agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / İncir (Shohin) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/39588.htm)

badrobot 17-05-2016 20:43

badrobot / İncir (Shohin)

2 Eklenti(ler)
Geçen sene başladığım bir aday. Çok iyi gidiyor. Bugün hafif budayarak dallara yön vermeye çalıştım. Sağdaki dal çok uzundu ve budadım, yeni sürgünlere göre biraz daha kısaltırım.

simo0742 17-05-2016 22:10

Çok güzel gorunuyor tebrikler :) Şunu hep merak ediyorum illa ki özel bir tarzda çalışmak gerekiyor mu bonsai de yoksa serbest çalışmalarda var mi? Adayı r layering ile mi elde ettiniz :)

badrobot 18-05-2016 08:21

simo0742
Bahçemde kendiliğinden çıkan ağaçlardan biri. Havai koklendirme ancak çok özel durumlarda baş vurduğum bir yöntem.
Bonsai için özel tür diye bir şeyi kabul etmiyorum, zaten yokta. Bir çok ağaç, çalı türleri ve hatta sukulent, sarıcı türlerle dahi bonsai yapılabilmektedir. Fakat herkesin kendine göre çalışmaktan keyif aldığım, sevdiği bir kaç tür vardır. Bu türlere daha çok ağırlık vererek aday ve çalışma sayısını arttırabilir.
Ben incir bugüne kadar bir iki deneme dışında ciddi bir çalışma neredeyse hiç yapmadım. Ligüstrüm, Dut, Karaağaç, Begonviller gibi türler üzerinde çok çalışmalar yaptım.

simo0742 18-05-2016 10:06

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)

badrobot 18-05-2016 12:06

Bu ağacı dümdüz bir sopadan bu hale nasıl getirdiğimi çizimlerle anlatacağım.

nikon_ 19-05-2016 09:30

Gayet güzel görünüyor, umarım çalışmanız iyi bir sonuç verir. Ben de epeydir ender de olsa gördüğüm incirlerden birkaç çelik alıp köklendirme niyetim var ama bir türlü gerçekleştiremedim. Sizin çalışmanız hevesimi arttırdı. Kolay gelsin.

badrobot 19-05-2016 09:57

nikon bu ağaç sizin hevesinizi arttırdığı gibi benimde tekrar İncir'e olan ilgimi ve hevesimi yine arttırdı. Acaba yeni adaylar elde etsem mi diye düşünmüyor değilim.

badrobot 19-05-2016 10:00

4 Eklenti(ler)
Bu ağaç geçen yıl gerçektende dümdüz bir sopaydı. Dört budamadan sonra bu hale geldi. İşte o budamaları çizerek göstermeye çalıştım.
Bende dahil herkese tecrübe olsun diye.

boguz 19-05-2016 13:32

Şafak hocam ağacınız çok güzel geliştirmişsiniz tebrikler. Ağacınız kaç yıllık acaba, geçen yıl kalınlığı ne kadardı? Benim de bahçemde devamlı incir ağaçları yeşiriyor, artık telle eğmeye bükmeye başladım onları. Birde 3-4 incir fidanını bağlayarak fusion yapabilir miyiz nasıl tepki veriyor ona, sonuçta ficus değil mi?

badrobot 19-05-2016 22:01

sevgili boguz.
Ağacım bu sene 3. yazını görecek. Doğrusu geçen sene ne kadar kalındı hatırlayamıyorum. Çünki ağaç çok olunca hepsini hatırlamak zor oluyor. İncirden aslında vaz geçmiş ve bir daha incirle uğraşmam diyordum. Bu ağaç ve budamada daha cesaretli olmam bu düşüncemi değiştirdi.
Elinizdeki potansiyel ağaçları iyi değerlendirin, hemen bir sonuç alamazsanız dahi denemeye devam edin. Zamanla hepimiz doğru olanı buluyoruz nasılsa.
Fusion hiç denemedim. Nasıl olur bir fikrim yok. Doğrusu buna gerekte duymuyorum. Çünki toprakta çok hızlı geliştiğinden Fusion yapmaya hiç gerek kalmıyor.
Çalışmaların da başarılar dilerim.

badrobot 05-06-2016 11:17

1 Eklenti(ler)
Budadıkça dallanıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024