimize

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 12:48   #8
Ağaç Dostu

Merhabalar...

Ancak yeni yeni ayaklandım. Ve hayatımda birşeylerin eksikliğini çekmeye başladığımı hissettim Ağaçlar net benim için hayatımda, bana keyif veren bir yer almış bile ben farketmeden.

Bu başlığa çeliklerin yeni resimlerini koymayı istedim ama elimdeki fotoğraf makinesi ne yazık ki hiç güzel görüntü vermiyor. Sürgün veren 2 tür var ama sürgünlerini çekeyim dediğinde yaprakları bulanık görünüyor, yapraklarını çekeyim dediğimde anlamsız fotoğraflar çıkıyor.

Sorun ya makinemde ya da benim beceriksizliğimde.

Bendeki çeliklerle ilgili son durumu paylaşayım.

Toprağa ektiğim çelikler içinde en iştahlı görünen kocaman yapraklı "Hoya Purpurea Fusca" idi. Ben fısfısladıkça, o gövdesinden kökler fırlatıyordu. Ve nihayet bir sürgün vererek beni çok mutlu etti.

Yapraklarında bozulma olmamış olan çeliklerden birisi de "Hoya Pubicalyx Silver Pink" idi. Çelikle bölemeyeğim kadar küçüktü ben de bütün çelikleri tek halde saksıya dikmiştim. Amatörlüğümden biraz fazla gömdüğüm Silver Pink, gözünü toprak altında bırakmama rağmen pes etmedi ve topraktan ilk sürgününü gösterdi.

Bir de sanırım "Hoya lacunosa" da hareketlenme var. Minicik narin gövdesinde mikroskobik denebilecek küçüklükte bir filiz gördüm sanki. Hatta "bit" falan mı diye inceledim de emin olamadığımdan.

Hoya Bella, Red Button, davidcummingii, meliflua beklemekte. Sakin sakin uyuyorlar henüz.

Hoya mindorensis ya diğer hoyalardan daha ince yaprak yapısına sahip ya da bana gelen çelik öyleydi bilemiyorum. Toprağa ektiğim günden beri hareket göstermediği gibi yaprakları hala sağlıklı durmuyor. Şu anda yeşil ama sanki suyu çekilmiş kurumuş gibi bir dokusu var. Elimden geldiğince nemli tutuyorum ama açıkçası çok umudum yok.

Hoya camphorofolia ise geldiğinde zaten neredeyse tamamen ölüydü. Kurumuş bir gövde ve can çekişen yaprakları vardı. Toprağa ektiğimin 2. günü 2 yaprağı dökülmüş sağlıksız tek bir yaprakla kalmıştı. Bir süredir o da üzerinde kahverengi noktacıklar, sarı alanlar ile öyle duruyordu ve sonunda tek kalan yaprak da tamamen kuruyarak döküldü. Merak edip gövdesine baktığımda gövdenin de kurumuş bir çöpten farkı kalmadığını üzülerek gördüm. Rengi dolayısıyla en merak ettiğim türlerden biriydi. Ne yapalım kısmet değilmiş.

Eski 04-08-2009, 20:38   #9
Ağaç Dostu

Nihayet fotoğraf çekebildim. Çok kaliteli olmuyor ama

Eklemeye çalışıyorum.

Toplu bir fotoğraf, çelikler:

Eklenen Resimler

yeşillim beğendi.
Eski 04-08-2009, 20:43   #10
Ağaç Dostu

Çelikler soldan sağa:

1-Pubicalyx Silver Pink
2-Hoya meliflua
3-Mindorensis
4- Köşede yarım çıkmış olan da hoya bella

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2009, 20:46   #11
Ağaç Dostu

Birinci fotoğraftaki purpurea fusca

İkinci fotoğraftaki Red Button

Eklenen Resimler

yeşilkolik beğendi.
Eski 04-08-2009, 20:47   #12
Ağaç Dostu

Mum çiçeği hoya carnosa, potansiyel mum çiçeği adayları ve kardeşleri madagaskar yasemini

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2009, 20:51   #13
Ağaç Dostu

Veeee.........

Nolur biri bu küçük kırmızı yuvarlağın içindekinin küçük sevimli bir çiçek adayı olduğunu söylesin...

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2009, 23:03   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Ben söyleyeyim hemen.

