agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   mgb / şimşir-1 (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/37968.htm)

mgb 19-09-2015 14:09

mgb / şimşir-1

4 Eklenti(ler)
Selamlar..
Bu sabah Karşıyaka orman genel müd. fidanlığından 2 adet şimşir aldım. Gövde kalınlığı ve dal dizilimi hoşuma gittiğinden hemen evde budamaya giriştim. Acemi ve öğrenme aşamasında olan hevesli bir bonsaisever olarak yanlışlarımın olduğunu biliyorum ve sizden öneri ve destek bekliyorum..
Yaptıklarımı anlatacak olursam;
1- önde kocaman kaba bir dal vardı onu kestim..
2- 1, 2, 3, ve 4 nolu dallar yukarı doğru çok uzuyordu onları kisalttim..
3- bazı dalcıklar çok gereksiz görünebilir. Onları dal yapraksiz kalmasın, kurumasın ve bağlı olduğu dalı kalinlastirsin diye bıraktım.
4- nebarisine çok kazmadan şöyle bir baktım, çok derinde olmamakla birlikte gayet gelişmiş görünüyor.
5- tellemeye sizden görüş almadan girişmek istemedim.
6- şu aşamada yapacak olduğum şey telledikten sonra baharda yeni sürgünler çıkana dek olduğu gibi bırakmak..yeni sürgünlerle birlikte gelişimini yönlendirmek.

Önerilerinizi bekliyorum..
Teşekkürler

badrobot 19-09-2015 14:52

Ağaç güzel ama budama biraz cesaretsiz.:) Oysaki orantılı olarak biraz daha kısa kesilse ve iyi bir organize yapılsa güzel bir Bonsai olabilecek potansiyele sahip.

mgb 19-09-2015 16:41

Fotolar üzerinde sematik olarak nereden kesilmesi gerektiğini gostermeniz mumkun mu?

badrobot 19-09-2015 21:56

1 Eklenti(ler)
Sevgili mgb kardeşim.
Biraz geç yazıyorum, kusura bakmayın.
Ağacınızda esas sorun işaretlediğin bölgedeki şişkinlik ters konikliğe neden olmuş. Esas burada çok iyi bir planlama ve bir oyma işlemi yapmak gerekiyor. Belki 4 kalın daldan 1 veyahut 2 si budanıp çıkarılabilir. Belki oyularak ölü-kuru dal efekti verilirse çok hoş olabilir.
Koniklik (Ters Koniklik) problemi halolduktan sonra dallar daha da kısaltılır.

mgb 20-09-2015 12:41

Teşekkür ederim

badrobot 20-09-2015 13:21

2 Eklenti(ler)
Sert budamaya bir örnek çizmek gerekirse böyle bir şey olabilir.

badrobot 20-09-2015 13:26

1 Eklenti(ler)
Şöyle bir açıklama yapayım. Eğer sizin yaptığınız gibi ağacı uzun bırakırsanız gerekli dallanma daha çok yukarıda yoğunlaşacaktır ki bu da çok istediğimiz bir şey değil. Ama eğer benim işaretlediğim gibi bir kesim yapacak olursanız yeni sürgünlerin çıkmasıyla ağacınızda bir birine çok yakın sürgünler ve dallanmalar oluşacaktır.
Fikir vermesi için böyle bir şey karaladım.

mgb 23-09-2015 15:55

Kusura bakmayın yorumunuzu gördüm, uyguladım ama cevap atamadım. Hatta bir tane daha var onu da eklerim, onda dediğiniz gibi daha derinden budadım. Fotoğraf ekleyemiyorum şu an. En kısa zamanda onu da yaparım.
Teşekkürler tekrardan.

badrobot 23-09-2015 16:10

Şimşir çok yavaş gelişen bir tür. O nedenle çok sabırlı olmanız gerekecek. Size daha önce yaptığım çizim ve budama önerilerini uygulamanız yerinde olmuş.
Diğer fotoğraflarıda yüklediğiniz zaman onlarada bakarız.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024