agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   otekcan / Begonvil (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/35483.htm)

otekcan 11-09-2014 22:16

otekcan / Begonvil

2 Eklenti(ler)
begonvil başlangıç

seccomann01 11-09-2014 23:14

İşte bu güzel bir bonsai begonvil ile ilgili geniş bilgiyi forumda bulunan saygı değer hocam Sn. Badrobotdan alabilirsin

badrobot 12-09-2014 11:04

1 Eklenti(ler)
Begonviller çok sevdiğim ağaçlar. Çiçekleri, yaprak şekli, kıvrımlı bedenleri, hızlı gelişmleriyle bonsai çalışmalarında zevk aldığım bir tür. Hatta kış dönemlerinde Manisa'nın iklim şarları gereği, kışın soğuğundan korumak için kapalı alanlara taşıma gibi eziyeti olsada asla vazgeçemeyip tam aksine sayılarını dahada çoğaltma isteğinde olduğum bir tür.
Ağacınız güzel görünüyor. Beden kalınlığı çok kalın olmasada yinede tatmin edici bir seviyede. Fakat yinede 1-2 cm daha kalın çaplı olsaydı daha güzel olurdu demeden geçemiyeceğim. Fakat ağacınızda esas sorun şu anda beden çap kalınlığı değilde çok uzun bırakılmış boyu...
Aslında bununla ilgili matematiksel heasplarda var. Aynen bir matematik fomülü gibi...
Çap x 6 kat = Olması Gereken Boy gibi bir formül var.
5cmx 6 Katı = 30 cm boy olur.
Fakat ağaçta hem konikliği arttırmak hemde dallanmaya yardımcı olmak için kütük olan ana gövdeyi 30cm / 2 =15 cm gibi bir yerden kesmek gerekir.Bu işin matematiksel boyutu olsada bazen evdeki hesap çarşıya uymaz misali bu şekilde kesmek çok iyi olmuyor. Sizin ağacınızda toraktan sonra ağacın eğrilmesi bu hesabı bozmaya yatkın bir bir yapıda görünüyor.
Yukarıda yazdığım matematik formülüne uyarmı uymazmı bilmiyorum ama size önerim ağacınızı fotoğrafta işareteldiğim gibi bir seviyeden kesmeniz ve yine o bölgelerden tacı oluşturmanız olacaktır.

seccomann01 12-09-2014 11:05

Ben demiştim :)

otekcan 12-09-2014 22:37

seccomann01 dediği gibi belirtiğiniz yerden keseceğim. ama baharda kesmeyi planlıyorum. şuan kesmemin bana faydası olmayacağını düşünüyorum. sonrasındaki gelişmeleri burada paylaşıp bereber şekillendiririz inşallah. çünkü bu bitkiler gerçek anlamda bonsaiye başlamam analmına geliyor. teşekkürler ilginize

murat doğan 12-09-2014 23:52

sayın otekcan bu dönemde adayınıza sert budamalar yapmayınız. bırakın kışı sağlıklı olarak geçirsin. bu dönemde yapacağınız sert budamaya ağacınızın vereceği tepki ile oluşacak yeni taze sürgünlere pek zaman tanımamış olursunuz, kış ayında şansları az olacaktır. bu sebeple sert budamalar kış ayının sonu, baharın girişinde yapılmalı. ağacınıza gelince. bence bu işe merak salmış herkez, eğer iklim uygunsa en az bir begonvil ile çalışmalı. budamalara güzel tepkiler veren, hızlı gelişen bir tür. dallarda dahil olmak üzere, yapacağınız her budamada kesi yerlerini aşı macunu ile kapatmayı unutmayın, çünkü budanan yerden geriye doğru kuruma yapıyor begonviller. ağacınızın en boy orantısını yapar iken ( sayın badrobot anlatmış matematiksel olarak) oluşturacağınız tepe sürgününün gelişiminide gözönünde bulundurmayı unutmayın. önümüzdeki dönemde vereceği sürgünlere göre şekil konusunu yine burada konuşuruz. güzel bir adayınız var.iyi çalışmalar diliyorum

