agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Harun Parlak / Erik (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/8417.htm)

Harun Parlak 10-04-2008 17:59

Harun Parlak / Erik

5 Eklenti(ler)
Selamlar arkadaşlar ileriye dönük iki çalışma hazırladım bugün sizlerle paylaşmak istedim bir yıl sonra sanırım biraz forma girecek

greeks 14-04-2008 16:20

cok guzel arkadas diger resimleri sabirsizlikla bekleyecegiz
kolygelsin

Harun Parlak 20-04-2008 19:04

Teşekkürler Sayın greeks gerisi sonbahara doğru gelir sanırım.

vyssera 20-04-2008 19:40

Tekin bey, bu ağaçla elde etmek istediğiniz şekil nedir? İlginç bir uygulama.

Harun Parlak 21-04-2008 21:21

Konik gövdeli bir ağaç elde etmek üst kısım henüz karar vermedim filizlenmeye göre karar vereceğim ya da siz dostların fikirlerini alıp değerlendirmeyi düşünüyorum.

vyssera 21-04-2008 22:16

Anladım, bu denemenin sonucundabakalım ne ortaya çıkacak?

Ali H. ALI 24-04-2008 12:56

Tekin, erikte ulasmak istediginiz tarzi dusunebiliyorum. Yalniz o kesilen yerler belkide agac uzerinde hic kapanmiyacak, surekli hep agacla birlikte olacak.

Bu gibi budamalarda en uygun yontem agacin istenmiyen govde kismini inceltip kurumus govde gorunumu vermektir.

Olan olmus dedigin gibi agacinin yeni surgunlerine gore bir calisma yaparsin.
Hosca kal.

Harun Parlak 24-04-2008 17:44

Haklısınız Ali H. ALI bey o kısmı kuru gövdegibi gösteririm diye düşünmüştüm demekki hata etmişim.
Teşekkürler. uyarınız için.

Harun Parlak 15-06-2011 21:46

2 Eklenti(ler)
Erik 2008 den bugüne bu halde gelmiş. Bu eriği 2004 de tohumdan ekmiştim.
Ozamanlar fidan yetiştirme merakı sarmıştı.
Sonra bonsai olacak diye aklımdan bile geçmezdi.

Hazeyn 16-06-2011 08:20

Tekin bey elinize sağlık nerden nereye gelmiş erik, düz bir gövdeyi çatallaştırmaya güzel bir örnek olmuş.Bende de bir kaç tane erik var.Bunların en çok sevdiğim tarafları yarayı müthiş hızlı kapatma istekleri, bu yönüyle insana ayrı bir haz veriyorlar.Kolay gelsin.

Harun Parlak 16-06-2011 18:05

5 Eklenti(ler)
Teşekkürler Sayın Hazeyn. Elime geçen her çekirdeği toprağa gömüyorum bir süre sonra doğa ya merhaba diyor. Diğer bir kaç erik adayların fotğrafını çektim.

Harun Parlak 09-03-2012 22:31

4 Eklenti(ler)
Eriklerin son hali. Onları eskimiş tava ve tepsileri alıştırma saksısı olarak değerlendirdiği kaplara diktim şimdilik.
Yakın zamanda ince budamalar ve tellemeler ile biraz daha düzenlenecek.

bonsaisan 10-03-2012 13:11

Eriğiniz güzel gelişme göstermiş elinize sağlık.
Saygılar.

tekomusti 11-03-2012 08:14

tekin hocam süper olmuş çalışmalar maşaallah saygılar

hepgül 11-03-2012 08:38

Ellerinize sağlık. Gerçekten güzel görüntüler.

Harun Parlak 11-03-2012 08:54

Teşekkürlerş Arkadaşlar. Fotoğraf güzel olmadı ilerde tellenip yapraklanınca daha güzel foroğraf çekme şansım olursa sizlerile paylaşmayı isterim. İyi günler.

tekomusti 11-03-2012 09:26

sn tekin hocam konya başlıklı önerileriniz için teşekkürler.bende geçen sene şekerpare kayısı fidanı aldım fidanlıktan aşının 15 cm üstünden kestim 2 dalı vardı busene 6 dal var bakalım çiçek açacakmı.

sagol 11-03-2012 13:38

Güzel ve öğretici bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.
iyi çalışmalar...

Harun Parlak 12-03-2012 16:33

Teşekkürler Güven bey. Aşamaları elimden geldiğince fotoğraflamaya çalışıyorum ama çok zaman atlıyorum. Bütün çalışmaları ayrı fotoğraflamak baya zaman harcatıyor. Bir çok çalışmayı yıllar içinde fotoğraflar çektim ama düzenli br arşiv oluşturamadım.
Yüzlerce fotoğraflar var onları tek tek ayıklayıp bir düzene sokabilirsem ilerisi için kaynak olabilir.
Ama ne yazk ki zaman ayıramıyorum.

izzeterisen 12-03-2012 20:37

Erikler harika. Paylaşım için teşekkür ederim.
Bende bir kara erik (fındık eriği) var.
Bir yıldan beri büyütmeye çalışıyorum. bakalım kadrei ne olur. Bu yılın sonunda gövdede sakız yaptı. Sanırım su fazla geldi.

Sakaki 17-03-2012 18:03

Tekin bey size birsey soracam:
Bugun birkac fidanlık gezdim ve kendime erik, zerdali, elma gibi bir meyve agacı baktım. Ancak ince olsun kalın olsun genelde hepsi aşılı. Aşı yapılmış yabani kısım coğunda 1 karıştan fazla uzun ve cok çirkin bir görüntü veriyor.
Alttaki yabani kismi havai köklendirmeyle atayim desem bu seferde bitkinin gelişimi çok yavaş olacak. Sizin bu eriğiniz aşısız mıydı?

izzeterisen 17-03-2012 20:11

Tekin Bey, 12.mesajınızdaki 1.erik çok güzel.
İkisi de güzel olabilir ama bana ilki çok daha güzel görünüyor.
Benim de bir eriğim var . Adına karaerik diyorlar. bir yıldan beri büyütüyorum.
Sizin gibi yapabilirsem ne ala.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Harun Parlak 19-03-2012 00:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen (Mesaj 924460)
Erikler harika. Paylaşım için teşekkür ederim.
Bende bir kara erik (fındık eriği) var.
Bir yıldan beri büyütmeye çalışıyorum. bakalım kadrei ne olur. Bu yılın sonunda gövdede sakız yaptı. Sanırım su fazla geldi.

Teşekkürler İzzet bey. Erikler kirazlar ve çamlar İğne yapraklılar da çok sakız salgılıyor. Yaraları iyi kapatacak macun bulmak lazım. Ben genelde siyah çekomastik kullanıyorum. sıkıldığında tamamen kurumuyor zivt olduğu için sürekli hamur halinde kalabiliyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 927021)
Tekin bey size birsey soracam:Sizin bu eriğiniz aşısız mıydı?

Erikler aşılı değil tohumdan kendim üretmiştim. Aşılı değil ama meyve veriyor. Papaz eriğine benzer meyvesi var ama çok çok ekşi iyice olgunlaşınca da kompstoluk oluyor. Karadeniz bölgesinde (çakal eriği) de derler.

Sakaki 19-03-2012 01:02

Bahçemiz yokki ekip üretelim :(
Malum saksıda da büyümesi çok zaman alıyor.
Artık kısmetse denk geliriz bir tanesine bir gün!
Yoksa, ara sıra sizin eriklere bakıp bakıp iç çekeceğiz artık :D

highgen 21-07-2015 00:04

hayalimdeki çalışma :)elinize sağlık güzel olmuş

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024