agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   badrobot / Erik (Shito) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/34836.htm)

badrobot 01-06-2014 18:31

badrobot / Erik (Shito)

2 Eklenti(ler)
Bu sene Mart'ta eriği bayağı bir sert budadım. Önce sağlı sollu iki sürgün verdi. O sürgünler çok kısa zamanda gelişti. O gelişmiş sürgünleri sonra yine budayındaca yan dallanmalar gerçekleşti. Bugün yine budadım. Tekrar gelişince bir telleme isteyecek ama bu dar alanda telleme bakalım nasıl olacak.
Galiba bu shito bonsai beni bayağı bir sardı.
Yeni adaylarda yolda, çok sayıda hatta kum gibi...
:)

badrobot 03-02-2015 22:28

1 Eklenti(ler)
Önümüzdeki yaz sıkı bir telleme ve budama programını beni bekliyor.

Sakaki 11-02-2015 17:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1353304)
Önümüzdeki yaz sıkı bir telleme ve budama programını beni bekliyor.

Çok harika dallanmış ve çok şirin görünüyor.
Güzel bir telleme ile daha da şık hale geleceğine eminim.
Elinize sağlık sn badrobot!

badrobot 11-02-2015 18:13

Sn.Sakaki.
40-70 cm arasındaki çok heybetli bonsai'lerin benim için çok özel bir yeri var. Bu mini tarz bonsai'lerinde kendine has başka bir tadı var. Bu mini işide beni çok sardı.

bonsade 11-02-2015 19:21

Sn.badrobot :
Mini bonsai bakımı büyük bonsailerden daha zordur . Erik sıhhatli ve güzel görünüyor .

badrobot 12-02-2015 12:04

Sn.bonsade.
Beğendiğinize sevindim.
Dediğinizde çok haklısınız. Konu mini Bonsai olunca budama, telleme gibi işlemler oldukça zorlaşıyor. Küçücük bir alanda dalları tellemek ve budamada mikro kesimler yapmak oldukça zor. Küçük saksısındaki ağacı yazın sulamasını çok dikkatli yapmak gerekiyor. Gübreleme olayıda bunlara benzerlik gösteriyor, her şey mini olduğu için bu konuyuda mini boyutta düşünmek gerekiyor.
Büyük bonsai'lerde sorunlar ve zorluklar çok farklıdır ama ilk olarak çok daha masraflı olduğunu söylemeliyim. O boyutlardaki bir ağacın saksısıda ona göre olacağından seramik saksısı da büyük para.
Hepsini buraya yazmayacağım ama her iki boy bonsai yapmanın ve bakımlarının kendilerine has zorlukları ve güzellikleri var. Elbette zorlukları aşmak, çözüm bulmak bu hobinin en büyük eğlencesi ve keyfi olsa gerek.
Ağacın büyük veya küçük olması, stili veya başka bir şeyleri çok önemli değil. Zira bonsai sanatı zaten zor bir sanat. Bu birazda kişinin kendini neye yakın hissettiğiyle alakalı.

murat doğan 12-02-2015 14:37

dallanması çok güzel olmuş. daha başlangıç aşamasında bu form harika. birde tellendimi seyre doyum olmaz gerçekten.

badrobot 12-02-2015 15:07

Üstteki yukarıya doğru giden dalları acilen budayacağım. Alt yan dalları biraz daha bırakıp uzamasını ve kalınlaşmasını sağlamalıyım. Tellemede dallara mümkün olduğunca S gibi kıvrımlar vereceğim. Hem daha dolgun hemde daha doğal duracak. Sadece azıcık havalar ısınsın.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024