agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   nicholai hel / Juniperus Proc. (Han-kengai) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/37609.htm)

nicholai hel 09-07-2015 09:10

nicholai hel / Juniperus Proc. (Han-kengai)

5 Eklenti(ler)
2013 Kışında aldığım 15 ardıçtan biri.

Alındığındaki durumu.

Eklenti 564936

İlk budama.

Eklenti 564937

Hafif telleme.

Eklenti 564938

Eve geliş sonrası saksılama.

Eklenti 564939

Ve 2014 yazında detaylı telleme.

Eklenti 564940

nicholai hel 09-07-2015 09:14

2 Eklenti(ler)
2015 Baharında saksı değişimi sonrası görseli.

Eklenti 564941

Ve Temmuz 2015 güncel görseli.

Eklenti 564942

Son fotoğrafta başlangıcı görülen seyreltme ve yeniden ihtiyaç duyduğu stile yönelik telleme çalışmalarına devam ediyorum. Yalnız ağırdan alıyorum, ortalama iki haftada bir dal gibi.:)

İşlemler bitince güncelini eklerim.

murat doğan 10-07-2015 07:58

ders niteliğinde bir paylaşım olmuş. ellerinize sağlık. ben iklim nedeni ile bakamam diye pek yanaşmıyordum ardıça ama sizde görünce heveslendim şimdi. bakım anlamında iklimi göz önünde bulundurursak özellikle dikkat ettiğiniz bir şey var mı.

sagol 10-07-2015 09:01

Sayın nicholai hel,

Elinize sağlık çok güzel gelişiyor.

Kolay gelsin....

nicholai hel 10-07-2015 09:43

Sn. sagol, teşekkür ederim.

Sn. murat doğan, bu türün bakımı diğer ardıç türlerine göre biraz daha zor, kuraklığa dayanımı hiç yok diyebilirim, dikkat etmek gerekiyor. En büyük zararlısı kırmızı örümcek ve bizim iklimimizde sık rastlandığı için mutlaka ağacı buluyorlar. Her sene mücadele ediyorum. Pamuklu bit de çok seviyor bu türü, ama kırmızı örümceğin favori besini diye geçiyor yabancı kaynaklarda procumbensler, hakikaten de öyle görünüyor. Dikkat edilmezse kısa sürede büyük zarar veriyorlar, dikkat etmek de çok düzenli kontrol gerektiriyor çünkü gözle görmek pek kolay değil, önlem almakta bir iki hafta gecikilirse ağaca verdikleri zarar, kendilerinden daha önce farkediliyor.

Sahip olduğum türler içinde bakımı en çok dikkat isteyen tür diyebilirim, diğer ardıç varyeteleri de dahil olmak üzere.
Ama henüz hepsi sağlıklı ve güzel gelişiyorlar.

bonsade 10-07-2015 09:55

Yavas gelisen bir tur olmasina ragmen Kisa zamanda epey yol almis . Eline saglik .

nicholai hel 10-07-2015 10:52

Teşekkürler Sn. bonsade.

boguz 12-07-2015 21:34

Çok güzel duruyor çalışmanız, umarım bende ardıçımima benzer forma sokabilirim:rolleyes:

badrobot 18-07-2015 22:53

Gerçektende güzel. İnternette gördüğümüz, hayranlıkla baktığımız Bonsai'lerin kalitesinde.
Elbette sizin için daha bitmemiştir ama Sergilenebilir Bonsailer - agaclar.net bölümüne konulmalı diye düşünüyorum.
Başarılar dilerim.

nicholai hel 23-07-2015 10:57

Sn. boguz, ardıcınızı uzun sürelerle inceleyin ve izin verin nasıl olmak istediğini size göstersin. Onu olmayacak bir kalıba sokmaya çalışırsanız başarsanız bile yapay duracaktır, içinde barındırdığı yaşlı ağacı görüp onu açığa çıkarabilirseniz gerçek başarıya ulaşırsınız.
Kolay gelsin.

Sn. badrobot, iltifatlar için çok teşekkürler ama o kadar uzun boylu değil daha.:)
İyi yolda olduğu doğru ama kafamdaki forma ulaşması için birkaç seneye daha ihtiyaç var.
Sonra bakarız bonsai olmuş mu olamamış mı diye.:)

Sakaki 24-07-2015 12:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel (Mesaj 1397511)
Sn. boguz, ardıcınızı uzun sürelerle inceleyin ve izin verin nasıl olmak istediğini size göstersin. Onu olmayacak bir kalıba sokmaya çalışırsanız başarsanız bile yapay duracaktır, içinde barındırdığı yaşlı ağacı görüp onu açığa çıkarabilirseniz gerçek başarıya ulaşırsınız.
Kolay gelsin.

Sn. badrobot, iltifatlar için çok teşekkürler ama o kadar uzun boylu değil daha.:)
İyi yolda olduğu doğru ama kafamdaki forma ulaşması için birkaç seneye daha ihtiyaç var.
Sonra bakarız bonsai olmuş mu olamamış mı diye.:)

Gelişim harika gerçekten sevgili nicholai hel.
Buna daha feminen bir saksı hediye etmek lazım :)

Başarılarının devamını dilerim.

nicholai hel 24-07-2015 17:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1397743)
Gelişim harika gerçekten sevgili nicholai hel.
Buna daha feminen bir saksı hediye etmek lazım :)

Başarılarının devamını dilerim.

Anlaştık. ;)

Ağaçta bir miktar jin çalışmalarım da olucak, zaten fotoğraflardan anlaşılıyor ama bunlar ağacın genel feminen yönlü yapısını değiştirmeyecek.

60% Feminen özellik taşıyan uygun bir saksı ihtiyacı olacak. Detayları bir ara görüşürüz.:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024