Bu minik bir çiçek adayı ve gözünüz aydın.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 23:35   #15
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Haydi, bir de carnosa olmadığını söyle de , sevincimiz artsın...

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 23:44   #16
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ne güzel bir duygu, hayırlı olsun çiçeğiniz

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2009, 08:43   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkp Mesajı Göster
Haydi, bir de carnosa olmadığını söyle de , sevincimiz artsın...
Yok bu carnosa ))

Diğer çeliklerin sadece 2sinde sürgün var... Ona da razıyım

Ama çoook sevindim... Sevilay hanım müjdeyi verince oh çektim... Sürgüne benzemiyordu ama kıllanıyordum gene de ya değilse diye.

Bu Carnosa bana geleli çok olmadı marttan beridir bende 7 sene beklemeyi bile göze almıştım

Eski 05-08-2009, 08:45   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Ne güzel bir duygu, hayırlı olsun çiçeğiniz
Teşekkürler tüm heyecanımı paylaşanlara

Sanırım sizde de bir çelik var umarım kısa zamanda büyür de çiçeklenir

Eski 05-08-2009, 09:02   #19
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sevgili Kaktüs bütün hoyalarınıza 41 kere maşallah.Bunlara birde nazar boncuğu takın derim.
Carnosanın da çiçekleri hayırlı olsun .Umarım benim çiçekte açılır.Tomurcuk gelişiyormuş gibi geldi bana umarım açar.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2009, 14:03   #20
Ağaç Dostu

Teşekkürler sevgili Fatih. Darısı başınıza diyorum.

Bu hoya sevdası sardı beni götürdü. Elimdeki türlerden başlamak üzere, myhoyas.com sitesini hazırlayan bayan Christina'nın hoya türleri ile ilgili bilgi ve deneyimlerini ilgili başlıklarda sizlerle paylaşmaya çalıştım. Özetle:

Pubicalyx:
Hoya pubicalyx

Lacunosa:
Hoya lacunosa (kartozu)

Bella:
Hoya Bella

Camphorofolia:
Hoya champhorifolia

Eski 18-02-2010, 08:13   #21
Ağaç Dostu

Bizim evdeki Hoya ailesinden gelişmeler:

* Hoya Pubicalyx Red Button : Yaprak ve sürgünler vererek umut vaadediyor. Sanırım şimdi kış aylarında olduğumuzdan uykuda

* Hoya Pubicalyx Silver Pink: Ne öldü ne yaprak ve sürgün verdi ) Umutluyum

* Hoya Purpurea Fusca: En büyük aşama kaydeden bu oldu. İlk köklenen çelik de buydu. Cılız gövdesi üzerinde kocaman yapraklar şeklinde duruyor... O yaprakları ile nasıl sarılacağını düşünemiyorum. Şu anda bu da duraklama döneminde

* Hoya lacunosa: Geçtiğimiz aya kadar yaşıyordu, sürgün vermişti. Bir anda sarardı yaprakları döküldü ve öldü.. ( Ölümüne en çok üzüldüğüm hoya oldu...

* Hoya camphorofolia : Umut vaadetmeyen bir çelikti zaten. İlk kaybettiğim oldu.

* Hoya davidcummingii : Ne sürgün verdi ne yaprak. Ama rengi, yaprak kalınlığı gayet sağlıklı, ne öldü ne yaşıyor mu denir artık. O şekilde.

* Hoya mindorensis: Uzun süre dayandı, sürgün vermedi ama. Onu da birkaç ay önce kaybettim.

* Hoya meliflua: 1 yaprak çıkarmış şekilde duruyor...

Eski 27-03-2010, 11:32   #22
Ağaç Dostu

Baharla beraber evde, mum çiçeklerinde uyanış başladı. İlk müjdeyi veren benim Carnosa oldu. Geçen sene ağustos ayında 2 çiçek sapı oluşmuş ve birisi çiçeklenmişti sadece. Bu sene yerini kuzeye bakan sabah ve akşamüzeri güneşi alan bir pencere kenarına yerleştirmemle beraber, çiçek sapı sayısı üçe çıktı ve üçü de çiçek verecek gibi görünüyor. Alt dipte, gölgede kalan çiçek sapını yukarıdaki dallardan birine iliştirip, güneşle yüzleştirince, onda da hareketlenme başladı. Çiçekleri sabırsızlıkla bekliyorum Kokularını özledim.

