agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   murat doğan / Ficus Benjamin (Aday No.1) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/34698.htm)

murat doğan 19-05-2014 18:08

murat doğan / Ficus Benjamin (Aday No.1)

2 Eklenti(ler)
merhabalar. peyzajcıları dolaşırken kenara alınmış, bakıma alacakları biraz yıpranmış benjaminler buldum. bir tanesi bu. önce boyunu kısalttım. işaretli yeri ne yapabilirim sizlere danışmak istedim. İkinci sorum şu olacak. Bildiğim kadarıyla bu türler kışın uykuya girme ihtiyacı duymuyorlar. Dolayısıyla buradan saksı değişimi yapmak, daha uygun bir saksıya almak için kışı beklemeye gerek yok sonucunu çıkartabilirmiyiz. oval ve daha sığ bir saksıya almak istiyorum. haliyle köklerden biraz almak gerekecek. acaba yinede kışı beklemeli miyim.

Eklenti 494153

Eklenti 494154

Adem Keskin 19-05-2014 20:08

Sayın Murat Doğan adaylarınız hayırlı olsun. Öncelikle adaylarınızın ölçüleri nedir ?. Bu ve diğerlerine yazmamışınız. Çok gereksiz dalları budamak haricinde bu mevsimde kök budama veya saksı değiştirmek pek uygun olmaz. Uykuya ihtiyacı olmasa da kış mevsimini bekleyin. Bir de hemen sığ saksıya almayı düşünmeyin adaylarınız biraz gelişimlerini tamamlasın sığ saksıya o zaman almanız da fayda var. İyi çalışmalar.

murat doğan 19-05-2014 21:17

Sığ saksıya derken, bonsai saksısına almayı kastetmemiştim, yanlış anlaşılmışım. Köklerini saçaklanmasını ve dibe doğru değilde yanlara yayılmasını teşvik edecek bir saksıya almayı düşünüyorum. Köklere mümkün olduğunca az müdahale edilmeli bunda hem fikiriz. Ben bir yerde benjaminleri araştırırken her mevsimde saksı değiştirilebileceği şeklinde bir bilgi okumuştum, bunun doğruluğunu merak ettim. Saksı olarak ben aranjman saksısı denen saksıları kullanıyorum. Bu adayımı da bu tür bir saksîya almayı düşünüyorum. Benjaminin büyüklüğü konusunda ise fikir vermesi açısından yarın referans alabileceğiniz bir obje ile çeker resmini yüklerim. Teşekkür ediyorum

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

badrobot 19-05-2014 21:25

Geçen yıl Ağustos sıcağında abim Ficus Retusalarının kök budaması ve saksı değişimlerini yaptı. Ben öleceklerini düşünürken 6 ağaçtan hiç bir kayıp olmadı. Elbette bu yinede büyük bir riskti. Kökle ilgili işlemler için Mart ayını beklemenizde fayda var.

murat doğan 19-05-2014 23:30

teşekkür ediyorum sayın badroot ve adem keskin uzun boylu bir kök budaması yapmayı düşünmüyorum. sıkıntı yaratacaklarını sanmıyorum ama yinede risk almaya gerek yok nasılsa vereceği sürgünleri bekleyeceğim. Sadece kendi toprağını dağıtmadan ve köklerini ellemeden daha iyi bir saksıya geçireyim yeterli olacak anlaşılan. sizlerinde ortak fikrinizle köklerine dokunmuyor ve mart ayını bekliyorum. katkılarınız için teşekkürler.

murat doğan 22-05-2014 07:34

3 Eklenti(ler)
merhabalar. ağacın boyutlarını belirtebilmek için çektiğim fotoğraflar.

Eklenti 495130

Eklenti 495131

badrobot 22-05-2014 21:36

Aslında bu ağaçlarınızı neden "Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar" bölümüne koydunuzki?
Ağaçlar öyle minicik ve daha gelişimlerinin daha başında ağaçlar değiller ki.

murat doğan 23-05-2014 08:24

sayın badrobot, Ben başlangıç aşamasındaki çalışmalar ibaresinden bonsai çalışmasında başlangıç aşamasını anlıyorum, evet bu ağaçlar minicik değiller, gelişmiş ağaçlar ancak bonsai olmak için daha yolun başındalar. Eğer ben konuyu yanlış anladıysam bilemiyorum, farklı bir şey kastediliyorsa uyarırsanız sevinirim.

murat doğan 30-05-2014 13:47

sizlere danışmak istediğim bir konu var arkadaşlar. ağcın boyunu kısaltıp, işime yaramayacak dalları alarak resimde görülen dalları bıraktım. o aşamadan sonra haliyle ağacın enerjisi kalan dallara gitti. ama bana gövdenin diğer yerlerinden de gelecek sürgünler lazım. bu amaçla var olan dalları uç alımları ile baskılamalı mıyım yoksa olduğu gibi dalları mı almalıyım. çünkü var olan dallar yeni sürgün verme işini geciktirecek gibi hatta belkide istediğim gibi her yönden sürgün vermeyecek. ne dersiniz.

Sakaki 30-05-2014 14:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan (Mesaj 1290049)
sizlere danışmak istediğim bir konu var arkadaşlar. ağcın boyunu kısaltıp, işime yaramayacak dalları alarak resimde görülen dalları bıraktım. o aşamadan sonra haliyle ağacın enerjisi kalan dallara gitti. ama bana gövdenin diğer yerlerinden de gelecek sürgünler lazım. bu amaçla var olan dalları uç alımları ile baskılamalı mıyım yoksa olduğu gibi dalları mı almalıyım. çünkü var olan dallar yeni sürgün verme işini geciktirecek gibi hatta belkide istediğim gibi her yönden sürgün vermeyecek. ne dersiniz.

