agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / Oya (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/36005.htm)

badrobot 26-11-2014 15:51

badrobot / Oya

2 Eklenti(ler)
Öylesine bir çalışma...
İyi bir telleme ve budamadan sonra değişecektir. Zaten ilkbahar öncesi saksı ve toprak değişimi yapacağım, o zaman çirkin saksıdan da kurtulacak. Elbette saksı değişim esnasında ağacı oldukça öne eğmem gerekiyor.

sagol 26-11-2014 20:08

Sayın Badrobot,

Hayırlı olsun güzel bir ağaç. Oya bonsaileri hoşuma gidiyor. Ağacınızın hareketi de güzel. Zamanla soldaki iki dal biraz daha aşağıya eğilse iyi olabilir, tepe dal güçlü o nedenle aradaki boşluğu doldurur zannediyorum.

İyi çalışmalar dilerim....

badrobot 26-11-2014 20:33

Sn.sagol.
Şu ana kadar ağacı hiç tellemedim. Sadece budamalarla ve bazı dalları kancalı şişlerle yönlendirmeye çalıştım. Zaten ağacın saksıdaki duruşuda yanlış.
Saksı ve toprak değişimi yaptıktan sonra budamada ve telleme yapapacağım. Dediğiniz dalları ve diğer dallarıda doğru konuma getireceğim.
O zaman ağaç bayağı değişecektir.

Sakaki 27-11-2014 10:13

"Öylesine bir çalışma" demişsiniz ama aday gayet güzel sn badrobot. Sanırım kalınlık bakımından sizi tatmin etmedi gövdesi? O kadar kalın ve heybetli ağaçlarla çalıştıktan sonra öyle hissetmeniz normal ama ağaç gayet iyi bence. :)

badrobot 27-11-2014 16:43

sn.Sakaki.
Ağacın kalınlığı biraz stadartların altında. Çim alan çalışmasından kurtarılma bir ağaç bu. En azından ikinci bir şansı oldu ağacın. Demekki o da halinden memnunki 2.yazında böyle bir hal aldı. Öylesine bir çalışma dememin en başlıca nedeni; bu ağaçtan bir beklentim yoktu. Ama dediğiniz gibi dallanma süperdi, bende boş durmadım, devamlı budadım.
Şu an ağaçcın en büyük sorunu çapının 8 katına ulaşan uzun boyu. Dipten çıkan 3 dalı önümüzdeki yaz bırakıp dip kısmı kalınlaştırmaya çalışacağım.

badrobot 06-05-2015 13:47

1 Eklenti(ler)
Güncel görseli...
Gerekli dallanma sağlandı ama o dalların gelişerek boşlukları doldurması gerek. Zirveyi ve ağacın boyunu bir miktar kısalttım.

badrobot 27-05-2015 16:01

3 Eklenti(ler)
Güncel görseli...Bugün üst sürgünlerden biraz aldım ki daha fazla kalınlaşmasınlar ve daha da çatallansınlar. Alt dallarsa (1.-2.-3. dallar) serbest. Dip sürgünleri bıraktım bakalım o bölgeyi nekadar şişerecek?

dusunenadam 27-05-2015 16:25

Kurbanlık dallar tam yerinden çıkmış Şafak Hocam. Ağaç şimdi bile konik duruyor. İyi çalışmalar.

badrobot 27-05-2015 20:41

Sevgili kardeşim teşekkür ederim. Bu ağaç çok plandığım bir ağaç değildi ama çok güzel bir forma girdi. Gövde, boyuna göre çok ince kalmasına rağmen güzel bir ağaç oldu. Dip sürgünlerle ne kadar kalınlaştırabilirim göreceğiz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024