agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Tourkana/ Porsuk(Taxus-Yew)-Şimşir(Buxus) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/7196.htm)

tourkana 13-01-2008 14:41

Tourkana/ Porsuk(Taxus-Yew)-Şimşir(Buxus)

2 Eklenti(ler)
İyi Pazarlar,
Güzel havadan istifade edip fidancının bahçesindeki güzel görünüşlü sık dallı Porsuğu yamadori yaptırıp evde geniş ve süzek topraklı bir saksıya diktim.Ancak ağaçta kabuk altındaki minik böcekler olduğunu gördüğüm için budama ve telleme yapmak istemedim. İlaçlama yaptıktan sonra şekil budamasını yapacağım.

Şimşir için diyecek birşey bulamıyorum ,oldukça kalın bir gövdeye sahip ,zor gelişen bir tür olduğundan yaşının çok fazla olduğunu düşünüyorum.Tarzı belli ,süpürge..:)

tourkana 27-04-2008 13:11

1 Eklenti(ler)
Şimşirin yeni sürgünleri çıktıktan sonra ,eski kurtlanan yapraklarını tek tek keserek uzaklaştırdım, sonra ArapSabunu-Sarımsak-Zeytinyağı karışımlı ev yapımı ilacı kullandım.
Buruşayan yeni yapraklar ,son yağmurlarla beraber kendilerine gelmeye başladılar.

Bilal 08-05-2008 17:21

Sn Tourkana,

Porsuğun durumu nasıl acaba?
Ayrıca kaça aldığınızı öğrenebilir miyim, ben de bu aralar porsuğa merak sardım :rolleyes:

tourkana 08-05-2008 18:12

Porsuğu büyükdere fidanlığında değişik fiyatlara bulabilirsiniz, ben bunu 40 YTL'ye almıştım... 50-60 -80 civarı fiyatlar vardı boyuta göre, ama aynı boy porsuklar dışarıda 100 TYL üzeri..
Büyük boy bonsailer için ideal kalınlıktalar. Bendeki de şu an gayet sağlıklı.. Seneye üzerinde işlem yapacağım.

tourkana 19-11-2010 17:38

2 Eklenti(ler)
Şimşirin son halini ekliyorum.İlk resim tellemeden önce, diğeri sonra.

tourkana 21-11-2010 18:53

5 Eklenti(ler)
Porsuk fidanı üzerinde yaptığım işlemler. Oyma ve telleme işleminden sonra son halini de ekleyeceğim.

Porsuklarda eski yıl yapraklarını alırsanız, ağaç oralardan yeni tomurcuklar verir. ( Yaprakları çıkış yönünün tersine çektiğinizde kolaylıkla koparabilirsiniz.)

tourkana 25-12-2010 14:17

1 Eklenti(ler)
Porsuğun tellemeden sonraki hali.

tourkana 28-05-2011 14:24

1 Eklenti(ler)
Porsuğun uçlardan ve geri bölgelerden çıkan sürgünlerinden sonraki hali. (Uç alımı uygulanmıştır)

bonsaisan 30-05-2011 19:36

Hasan ali dikkat ettiğim bir ayrıntı var ağaçlarında gelişmeler ile ilgili çok yavaş bir gelişim var.
Besin ya da toprak ile ilgili bir problem varmı?

tourkana 30-05-2011 23:06

Zen bahçesi farkı, zamanın akışı burada daha yavaştır. :)
Şaka bir yana, 15 günde bir yaprak dökenlere 10-10-10 dengeli sıvı gübreleme , ibrelilere ilk bahar ortasından itibaren yavaş salınımlı bio-gold veriyorum, ama toprak değerlerini açıkçası bilmiyorum.
Ayrıca 7. ve 8. mesajdaki fotolar arası çok bir zaman geçmemesine rağmen bence bayağı farketmiş gibi görünüyor.

tourkana 19-02-2012 17:46

3 Eklenti(ler)
Porsuk ağacında iç kısımlara hava ve ışık girişini sağlayarak geriden sürgün çıkmasını teşvik etmek için geçen yılın yapraklarını azalttım, haftaya telleme işlemlerini yapacağım.

Ferit Aydın 20-02-2012 00:19

Porsuk adayın oldukça güzel, ellerine sağlık.
Jin yapıcaksın sanırım ondan sonra çok daha güzel olacaktır, takip ediyor olacağım : )

tourkana 07-04-2012 09:00

5 Eklenti(ler)
Porsuk ağacı üzerinde , Dremel ve proxxon el aletleri ve uygun başlıkları ile kolayca ve hızlı bir şekilde yaptığım jin uygulaması çalışmalarım.

jineop 07-04-2012 09:18

Acemi sorusu yabani otları köklere zarar vermemek için özellikle temizlemiyor musunuz ? Sabır ve emeğin birleştiği muhteşem görüntüler. Ellerinize sağlık.

tourkana 07-04-2012 09:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jineop (Mesaj 942223)
Acemi sorusu yabani otları köklere zarar vermemek için özellikle temizlemiyor musunuz ? Sabır ve emeğin birleştiği muhteşem görüntüler. Ellerinize sağlık.

Sn. jineop, soğanlı olan yabani otlar başta olmak üzere , kök sistemine zarar verebilecek yabani otların temizlenmesi gerekiyor , elimden geldiğince bunu yapmaya çalışıyorum. Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.

Sakaki 07-04-2012 13:29

Sn. tourkana,

Ellerinize sağlık.
Jin'in boyunu biraz daha kısaltsanız daha güzel olmaz mı ne dersiniz?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024