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2010, 11:53   #23
Ağaç Dostu

Bir haber de Hollanda'lılardan... Kayıplarımdan sonra kalan sağlar da ufak canlanma belirtileri göstermeye başladılar, ilk güneş ışıkları ile. Henüz uyuyan, bir yaprak dahi çıkarmamış olan Redbutton ve davidcummingiyi saymazsak diğerleri, yapraklar, sürgünler vermeye başladı.

Hatta bella beni hem çok şaşırtan hem de çok sevindiren bir süpriz yaptı. Sanıyorum minicik boyuna bakmadan, bir çiçek sapı verdi. Bu kadar küçük bir çelik çiçek açmayı başarabilir mi bilmiyorum ama en azından geleceğe yatırım yapmış olacağız sanırım, başına bir kaza bela gelmezse

İşte Hollanda'lılardan görüntüler:

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2010, 15:28   #24
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sizin adınıza çok sevindim. Hoyalar için çok emek sarfettiğinizi biliyorum. Eninde sonunda onlar da sizi mutlu ediyorlar işte. Evin içinde bu tür güzellikleri yaşamak ne kadar güzel değil mi? Umarım tüm Hoyalarınız zamanla çiçek açar ve mutluluk verir size...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 16:48   #25
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Hoya Bellanın çiçeğini sabırsızlıkla bekliyorum Sevgili kaktüs, diğer hoyalarınızın da iyi olmasına sevindim.

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 17:55   #26
Ağaçsever

kırlangıç48's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2010
Gözünüz aydın, çiçekli fotoğraflarınızı heyecanla bekliyoruz....

kırlangıç48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 09:19   #27
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Ne güzel carnosa'nız açacak.. Benim hala nazlanıyor ama ümitliyim bu yaz açacak ne de olsa çiçek sapı verdi birkaç yerden. Bella'nıza bayıldım. Bella kışı soğukta mı geçirdi?

Eski 31-03-2010, 09:54   #28
Ağaç Dostu

Güzel dilekleriniz için teşekkürler. Darısı başınıza diyorum.

Benim oturduğum ev merkezi ısıtmalı değildi, bütün gün işte olduğumuz için gün içerisinde oldukça serin oluyordu. Hollanda'lı hoyalar nisanda sipariş edilmişti yanlış hatırlamıyorsam. Bazıları ilk sürgünlerini yazın ortalarında vermişlerdi. Diğerleri bütün kışı sürgünsüz geçirdi.

Bella da sürgün verenlerdendi yazın ancak, kış geldiğinde, serinde kalan hoyaların yeni sürgünleri sarardı ve düştü ve çok keyifsizleştiler. Ben de henüz zayıf olan çeliklerin, kışın en soğuk günlerini geçirmeleri için annemlere verdim. Annemlerin evi merkezi ısıtmalı. Bella da şu anda kaloriferin oldukça yakınında duruyor. 1 ay içerisinde toparladı, yeni filizler verdi hatta çiçek sapı çıkardı. Bella serin seviyor diyorlar ama bendeki bella şu anda çok serinde durmuyor açıkçası. Hatta bütün yazı yaprak bile çıkarmadan geçiren bazı çelikler de ılık ortamda, şubat-mart ayında yeni yapraklar çıkardılar. Biraz daha toparlasınlar, çelikten bitki haline dönüşsünler, hangisi neyi seviyor biraz daha net anlama şansım olacak sanırım.

Bendeki carnosa zaten büyükçene bir carnosa idi. Geçen sene iki çiçek sapı vardı sadece birisi açtı. Bu sene onun yerini değiştirdim. Sabah hafif güneş alan, ve büyük oranda akşamüzeri güneşi alan bir cam önüne koydum. Kıyılarda ve diplerde kalmış, çiçek sapını da güneş alacak şekilde, çiçek sapının bulunduğu dalı yukarı bağladım. Ve güneş gören çiçek sapında hemen hareketlenme başladı. İki pencere arasındaki bir fark da: Daha gölge olan yerde iken carnosa'mın yaprakları koyu yeşil ve lekeleri daha belirgin iken, güneş gören yerde rengi daha açık yeşil.

