agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / Ligustrum (Büyük Boy-Yamadori) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/36087.htm)

badrobot 07-12-2014 16:29

badrobot / Ligustrum (Büyük Boy-Yamadori)

3 Eklenti(ler)
Bu ağacı sökmek hiç kolay olmadı. En az 20 yaşında vardır. Cılız bir şey gibi görünüyor ama tüm bedenlerin birleştiği ve nebarideki kalınlık 17cm. Üç ana dal kaldı geriye; kalınlıkları 8cm-6cm-3cm. Şimdilik bu şekilde toprağıyla bırakacağım ama Şubat sonu tamamen topraksızlaştırıp, kökleri göreceğim. Ona göre hem orantılama olarak sert budamayı yaparım hemde kök terbiyesini.
Offf çok yoruldum. Bugün bu kadar yeter.

sagol 07-12-2014 17:27

Sayın Badrobot,

Ligustrumunuz hayırlı olsun. Bakalım 3 lü gövde mi olacak yoksa incelerin de katılmasıyla daha fazla gövdeli mi olacak.

Kolay gelsin....

badrobot 07-12-2014 17:50

Sevgili abim.
Ağacı bugün bu şekilde sökebilmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyorum. Tasarım konusunda; Üç gövde olabilir ikiz gövde de gayet uygun. Esas bundan sonra çok iş var.

murat doğan 07-12-2014 23:06

çok başarılı bi yamadori olmuş. işlem çok temiz görünüyor elinize sağlık. şubatta kök temizliği yaparken tarz konusunda fikirlerimizi paylaşırız isterseniz.

badrobot 07-12-2014 23:14

Murat kardeşim. Her zaman her türlü fikir, görüş ve önerilerinizi eksik etmeyin, lütfen.
Toprağını dağıtmadan bahçeye getirmeyide başardım. Ziraa çok ağır. El arabasıyla taşındı.

badrobot 10-12-2014 14:29

3 Eklenti(ler)
Bugün bahçedeyim. Biraz temizlik birazda bazı ağaçların tasarımlarını düşünmeye başladım.
Ligüstrüm Ovatada bunlardan biri. Yaptığım hassa ölçümler sonucunda kalın olan gövdeyi 9cm, öndeki küçük gövdeyi 6cm ve en ince gövdeyi 3 cm olarak ölçtüm. Kırılmış bazı dalcıkları diplerinden kestim ve macunla kapattım.
Benim kafamdan geçen 1 ve 2 nolu gövdeleri bırakıp en ince olan ve birazda geriden çıkmış olan 3 nolu gövdeyi kesmek geçiyor.

badrobot 10-12-2014 14:39

Bu arada aşağıdaki tüm gövdelerin birleştiği nebarideki yumruyu 20 cm. olarak ölçtüm.

badrobot 07-02-2015 20:46

5 Eklenti(ler)
Bugün ağacı kök terbiyesini, sert budamasını yaptım. Arkadaki ince dalı kestim ama hem yanındaki kuru dal kesiğini hemde ince dalı dip kısmını oyarak doğa bir görünüm yakalamaya çalıştım. Köklerdeki toprağı arındırmak ve kök terbiyesini yapmak tam 3 saatimi aldı.

badrobot 08-02-2015 08:31

5 Eklenti(ler)
Ağacı birde gündüz gözüyle fotoğraflamak istedim.

Sakaki 11-02-2015 17:07

İlk ağaçtan geriye eser kalmamış :)
Ama iyi de etmişsiniz, konikliği olmayan o kadar kalın ve düz bir gövde ancak bu şekilde terbiye edilebilir.

Başarılar dilerim.

badrobot 11-02-2015 18:05

1 Eklenti(ler)
Sn.Sakaki.
Sizinde söylediğiniz gibi ilk ağaçla bu ağaç acaba aynı ağaçmı diye bende düşünmüyor değilim. Herhalde bunda en büyük etken; sert budama öncesi iyi ve cesaretli bir planlama yapıp, özenle çalışmam oldu.
Sert budamada en önemli kesimi en kalın ortadaki ana bedenin kesiminde gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Ana bedendeki yeni zirve yaptığım yan dalın çok az sola yönelmiş olmasıda işimi çok kolaylaştırdı. Bende aslında yukarıya doğru düz çıkan ana gövdeyi biraz daha sola dönük keserek kısa ve kalın ana gövdede küçük bir hareket kazandırmış oldum. Bu ağacın en hoş tarafıda bu oldu.

badrobot 31-03-2015 21:17

5 Eklenti(ler)
Ağaç uyandı ve çok güzel yerlerden sürgünler verdi.

badrobot 08-04-2015 14:24

1 Eklenti(ler)
İnternette gezinirken böyle bir çalışma gördüm. Bana bu ağacımı hatırlattı. Acaba bu formda bir çalışma yapabilirmiyim diye kendime sormadan edemedim. Çıkan sürgünler bu form için oldukça yeterli görünüyor. Aradaki tek fark örnek ağaç benim ağacımdan sadece 15cm kadar daha ince...