otekcan 13-09-2014 16:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan (Mesaj 1319011)
sayın otekcan bu dönemde adayınıza sert budamalar yapmayınız. bırakın kışı sağlıklı olarak geçirsin. bu dönemde yapacağınız sert budamaya ağacınızın vereceği tepki ile oluşacak yeni taze sürgünlere pek zaman tanımamış olursunuz, kış ayında şansları az olacaktır. bu sebeple sert budamalar kış ayının sonu, baharın girişinde yapılmalı. ağacınıza gelince. bence bu işe merak salmış herkez, eğer iklim uygunsa en az bir begonvil ile çalışmalı. budamalara güzel tepkiler veren, hızlı gelişen bir tür. dallarda dahil olmak üzere, yapacağınız her budamada kesi yerlerini aşı macunu ile kapatmayı unutmayın, çünkü budanan yerden geriye doğru kuruma yapıyor begonviller. ağacınızın en boy orantısını yapar iken ( sayın badrobot anlatmış matematiksel olarak) oluşturacağınız tepe sürgününün gelişiminide gözönünde bulundurmayı unutmayın. önümüzdeki dönemde vereceği sürgünlere göre şekil konusunu yine burada konuşuruz. güzel bir adayınız var.iyi çalışmalar diliyorum

yorumunuz için teşekkürler.
sn badrobot'un da belirttiği gibi mart ayının sonunda veya nisan ayının ilk haftasında budamayı gerçekleştireceğim. antalyada yaşadığım için sizinde belirttiğiniz gibi begonvil tercihimden umutluyum. şekillendirme konusunda kendimi tamamen yetersiz buluyorum çok kararsız kalıyorum ve yardımlarınızı görmek kendime güven gelmesini sağlıyor.

murat doğan 13-09-2014 23:30

sayın otekcan yaşadığınız şehir zonguldak olarak göründüğü için iklimden bahsetmiştim. Antalyada iseniz daha çok begonvil edinmelisiniz. rahatlıkla da güzel begonviller bulabilecek bir şehirde yaşıyoruz. önümüzdeki bahar ayı ile birlikte çok keyifli bir süreç sizi bekliyor. bundan emin olabilirsiniz. şekillendirme konusunda ki kararsızlığınız konusunda da şunu tavsiye edeceğim: bol bol görsel materyal toplayın internetten. yapılmış çalışmaların fotoğraflarına bol bol bakın. böylece ağacınıza baktığınızda gözünüzün önünde bir şeyler canlanmaya başlayacaktır. kafanızda şimdiden bir şekil belirleyip ağacınızı ona uydurmaya çalışmaktansa, ağacınızın gelişimini gözleyip, acele etmeden ağacınızın alabileceği şekilleri görmeye çalışın.

otekcan 14-09-2014 11:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan (Mesaj 1319177)
sayın otekcan yaşadığınız şehir zonguldak olarak göründüğü için iklimden bahsetmiştim. Antalyada iseniz daha çok begonvil edinmelisiniz. rahatlıkla da güzel begonviller bulabilecek bir şehirde yaşıyoruz. önümüzdeki bahar ayı ile birlikte çok keyifli bir süreç sizi bekliyor. bundan emin olabilirsiniz. şekillendirme konusunda ki kararsızlığınız konusunda da şunu tavsiye edeceğim: bol bol görsel materyal toplayın internetten. yapılmış çalışmaların fotoğraflarına bol bol bakın. böylece ağacınıza baktığınızda gözünüzün önünde bir şeyler canlanmaya başlayacaktır. kafanızda şimdiden bir şekil belirleyip ağacınızı ona uydurmaya çalışmaktansa, ağacınızın gelişimini gözleyip, acele etmeden ağacınızın alabileceği şekilleri görmeye çalışın.

teşekkür ederim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024