agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Sagol / Ligustrum (Afrika tarzı) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/35525.htm)

sagol 21-09-2014 19:28

Sagol / Ligustrum (Afrika tarzı)

1 Eklenti(ler)
Afrika tarzlarından açık şemsiye tarzı bir çalışmam. Boyuna oranla gövde biraz ince kaldı galiba. Üst kısım tellenip daha iyi bir hale gelecek.

badrobot 22-09-2014 09:52

1 Eklenti(ler)
Sn.sagol.
Ağacın şekli çok güzel ama boyu uzun kalmış. Böyle olunca benimde canım çok sıkılıyor. Ama elden ne gelir diyerek, kesip, baştan başladıklarımda var. Ama sizin ağacınızda durumu kurtaracak bir şans var. Eğer bu formu koruyup alttan gelecek yeni bir sürgünle o sürgünü kurban dal olarak değerlendirebilir ve ağacın kalınlığında önemli ölçüde bir gelişim sağlayabilirsiniz. İnternette öyle örnekler gördümki çizimimde olduğu gibi ağaçlar yapmışlar. Yani esas formunu korurken dipten gelen sürgünü 2-3 metrelik kocaman ağaç haline getirmişler. Bunuda bir düşünün. Ağacınız ince ama bu farkı kapatacak cinsten.

sagol 22-09-2014 14:06

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Ağacı bu hale gelinceye kadar bahçede büyüttüm, o nedenle karşısına geçip bakamadım. Bu haliyle gövde diğer ağaçlarıma göre ince geliyor. Zaman içinde hallederim zannediyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1320712)
Sn.sagol.
Ağacın şekli çok güzel ama boyu uzun kalmış. Böyle olunca benimde canım çok sıkılıyor. Ama elden ne gelir diyerek, kesip, baştan başladıklarımda var. Ama sizin ağacınızda durumu kurtaracak bir şans var. Eğer bu formu koruyup alttan gelecek yeni bir sürgünle o sürgünü kurban dal olarak değerlendirebilir ve ağacın kalınlığında önemli ölçüde bir gelişim sağlayabilirsiniz. İnternette öyle örnekler gördümki çizimimde olduğu gibi ağaçlar yapmışlar. Yani esas formunu korurken dipten gelen sürgünü 2-3 metrelik kocaman ağaç haline getirmişler. Bunuda bir düşünün. Ağacınız ince ama bu farkı kapatacak cinsten.

Sakaki 22-09-2014 14:47

Merhaba sn sagol

Ağaca göre tarz değil, bu sefer tarza göre ağaç bulmuşsunuz :)
Açık şemsiye için kalınlığın az olması bence pek de sorun olmaz, Afrika akasyaları da zaten genelde ince gövdeli. Kanopi genişleyip yassılaştıkça daha güzel görünecektir.

Başarılar diliyorum.

sagol 23-09-2014 13:53

Teşekkürler Sayın Sakaki,

Afrika tarzlarında genelde koniklik yok. Dediğiniz gibi orana da diğer tarzlardaki kadar dikkat edilmiyor. Birkaç gündür terasta bir sehpada tutuyorum bu orana gözüm alıştı artık.
Saksıya alışsın ilkbaharda tellerim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1320778)
Merhaba sn sagol

Ağaca göre tarz değil, bu sefer tarza göre ağaç bulmuşsunuz :)
Açık şemsiye için kalınlığın az olması bence pek de sorun olmaz, Afrika akasyaları da zaten genelde ince gövdeli. Kanopi genişleyip yassılaştıkça daha güzel görünecektir.

Başarılar diliyorum.

