agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   tourkana / Japon Beyaz Çamı (Dik Tarz) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/8447.htm)

tourkana 12-04-2008 09:21

tourkana / Japon Beyaz Çamı (Dik Tarz)

4 Eklenti(ler)
Portföyümde bulunan bir ağaç daha bonsai dünyasına girmek için işleme tabi tutuldu. Aklımda kalan 5 iğneli çamlarda mum çimdikleme tekniklerini ana hatları ile uygulamaya çalıştım.
Gücün çok olduğu yerlerde (tepe ve kenarlarda) büyük mumları 2/3 oranında , az olan yerlerde orta ve küçük uzunluktaki mumları 1/3 oranında kısalttım.

Kalan mumlardan mayıs-haziran aylarında yeni iğneler çıkmaya başladığında mum koparma işlemi yapacağım.

sabah 26-05-2008 16:32

Ağacınız çok güzelmiş.

Gövdesini daha önce eklediğiniz fotoğraftaki gibi mi yapmayı düşünüyorsunuz?

tourkana 26-05-2008 16:37

MErhaba Sabah,
Teşekkürler..Doğru tahmin etmişsiniz ,hedefim buna benzeyen kıvrımlı bir tarz yapmak..Tüm aşamalarını ağaç ve ben yaşadığım sürece sizlerle paylaşacağım..:)

tourkana 06-09-2008 17:42

2 Eklenti(ler)
Aşamalardan ilki gerçekleşti, çimdikleme sonra iğnelerin nasıl ufaldığına dikkat ediniz.

fotoğraflar bugün çekildi ve yeni iğnelerin bu sene için son hali budur diyebiliriz.

tourkana 25-01-2009 15:01

2 Eklenti(ler)
Japon çamında ağır budama yaptım. Son hali ise fotoğraftaki gibi oldu,örnek aldığım model ise bir aşağısındaki ağaç gibi.Aklıma takılan tek soru, karşılıklı çıkan dallardan dolayı görselde bir sorun yaşanır mı?? Örnekte tek tük de olsa karşılıklı dallar var ama gayet gösterişli duruyor.

A.Şahin 28-01-2009 17:18

4. mesajda kozalaklar açılmış durumda, yoksa o güzelim agacın tohumlarını çimlendirmediniz mi? :(

bonsaisan 28-01-2009 23:03

Sayın a şahin japon beyaz çamının tohumdan çimlendiirlmesi zor olan bir türdür.

Özelikle bu türde aşılama tekniği ile üretim yapılmaktadır.

Çİmlenmesi gerçekden zor tür bir 5 iğneli çam ağacıdır.

tourkana 09-11-2011 18:37

2 Eklenti(ler)
Ağacın eski iğneleri alındıktan sonraki bu seneki son durumu, biraz daha geri dallanma olduktan sonra telleyip bonsai saksısına alacağım.

tourkana 23-12-2012 20:57

3 Eklenti(ler)
2008 yılında edindiğim ve üzerinde yukardaki işlemleri yaptığım ağacın iskeletini oluşturdum sayılır. Bundan sonra dallarda geriden sürgün vermesini teşvik ederek doluluk sağlamayı amaçlıyorum.

Ağaçta yukardaki mesajlarımda da dik tarz yapmak istediğimi ve tam form oluşana kadar karşılıklı dalları birşekilde gözardı etmek gerektiğini belirtmiştim.
Aynı şekilde zirve için de bazı fikirlerim var ancak o bölgenin de biraz daha dolmasını bekleyeceğim.

bonsaisan 24-12-2012 11:23

1 Eklenti(ler)
Umuyorum ki ileri de bu şekilde sıkı sürgünlere sahip bir ağaç olaCaktır.
Başarılar diliyorum.

Basit bir ileriye dönük tasarım oluşturmaya çalıştım.

Eklenti 356920
Saygılar

zorr 26-12-2012 00:23

Sn tourkana
Pinus parviflora (Goyo - matsu) Japon beyaz çami !!
Eğer ağaçın cinsi bu ise , bana göre pek uygun değil dik tarz için.
Asama çami ise daha uygun olur.
Çünkü Japonya doğada yetişen beyaz çamlar dağlarda rüzgarlardan buna elverişli değıldır.Daha uygun tek cins asama beyaz çamıdır.
Tokyo'nun kuzeyında bir dağ ismi asama.
Ama Bonsaı sanatını uygulayan sanatçı arkadaşlar değışik çalışabilirler tabii.
Ağaçların ana yurtlarını araştırma her zaman bir adim ileride olma demektir bana göre.Bir bakın çok değişik beyaz çamlar var hepside değişik gelişmiş,örnek azuma çamı ,zam çamı vede shikoku çamı.
Selamlar

tourkana 26-12-2012 09:25

1 Eklenti(ler)
Sayın zorr,

Bonsai ;ağaçların doğadaki tarzlarını esas alarak oluşturulmuş bir sanattır, ancak Çamlar gibi hemen hemer her tarzın uygulandığı bir türden bahsediyorsak bunun nedenlerini iyi araştırmak lazım ki dediğiniz gibi iyi araştırıldığından emin olabilirsiniz.

Bölgeler ,iklim ve toprak özellikleri ile hangi ağaç türlerinin yetişeceğine dair belirleyici olurlar. (Makro etkenler) Akçaağaçların Antalya'da doğada kendiliğinden yetişmemesi gibi.

Ekli resimden de görüleceği üzere ,
Tarzları belirleyen ise , ağacın bulunduğu (Mikro etkenlere sahip) yerdir, bir ağaç aynı ilçede sahil kesiminde ise deniz üzerinden gelen rüzgar nedeniyle eğilmiş(Bkz. Antalya sahilindeki Fıstık çamları) ve kendini bu rüzgara göre geliştirmiş iken , 100 metre ilerisinde korunaklı bir alandaki ve düz zemine sahip bir yerdeki aynı türde başka bir ağaç dik formda onlarca metre yukarı gelişebilir. Ya da aynı dağ üzerinde görünen farklı tarzdaki aynı türdeki ağaçlar gibi.

Goyomatsu ( Pinus Parviflora ) üzerindeki dik tarz(formal upright) bonsai örneklerine, arama motorunda yapacağınız basit bir arama ile ulaşabilirsiniz.

https://www.google.com.tr/search?q=j...w=1280&bih=643

https://www.google.com.tr/search?hl=...ApK2hAfNg4GYBg

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024