badrobot 10-05-2015 12:00

1 Eklenti(ler)
Ağacın genel olarak tasarımını oluşturmak adına dal seçimini yaptım. Gereksiz dalları budayarak ağaçtan uzaklaştırdım. Artık yavaş yavaş Bonsai olarak şekillendirmeye başladım. Ligüstrüm'ler genelde hızlı büyüyen ağaçlardır ama bu ırkı çok azgın bir tür.

badrobot 18-05-2015 13:00

1 Eklenti(ler)
Çok azgın gelişiyor hemde çok azgın. Bir kaç yeni sürgün daha patladı, bazıları tasarımda çok faydalı olacak. Bu ağacım en güzel ağacım olacağını düşünüyorum.

david72 18-05-2015 18:15

Güzel bir ağaç olacağa benziyor çıkan filizlerden dallanmayı nasıl sağlayacaksınız ?

badrobot 18-05-2015 20:44

Sn. david72.
Sorunuzu tam anlamıyla anlayamadım. Dallanmadan kastınız nedir?
Ağacın üzerinde benim bıraktığım şu an 20 ye yakın dal var. Bu dallar belli bir olgunluğa ulaşınca telleme yapıp dalları istediğim ve doğru açılara getirip ağacın ilk şeklini vereceğim.

david72 18-05-2015 23:52

Kusuruma bakmayın ifade edemedim. Su anki dallariniz kalinlaşinca yan dallar olustururmu demek istemiştim. Yani geri budadiginizda yukariya dogru ćikan dalinizda başka dallar olusturacak mi bu agaç ? Niyeyse bu ağaçta olmayacakmış hissine kapildim, tamamen bilmediğim için sordum yanlış anlamayın.

badrobot 19-05-2015 07:41

Sn.david72.
Elbette sorun, sormanız kadar doğal bir şey yok, kusura bakılacak bir şey yok. Bende sora sora bir şeyler yapmaya çalıştım bugüne kadar, hatta hala soruyorumda.
Gelelim endişe duyduğunuz soruya; öncelikle bu ağaçla ilgili her şey yolunda. Bugüne kadar çalıştığım ağaçlar arasında şekliyle ve dallanmasıyla beni en çok memnun eden ağaçlardan biride bu oldu. Bıraktığım ve şu an yukarı yönlenmiş dalları bir süre sonra budayıp, telleyeceğim. Çok hızlı gelişen bu ağaç bu yaz sonu formunu tamamlayarak bir PreBonsai olacak. Ana-dallar üzerinde ikinci ve hatta üçüncü dallanmalar da zamanla olacaktır. Ama bundan önce ana dalların önce kalınlaşması ve doğru konumlandırılarak şekillendirilmesi gerekiyor.
Sevgi ve saygıyla kalın.

david72 19-05-2015 08:59

Teşekkürler.

badrobot 26-05-2015 17:32

5 Eklenti(ler)
Bugün budadım ve ilk kez telledim.

badrobot 05-09-2015 20:14

2 Eklenti(ler)
Güncel görseli...
Bugün budadım ve telledim. Bir sezonda 2. kez budamış ve tellemiş oldum. Gelişim hızını bir düşünün.

badrobot 26-03-2016 19:26

1 Eklenti(ler)
Güncel görseli...
Bugün eve geç gelince fotoğrafı karanlıkta flashla çekmak zorunda kaldım. Dallar biraz daha gelişsin sonra güzel bir telleme isteyecek.

sagol 26-03-2016 21:56

1 Eklenti(ler)
Sayın Badrobot,

Güzel gelişiyor, elinize sağlık. Sağdaki dalı aşağıdaki gibi budasanız, yan dala dönüşse nasıl olur acaba. O dala çok yük binerse gövde daha da şişkinleşecek.
Ağacı siz daha yakından gördüğünüzden yine de daha doğru karar verirsiniz.

İyi geceler,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1449843)
Güncel görseli...
Bugün eve geç gelince fotoğrafı karanlıkta flashla çekmak zorunda kaldım. Dallar biraz daha gelişsin sonra güzel bir telleme isteyecek.

badrobot 26-03-2016 22:17

Güven abi.
Eğer dediğin gibi o dalı kesersem orada çok büyük bir boşluk oluşacak.

sagol 26-03-2016 22:24

Sayın Badrobot,

O şişkinlik büyüdükçe ters koniklik artacak, ilerde o kısmın altına ya kök aşılanarak doldurulabilir ya da daha kolay bir çözüm uygun bir taş olabilir.

İyi geceler...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1449875)
Güven abi.
Eğer dediğin gibi o dalı kesersem orada çok büyük bir boşluk oluşacak.

Cemaleddin 27-03-2016 13:20

Sayın Şafak, böyle kalın gövdelerde zirve olarak ayırdığınız dalı 1/3 kalınlığa geldikten sonra budasanız çok daha hızlı bir konikleşme elde edebilirsiniz sanırım... Kolay gelsin...

badrobot 27-03-2016 21:56

Cemaleddin abi
Dediğinde çok çok haklısın. Bu yaz bu ağaçta çok reform yapacam. Bunlardan biride bu.
Çok teşekkür ederim.

badrobot 19-06-2019 20:13

badrobot 30-08-2019 15:40

güncel...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024