agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   otekcan / Fıstık Çamı (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/35485.htm)

otekcan 11-09-2014 22:22

otekcan / Fıstık Çamı

2 Eklenti(ler)
fıstık çamı başlangıç. ne yapacağıma karar veremedim. fikirlerinize ihtiyacım var. teşekkürler

otekcan 11-09-2014 22:23

çınar ağacı fidanı ve iki adet mantar meşesi var ama onlar çok ince gövdeli ve küçükler. büyük saksılara alıp iki yıl kadar hiç dokunmayacağım. gövdeleri kalınlaştığından sonra çalımalara başlayacağım.

seccomann01 11-09-2014 23:13

Adaylarınız dediğiniz gibi çok ince ama başlangiç olarak geç tepki veren ağaçlardan başlamişsiniz.

otekcan 12-09-2014 22:43

bu yüzden yeni başlayanlardanım. sayenizde yavaş yavaş türler konusunda bilgi sahibi olacağıma inanıyorum. ama internette gördüğüm kadarıyla çam türlerinin ihtişamına hayran kalıyorum. fıstık çamlarında ilerleyen zamanlardaki tepe çapındaki taç yapısı dehşet verici oluyor. o yüzden bir heves aldım. ama nasıl boyunu kısa tutarım. tepe sürgününü kesmelimiyim kesmemelimiyim bilemiyorum. geriden sürgün veren ağaçlar gibi olmadığını biliyorum fakat nasıl bir yol izleyeceğimi inanın bilmiyorum.

murat doğan 13-09-2014 00:37

1 Eklenti(ler)
sayın otekcan iğnelilerde işler biraz farklı. adayınız henüz çok ince ve bu hali ile bonsaiye uygun değil. ben olsam bu adayı almam. ama madem ki almışsınız gelişmesini sağlamaya bakın öncelikle. bu hali ile yapılacak şeyler de var tabii ki. gelişim aşamasında ana gövdeye dilediğiniz, planladığınız görsele uygun kıvrımları verebilirsiniz. zaten daha ilerleyen zamanlarda gövde kalınlaştıkça bunu yapmanız mümkün olmayacaktır. öncelikle benim görebildiğim ağacınızın en altında bulunan küçük dalları korumanız gerektiği. ağacın enerjisi tepe noktasında yoğunlaşacaktır. bu sebeple zaten daha gelişmiş olan üst bölüm daha hızlı büyüyecek ve ağaç boyunu uzatacak. bu sebeple ağacın enerjisini alt dallara yönlendirmek gerek. buda alt dalları serbest gelişime bırakırken tepe noktası ve diğer dalları baskılamakla mümkün olacak. iğnelilerde geriden sürgün verdirmek işi yaprak döken ağaçlara göre oldukça farklı bu konuda özellikle sayın tourkana'nın oldukça güzel paylaşımları var forumda. onları takip etmenizi öneririm.

Eklenti 517271

sizin ağacınıza benzetmeye çalışarak kabaca kötüde olsa çizmeye çalıştım. sanırım size bir fikir verir. tabii ki dal diziliminin uygunluğunu kontrol etmek size düşüyor. ama en azından bundan sonraki aday seçimlerinizde bir faydası olacaktır.

otekcan 13-09-2014 16:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan (Mesaj 1319020)
sayın otekcan iğnelilerde işler biraz farklı. adayınız henüz çok ince ve bu hali ile bonsaiye uygun değil. ben olsam bu adayı almam. ama madem ki almışsınız gelişmesini sağlamaya bakın öncelikle. bu hali ile yapılacak şeyler de var tabii ki. gelişim aşamasında ana gövdeye dilediğiniz, planladığınız görsele uygun kıvrımları verebilirsiniz. zaten daha ilerleyen zamanlarda gövde kalınlaştıkça bunu yapmanız mümkün olmayacaktır. öncelikle benim görebildiğim ağacınızın en altında bulunan küçük dalları korumanız gerektiği. ağacın enerjisi tepe noktasında yoğunlaşacaktır. bu sebeple zaten daha gelişmiş olan üst bölüm daha hızlı büyüyecek ve ağaç boyunu uzatacak. bu sebeple ağacın enerjisini alt dallara yönlendirmek gerek. buda alt dalları serbest gelişime bırakırken tepe noktası ve diğer dalları baskılamakla mümkün olacak. iğnelilerde geriden sürgün verdirmek işi yaprak döken ağaçlara göre oldukça farklı bu konuda özellikle sayın tourkana'nın oldukça güzel paylaşımları var forumda. onları takip etmenizi öneririm.

Eklenti 517271

sizin ağacınıza benzetmeye çalışarak kabaca kötüde olsa çizmeye çalıştım. sanırım size bir fikir verir. tabii ki dal diziliminin uygunluğunu kontrol etmek size düşüyor. ama en azından bundan sonraki aday seçimlerinizde bir faydası olacaktır.

ilginiz için çok teşekkür ediyorum. çam ağaçları geriden srgün veren ağaçlara göre bonsai formunu aldığında daha ihtişamlı bir görüntüye sahip oluyorlar. o yüzden başlamak istedim. belirttiğiniz gibi biraz ince gövdeli. belirttiğiniz bölgeden kesmek veya kesmemek arasında kararsızdım. çünkü çam ağaçlarında tepe sürgününün kesildiğinde sorun olacağını düşünmüştüm. bu budama işlemini şimdi yapsam sıkıntı olurmu yoksa bahar ayını mı beklemeliyim.
ayrıca ağacımı tamamen çzim ile benzetmişsiniz. ileride şekillendirirken sizden yardım almak isterim. emeğinize sağlık

ssağlıklı bosailer üretmeniz dileğimle.

onur tekcan
5465701707

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024