Şanslıyım ki buradaki arkadaşlardan çok şey öğrendim, biraz da bunun etkisi ile daha az hatalar yaptım belki de... Hoya'lar enteresan her biri farklı tepki veriyor, bu aileyi büyütmek gibi bir istek kaplatıyor insanın içini

Eski 15-09-2010, 18:50   #29
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Sayın kaktüs, özellikle Hoya davidcummingii 'nin durumunu merak ediyorum.
Yaşıyor mu? Diğer hoyalarınızın son durumu nedir..!

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2010, 21:34   #30
Ağaç Dostu

İşyerinden fazla giremediğim için uzun zamandır agaclar.net'ten uzak kalıyorum ne yazık ki.
Söz konusu hoya olunca, dayanamadım sorunuza cevap vermek için geldim ama hemen

Buradaki çoğu üye kadar olmasa da benim de hoya ailem büyüyor. Özellikle de sayın dkp sayesinde. Sağolsun öyle emekleri oldu ki kendisinin...

Yeni hoya ailesinden gelişmeler:

Öncelikle ilk göz ağrım carnosa. Bu sene bir haller oldu kendisine. Şu ana kadar 3 kere arka arkaya açtı. Çiçekleri dökülen çiçek sapında 4. kez çiçekler büyümekte.. Bu kadar sık açacağını tahmin edemezdim. (Maşallah diyorum.)

2009 yılı siparişlerinden hayatta kalanlar.

*Bella: sürgün verdi. Dallanmıyor sürekli boyuna uzuyor. Birkaç kere çiçek sürgünü verdi ise de çiçek açmadan döküldüler. Aslında buna sevindim çünkü gücünü çiçeğe değil büyümeye vermesi daha iyi diye düşünüyorum.

* Hoya Pubicalyx Red Button : Yaprak ve sürgünler vermeye devam ediyor. Hala göz doldurucu bir zenginliğe erişmedi ama gelişimi iyi gidiyor gibi.

* Hoya Pubicalyx Silver Pink: Nihayet ilk sürgünü bu yaz görebildik. Birkaç yeni yaprak da sürgünlere eşlik etti.

* Hoya Purpurea Fusca: Gene çok da hızlı sayılmayan bir süratle, sürgünler vererek ilerlemeye devam ediyor. Bunun çiçeklerini görmeyi çok isterim ama kimbilir ne zaman olacak.

* Hoya davidcummingii : Ailedeki en yavaş hoya. Özelliği bu muydu bilmiyorum ama 2009 dan beri hiç hareketsiz dururken daha bir kaç hafta minik bir sürgün belirtisi olduğunu düşündüğüm bir yeşillik gördüm gövdede. Hadi bakalım hayırlısı diyorum

* Hoya meliflua: Geldiğinden beri birkaç yaprak çıkardı sadece. Davidcummingi gibi olmasa da bu da yavaş ilerliyor. Ortamlarını mı sevmediler acaba diye düşünmüyor değilim.

2010 şanslı senemdi. Sipariş ettiğim 6 türün hepsi yaşadı.

Bunlardan: Carsosa tricolor: hemen yaprak ve sürgün vermeye başladı

Carnosa compacta variegata - Garip ve sevimli bir yapısı var. Bunu çok sevdim. 1-2 yapram verdi. Sürgününü uzataral değil, yaprak yaprak büyüyormuş gibi bir izlenimi var.

Australis lisa varieagata - Tutmasını en çok istediğim türlerden biri. Bunda da kıpırdanma var.

Kerii rooted - Paulden köklü olarak almıştım. Resmen saksıdan çıkmış gibiydi. Gelir gelmez ve saksısına dikilir dikilmez hareketlenme gösterdi.

Diversifolia: Sürgününü vermeye başladı. Ama dans eden sürgünlerini görmek için henüz erken.

Obovata: Henüz hareketlenme olmayan tek çeliğim. Bekliyorum.

Hoyalar sabır istiyormuş. Sayelerinde sabretmeyi öğrendim

Aileyi genişletmek istiyorum. Özellikle edinmek üstediğim türlerin başında lacunosa geliyor.
Çok hevesle çelik almıştım ama maalesef yaşamadı. Zaten 2009 da gelen çelikler çok hasarlıydı. İyi çeliğin önemi bir kez daha anlaşılmış oldu.

Lacunosa dışında sahip olmak istediğim türler,

Mathilde - imperalis - Erythrostemma - cinnamofolia ve Macgillivrayi. Serpensi de çok begeniyorum ama yaşatabilir miyim bilemiyorum.

yeşillim ve sibelim beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024