Cemaleddin 25-09-2014 20:21

1 Eklenti(ler)
Sayın Sağol, sizin ağacınız üzerinde alttaki yaprakları silip dalların görünmesini denedim ama beceremedim. Bende anlatmak istediğim örneği ekliyorum...
Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

sagol 25-09-2014 20:45

Teşekkürler Cemaleddin Bey,

Çok güzel bir örnek. Benim ağaçta 2 kalın dal var onların üzerinde bir sıra ince dal göstermeye çalışacağım. Bakalım nasıl olacak. Tarz olarak hoşuma gidiyor belki bir deneme daha yaparım.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin (Mesaj 1321386)
Sayın Sağol, sizin ağacınız üzerinde alttaki yaprakları silip dalların görünmesini denedim ama beceremedim. Bende anlatmak istediğim örneği ekliyorum...
Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

sagol 26-11-2014 07:59

1 Eklenti(ler)
Saksıya alınmanın stresini atlattı. Birkaç dalı telleyerek daha düz ve geniş bir yüzey yaratmaya çalıştım. Daha işi çok ama iyi gidiyor.

sagol 06-03-2015 20:15

2 Eklenti(ler)
Sonbahar ve kış mevsimlerinde yaprakları çok azalmıştı, ilkbaharın gelmesiyle taze taze yapraklar oluştu. Biraz daha yosun ilave ettim. Diğer ağaçlarıma göre ince olmasına rağmen bu ağacın farklı bir güzelliği var ve bu haliyle hoşuma gidiyor. Şimdilik böyle kalsın yaza doğru biraz çalışma yaparım.

sagol 21-03-2015 12:37

1 Eklenti(ler)
Ligustrumumu Socotra adasına taşısam doğaya uyum sağlarmıydı diye photoshopla basit bir çalışma yaptım.
Bu fotoğrafta Afrika tarzlarından Flat top style ve umbrella style'ın yanyana gelmesi güzel olmuş.

badrobot 21-03-2015 16:34

5 Eklenti(ler)
Japonlar ve Çinliler tarafından benimsenmemiş olsada, Dünya'da temelde 5 Afrika Tarzı bonsai türü benimsenmiş. Ben bu africa tarzlarını sevdim.

Eklenti 542101
Bushveld Style

Eklenti 542102
Flat Top Style

Eklenti 542103
Pierneef Style

Eklenti 542104
Wild Fig Style

Eklenti 542105
Wonderboom Style

Doğrusu her bir stilden en az 2-3 ağacım olsun isterim.

sagol 21-03-2015 16:42

Benim de çok hoşuma gidiyor, gerçekleştirmesi de kolay aslında.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1364804)
Japonlar ve Çinliler tarafından benimsenmemiş olsada, Dünya'da temelde 5 Afrika Tarzı bonsai türü benimsenmiş. Ben bu africa tarzlarını sevdim.

sagol 22-03-2015 11:22

3 Eklenti(ler)
İlk üç tarzın oluşma şekli de hoşuma gidiyor, alt dalları ve yaprakları önce boyu kısa hayvanlar sonra Filler ve Zürafalar yiyerek buduyorlar, uç alıyorlar, tepe kısmında uç alma işlemi aşağılara göre daha güçsüz çünkü tepedeki uç alımını kuşlar yapıyor. Suyun azlığı da yaprak sayısını sınırlayan diğer bir etken.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1364804)

Bushveld Style

Flat Top Style

Pierneef Style (open umbrella style)

caglarxx 23-03-2015 18:21

1 Eklenti(ler)
sn.sağol bu ağaç hakkında ne düşünürsünüz?

sagol 23-03-2015 19:06

Sayın Çağlarxx,

Güzel bir çalışma, hoşuma gitti. Daha kısa ve kalın bir ligustrumla yapılabilir. Bahçede tohumdan yetiştirdiğim ve süpürge tarzı gibi eğittiğim bir ligustrumum var belki onu buna benzer yapabilirim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx (Mesaj 1365282)
sn.sağol bu ağaç hakkında ne düşünürsünüz?

sagol 07-04-2015 19:03

3 Eklenti(ler)
Ligustrum çok hızlı gelişiyor.

sagol 13-06-2015 21:39

1 Eklenti(ler)
Bu ağaç da hızlı gidiyor, bu hafta traş edileceklerden..

bonsade 13-06-2015 22:23

Bence biraz daha bekle .Hizla buyuyor . Govde kalinligi birazdaha artsin .

sagol 13-06-2015 22:59

Bir tur beklesin o halde. Birdahaki gelişimde budarım.

İyi geceler....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1387326)
Bence biraz daha bekle .Hizla buyuyor . Govde kalinligi birazdaha artsin .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024