Sn murat doğan,
Hangi fotoğraftan/resimden bahsettiğinizi anlamadım ama sizin adayınız gibi gelişmiş bir gövdeye sahip ficus'ta boy çok uzun bırakılmadığı sürece üzerinde kalan birkaç dal bu açıdan büyük bir sorun teşkil etmez. Kısa süre sonra birçok yerinden sürgün verecektir, biraz sabredin :)

murat doğan 30-05-2014 14:19

sn sakaki bu konuda paylaştığım ağaca ait fotoğrafları kastetmiştim. teşekkür ediyorum katkınız için.

reguler 12-03-2015 15:00

sayın Murat benjamin ile ilgili çalışmalarınızın güncel fotoğraflarını sabırsızlıkla bekliyorum.

murat doğan 05-04-2015 08:22

5 Eklenti(ler)
güncel fotoğraflar. Bu kış benjaminler için oldukça zor geçti. ilk fotoğraf, ilk paylaşım sonrası geçirdiği yazdaki gelişimi. kışın biraz yıprandı. bu yaz iyi gelişim göstermelerini umuyorum.

Eklenti 544863

Eklenti 544864

Eklenti 544865

arka yüzü, kesi yerlerinde biraz oyma işlemi yaptım.

Eklenti 544866

Eklenti 544867

reguler 27-09-2015 20:34

Hocam sizin bu adayınız ficus aşkımı körüklüyor.

murat doğan 28-09-2015 12:53

insan her zaman yeni aşklara yelken açmalı sayın regüler. ancak ankarada ficus ile aş yaşamak zor biraz :)

reguler 28-09-2015 12:57

Valla zar zor iç mekanda yetiştirmeye çalışıyorum. Ama sizinkilere bakınca çok yavaş gelitiklerini farkettim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murat doğan 28-09-2015 13:48

bende hızlı gelişimden dolayı sıkıntı yaşayabiliyorum bazen. benjaminler bana tecrübe oldu. sürekli aynı yerlerden sürgün verme eğilimi var. uygun yerlerden sürgün alınca hızlı gelişimi avantaj olacak sanırım. Bu yaz biraz geri budama, yaprak küçültme ve uç alımlarına karşı tepkilerini anlamak amaçlı ufak ufak uygulamalar yaptım. bu türde tecrübe edinmek istiyorum çünkü bulunduğum iklimde pek alternatifim yok maalesef.

reguler 28-09-2015 14:59

Ben iş yerimde ve evde sergilemek için ficus türlerine yoğunlasıyorum. Tabi sergileme aşamasına daha çok var.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bonsade 02-10-2015 19:56

Sn murat dogan :
Benjamini gördüm .Zorda olsa devam et ilerde isin kolaylasacak .ve guzelde olacak şimdiden görür gibiyim .Ben mercan agacinda da zorluklar yasiyorum .

murat doğan 14-10-2015 07:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1412789)
Sn murat dogan :
Benjamini gördüm .Zorda olsa devam et ilerde isin kolaylasacak .ve guzelde olacak şimdiden görür gibiyim .Ben mercan agacinda da zorluklar yasiyorum .

sayın bonsade mercan ağacı merakı bende de var. ama çekindim açıkçası. oldukça kalın ağaçlarda bulmuştum aslında. fidancıyla inatlaştık, adama bunları istediğim fiyatlardan ver bunlar senin burada kuruyacak pek iyi durumuda değiller diye ısrar ettim, oda "olur mu abi sen onları baharda gör dedi iddiaya girdik. geçen gittim ikisi de kurumuş. adamda ortalıkta yoktu beni görünce mi kayboldu bilmiyorum. ama şu kesin o güzelim mercan ağaçlarına yazık oldu. Benjamınlere gelirsek. şöyle bir sıkıntım var: istemediğim dalları buduyorum ama ısrarla yeni yerlerden değil o budadığım yerlerden yeni ve birden fazla sürgün veriyor. böyle giderse bana yanaştırma aşısı ve benzeri uygulamalar dışında bir alternatif bırakmayacak gibi görünüyor. toplam dört adet benjaminim vardı bir tanesi kendini toparlayamadı maalesef kaybettim.

murat doğan 16-09-2016 15:36

4 Eklenti(ler)
dallarda yanaştırma aşısı için bir kaç ince dalı köklendirmiştim. ilk denemeyi yaptım. iki şey amaçlıyorum. birincisi dal üzerinde ikincil dalları aşılama ile elde etmeyi. ikinciside aşıladığım ince fidanın köklerini tabana ulaştırarak daldan kök atımını sağlamak. nasıl olacağını göreceğiz.

Eklenti 627695

Eklenti 627696

Eklenti 627697

Eklenti 627698

reguler 16-09-2016 15:41

Severim böyle deneyleri.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murat doğan 20-09-2016 13:07

küçük saksıda ki fidan yaşarsa aşı tutar. ficuslar bu konuda oldukça avantajlı

reguler 05-12-2016 17:20

Sayın Murat ağacınız banyan stili için biçilmiş kaftan.Banyan stili çalışırsanız çok güzel bir ağaç ortaya çıkacak.

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024